Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Aikido pentru copii - unde in Bucuresti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004
Intrebarea mea e simpla:

Unde gasesc in Bucuresti o sala la care sunt primiti copii de 5 ani pentru Aikido ?

Bineinteles ca nu urmaresc vreo performanta sportiva. M-ar interesa un loc unde instructorii (termenul banuiesc ca e gresit) sa insufle copiilor filonul filosofiei, autocontrolului, disciplinei acestei arte. Pentru asta e clar nevoie ca insusi mentorul sa fie peste un anumit nivel. Sunt dezamagit ca in cautarile mele de pana acum am gasit doar persoane care aveau o prestatie intelectuala redusa. Stiu, aparentele inseala, dar as vrea sa mi se repete asta ca sa imi schimb parerea despre cei intalniti pana acum.

Eu am depistat in Bucuresti doar o sala unde intr-adevar se lucreaza cu copii asa de mici. Este la intersectia Lizeanu-Stefan cel Mare undeva la un subsol de bloc. Pe langa parerea din paragraful anterior, insasi sala e destul de amarata (dar in nici un caz mizerabila).

As dori ceva mai aproape pe de demnitatea umana. In sala asta parca te intorci inainte de 89, cand diverse activitati care nu erau vazute cu ochi buni, dar tolerate, se desfasurau in tot felul de cotloane (pentru acele vremuri, toata lauda celor care totusi le organizau).

Revenind la intrebarea mea initiala, multumesc pentru eventuale informatii.

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

 iib, on 17th January 2010, 22:05, said:

Intrebarea mea e simpla:

Unde gasesc in Bucuresti o sala la care sunt primiti copii de 5 ani pentru Aikido ?

Bineinteles ca nu urmaresc vreo performanta sportiva. M-ar interesa un loc unde instructorii (termenul banuiesc ca e gresit) sa insufle copiilor filonul filosofiei, autocontrolului, disciplinei acestei arte. Pentru asta e clar nevoie ca insusi mentorul sa fie peste un anumit nivel. Sunt dezamagit ca in cautarile mele de pana acum am gasit doar persoane care aveau o prestatie intelectuala redusa. Stiu, aparentele inseala, dar as vrea sa mi se repete asta ca sa imi schimb parerea despre cei intalniti pana acum.

Eu am depistat in Bucuresti doar o sala unde intr-adevar se lucreaza cu copii asa de mici. Este la intersectia Lizeanu-Stefan cel Mare undeva la un subsol de bloc. Pe langa parerea din paragraful anterior, insasi sala e destul de amarata (dar in nici un caz mizerabila).

As dori ceva mai aproape pe de demnitatea umana. In sala asta parca te intorci inainte de 89, cand diverse activitati care nu erau vazute cu ochi buni, dar tolerate, se desfasurau in tot felul de cotloane (pentru acele vremuri, toata lauda celor care totusi le organizau).

Revenind la intrebarea mea initiala, multumesc pentru eventuale informatii.
Incearca ;la Ecran club pe strada Marasesti. Sunt grupe de copii acolo. Este strada aia inchisa acum de la Leu in jos spre viitorul pasaj de la Grozavesti. Si sunt o gramada caini pe acolo asa ca fii atent.

#3
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Fetita mea a fost la Sensei Nicolae Mitu, la Clubul Dojo Itsushin B-dul Maior Coravu, Complexul Național Olimpic de Natație.

Din ce am vazut Sensei Mitu se poarta foarte frumos cu cei mici, stie perfect sa imbine joaca cu "treaba". Copii il indragesc foarte mult.

Copilul a fost foarte incantat, dar din pacate acum imi este imposibil sa ajung pana la ora 18 cu ea la sala si trebuie sa caut alta sala.

Ca sa nu mai deschid alt topic, poate cineva sa imi recomande alta locatie unde sa duc copilul in sectorul 4 (Sos. Giurgiului, Oltenitei, Brancoveanu),  eventual 5?

Multumesc

Edited by xymzar, 16 February 2010 - 15:57.


#4
deviltry

deviltry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.03.2006
www.aiki-do.ro

#5
neneaGOIU

neneaGOIU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.12.2012
Este un mic grup de copii care fac aikido la Complexul olimpic Lia Manoliu. Nu cred ca sunt mai multi de 10 care vin si au antrenamentele chiar inainte de cele la care merg eu. Dupa insigne sunt de la clubul Yoshinkan Aikido. Dati o cautare pe Google si sigur dati de ei.



WebRep

Overall rating


This site has no rating
(not enough votes)

#6
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Baietelul meu, de 8 ani, face la Palatul Copiilor (instructor Mihaita Deleanu). Programul este foarte convenabil pentru mine; incepe la 7.30 in zilele de lucru si 11.30 sambata

Detalii pe http://www.aikido.com.ro/

#7
silviulcf

silviulcf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.04.2018
In cadrul UNEFS ( Universitatea de sport) este un mic Dojo de aikido.  Au si grupa de copii

Mai multe detalii gasesti pe pagina lor http://miraidojo.ro/aikido-copii/

Programul este marti si joi de la 20 :00, antrenamnet o ora. Varsta minima este 5 anisori :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate