Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Seminte de legume - soiuri ROMANESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#55
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Eu m-am gandit sa pun plasa de umbrire la inaltimea de 2 m peste gradina si sistem de udare prin picurare. Stiu, "trestie" a cam ras de mine, dar din anii trecuti am observat cum plantele altate la umbra alteia s-au dezvoltat mai bine si au rodit mai bine. Poate nu-i prea stiintific, dar incerc si o sa va mai spun ce rezultate voi avea.

#56
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
la tine poate o merge; la ce gradina am eu este exclus.

#57
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
Iata si site-ul care prezinta seminte de legume din soiuri romanesti.  
http://www.scdlbuzau...c...7&Itemid=17
Am cumparat si eu anul acesta, de curiozitate, telina Dacia, gogosari Splendid si ardei gras Galben superior, asa ca la toamna am sa vad si rezultatele comparativ cu soiurile olandeze. Poate se vor comporta mai bine in camp, cel putin acestea sunt produse si testate pentru conditiile noastre climaterice.

Edited by green_waves, 05 March 2010 - 18:37.


#58
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
multam.  uite ca nu stiam ca SCDL Buzau are site. Dar de unde le-ai cumparat? caci banuiesc ca nu vand ei direct.

#59
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
Sunt seminte care se vand de catre Unisem cam prin orice magazin de profil.

#60
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
la Unisem vazusem si eu.  credeam ca si semintele sunt de la Buzau.  Unisemul din cate stiu eu isi cam prodece singur majoritatea semintelor.
desi spunea cineve aici ca la Unisem n-ar prea fi in plic soiurile de pe plic ...

#61
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Oare Unisemul le comercializeaza sub aceeasi denumire, cea de pe site-ul celor de la Buzau?
Oricum dupa parerea mea mai multe sanse avem de la seminte unisem decat de la cele olandeze.

#62
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
da, o buna parte din ele le-am vazut la Unisem. Bineinteles ca nu incape comparatie. Astea sunt soiuri romanesti.

#63
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
Semintele vandute de unisem trebuie sa aiba in afara de plicul propriu zis pe care se afla poza cu tipul de leguma a carei seminte se afla acolo si un pliculet interior, lipsa acestuia ridica semne de intrebare, sau cel putin eu am avut cu ceva ani in urma o intamplare in urma careia m-am invatat minte.
Apar primavara prin piete oameni care vand seminte ambalate in pliculete, daca nu identice atunci cel putin asemanatoare cu cele de la unisem. Avand nevoie de seminte de varza de toamna si vazand ca sunt ambalate, nu am mai stat sa cercetez prea mult si am cumparat de la un astfel de vanzator. In interior semintele erau puse direct, fara a mai exista un al doilea plic mai mic, dar am gandit ca va fi in regula pentru ca semintele aratau exact ca cele de varza. In momentul in care a crescut rasadul au aparut si primele semne de intrebare. Frunzele desi cerate aveau marginile mult prea ondulate, dar, totusi le-am rasadit normal. Varza care sa creasca mai repede decat aceea nu am mai avut pana atrunci, dar nici dupa.  :rolleyes:   A crescut mare si frumoasa, dar de legat nu a dorit nici in ruptul capului, iar dupa un timp a inflorit.
Dar m-am invatat minte de atunci si nu mai cumpar seminte de la diverse persoane care vand prin piete, ci intotdeauna de la magazinele de profil.

#64
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Nici eu nu cumpar din piete, m-am pacalit si eu cu plicuri aparent originale.

#65
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Am intrat pe site-ul Unisem si acolo se precizeaza ca semintele comercializate sunt din UE: Olanda, Germania, Franta, Italia si Danemarca. Unde este Buzaul?

#66
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
Semintele aduse din strainatate sunt la preturi ridicate si nu cred ca ar fi rentabil sa fie comercializate sub marca unisemului la pliculete a caror pret variaza intre 1,5 si 2,5 lei in functie de gramaj.
Poate ca faceau referire la faptul ca in magazinele lor comercializeaza si seminte din import pe langa cele din productia proprie.

Edited by green_waves, 06 March 2010 - 16:46.


#67
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
cam asa ceva. comercializeaza si semintele lor (stiu ca au baze de productie proprii prin mai multe judete; nici nu cred ca semintele respective le iau de la Buzau - doar soiurile cred ca sunt create de SCDL Buzau; de altfel am vazut la ei si rosii Unibac,soi creat la statiunea Bacau), si seminte din import.   de altfel pe cele din afara nici nu cred ca le-ar putea vinde sub marca lor.

#68
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Asta am citit pe site-ul lor. Am sa fiu atenta la ceea ce scrie pe plic. Poate semintele de afara sunt scumpe dar in cantitati f mari,  ar fi altceva mai convenabil.

#69
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Posttincu68, on 2nd March 2010, 23:02, said:

Eu am fost curioasa si am trimis un mail la Banca de Gene din Suceava si am cerut cateva seminte traditionale. Am primit raspuns a doua zi pe mail si in doua spatamani am primit cate 25 de seminte/soi. Am primit 3 feluri de rosii, 3 de ardei gras, 4 de fasole (verde si uscata), morcovi, salata, ridichi, mazare, gogosari. Sincera sa fiu, sunt foarte fericita ca am reusit sa fac rost de niste seminte din soiuri traditionale, si sincer sper sa mananc la vara rosii ca pe vremea lu' mamaie, cand luai o rosie din gradina si o mancai ca pe mar. Sigur nu sunt multe seminte dar le voi multiplica la randul meu si sper sa pastrez aceste soiuri muuuuuult timp.
O primavara frumoasa tuturor celor indragostiti de gradina.
  

Cit a costat toata comanda si cam cit a insemnat ca si cantitate sau nr de soiuri ?

In zona mea, in magazine, vad majoritatea semintelor de Agrosel. Stie cineva ceva de ei ? Sunt 2 tipuri de plicuri diferite ca pret, pe plic spune ca semintele sunt ambalate de ac firma. Nu stiu , la acelasi produs, in ce consta diferenta ca sa justifice variatia de pret.

#70
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010

View Postomnitera, on 7th March 2010, 07:37, said:

In zona mea, in magazine, vad majoritatea semintelor de Agrosel. Stie cineva ceva de ei ? Sunt 2 tipuri de plicuri diferite ca pret, pe plic spune ca semintele sunt ambalate de ac firma. Nu stiu , la acelasi produs, in ce consta diferenta ca sa justifice variatia de pret.
Agroselul produce seminte bune, dupa parerea mea mai bine sortate decat cele de la unisem.
In ceea ce priveste diferenta de pret cred ca este data de faptul ca ei comercializeaza si seminte de hibrizi sub marca inregistrata Daehnfeldt a Syngenta Group, acestea, probabil, fiind aduse de acolo, pe cand cele mai iefine sunt produse de ei, fiind seminte de soiuri ce pot fi reproduse.
Mai multe poti citi pe site-ul lor  http://www.agrosel.r...nte_legume.html

#71
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Semintele de Banca de Gene Suceava nu au costat absolut NIMIC. Au fost trimise prin Posta Romana, cred, pentru ca le-am primit in cutia de scrisori.

#72
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postspicul, on 18th January 2010, 15:32, said:

Inceara la doamna Silvia Strajeru - Suceava

Tin sa-i multumesc @spicului pentru faptul ca mi-a readus in atentie Banca de Gene Suceava. Nu uitasem de ei, dar dupa ce in toamna le scrisesem si din nu stiu ce motive nu am primit nici un raspuns, ii cam trasesem pe linie moarta.

Am promis ca revin cu amanunte. Am primit semintele. Prin posta, si absolut gratuit, dupa cum a spus si @tincu.
Sunt persoane serioase si serviabile. Chiar mi-au multumit pentru faptul ca sunt interesat de cultivarea soiurilor autohtone.
M-au intrebat ce specii doresc,insa eu am lasat la aprecierea lor, caci oricum nu aveam nimic. Am primit asa: salata,ridichii,rosii,ardei gras, ardei kapia, castravete,mazare,fasole,gulie,varza,dovlecel,telina,patrunjel,pastarnac,morcov,
porumb,ciocantina,floarea soarelui.

Din unele specii sunt mai multe soiuri. Sunt la pliculete,10-20 seminte, pe plic scriind zona de provenienta. Aici apare si marea problema: majoritatea sunt din zone de deal-munte. Cea mai joasa zona de provenienta este Bacaul. Ramane sa vedem in ce masura se vor acomoda la campie.

Concluzie: cine doreste soiuri autohtone , traditionale, sa apeleze  cu incredere la Banca de Gene Suceava. Datele de contact le-am dat ceva mai sus.

Edited by DDuras, 08 March 2010 - 13:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate