Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11675 replies to this topic

#10747
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Sa le scurgi si sa le mai irigi o data cu apa curata...si sa nu mai bagi alte chimicale ca le omori de tot...

Edited by subway_guru, 31 March 2018 - 20:54.


#10748
mrbigrama

mrbigrama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.03.2008
Sarumana mult, acu' incep chitca ma prinde Duminica....

#10749
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Bună ziua . Nu le mai daţi cu nimic , doar apă (cum s-a amintit mai sus) când este nevoie şi eventual un Sprintene aplicat radicular . La substratul profesional de calitate , fungicidul este opţional . Uneori , încercarea de a ajuta plăntuţele mai mult încurcă , dacă nu este făcută corespunzător .

Edited by Solar-1, 01 April 2018 - 09:33.


#10750
mrbigrama

mrbigrama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.03.2008
Merci de informatie. Si-au revenit dupa ce le-am facut o *clatire * cu apa. Cu stima si respect.

#10751
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Adesea masurile simple sunt cele mai eficiente!
;)

Edited by subway_guru, 02 April 2018 - 18:06.


#10752
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Au venit si semintele de la Ecoruralis. Chiar si transportul a fost suportat de ei.

Attached Files



#10753
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Pentru cei interesati de tehnologie:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V1PcgtWAEnU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10754
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Vise, vise...muieti-is posmagii???...
:) :) :)

#10755
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Pentru cei mai tineri decat noi nu sunt chiar vise.

#10756
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Nu sunt chiar vise...dar costa o caruta de parale...mi-ar placea sa stau cu ochii in ecran si doar sa numar cum se culeg singure...dar mi-e teama ca m-ar lua somnul!
;)

Edited by subway_guru, 13 April 2018 - 22:37.


#10757
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
diferenta dintre un rasad repicat la timp si unul nerepicat la timp:

( nu am avut timp sa termin de repicat toate rosiile inainte de Paste si cele ce au ramas au trebuit sa mai astepte o saptamana pana m-am intors la tara; ultimile poze sunt de acum o saptamana, la cateva zile dupa ce le-am repicat si pe cele intarziate, intre timp au mai crescut si recuperat din diferenta, or sa fie si ele tocmai bune de plantat afara in doua saptamani )

Attached Files


Edited by peticel31, 23 April 2018 - 14:24.


#10758
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
parerea unora despre plantat:
http://adevarul.ro/l...a380/index.html

#10759
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Da...bagi coletul adanc,  fie irigi prea tare,  fie vine o ploaie consistenta...ba e prea frig si ud,  ba prea cald si ud...si te trezesti pe o dunga cu ele. Na...eu nu s de acord cu astea. Da...se poate planta si asa,  pe teren cu drenaj bun sau teren modelat,  ca sa stea radacina in umezeala..coletul sa fie cat de cat ferit.

#10760
SorinTheHobby

SorinTheHobby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 29.09.2017
In maternitatea mea pot pune la germinat 10 tavite. Necesarul meu de rasaduri pentru solar este de 640 plante.
Intrebarea este: Pot insamanta in tavite de 70? Ma gandesc ca le-as putea tine o saptamana in plus sub neoane,udat mai rar,etc.
Am rep-ul construit afara si ma tem de capriciile vremii!

#10761
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
pai depinde cand vrei sa incepi semanatul si daca ai de gand sa le mai repici sau nu

eu anul trecut am semanat la sf. de februarie rosii, ardei si vinete in tavite de 200 si am intarziat cam cu o saptamana repicatul; rosiile s-au alungit putin dar, dupa ce le-am repicat in tavitele de 32, si-au revenit si s-au dezvoltat frumos (le-am si ajutat cu vermicompost si extract de alge ); am plantat in solar la sfarsitul lui aprilie (rasadul facut de mine, ca am si cumparat de la corsica rasad mai timpuriu ce l-am plantat la inceputul lui aprilie)

anul asta planuiesc sa seman in prima jumatate din februarie in tavite de 70, ca sa nu sufere prea tare daca sunt nevoita sa intarzii iar cateva zile repicatul, iar apoi sa repic rosiile in pahare de iaurt cu d=9 cm si h=7.5 cm iar ardeii si vinetele in tavite de 32; planul fiind sa plantez in solar in ultima saptamana din martie (daca ma lasa vremea)

din cate am vazut la cei ce fac rasad pt vanzare, merge facut rasad, inclusiv de rosii, direct in tavite de 70, fara repicare ulterioara, doar in cazul rasadului pt plantat in gradina, ce va fi plantat cam la varsta de 45 de zile

pt rasadul timpuriu, ce va fi plantat la varsta de 60 de zile ( s-au chiar mai mult) ce se seamana incepand cu ian-feb pt a obtine un rasad sanatos, trebuie respectata tehnologia corecta si oferit rasadului un volum corespunzator de substrat pt a se dezvolta

*am verificat notitele de anul trecut si majoritatea rasadului de rosii l-am repicat in tavite de 28, restul in tavite de 32

experienta mi-a aratat ca cel mai bine e sa mergi pe un rasad crescut in minimul de zile necesar, in maximul volumului de substrat ce-l poti oferi si in conditii cat mai optime de lumina, temperatura, umezeala

Edited by peticel31, 03 January 2019 - 20:03.


#10762
SorinTheHobby

SorinTheHobby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 29.09.2017
Sigur voi repica la 4 saptamani in ghivece si in tavi de 28. In anii anteriori semanam in tavite de 104 si repicam la 3 saptamani. Intentionez sa seman dupa 15 ianuarie. Ma gandeam ca o saptamana in plus sub neoane m-ar scuti de emotii si ceva cheltuieli!

#10763
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Am atins cu mana rasadul de tomate si deja miroase a gogonici.

Attached Files



#10764
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Ai furat startul, eu de-abia am semant acum doua zile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

jean_b

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate