Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Seminte de legume - soiuri ROMANESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#181
sorin64

sorin64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2009

View Postuse_le_ss, on 17th February 2011, 12:22, said:

dupa cum spuneam, am fost la buzau.

ei inca mai au seminte pentru o parte din legumele pe care le prezinta pe site. majoritatea sunt soiuri ceva mai vechi dar au si niste hibrizi. in principiu soiurile au productivitate medie, dar din ce am pus acum 2 ani am vazut ca au un gust deosebit. in sensul in care legumicultori cu "state vechi" au fost placut impresionati de gust, desi aspectul comercial lasa de dorit.

la rosii au ceva probleme, ca am luat soiul Cristina cu crestere determinata si cred ca lotul este din 2006. cica le-au facut cei de la institut germinatia in 2010 toamna si mai erau bune, dar pana nu le fac eu germinatia nu stiu pe ce va puteti baza.

nu stiu daca livreaza si prin posta, eu le-am luat direct de la ei de la sediu. preturile pe gramaj sunt foarte bune, ramane la aprecierea fiecaruia daca merita. in orice caz, nu au preturi de 500 ron/1000 de seminte ca la cele profesionale.

de la bacau puteti gasi seminte la cei de la Unisem ( din ploiesti parca ). au vandut tot stocul de seminte si nu prea mai au nimic. e pacat, ca la bacau se pare ca aveau soiuri foarte bune si preturile erau chiar mai mici decat la buzau.

eu o sa iau de la americani niste "heritage seeds". mai prin vara poate pun si niste impresii cu ce am obtinut.

Salut

Am trecut si eu pe la Buzau, odata in aprilie si am luat niste rosii SIRIANA F1 si vinete ZARAZA s-au ridicat destul de bine solar vezi foto: 02072011 si 05072011_002; am mai trecut si in mai si am luat rosii Buzau 22 si ardei gras Galben Superior urmeaza foto zilele urmatoare.
Primele rosii le-am luat de la Dedeman! pe 08 apr din soiul Rio Grande vezi foto 05072011

Am folosit numai ingrasamant de urzica, tataneasa si Atonik iar ptr mana zeama bordeleza

Attached Files



#182
sorin64

sorin64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2009

View Postsorin64, on 12th July 2011, 20:36, said:

Salut

Am trecut si eu pe la Buzau, odata in aprilie si am luat niste rosii SIRIANA F1 si vinete ZARAZA s-au ridicat destul de bine solar vezi foto: 02072011 si 05072011_002; am mai trecut si in mai si am luat rosii Buzau 22 si ardei gras Galben Superior urmeaza foto zilele urmatoare.
Primele rosii le-am luat de la Dedeman! pe 08 apr din soiul Rio Grande vezi foto 05072011

Am folosit numai ingrasamant de urzica, tataneasa si Atonik iar ptr mana zeama bordeleza

In 19 iulie , tarziu datorita timpului rece am inceput sa recoltez rosii Siriana F1 , Rio Grade  si ardei Galben Superior , in 08 august am strans 13 kg de rosii Siriana F1 foto 07 08 2011 , Rio Grade foto 07 08 2011 01 si 2 kg de ardei Galben Superior foto 07 08 2011 02 intr-o zi.

Attached Files



#183
cetnik

cetnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.06.2008

View Postsorin64, on 10th August 2011, 22:36, said:

In 19 iulie , tarziu datorita timpului rece am inceput sa recoltez rosii Siriana F1 , Rio Grade  si ardei Galben Superior , in 08 august am strans 13 kg de rosii Siriana F1 foto 07 08 2011 , Rio Grade foto 07 08 2011 01 si 2 kg de ardei Galben Superior foto 07 08 2011 02 intr-o zi.
Am sa incerc si eu sa iau seminte de la Buzau. Unde mai exact se gasesc de cumparat?

#184
sorin64

sorin64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2009

View Postcetnik, on 11th August 2011, 13:11, said:

Am sa incerc si eu sa iau seminte de la Buzau. Unde mai exact se gasesc de cumparat?

Salut,
Au sediul pe str Mesteacanis 23 in Buzau, au si seminte si rasaduri pe 2-3 perioade
Au un site cu numere de telefon.
Noroc

#185
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006

View Postsorin64, on 12th July 2011, 20:36, said:

Salut

Am trecut si eu pe la Buzau, odata in aprilie si am luat niste rosii SIRIANA F1 si vinete ZARAZA s-au ridicat destul de bine solar vezi foto: 02072011 si 05072011_002; am mai trecut si in mai si am luat rosii Buzau 22 si ardei gras Galben Superior urmeaza foto zilele urmatoare.
Primele rosii le-am luat de la Dedeman! pe 08 apr din soiul Rio Grande vezi foto 05072011

Am folosit numai ingrasamant de urzica, tataneasa si Atonik iar ptr mana zeama bordeleza

Salut. Imi pare rau sa iti spun dar rosiile Rio Grande sunt cu port determinat si au forma de pruna si nu cresc mai mult de 90 de grame. Ce ai tu acolo in poza nu sunt RIO Grande.
Siriana F1 sunt intr-adevar in poza cealalta. Cum ti-au iesit? Cam cate kg. ai facut pe o planta?
Vinetele Zaraza cum au fost?

Edited by valyb, 06 September 2011 - 09:38.


#186
sorin64

sorin64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2009

View Postvalyb, on 6th September 2011, 10:32, said:

Salut. Imi pare rau sa iti spun dar rosiile Rio Grande sunt cu port determinat si au forma de pruna si nu cresc mai mult de 90 de grame. Ce ai tu acolo in poza nu sunt RIO Grande.
Siriana F1 sunt intr-adevar in poza cealalta. Cum ti-au iesit? Cam cate kg. ai facut pe o planta?
Vinetele Zaraza cum au fost?

Buna,

Legat de rosiile Rio Grande, asa scria pe eticheta cu care le-am cumparat de la Dedeman (vezi foto _12 ).
Rosiile Siriana au produs peste 5 kg pe planta aproximativ, nu am cantarit.
Zaraza au facut 4 - 6 fructe si au necesitat palisare ( vezi foto _13 .
Rezultate bune am optinut cu Buzau 22 face rosii pana la 500 gr care se preteaza la conservare in mod deosebit : bulion, zacusca, zarzavat  (vezi foto _ 14 si _ 15 ).

Attached Files



#187
bunicutz32

bunicutz32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.11.2011
Referitor la soiuri traditionale: am gasit si eu ceva dar nu romanesti, oricum rosii din cele mari cu gust de rosie. Aruncati o privire aici. Sunt si ceva soiuri deosebite de ardei iuti.

#188
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006

View Postbunicutz32, on 8th November 2011, 09:16, said:

Referitor la soiuri traditionale: am gasit si eu ceva dar nu romanesti, oricum rosii din cele mari cu gust de rosie. Aruncati o privire aici. Sunt si ceva soiuri deosebite de ardei iuti.
Intr-adevar, Inima de Albenga sunt extraordinar de gustoase. La ardei iuti sta bine, dar nu arata foarte comercial site-ul. Parca nu as risca sa comand, dar nu sunt hotarat.

#189
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Am citit 11 pagini si din cate am inteles unii au primit seminte de la banca de seminte din Suceava 2 ani la rand. A pastrat careva dintre voi seminte pentru anul asta? daca trec prin romania in anii urmatori sunt sanse, daca iau legatura cu voi sa am si eu niste seminte de rosii romanesti?

#190
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postdinpoplaca, on 23rd January 2012, 07:21, said:

Am citit 11 pagini si din cate am inteles unii au primit seminte de la banca de seminte din Suceava 2 ani la rand. A pastrat careva dintre voi seminte pentru anul asta? daca trec prin romania in anii urmatori sunt sanse, daca iau legatura cu voi sa am si eu niste seminte de rosii romanesti?
io am primit am semanat am plantat si cand sa culeg roade a dat grindina si s/a ales praful din ele.

#191
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
tomatele inima de albenga se gasesc la sc morami srl, sunt de la ISI Sementi sub denumirea de tomate liguria.
sper sa nu se considere reclama, de acolo am cumparat si eu, actualmente am o incurcatura cu ei, sper sa se rezolve, daca nu, am promis ca fac scandal mare. dar sa vedem mai intai.

#192
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Postvasiuca, on 23rd January 2012, 11:35, said:

io am primit am semanat am plantat si cand sa culeg roade a dat grindina si s/a ales praful din ele.
Pai nu ai tinut cateva seminte de rezerva, in caz ca se intampla ceva?
Eu am adus ceva samanta de gogosari din romania acu 2 ani. Am semanat cateva si pe restul le-am pastrat. Din recolta,de anul trecut am pastrat seminte iar anul asta am semanat tot din semintele din romania de acu 2 ani, si o sa seaman cateva si din cele de anul trecut.
Cu semintele e ca si cu informatia - trebuie sa-ti faci backup, ca altfel o pierzi.

Idea e sa te bazezi pe tine si nu pe altii, ca daca te bazezi pe altii s-ar putea sa ramai fara nimic.
Am cumparat 2 containere de plastic care se inchid ermetic, si in care o sa salvez seminte in fiecare an. In fiecare o sa fie seminte dintr-un an diferit si in fiecare an o sa schib semintele intr-unul din ele ca sa am seminte din 2 ani diferiti + anul curent. Asa o sa fiu sigur ca orice se intampla eu am seminte.

Edited by dinpoplaca, 23 January 2012 - 18:49.


#193
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
am rezolvat problema cu cei de la morami, oameni de toata increderea si care se tin de cuvant, recomand a se cumpara de la ei.
inca o data, sper a nu se considera reclama, daca da, se poate sterge fara niciun fel de probleme.

#194
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006
Ce parere aveti de semintele la plic ce se vand pe la carrefour, bricostore, hornbach etc. ?
Pe unele scrie ca sunt hibrizi, pe majoritatea nu scrie nimic decat o vaga descriere.(cel mai des am vazut plicuri de la Agrosel, Starsem, Vilmorin)
vreau sa cultiv o bucata mica de pamant, pt uz propriu (200-300 metri) cu rosii, ardei, salata, castraveti si altele.
Nu ma trimiteti la seminte profesionale ca nu vreau sa dau 2-3 milioane pe mii de seminte. imi trebuie cateva grame.
Nu tin neaparat sa fie soiuri romanesti. (nici macar sa fie soi, pot fi si hibrizi dar sa fie gustosi)

Am totusi ceva retineri la plicurile de 1-2 lei. A folosit cineva? A fost multumit?

#195
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postlokki, on 31st January 2012, 17:45, said:

Ce parere aveti de semintele la plic ce se vand pe la carrefour, bricostore, hornbach etc. ?...
Am totusi ceva retineri la plicurile de 1-2 lei. A folosit cineva? A fost multumit?
Si eu sunt in cautari cu semintele, vreau sa produc in primavara rasaduri pentru comercializare, destinate clientilor care cultiva pr consum propriu. Am ceva seminte din recolte proprii...soiuri traditionale si aclimatizate de-a lungul anilor in zona noastra, dar va fi nevoie sa suplimentez cu seminte de pe piata, ca nu cred ca imi ajung cele pe care le am.

Am tot cautat pe piata producatori din Romania.  Nu as vrea sa merg pe hibrizi.... exceptand costurile acestora, as vrea sa pastrez afacerea cat mai naturala/sanatoasa posibil. Soiurile traditionale din care mai am seminte sunt excelente, chiar daca productia sau calitatea comerciala a produsului nu este in fiecare an cea mai buna, gustul este cel care conteaza. Pentru cei care isi cultiva singuri legumele, calitatea produselor este pe primul plan si nu cantitatea lor. Din aceasta cauza vreau sa produc rasaduri din soiuri cu cat mai putine interventii "umane". Greu se mai gasesc soiurile romanesti....cei de la Buzau sunt cei mai usor de gasit pe net, dar doar la partea de informatii....nu si la partea de comercializare seminte.

Poate ma ajuta cineva in acest sens....ce soiuri "cu gust" mi-ati recomanda pentru rosii, ardei(gogosar, capia, gras, iute), vinete?

#196
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
cei de la buzau si comercializeaza seminte, dar acum nu mai au soiul de tomate buzau 22, care era cel mai bun, cred ca mai au gogosar splendid, e f bun,ardei capia cosmin.Puteti lua hibridul de tomate siriana care e f bun, se poate cultiva atat in spatii protejate cat si in camp.L-am avut eu anul trecut, in solar, fructifica mult mai mult decat il prezinta cei de la buzau si are, intr-adevar gust adevarat de rosie, dar, exista si un dar, culoarea rosiei coapte nu e un rosu aprins, ci mai deschis un pic, si unii, din cauza asta pot fi nemultumiti.
In materie de ardei gras v-as recomanda soiul barbara si hildi, de la agrosel, dar din pacate, la ora asta nu se mai gasesc seminte pe piata.
Dar mai e ceva, e si f. accesibil si de calitate in acelasi timp, soiul amy, de la semo, o firma ungureasca, rivalizeaza cu cei doi de care va spuneam mai inainte, se gasesc pe sit-ul de la sc morami, la seminte de legume.
Dar ca sa faceti treaba buna puteti merge, in materie de tomate, pe cele determinate, cum ar fi karen sau sultan, sunt si accesibile si f bune, nu mai stiu acum cine le produce, dar cautati unde v-am spus mai sus.
Si mai e ceva, sunt si unii hibrizi f buni, dar conteaza cel mai mult cu ce hranesti acele plante, una e sa le dai chimicale si cu totul alta, sa le dai ingrasamant natural.
Mergeti pe ce v-am indicat eu si o sa ma cautati sa-mi multumiti, la vara, cand o sa fructifice.
conteaza f mult cine produce semintele si cine le ambaleaza, de urmarit aceste doua criterii si poti cumpara de oriunde, sunt cateva firme de pe piata de la noi care nu sunt serioase la ambalat semine si ma tem ca tocmai de la acele firme sa nu comercializeze supermarket-urile.
bafta si spor la treaba!

,

Edited by virg72, 01 February 2012 - 11:54.


#197
janete

janete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.05.2009

View Postlokki, on 31st January 2012, 17:45, said:

Ce parere aveti de semintele la plic ce se vand pe la carrefour, bricostore, hornbach etc. ?
Pe unele scrie ca sunt hibrizi, pe majoritatea nu scrie nimic decat o vaga descriere.(cel mai des am vazut plicuri de la Agrosel, Starsem, Vilmorin)
vreau sa cultiv o bucata mica de pamant, pt uz propriu (200-300 metri) cu rosii, ardei, salata, castraveti si altele.
Nu ma trimiteti la seminte profesionale ca nu vreau sa dau 2-3 milioane pe mii de seminte. imi trebuie cateva grame.
Nu tin neaparat sa fie soiuri romanesti. (nici macar sa fie soi, pot fi si hibrizi dar sa fie gustosi)

Am totusi ceva retineri la plicurile de 1-2 lei. A folosit cineva? A fost multumit?
Eu am cumparat intimplator anul trecut de la Bricostore Seminte de rosii Bistecca F1, crestere nedeterminata si am fost foarte multumit. Am fost  fost placut surprins de calitatea rosiilor produse. Plantele aveau un foliaj bogat, au rodit pe vreo 8 etaje, rosii mari,de cca 200-300grame (pe primul etaj au crescut si mai mari, citeva au ajuns pina la 750 grame) .Desi nu aveau un aspect comercial deosebit, au fost foarte zemoase si gustoase, doar ca au coaja subtire si nu rezista multe zile ca alti hibrizi.  Chiar am facut si niste poze.

Attached Files



#198
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
@virg  Poti sa ne spui te rog pe care din producatori/ambalatori nu ii recomanzi? Sa stim ce sa evitam...
@janete Mai sti cumva cate seminte contine un plic si cate din ele au germinat? Pentru mine e f important pretul semintelor pt ca o sa produc rasaduri pt vanzare...deci nu ma pot arunca la seminte scumpe ca oamenii de la tzara(viitorii mei clienti...sper cat mai multumiti) nu au posibilitati financiare prea mari :(

Multzam fain de sfaturile detaliate.

PS: de la buzau cum se poate cumpara? livreaza ei direct?

Edited by nicoretro, 01 February 2012 - 19:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate