Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Consideratii (filosofice sau nu) privind fenomenul audio

- - - - -
  • Please log in to reply
500 replies to this topic

#469
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Acum ai revenit ontopic, ai inceput sa faci consideratii (filosofice sau nu) privind fenomenul audio. Vezi ca se poate?

#470
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 audiofidel, on 08 martie 2018 - 16:01, said:

negru si "primitiv" ev-mediu.

Evul Mediu nu a fost nici primitiv si nici negru. Au existat anumite zone din Europa in special in Vest care, in anumite momente au avut perioade foarte nefaste din multe puncte de vedere (epidemii, invazii, prabusirea civilizatiei urbane), dar in acelasi timp Europa rasariteana a ajuns la apogeul de inflorire culturala si economica (Imperiul Bizantin) tocmai in ceea ce noi numim Dark Ages.

Edited by razor01, 08 March 2018 - 16:16.


#471
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
revino ontopic, lasa vrajitoria. Zi de muzica din evul mediu, trubaduri si menestreli. S au pastrat viniluri de atunci?

#472
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Imi pare rau ca unii ,nu au citit cu atentie sau pur si simplu din bagarea in seama tipic romaneasca ,au inteles ca nu e utila o astfel de lege. E chiar foarte utila. Singurul aspect pus in discutie e acea valoare de 35dB care e absolut aberanta ,pt. cine cunoaste cat de cat, si la posibilitatea practica de a face masuratori. Care nu e nici pe departe asa simpla pe cat cred unii. Sonometrul ala pus pe telefon nu e deloc suficient.

#473
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 audiofidel, on 08 martie 2018 - 16:20, said:

revino ontopic, lasa vrajitoria. Zi de muzica din evul mediu, trubaduri si menestreli. S au pastrat viniluri de atunci?

Din fericire s-au pastrat suficent de multe versuri scrise incat sa ne facem o idee despre cum suna muzica la vremea respectiva.

#474
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 razor01, on 08 martie 2018 - 16:23, said:

Din fericire s-au pastrat suficent de multe versuri scrise incat sa ne facem o idee despre cum suna muzica la vremea respectiva.
Ba chiar partituri. Dar erau alte notatii. De tip modal.

#475
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
@edigee asa cum am postat mai sus, legislatia exista deja, dar nu intr-o lege special facuta pentru acest lucru, cu singura diferenta ca nu se preciza ce inseamna ,,zgomot acceptabil'' https://www.avocatne...uarie-2014.html

art 2 , p 26 si 27

Edited by razor01, 08 March 2018 - 16:26.


#476
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Bine ca a adus edigee discutia ontopic ca nu ma mai intelegeam cu medievalistul. Nu stiu cine ce a citit, eu vad ca tocmai initiatorul discutiei o considera ineptie.

Sintagma  'zgomot acceptabil" este o forma fara fond chiar si pentru sfera juridica unde interpretarea este prin definitie larga. O lege buna este tocmai aceea care exclude arbitrariul. Deci o lege noua era necesara.

Legat de numarul de decibeli, la o privire fugara pe net am vazut valori deosebite de la tara la tara. Olandezii pot reclama pentru 60 db dupa 19 si 65 dupa 23 in timp ce englezii au valorile preconizate de initiatorul legii. Nu stiu daca trebuie sa facem neaparat media valorilor europene ci mai degraba sa ne gandim la particularitatile locuintelor romanesti pentru ca la asta s au gandit si englezii, si aia tot cu pereti subtiri in cartierele muncitoresti. Nu ca ar avea neaparat importanta dar daca ii lasi 60 el da muzica la 100. Asa ii pui 30 si speri sa nu sune mai mult de 60. Are logica chestia asta.

Edited by audiofidel, 08 March 2018 - 16:58.


#477
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Intre 35dB si 60 sau 65dB e o diferenta inspaminatatoare. Nu e crestere liniara. Un sunet il percepi cam de doua ori mai puternic (ca nivel sonor) adaugand cam 10dB in plus.

#478
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Nu stiu, nu ma pricep, nu vorbesc. Hai sa o luam altfel, sa spun babeste sau din alta perspectiva, Ce ar trebui permis si ce nu? Daca disting ce vorbesc aia la TV nu e prea mult? Sa zicem ca accept un zgomot nedefinit de vorbarie sau cantare desi in puterea noptii si asta poate fi deranjant dar nu vreau sa ascult radio sau TV pe gratis.

#479
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Oricat de babeste si de altfel o iei valoarea aia de 35dB e aberanta. E fizica!
35dB ai in casa ziua cand nu e deschis nimic. TV ,radio ,orice sursa audio ,si lumea tace din gura. E zgomotul de fond, La mine uneori arata chiar 40db. Si nu stau la strada circulata ,am la geam un parc.

#480
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Tocmai asta am vrut sa spun, sa lasam decibelii in faza asta si sa vedem care este pragul acceptabilitatii intr un imobil apoi sa il transformam in decibeli.

Si pana la urma nu asta e ideea, sa nu auzi zgomote de la vecini? El in casa poate sa taie cu drujba dar la mine nu trebuie sa sune mai tare de 30 decibeli ce face el acolo.

Edited by audiofidel, 08 March 2018 - 17:45.


#481
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Pentru a vă face o idee mai bună despre cei 35 de db, vin cu următorul exemplu: Sunetul unui PC desktop mai ieftinel aflat în funcțiune produce în jur de ~35 db, în special cele care au o sursă de doi bani cu ventilator de 80mm și cooler stock pe procesor.

Sunt tare curios, cam cum o să aplice legea în zonele unde, chiar și cu tamplărie de ultimă generație, ai în casă multicel peste cei 35db datorită traficului...

Edited by alexx20alexx, 08 March 2018 - 18:03.


#482
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Englezii si toti ceilalti nu au legea de ieri, alaltaieri, cum se aplica la ei se va aplica si la romanica, banuiesc ca nu e diferenta  de inteligenta intre  politisti in functie de natie.

Edited by audiofidel, 08 March 2018 - 20:22.


#483
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 edigee, on 08 martie 2018 - 17:12, said:

Oricat de babeste si de altfel o iei valoarea aia de 35dB e aberanta. E fizica!
35dB ai in casa ziua cand nu e deschis nimic. TV ,radio ,orice sursa audio ,si lumea tace din gura. E zgomotul de fond, La mine uneori arata chiar 40db. Si nu stau la strada circulata ,am la geam un parc.
Unde locuiești, frate, la țară, de ai numai 35 dB zgomot de fond în casă? La mine, pe stradă lăturalnică, geamuri termopan, zgomotul de fond e de 45-50 dB.

#484
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai am zis ca am zis ca e aproape ca la tara. Am geamuri(termopan ) spre un parc mare ,nu e decat o alee mica ,nu prea sunt alte cladiri mai aproape de 50 m ,cladirea cea mai apropiata e o clinica medicala dezafectata. Se aud mai mult pasarele ciripind.
O fi sonometrul de vina ,desi cica l-am calibrat anul trecut.

Edited by edigee, 08 March 2018 - 21:50.


#485
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
A testat cineva teoria enuntata de astia? Este mai eficient sa ridici subwooferul cativa cm decat sa-l lasi pe podea?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S_GwaGeWQOg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#486
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Nu zice nimic despre eficiență la un singur sub, ci despre transmiterea vibrațiilor prin podea. Mai mult de un sub nu cred că ai, în niciun caz trei să le pui la înălțimi diferite.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate