Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11675 replies to this topic

#1621
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007
Asa este. Am gresit eu cand am facut transformarile. Asa ca revin cu scuzele de rigoare - cu toate ca nu se putea pune in practica aberatia pe care am scris-o
Se ia in mod normal 20W pentru fiecare 0,092 metri patrati.  Hai sa rotunjim la 0.1 sa fie mai simplu. Tu ai acolo 0.54 deci 20x5,4 - 108W. Adica 3 tuburi de 36.
Face sens daca te gandesti ca pe suprafata ta incap 3 tavite alveolare. Cel mai indicat ar fi sa treci de la 90 la 120 cm daca ai posibilitatea ca te pliezi astfel pe lungimea tuburilor de 36w si folosesti lumina lor pe toata lungimea.
50W pentru fiecare 0.1 mp sunt suficienti pentru a aduce planta la maturitate daca folosesti HPS. Cel putin asa sustin hidroponistii.
Bineinteles, caclulul variaza si in functie de planta. Sunt plante mult mai flamande dupa lumina.

PS - Eu iti doresc sa ajungi pe Coasta de Azur din banii pe care ii scoti din rosii :)

Edited by Iulian2828, 13 March 2013 - 11:11.


#1622
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013

View PostBlanco25, on 12 martie 2013 - 22:20, said:



dar praful de carbune nu e bun?  previcur am folosit 10ml-10l apa,  cu cat sa maresc concentratia? si merpan in ce concentratie?



ai avut dreptate aseara am dat cu praf de scortisoara asa cum mi-a zis subway_guru si azi castravetii aproape toti erau cazuti (500 buc) imi vine sa urlu :((( nu mai stiu ce sa fac, noroc ca nu am dat si la rosii, nici nu stiu ce sa le mai fac :(

View Postanknic, on 12 martie 2013 - 22:18, said:



lasa praful de scortisoara ca daca ajunge la radacini le inhiba. da previcur la 3 zile-stropire, uda doar cu previcur+apa, fa concentratia mai mare de previcur (eventual cumpara si merpan si dai alternativ) si uda mai rar, uda cand pamantul e uscat si iti pare ca se tuflesc plantele. si cand stropesti: fa-le baie si plantelor complet si pamantului.

praful de scortisoara se foloseste la TAIERI in planta pt.a cicatriza rana.


ai avut dreptate aseara am dat cu praf de scortisoara asa cum mi-a zis subway_guru si azi castravetii aproape toti erau cazuti (500 buc) imi vine sa urlu (( nu mai stiu ce sa fac, noroc ca nu am dat si la rosii, nici nu stiu ce sa le mai fac:((

#1623
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Si eu m-am repezit cu praful de scortisoara la niste gulii si au cazut aproape toate.Asta e! Sa ne fie invatatura de minte!
Aaa! Si mai sunt si niste pepeni la mijloc.Astia sunt ok ,dar ma apuc repede sa-i repic

#1624
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Blanco, praful de scortisoara poate fi bun doar preventiv, nu si curativ. Odata ce ati observat fie si o singura plantuta care "nu se tine pe picioare" devine clar ca boala s-a instalat, doar prfaul de scortisoara sau carbune nu mai sunt suficiente si trebuie intervenit chimic. De altfel aici iti si sugerasem cum sa dai cu Previcur-ul. Tot acolo te intrebam de castraveti, daca ai conditii pentru ei in solar (aceeasi intrebare si pentru RodicaBc). Oricum, daca semanati din nou, pe la jumatatea lui aprilie vor fi gata de plantare. Spre deosebire de tomate, castravetii si pepenii sunt chiar pretentiosi fata de caldura.

Edited by jumborom, 13 March 2013 - 17:12.


#1625
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu v-am povestit ca praf de scortisoara foloseam la taieri! e f.bun bactericid si antifungic, dar inhiba radacinile! de aia nu trebuie sa intre in contact cu pamantul sau cu radacinile. praful de carbune nu inhiba radacinile, dar se presara pe pamant inainte sa rasara planta. e ca si cu zeama de urzica...se da preventiv, ca daca ti-a intrat boala in plante nu te mai scapa decat o stropeala chimica. eu una sunt pro-bio, dar suficient de rationala incat sa nu recomand ceai la infectie...e adevarat ca sunt si patita :)

#1626
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
asta este am sa ma invat minte de acuma, am sa mai pun din nou o tura de castraveti dar iau soi ca nu mai am bani sa iau hibrid, am bagat pana acuma vreo 900 ron in seminte....

cu ce as putea da stalpii de lemn care vin la solar, sa-i bag in pamant vreo 40-50 cm?

#1627
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
Am pus si eu castraveti zilele astea, in turba fina in loc de turba pentru repicat. Mare greseala am facut. Absoarbe apa foarte greu ... tot udam pe ele si numa nu absorbea apa.
NU folositi turba fina la repicat (Iorgu parca a mai dat sfatul acesta). Sau daca tot o folositi, udati putin inainte sa puneti in pahare.

#1628
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
@blanco, stalpii ar fi bine de bagat mai mult, cel putin 60cm, iar partea care se baga in pamant, in primul rand se decojeste si se arde un pic, adica se "parleste", ca pe porc,  si daca vrei ii poti da cu o substanta protectoare: titei sau altceva, vopsea de antifonare, spre exemplu.

#1629
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
da mi-a mai zis cineva sa-i parlesc, dar e bine ca dupa aia sa-i dau cu ulei ars?

#1630
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
e perfect si cu ulei, daca ai, se spune ca-i mai bine sa-i tii un anumit timp in asa ceva, dar asta presupune sa ai si timp, adica sa fi facut treaba asta de asta toamna, dar na, nu ies toate cum vrem noi.

#1631
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
da asai, ca nici terenul nu l-am arat ca in iarna m-am hotarat ce vreau sa fac, sper sa-mi iasa pana la urma ceva :D

#1632
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004

View Postmacaz2006, on 12 martie 2013 - 19:02, said:

As vrea sa va expun o problema la care incerc sa-i gasesc rezolvare intr-un mod sau altul.
Din cauza unor probleme financiare nu sunt sigur ca voi avea bani sa cumpar cele 2200 de rasaduri  de tomate. Prin urmare, in cazul in care intre timp nu voi gasi un furnizor de rasaduri cu plata la 90 de zile (glumeam desigur), trebuie sa ma multumesc cu semanarea semintelor direct in pamant. Acuma intervin cateva nelamuriri:
1. Ce soi de seminte mi-ati recomanda? ce s-ar preta intru-catva macar la solar cu conditia sa fie ieftin si bun :)
2. Intentionez sa irig prin picurare asa ca apare urmatoarea intrebare: cum le pun: la cuib?
3. Voi face mulcire. Randurile vor fi la distante de 70 cm cu aleea de 90-100cm. Distanta pe rand la 50cm. Cand fac gauri in folie pentru semanare, cate seminte pun la gaura? 1,2 3? Care ar fi rata de insamantare. Voi rari ulterior.

stiu ca aici majoritatea discuta despre rasaduri dar deocamdata nu am posibilitatea sa mi le produc singur, asa ca ramane doar semanatul direct

Inca o intrebare, ultima sper: cat de nasoala poate fi productia daca insamantez direct in pamant?
A, si uitasem: care ar fi perioada la care pot pune semintele.

Daca nu ai gasit o solutie pt rasaduri lasa-mi un semn poate gasim o solutie sa nu pui seminte direct. Spune-mi insa unde la cultivi, afara sau la camp, ca sa stiu daca am ce sa iti ofer.
Bafta...

#1633
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004

View PostBadJoke, on 13 martie 2013 - 22:28, said:



Daca nu ai gasit o solutie pt rasaduri lasa-mi un semn poate gasim o solutie sa nu pui seminte direct. Spune-mi insa unde la cultivi, afara sau la camp, ca sa stiu daca am ce sa iti ofer.
Bafta...

Am vrut sa intreb in solar sau afara dar ma gandeam aiurea....

#1634
m4y

m4y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.09.2006

View PostBlanco25, on 13 martie 2013 - 21:02, said:

... sper sa-mi iasa pana la urma ceva Posted Image

Îți iese fi perseverent!
În ceea ce privește greșelile nimeni n s-a născut învățat. Dacă greșelile te și costă (banii și munca ta) nu le mai repeți Posted Image

#1635
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008

View PostBlanco25, on 13 martie 2013 - 20:30, said:

cu ce as putea da stalpii de lemn care vin la solar, sa-i bag in pamant vreo 40-50 cm?

Eu i-am dat cu amorsa pentru hidroizolatii. Daca iti pica asa ceva in mana esti rege. Atentie, sa fie amorsa pe baza de solvent nu pe baza de apa. Costa cam 150-200 lei asa ca nu merita daca ai un solar mic. Eu am avut 101 stalpi si a intrat cam 15 litrii din capacitatea de 22 litrii a cutiei.

Edited by macaz2006, 14 March 2013 - 07:00.


#1636
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009

View PostIulian2828, on 13 martie 2013 - 11:08, said:

...Adica 3 tuburi de 36.

PS - Eu iti doresc sa ajungi pe Coasta de Azur din banii pe care ii scoti din rosii Posted Image

Adică, practic, 1 tub de 36W la o tăviţă.
Mulţumesc, dar din câştigul obţinut, nu cred că-mi voi putea cumpăra măcar costumul de baie. (rodul celor aprox. 150 fire de roşii se va consuma în familie - de, familie mare (de fapt 3), toţi iubitori de suc de roşii sau roşii ca atare)

View PostBlanco25, on 13 martie 2013 - 20:30, said:


cu ce as putea da stalpii de lemn care vin la solar, sa-i bag in pamant vreo 40-50 cm?

Acum vreo 5 ani, eu am iam  "înmuiat" timp de 24 ore în soluţie de sulfat de cupru (aprox.10%) şi după uscare, timp de 3 zile în ulei uzat (l-am luat pe gratis). În toamnă, un tractorist a rupt gardul şi a trebuit sa înlocuiesc şi un stâlp. Aproape că nu se cunoştea că a fost în pământ - iar apa freatică este foarte sus, chiar şi la 25-30 cm pe vreme mai ploioasă.

Edited by andrei_ci, 14 March 2013 - 07:38.


#1637
adriana49

adriana49

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2013

Bun gasit tuturor. va citesc de mai bine de doi ani. asa ca , de anul trecut fac rasaduri proprii la geam...sunteti de-a dreptul molipsitori. la inceput tata era cat se poate de sceptic , si ma lua peste picior , doar ca , primavara trecuta ,i-am umplut gradina cu rasaduri . pentru inceput doar de rosii. anul acesta am si vinete si ardei si gogosari. sunt putine din fiecare ,cat sa asigura necesarul unei familii de 4 persoane. tot de anul acesta avem si un solar , micut , 6/4 , dra "iubit" de zici ca ar fi acolo minunea minunilor. azi il termina de invelit. facut exclusiv dupa ceea ce am citit in postarile voastre mai ...experimentate. rasaduri am deja aproape gata de pus in solar. prima tura e semanata in 24 ian (ziua unirii) , repicate in 25 feb. stateam cu ochii pe tremometru ca pe butelie. sa fiu sigura ca nu gresesc si sa le asigur tot ce se cuvine. acum am din nou rosii , semanate in 3 martie , pentru pus in gradina  nu in solar,si care au rasarit mult mai repede , cred ca saptamana viitoare cer si ele "casa noua"...cred ca beneficiez de norocul incepatorului , totusi.rasarite in procent de 97-99 la suta , nimic special in afara de conditii de temperatura corecte , si pamant de flori in loc de turba. si anul trecut a fost la fel. e drept ca am fost foarte atenta la tot ce sfatuiati aici si am urmarit la mine sa nu li se intample oarece. semintele , sunt cumparate exclusiv din kaufland sau penny , alese dupa cum arata si-mi placea sau nu poza de pe plic. anul trecut , am avut rosii ca la piata. anul asta sper sa fie la fel ca semnele sunt foarte bune , din nou. vizez si eu anul urmator niste seminte de la suceava , doar ca, au acolo o nota prin care spun ca nu garanteaza :identitatea , integritatea sau exactitatea materialului expediat , si de asememnea nu sunt grantate calitatea , viabilitatea,puritatea sau starea fitosanitara a materialului... sau m-am uitat eu pe alt site. ? desi nu cred . pai si in cazul asta , pot doar sa sper ca voi avea soiuri romanesti ? ma impac foarte bine si cu astea , nu-s tocmai rele , dar copii mei habar n-au de gustul rosiilor din copilaria mea, si cum mie imi este dor de gustul ala , iar ei as vrea sa se bucure de el , vreau seminte de soi pur ... si dupa ce am citit nota aia , parca sunt un pic dezamagita.

cred ca am fost si un pic off-topic , dar pentru prima postare ...e scuzabil. concluzia totusi , este aceea ca va sunt recunoscatoare pentru toate sfaturile de care am beneficiat pe parcursul acestor doi ani....


#1638
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
@macaz, in nici un caz semanat direct in pamant, adica la cuib, e pacat sa pui asa in solar.
iti dau eu o sugestie: seamana d-l in niste ladite, rosiile nu sint prea pretentioase.
pune in acele ladite cam 7cm pamant, faci cu o rigla niste santulete si semeni in ele, astupi dupa aia, le tii pana rasaresc undeva la caldura, dupa care le scoti in solar, pt mai multa siguranta, le mai imbrobodesti si acolo cu niste folie si si pana aici cam gata.
dupa ce le da a 3 si a 4 frunza te pregatesti de repicat.
si aici e problema, ca nu trebuie sa repici neaparat in ghivece sau mai stiu eu in ce recipiente, ci direct pe pamant.
inainte de a te apuca de repicat, pregatesti o brazda in solar, adica nivelezi bine pamantul acolo, pui eventual si niste mranita sau daca n-ai, arunci niste complex, amesteci bine cu pamantul si te apuci de repicat direct pe sol.
repici cam la 7x7cm si le lasi sa creasca, si o sa-ti faci un rasad de toata frumusetea.
cand va trebui sa le rasadesti, cu o platbanda sau chiar cu o lingura mai zdravana, le scoti din pamant, cu sculele astea se smulg si cu un pic de pamant de zici ca-s de la ghivece.
ca si fel de tomate, ia d-l un hibrid bulgaresc, ca-s ieftini, adica un rila sau altceva, in afara de prekos, sau poate aici isi mai dau cu parerea si alti colegi.
bafta!
nr tel.0751083887, pt cine vrea sa ne auzim si la tel si cine n-are minute poate da si-un bip, ca si asa imi i-au banditii astia minutele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate