Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11708 replies to this topic

#109
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postgreen_waves, on 12th April 2010, 18:26, said:

Din ceea ce ai scris e vorba despre caderea si putrezirea plantutelor, iar aceasta boala apare datorita unei ciuperci care nu poate proveni decat dintr-un sol infestat sau din cauza semintelor infestate cu spori. De aceea am spus ca sunt bune semintele tratate.

Daca esti interesat sa citesti mai mult cauti articolul "Caderea si putrezirea plantutelor" din link-ul urmator http://www.piataagri...orticultura.htm (e aproximativ pe la jumatatea paginii)

"Simptome. Se manifesta prin aparitia unor pete la baza tulpinitei, la inceput brune, apoi brun-negricioase, care se adancesc si se extind repede, cuprinzand coletul de jur imprejur. In portiunea atacata, tulpinita se subtiaza, devine ca un fir de ata neagra, se zbarceste, cade la pamant si putrezeste. Boala apare in vetre, extinzandu-se foarte repede in conditii favorabile, la temperaturi de 20-30 grade Celsius si umiditate de peste 90%. Daca nu se iau masuri corespunzatoare, in doua-trei zile pot fi distruse toate plantutele din rasadnita. "  - Asta ar fi descrierea bolii, daca corespunde poti citi acolo si tratamentul pe care il indica.

Am patit-o si eu anul trecut, iar tot ce am reusit a fost sa salvez cam jumatate dintre ele, dintre care cu cateva am mai avut probleme si dupa rasadire.

Previcurul si merpanul nu pot avea aceeasi substanta activa pentru ca, in primul rand, merpanul este fungicid de contant in timp ce previcurul este sistemic.

Multam de raspuns... foarte interesant link-ul.

#110
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Procesul de degradare a incetat ... ce a supravietuit a inceput sa creasca accelerat si arata bine ... sanatos.
Am sa caut sa-i dau si o stropire cu un fungicid sistemic.

#111
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

View Postmasterd6ib6, on 12th April 2010, 17:34, said:

Nu am gasit previcur ... am luat Merpan 80 WDG ... cica ar fi aceeasi substanta activa ... si pe el scrie ca este pentru rasadurile de rosii si altele.

Ok... il prepar si il aplic.

In Codexul produselor de uz fitosanitar scrie asta:

Previcur 607 SL - substanta activa "propamocarb din clorhidrat de propamocarb 607 g/l"
Merpan 80 WDG - substanta activa "captan 80 %"

Oare o fi aceasi substanta propamocarbul si captanul?! eu am dubii

Despre Previcur spune ca se foloseste impotriva caderi plantutelor, dar ... Merpan 80 WDG este avizat a se folosii doar impotriva agentului patogen Venturia inaequalis (rapanul marului). Este produsul Merpan Al 50 PU (captan 50%) care la tomate se utilizeaza impotriva manei si patarii cafenii.
Este adevarat Codexul este din anul 2004.

Am semanat si eu tomate pe 7 martie in pahare de plastic de 200 ml, am pus 3 seminte in pahar (in unele am scapat si 6). Cand plantele au facut 3-4 frunze adevarate le-am repicat si am lasat cate una in pahar. Probleme: balconul este spre vest si soarele ajunge dupa ora 14, temperatura nu a scazut nici o data sub 14 grade noaptea iar in timpul zilei sunt 20-22 grade, cu toate ca am lasat geamul deschis zi si noapte. Intentia a fost sa mentin temperatura cat mai scazuta din cauza ca plantele nu prea aveau soare. Plantele arata bine in prezent cu toate ca sunt putin cam alungite (o sa revin cu fotografii).
As vrea sa le plantez in camp peste 2 saptamani (sfarsit de aprilie) si imi este teama ca se vor alungii si mai mult mai ales ca in fata balconului am un pom care a inceput sa infrunzeasca si prin urmare o sa le ia si putina lumina de care beneficiau.

Edited by NicolaeI, 15 April 2010 - 08:48.


#112
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010
In fotografia de mai jos sunt rasadurile mele. As vrea si eu o parere despre ele si cam in cat timp ar trebuii sa le plantez.
Rasaduri tomate.

#113
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Le-ar prinde bine mai multa lumina si cateva grade mai putin.
mai lasa-le cel putin 2 saptamani.

#114
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
le-am dat si eu azi cu previcur (preventiv). si le-as presta si niste bionat, dar am 3 intrebari:

1. restul solutiei de previcur neutilizata se arunca sau se poate pastra? cat ar avea termen de valabilitate daca o pastrez?
2. cum/cat sa le prestez bionatul
3. e necesara o repetare a stropirii cu previcur? la ce intervale de timp. cum fac schema daca introduc si bionatul in ecuatie?

#115
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Intrebare de biban ... repicat inseamna ca le raresti si le arunci pe alea scoase ?

#116
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu, le raresti si pe alea scoase le replantezi in alta parte.

#117
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Peste o saptamana cred ca voi pune in gradina primele rasaduri.

Cum este mai bine sa le plantez? Biloanele sa fie pe linia N-S sau E-V?

#118
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postliviu_np, on 3rd May 2010, 11:03, said:

Cum este mai bine sa le plantez? Biloanele sa fie pe linia N-S sau E-V?
Pai au treaba si astea cu punctele cardinale? Eu auzisem la unii ca au treaba (plantatul, taiatul pomilor de foc) cu fazele lunii!

#119
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Eu zic ca are; daca randul de tomate este asezat pe N-S, distanta fiind mica intre plante, soarele va lumina doar partea de sus; fiind orientate pe E-V, distanta dintre randuri este mai mare (cca 80cm.), soarele le lumineaza mai de jos.

#120
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postliviu_np, on 3rd May 2010, 11:19, said:

Eu zic ca are; daca randul de tomate este asezat pe N-S, distanta fiind mica intre plante, soarele va lumina doar partea de sus; fiind orientate pe E-V, distanta dintre randuri este mai mare (cca 80cm.), soarele le lumineaza mai de jos.
Daca pui asa problema, cred ca ai dreptate! Eu ma gandeam ca te legi de magnetism!

#121
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Bai fratilor ... in paharele mele cu seminte si rasaduri e prapad ... care sunt in picioare sunt mici si pricajite ... care nu sunt la pamant.
Vineri, Sambata si Dumineca ... fost'am la mosie si m-am dus pana in targ sa iau cate ceva ... si acolo ... puhoi de rasaduri de toate felurile si unele mai frumoase decat altele ... dar toate de la plicuri ... nimei nu avea rasad din seminte proprii ... sau nu spunea asta crezand ca e de rau. Asa ca mi-am luat de toate de acolo ... tomate de doua feluri ... cu si fara arac (asa le zic ei la alea cu crestere determinata sau nu), vinete pana corbului, varza (care a ramas in galeata de mocirla ... ca nu am avut timp sa o mai pun) ardei gras si iute, cimbru, busuioc, telina de radacina ... etc.
Tomatele le-am pus primele pe doua randuri lungi la 70-80 intre randuri si 40-60 intre plante ... distantele sunt variabile pentru ca mi-a fost lene sa intind o sfoara si mi-au iesit cam strambe.
Acasa la intoarcere cand m-am uitat la rasadurile mele ... am zis ca nu mai pun rasad ... never ever ... cat m-am chinuit eu cu zeci de paharute, cu stropeli, cu apa calda ... si tot un kkat a iesit. Poate alta data cand o-i avea sera sau o camera luminoasa dedicata.
Sau turba pe care am folosit-o eu nu era buna ? ... oricum rasadurile mele nu vor fi nici la vara cat erau ale astora de la care am cumparat si care ziceau ca le-au facut in solar-rasadnita facut special pentru asta.
Oricum ... azi am facut curatenie si am aruncat tot ce nu promitea sa devina cata de cat o planta ... cel mai rau imi pare de rasadurile de pepeni galbeni si verzi care mergeau foarte bine dar ... le-a lovit damblaua brusc cand aveau doua frunze adevarate si le-am repicat ... si cred ca le-am plantat prea adanc ... deh ... incepator.
La Valeni in gradina ... salata, ridichile si spanacu' arata foarte bine da' ar cam trebui sa le raresc ... porumbul dulce pus acum vre-o 3 saptamani ... nica ... mazarea evolueaza foarte frumos ... da' nu stiu ce tre sa-i mai fac ... vestita ceapa esalota a facut niste tufe mari si frumoase .... capsunile, zmeura si murele promit recolta frumoasa ... ca si verdeturile ... marar, patrujel, busuioc din samanta si din rasad si niste leustean... In general trecand peste faptul ca totul e napadit de buruieni si ca mai mult stau cu curu'n sus decat admir peisaju' ... totul e relativ OK

#122
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

View Postmasterd6ib6, on 4th May 2010, 18:33, said:

Acasa la intoarcere cand m-am uitat la rasadurile mele ... am zis ca nu mai pun rasad ... never ever ... cat m-am chinuit eu cu zeci de paharute, cu stropeli, cu apa calda ... si tot un kkat a iesit. Poate alta data cand o-i avea sera sau o camera luminoasa dedicata.
Facem pariu ca o sa mai pui?...cand te-oi trezi cu gulii in loc de varza,ardei iute in loc de capia s.a.m.d.

#123
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
si rasadurile mele de tomate is taaaare "varza"! noroc cu vecinu' ca ne-a dat si noua (a avut rasadnita calda afara) ca ramaneam fara rosii la vara...

in schimb ardeiasii mei incep sa mearga binisor. cred ca dupa stropeala cu bionat.

acum 2 sapt.am pus pe balcon direct inca un rand de ardei si rosii. merg cu mult mai bine decat astea bibilite in casa de la 1 martie...

(anul trecut am avut productie de ardei iuti pe balcon, seminte semanate direct in bidoane prin mai-iunie).

la anu' fac rasadnita, clar!

#124
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Jiffy nu ati folosit nicicare :huh:

Attached File  P5042095.JPG   227.98K   406 downloads

Se gasesc inclusiv tavite pentru ele si sunt cu mult mai comode decat o rasadnita...
Nici mie nu-mi este de incredere cumparatul rasadurilor de-a gata de la orice piețar, investitia ulterioara este prea mare ( munca, pasiune ) pentru a nu folosi un material genetic de calitate certificata altfel decat cu : "sa-mi sara ochii daca nu-s bune..."

Edited by scaiba, 04 May 2010 - 18:32.


#125
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Dupa ce vine scaiba cu mandretea lui de rasad parca mi-e si rusine sa le arat p-ale mele...dar totusi macar ca idee de "rasadnita"

Attached File  Resized_IMG_1661.jpg   947.23K   691 downloads
Maine as vrea sa mut rosiile in camp,ca ardeiul si vinetele sunt micute inca

#126
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Vroiam sa pun si eu poze cu ale mele, dar m-ai complexat!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate