Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11708 replies to this topic

#11359
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 24.03.2007
La mine asa arata prima tura de rasaduri care o sa le plantez in solar .
Am semanat saptamana trecuta inca 600 pentru plantatul afara si alte obligatii... .
Rasadnita mea e mica  dar inpartita in trei zone fiecare poate lucra independent cu temperatura de care e nevoie .

Attached Files

  • Attached File  r1.jpg   540.33K   73 downloads
  • Attached File  r2.jpg   517.5K   71 downloads
  • Attached File  r3.jpg   593.02K   66 downloads
  • Attached File  r4.jpg   688.59K   63 downloads


#11360
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
La germinarea semintelor in servetele cum procedati sa nu le rupeti coltul?
Le luati imediat cand incep sa plesneasca?

#11361
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View Postvdingo11, on 20 martie 2022 - 10:50, said:

La germinarea semintelor in servetele cum procedati sa nu le rupeti coltul?
Le luati imediat cand incep sa plesneasca?
Nu am folosit procedeul, dar aşa se face!

#11362
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Nici eu nu am folosit niciodata.
Am tot asteptat sa se incalzeasca sa pun si eu semintele
Daca as incepe germinarea in servetele as castiga ceva timp dar stiu ca se pun tare greu cand sunt umede, mai ales la rosii.
La ardei parca se desppind mai usor.

#11363
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Rosiile germineaza relativ usor si la temparaturi mai scazute decat ardeii.

#11364
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
Cred ca cea mai buna metoda de "germinare la servetel" este cea prezentata aici de colegul driver84. Ca si imbunatatire am folosit hartie industriala albastra, cu proprietati superioare de absorbtie, ideala pentru utilizare in ateliere mecanice, bucatarii, pentru stergerea geamurilor, etc. Pentru a evita "intrarea" radacinilor in servetel si riscul ruperii lor la desprindere (eu le las pina cresc de 3-4 cm) e foarte simplu. Se intorc semintele cu fata in jos si nu mai intra / cresc in servetel (semintele cunosc gravitatia). Am aflat acest lucru de aici, la minutul 7:35.

Edited by yoaca70, 20 March 2022 - 16:15.


#11365
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014
Bună, este prima oara când pun răsaduri, în imaginea atașată am fotografiat o planta ce a ieșit lingă rasadul de ardei,cea cu mai multe frunzulițe, dacă îmi spune cineva ce planta este, arata bine și nu prea as rupeo, eu cred ca a fost vreo sămânță în pământul de rasad cumpărat, mulțumesc

Attached Files



#11366
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,470
  • Înscris: 28.12.2010
Rupe-le. Vor consuma hrana ardeilor. Nu trebuie sa-ti fie mila de buruieni.

#11367
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020

View Postvdingo11, on 20 martie 2022 - 10:50, said:

La germinarea semintelor in servetele cum procedati sa nu le rupeti coltul?
Le luati imediat cand incep sa plesneasca?

Eu asa fac, da. Daca le verifici in fiecare zi, nu sunt probleme, nu cresc asa repede. Eu zic ca metoda prezinta avantaje mari, mai ales la ardei/vinete, se pot pune si adaosuri gen ga3 sau nitrat. La rosii nu e nevoie.

#11368
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Nu va fie teamă dacă puneți semințe de tomate in șervețel. Nu sunt așa fragile rădăcinile lor. Eu am luat și la 1 cm și la 2 cm și nu au pățit nimic. Chiar daca intră rădăcina puțin in șervețel tot nu se vor rupe.

#11369
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,470
  • Înscris: 28.12.2010
Ieri am repicat si eu rosiile. Ardeii nu sunt inca de repicat desi au fost semanati inainte de rosii cu o saptamana. Frigul si-a spus cuvantul.

Attached Files



#11370
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Va salut,

Ca legumicultor amator, pe langa rosie si ardei, este necesar sa mai faci rasad pentru alte legume sau plantezi direct semintele in pamant?

#11371
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,470
  • Înscris: 28.12.2010
E bine sa faci si pentru castraveti, dovlecei, fasole daca ai spatiu si timp. Merge sa le pui si direct dar asa e mai sigur si castigi ceva la timpurietate. Eu anul asta vreau sa pun si vreo 30 de fire de porumb zaharat si imi fac rasad si pentru ala desi poate parea ciudat.

#11372
gigel456

gigel456

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.01.2021
Buna ziua! Stiti cumva ce poate provoca acest aspect la rasadul de ardei capia? (Hibridul kaptur f1) Multumesc!

Attached Files



#11373
emilgheorghe81

emilgheorghe81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.11.2013
Virusul Y al cartofului la ardei - Potato virus Y in pepper

Boala de origine americană este astăzi răspândită şi în Europa fiind cunoscută sub numele de "mozaicul nervurian" sau "necroza nervurilor ardeiului".
Simptome. Frunzele tinere de la plantele infectate cu acest virus prezintă pete de decolorare, de dimensiuni reduse, care se pot uni, formând zone decolorate ce se extind de la vârful frunzei spre bază. În final frunza se îngălbeneşte rămânând numai zone verzi paralele cu nervurile. La soiurile mai sensibile apare gofrarea limbului frunzelor, deformarea lui, răsucirea în formă de cornet şi chiar desfrunzirea înainte de vreme a plantelor.
Transmitere-răspândire. Virusul este luat de afide care îl transportă. Sursa de infecţie permanentă o constituie culturile de cartof, tutun, tomate şi florile de petunie.
Prevenire şi combatere. Răsadul de ardei va fi protejat de infecţii prin aplicarea tratamentelor cu insecticide împotriva afidelor. La culturile de câmp, se are în vedere respectarea unui spaţiu de izolare faţă de culturile de cartof. În culturile semincere se pot face tratamente cu uleiuri minerale dar, cea mai eficientă metodă rămâne folosirea de soiuri rezistente.

Edited by emilgheorghe81, 01 April 2022 - 07:42.


#11374
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Nu`i niciun virus sau alta boala, lasa anomalia asa ca nu face nimic rau, restul frunzelor o sa creasca frumoase.

#11375
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 24.03.2007
La mine cam asa  evolueaza rasadurile de  tomate .
Anul asta au mers cu lumina artificiala ,la anul sper sa reusesc sa modernizez rasadnita sa poata folosi si lumina naturala.
O sa mai cresca pana le pot planta in solar , e rece inca si azi a cazut gheata .

Attached Files



#11376
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 28.02.2008
Anul asta am zis ca ma axez mai tare pe productia de rasaduri, asa ca am mutat toate rasadurile in solar, sa aiba mai multa lumina, si le-am incalzit cu o aeroterma, asa ca acum nu mai am aproape nimic. Aproximativ 600 de rasaduri de rosii (country taste) au fost distruse de ceva lighioana. Rasadurile puse in februarie, pentru plantat in solar, care au apucat sa creasca putin nu au fost atinse, dar absolut tot ce am sadit incepand cu luna martie rasarea, statea doua, trei, patru zile si apoi disparea tot varful plantei. Sa fie coropisnite? Sa fie vreo insecta? Ce poate avea apetit asa mare pentru cotiledoane? Tot ce a apucat sa scoata frunza adevarata a supravietuit, restul sunt doar niste bete rasarite din pamant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate