Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11708 replies to this topic

#11341
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Am luat seminţe de ardei din noiembrie, restu in ianuarie şi incă mai aştept o comandă!Posted Image
Dacă e să apelez la tine o s-o fac devreme nu acum!

 corsica, on 05 martie 2022 - 12:09, said:

Îmi pare rău, am încheiat lista comenzilor pentru anul acesta. Cererea a fost mult mai mare față de capacitatea de producție.


#11342
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

 bilti, on 05 martie 2022 - 09:46, said:

La cum se anunță temperaturile cred că le vom planta mai repede anul aceasta.

 corsica, on 05 martie 2022 - 10:11, said:

În zona de sud se anunță -10 gr. C.

* Dacă iarna a venit întârziată, se poate să vină și primăvara tot la fel.

#11343
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Am niste seminte de ardei din 2016. Stiu ca ele germineaza după max 5 ani de pastrare, timp depasit.
Ce as putea sa le fac sa germineze totusi?

#11344
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Pui semintele in cantitate dubla decat iti trebuie intre servetele umede intr-un loc cald, si te asiguri ca servetelele sunt umede mereu. Le verifici si cand vezi ca au incoltit le si semeni pe cele incoltite. Nu le lasi sa faca radacinuta aia lunga. Trebuie sa fii cu ochii pe ele si pe masura ce mai incoltesc si altele le semeni si pe alea. Dar la ardei trebuie caldurica. Intreb totusi, e un soi atat de deosebit si greu de gasit sau scump incat sa incerci varianta asta in loc sa cumperi seminte noi?

#11345
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Multam de raspuns. Semintele sint de ardei iuti chayene, chili si calabrezi. Anul trecut a fost un esec pt mine in privința ardeilor, si nu am mai am decat aceste seminte vechi.
Cat despre a cumpăra seminte, nici nu stiu daca gasesc soiurile astea prin magazinele fitosanitare, si nici nu as vrea hibrizi sau altceva.

#11346
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Cayenne sunt relativ comuni iar Chilli e o denumire generica cu f. multe soiuri nu un soi anume. Si cayenne e tot chilli. Nu stiu cum sunt cei calabrezi dar in fine, faci cum stii.

#11347
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,534
  • Înscris: 11.03.2006
Am pus si eu nist seminte din 2017. KBX. Le-am pus direct in pamant.

#11348
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

 cumparator, on 09 martie 2022 - 00:00, said:

Am pus si eu nist seminte din 2017. KBX. Le-am pus direct in pamant.

Afară?Posted Image

#11349
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,534
  • Înscris: 11.03.2006

 san62, on 09 martie 2022 - 15:16, said:

Afară?Posted Image

A, nu. In casa, in alveole.  Ziceam ca nu le-am pus in servetele umede intai, cum zicea Cotzi, ca n-am stiut.

#11350
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Pt cca 300 rasaduri cum e mai bine/ușor de facut? Sa le seman in alveole micute și apoi sa le repic, sau sa le pun direct la pahare de 9cm?

#11351
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,484
  • Înscris: 28.12.2010
Mai usor e sa nu le repici daca ai spatiu sa tii 300 de pahare. Daca nu pune in alveole de 160 si repici dupa. Asa fac eu desi poate ar trebui sa ma gandesc la anul sa pun direct in pahare pentru ca nu am asa de multe, am vreo 70 de ardei. Eu am bagat in aceeasi alveola si vinete ( s-a dovedit o prostie ptr ca vinetele au iesit in 5 zile iar ardeii in 10 si mi s-au alungit vinetele ) si praz vreo 40 de bucati care inca nu au iesit pentru ca le-am pus mai tarziu pentru a ocupa locurile goale ramase. De-aia zic ca in pahare separate e mai bine daca ai loc unde sa le tii la germinat. Cred ca mai merge o smecherie dar nu am incercat. Le germinezi in cutiute cu servetele umezite si cand sunt incoltite le pui in pahare si atunci daca deja au germinat nu cred ca mai e nevoie de o temperatura asa mare pentru a scoate capul.
Noi astia cu putine rasaduri trebuie sa ne punem capul la contributie si sa nu aplicam mot-a-mot ceea ce ne invata cei care cresc mii de rasaduri

Edited by gabiroa, 12 March 2022 - 14:31.


#11352
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Trebuia sa tai tavita cu partea de vinete si sa lasi la caldura ardeii.

La cat costa alveola merita, e mai scumpa samanta. Daca nu.ti ies niste seminte , stai sa astepti si sa le.compromiti si pe cele iesite ?

#11353
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Eu le pun in ghivece de 6x6x5.5. Tavitele cu alveole mai mici se uscau prea repede si trebuia sa am mai multa grija cu udatul. Rosiile cate o samanta in pahar, ardeii si vinetele cate 4 pentru ca germinatia nu e asa sigura. Apoi cand le transplantez scot turba din ghiveci, o rup in 4 si o mut in ghiveciul mare. Daca sunt mutati suficient de repede nu apuca sa li se incurce radacinile. Asa pot sa pun si mai multe soiuri intr-o tava si le mut la lumina pe cele care germineaza primele.

#11354
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,484
  • Înscris: 28.12.2010
Uite cum arata . Vinetele sunt alea inalte ca plopu'. Iar cealalta tavita sunt panselute le-am pus cam tarziu dar macar la toamna vreau sa am jardiniere cu floricele. Si la rosii le-am scapat un pic pentru ca nu au iesit uniform dar e in regula le reglez la repicat

Attached Files



#11355
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

 gabiroa, on 13 martie 2022 - 15:46, said:

Uite cum arata . Vinetele sunt alea inalte ca plopu'. Iar cealalta tavita sunt panselute le-am pus cam tarziu dar macar la toamna vreau sa am jardiniere cu floricele. Si la rosii le-am scapat un pic pentru ca nu au iesit uniform dar e in regula le reglez la repicat

Așa erau și la mine...

Semănate pe 15 feb, flancate de ardei gras și kapia

Attached Files



#11356
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,484
  • Înscris: 28.12.2010
Eu ma gandesc cam asa. Daca semintele astea ar germina in mod natural de capul lor prin natura asta s-ar intampla cel mai devrem probabil prin mai sau aprilie in zone mai calde sau daca prind undeva un loc adapostit si insorit. Eu le pun la inceput de martie, voi cei cu solar le puneti si mai devreme. Cate ore de lumina sunt in martie si cate in mai sau iunie. De asemenea lumina e mai puternica spre vara. Eu am tot incercat sa le tin mai la frig mai la lumina mai asa mai pe dincolo. Nu merge. Pana nu le suplimentezi lumina mai ales la inceput cateva saptamani 3-4 nu stiu exact e clar ca nu ai cum sa ai rasaduri de nota 10. E imposibil in conditiile astea. Poate la anul ma dotez si eu cu niste neoane de-astea, mai vedem

#11357
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Io le dau lumină de la 8 la 24 Posted Image

#11358
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Azi am semănat roşiile Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate