Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

War of the Worlds (2005)

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004
Maine seara e anvantpremiera, asadar nu cred ca l-a vazut nimeni.

#20
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002

Bogdan, on Jun 27 2005, 21:29, said:

Pentru cei putin mai batriori  ^_^ , tema acestei lucrari a fost folosita la genericul emisiunii "Drumuri Europene" de la TVR prin anii '70-'80, a lui Aristide Buhoiu.

Cati de pe vremea aceea stiau de unde e piesa, cui ii apartine si ca face parte dintr-un dublu album ???  :)

Aveam 8-9 ani cand am remarcat-o la tv, prin '78-'79, nu mai stiu...

<{POST_SNAPBACK}>


eu eram pustan.. recunosc ca tot de acolo o stiu..
am opera completa (mp3)..

----
@zippy99: da!!! le am audio.. sunt 2 cd-uri, le ascultam si cand eram mic si imi era frica
----

dar Ummagumma de la Pink Floyd nu te inspăimântă? Undergrouuuund.. Remember  coperta aia bestiala cu un vapor format din toate instumentele folosite la crearea albumului Ummagumma?

Edited by zippy99, 29 June 2005 - 13:32.


#21
DarkDog

DarkDog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 29.11.2004
Tocmai am vazut filmul. Este destul de misto numai ca sfarsitul m-a cam dezamagit ( mai multe nu va zic va las sa-l vedeti  :D  ).

#22
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
misto? INFECT as putea spune... sfarsitul a fost extrem de previzibil.

apar extraterestii, extraterestii omoara oameni, oamenii omoara extraterestrii, happy end.

ieri a fost premiera, azi la 21:15 sala cam 2/3 goala. la cinemapro, unde sunt conditii bune si e 100k beletu'.

#23
DarkDog

DarkDog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 29.11.2004

Alice, on Jun 30 2005, 01:16, said:

misto? INFECT as putea spune... sfarsitul a fost extrem de previzibil.

apar extraterestii, extraterestii omoara oameni, oamenii omoara extraterestrii, happy end.

ieri a fost premiera, azi la 21:15 sala cam 2/3 goala. la cinemapro, unde sunt conditii bune si e 100k beletu'.

<{POST_SNAPBACK}>

tu ai vazut filmul? nu oamenii omoara extraterstrii... extraterestrii mor singuri  :nonobad:

Edited by dark_d0g, 30 June 2005 - 13:53.


#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Alice, on Jun 30 2005, 02:16, said:

misto? INFECT as putea spune... sfarsitul a fost extrem de previzibil.

apar extraterestii, extraterestii omoara oameni, oamenii omoara extraterestrii, happy end.

ieri a fost premiera, azi la 21:15 sala cam 2/3 goala. la cinemapro, unde sunt conditii bune si e 100k beletu'.

<{POST_SNAPBACK}>


independence day?  :w00t:

edit: singurul motiv pentru care cineva care a citit cartea s-ar uita la filmul asta este sa vada cit de mult au mutilat-o. efectele speciale sint aceleasi in toate filmele: desene animate pe calculator...

Edited by Mosotti, 30 June 2005 - 14:15.


#25
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002

dark_d0g, on Jun 30 2005, 13:52, said:

tu ai vazut filmul? nu oamenii omoara extraterstrii... extraterestrii mor singuri  :nonobad:

<{POST_SNAPBACK}>



sper ca nu tot din cauza ploii...  :death:

#26
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002

dark_d0g, on Jun 30 2005, 14:52, said:

tu ai vazut filmul? nu oamenii omoara extraterstrii... extraterestrii mor singuri  :nonobad:

<{POST_SNAPBACK}>

ma rog... tot dreq ala...

#27
seba18

seba18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.08.2003
Are cineva subtitrarea la War of the Worlds 2005, indiferent ce varianta:de 1 sau de 2 CD-uri? Daca da, il rog sa o puna aici sau sa dea un link.

10x

#28
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pana la urma de ce au murit creaturile alea? Ca domnul Spielberg nu s-a obosit prea tare sa ne explice. Ne-a trantit-o asa in ultimile 5 minute ale filmului, culminand cu "marea" concluzie a naratorului.

A bagat tot felul de secvente plicticoase si inutile - imbecilul de fiu-su lu' Tom Cruise care o ia razna pe dealuri, fiica-sa care vrea la toaleta, retardatul de Tim Robbins (o fi ramas asa dupa ce a jucat in Mystic River) si altele - dar de chestiile esentiale probabil a uitat.

Pliz ixplein to mi.

Nu le-a priit carnea de american sau ce?

#29
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005

don_dannielo, on Jul 2 2005, 18:32, said:

Pana la urma de ce au murit creaturile alea? Ca domnul Spielberg nu s-a obosit prea tare sa ne explice. Ne-a trantit-o asa in ultimile 5 minute ale filmului, culminand cu "marea" concluzie a naratorului.

A bagat tot felul de secvente plicticoase si inutile - imbecilul de fiu-su lu' Tom Cruise care o ia razna pe dealuri, fiica-sa care vrea la toaleta, retardatul de Tim Robbins (o fi ramas asa dupa ce a jucat in Mystic River) si altele - dar de chestiile esentiale probabil a uitat.

Pliz ixplein to mi.

Nu le-a priit carnea de american sau ce?

<{POST_SNAPBACK}>


in carte martienii mor din cauza virusilor si bacteriilor terestre. nu aveau sistemul imunitar adaptat la conditiile de pe pamant. asta cred ca e explicatia si in WOW 2005.
pt mine, tot ala original ramane de preferat.

#30
jenna j

jenna j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 27.01.2005
l-am vazut...
excelent!

8\10

#31
Cst

Cst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 18.10.2004
O dezamagire .. un film cu prea mult tam-tam , Spielberg anuntand-ul a fi "filmul secolului , care va depasi Titanicul la box-office" .. o poveste slaba cu multe lipsuri , efecte interesante , un Tom Cruise mediocru , personaje de care nu te atasezi , si final najpa , pe scurt War Of The Worlds 5/10

#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
habar n-am ce dracu sa scriu despre filmul asta, ceea ce inseamna ca am sentimente confuze, adica imi vine sa dau cu el de pamint intr-o clipa si sa il pup in secunda imediat urmatoare. sau poate ca nu e chiar asa de negru dracu

in primul rind trebuie sa spun ca mie mi-a placut. si mi-a placut chiar din primele cinci minute, dupa ce ni s-au introdus personajele principale. mi-am dat seama imediat ca va fi un film mult mai bun decit orice rahat cu alieni si dezastre aparut in ultima vreme. de ce? pentru ca lipseste un personaj care pe mine ma seaca in absolut toate filmele americane de gen: the fucking dog. lasind la o parte ura mea fata de ciini, the fucking dog este cel mai enervant personaj din istoria cinematografiei. rolul lui este... hmmmm... totusi care dracu este rolul lui?  :death: de fiecare data cind loveste dezastru si personajele (de care ar trebui sa fii atasat, pentru ca sufera, insa tie ti se rupe de ele si ai vrea sa le vezi moarte) reusesc sa scape, mai ramine de salvat una bucata the fucking dog  :death: fuck him, fuck, fuck!!! ok, ca o iau razna. so, there is no fucking dog (1 - primul motiv pentru care mi-a placut filmul).

well, al doilea motiv pentru care mi-a placut filmul este ca desi exista personajul pe care eu il numesc codificat the fucking kid, acesta este jucat de o fatuca ce se pricepe si oricum nu a fost bagat acolo ca sa ma enerveze pe mine (2). nu-i nimic, pentru ca, nedorind sa faca o capodopera, scenaristii l-au introdus pe the fucking teenager aka the fucking son. e un rebel. exact genul de copil pe care daca l-as avea l-as lovi cu masina de spalat in ceafa (lasind la o parte ura mea fata de copii in general si teenageri, in special) (@1 - primul motiv pentru care nu mi-a placut filmul - are o coada de maimutza inainte  :P )

efectele speciale (3) sint beton. daca as vrea sa vina niste alieni si sa incerce sa ne babardeasca, exact asa as vrea sa arate rahatul.

unele filmari sint extraordinare (4), chiar te intrebi cum dracu le-au facut. felul in care se misca aparatul este regie, nu gluma (adica sergiu).

filmul este dark si cind spun dark, nu ma refer la stupid dark, ca in SW3  :death: distrugere, disperare, nebunie, neputinta, confuzie & shit. exact cum as vrea sa ma simt io daca a fi fugarit de alieni (5). of course, aici daca vroiau sa-l declar capodopera, il omorau macar pe the fucking teenager aka the fucking son (@2). dar el scapa, ca sa nu ne simtim noi prost (sau dimpotriva)  :death:

normal ca nu putea sa lipseasca punctul culminant aberant (@3): fatuca este rapita, iar tatuca se lasa si el rapit, impreuna cu niste grenade (care cresc pe cimp in america) si distruge ditamai tripodul, toata lumea (sau aproape) scapind bine mersi unei prabusiri in flacari a la hindenburg

ceea ce ar fi putut fi un dezastruos (@4) s-a dovedit un mare (6). exact, este vorba despre the obnoxious pregnant bitch care a aparut si a disparut, lasindu-ne sa  ne bucuram de film. adica am scapat de o gravida alergata de tripozi care cind ti-e lumea mai draga si tot universul sta sa faca implozie urla: "my water broke".  :death:

pina acum scorul fiind 6-@3, mai dam un (7) pentru lipsa urmatoarelor ingrediente standard: the fucking president of the US, the disgusting & silly patriotism, fucking george lucas stupid jokes si mai sint da nu-mi aduc aminte. doar lipsa acestor timpenii poate transforma un film dezastru cu alieni intr-o capodopera. poate ca nu e cazul aici (puteau sa-l faca mai dark, omorind niste copii), insa avind in vedere ca restul lucrurilor, inclusiv actorii, au fost OK, pot spune ca e un film destul de reusit.  :w00t:

#33
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

mufa, on Jun 22 2005, 14:48, said:

Uită o listă scurtă:
The Terminal
AI
Saving Private Ryan
MiB
Schindler's List
Hook
Indina Jones
E.T.
Ca fapt divers, nu există o nuvelă WoW scrisă Wells?

<{POST_SNAPBACK}>


cre' ca n-ai fost atent, era vorba de filme bune...
si-n afara de indiana jones, tot ce-i pe lista aia e PATETIC.

#34
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Tag line
Oups... uite vin extraterestrii si Tati, tu inca nu mi-ai spus cat de mult ma iubesti!  Cat de penibil suna...?

Bine ati venit la vizionarea E.T.2 (Evil Terrestrials?).
Bazat pe durabila novela a lui H.G. Ceva-sau-Altceva (am clipit chiar in timpul creditelor si am pierdut acel detaliu important), noul film a lui Spielberg reprezinta o poveste a unui tata divortat care se straduieste sa-si creeze o conexiune cu copii sai. Din fericire vin extraterestrii care vor sa distruga umanitatea si astfel familia are ocazia sa petreaca impreuna ceva timp de calitate.

Ray (Tom Cruise) este un tata divortat care are probleme relationale cu progeniturile sale, Robbie si Rachel (Dakota Fanning). Cand mamica ii lasa la Ray pentru weekend, intelegem rapid de ce: Robbie este un mucos deranjant iar Rachel este cea mai iritanta fetita precoce ce a calcat vreodata pe suprafata Pamantului. Tin pariu ca Dakota a primit rolul numai dupa refuzul lui Katie Holmes...

Apoi deodata niste fulgere si apar navele extraterestre, iar Ray si copii sunt pe fuga cu alienii calcandu-i pe calcaie rapid. Evident ca filmul are multe ecouri: ecouri din "Independence Day", ecouri din 9/11 precum si ecouri din ABC-ul After School Special deoarece Ray si copii isi spala rufaria emotionala live sub grindina mortii semanata de laserele alienilor, ceva de genul "Wow, uite vin alienii. Tati, nu ne-ai spus cat de mult ne iubesti!".

Spielberg lasa niste gauri in logica filmului atunci cand isi epateaza povestea. Dupa atacul initial, Ray isi "impacheteaza" copii in singura masina care mai functioneaza din oras, si scoate un timp excelent catre interstate pentru ca blocajul din trafic si masinile gripate au lasat in mod miraculos un coridor perfect doar pentru van-ul lui...
Desi este clar ca lumina zilei ca armata extraterestra este net superior dpdv tehnologic, strategia lor sanatoasa de eradicare a speciei umane include perchezitie din casa in casa, care, indiferent cat de avansat tehnologic esti, trebuie sa ia extrem de mult timp! Cand in sfarsit ajungem sa vedem si alienii, arata ca o versiune rautacioasa a lui E.T., ca si cum cineva a calcat regulile si a hranit E.T.-ul cu ciocolata dupa ora 11:00 noaptea.

Desi Spielberg merita ceva credit pentru ca a stat pe linia novelei in ceea ce priveste rezolvarea "problemei extraterestrilor", aceasta rezolvare particulara a condus la spectatori nemultumiti! Se pare ca toti asteptau sa-l vada pe Tom Cruise tragand cu o bazooka mare in fundul unei nave extraterestre in timp ce-i spune: "Phone That home, muthafucka!"
Si cu siguranta mai merita credit si pentru lipsa catelusului care trebuie salvat din razele ucigase ale alienilor...
La un moment dat Ray este intrebat de fiul lui: "What do you know?" si acesta raspunde: "TOTUL!". Wow, parca asistam la un interviu cu Britney Spears.
Poate ca cel mai interesant lucru despre acest film dupa 116 minute si $128 milioane de efort, ar fi ca majoritatea comentariilor ale multimii care iesea din sala se duceau catre circul de Scientologie al lui Tom Cruise...


Overall... 7.5/10  !Vizionare placuta!

#35
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 28.11.2001
Cel mai prost film vizonat in acest an. :puke: Va cistiga cu siguranta premiul "Mica Capsunica Retardata si Zbircita"

Edited by badmania98, 09 July 2005 - 19:32.


#36
Rodea

Rodea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 05.08.2004
Filmul este penibil, e aiurea ca are pe Imdb peste 7 stele, sunt scene ridicole gen Segiu Nicolaescu, aia sunt in singura masina care mai merge pe strada, Tom se ascunde dupa bloc :)) de extraterestru si invadatorii mor pt ca nu au antirabicu'  :nonobad:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate