Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Crestere pauni... sau fazani... sau ...

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
webmaster2oo7

webmaster2oo7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.11.2007
Am o gradina mai mica si nu stiu ce sa fac sa produc ceva cu ea....

M-am gandit sa cresc cativa pauni deocamdata dar as vrea niste sfaturi daca se poate despre pauni...

-Cat spatiu le trebuie
-Mancarea recomandata
-Ce fel trebuie amenajat spatiu
-Timpul de crestere
-Odata la cat timp fac oua si cate
-Timpul de viata
-Tipuri de pauni (si care sunt mai cautati, ieftini care nu)
-etc...

Si am auzit ca fac galagie mare, dc??? si cand fac galagie?

#2
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

View Postwebmaster2oo7, on 17th January 2010, 11:20, said:

Am o gradina mai mica si nu stiu ce sa fac sa produc ceva cu ea....

M-am gandit sa cresc cativa pauni deocamdata dar as vrea niste sfaturi daca se poate despre pauni...

-Cat spatiu le trebuie
-Mancarea recomandata
-Ce fel trebuie amenajat spatiu
-Timpul de crestere
-Odata la cat timp fac oua si cate
-Timpul de viata
-Tipuri de pauni (si care sunt mai cautati, ieftini care nu)
-etc...

Si am auzit ca fac galagie mare, dc??? si cand fac galagie?

galagie cam fac tot timpul si dfaca ii tii in tarcuri mici nu se dezvolta si nici nu fac oua poate 2-3 pe sezon
deci iti trebuie tarcuri mari la ei 5-6 mp la un paun ieftini nu stiu ce inseamna la tine dar o familie care este compusa din doua femele siun mascul te costa de la 1500 ron in sus
tarcurile trebuis sa fie si deasupra acoperite  pt ca zboara pe la vecini si nu toti is iubitori de animale
oua fac din mai incolo si fac cam 10-20 dar fac din primul an de viata dar nu sunt asa de bune pt clocit si sunt doar cateva pana in 10 bucati, cele mai bun randament este din al doilea an de viata
tipuri de pauni sunt cateva dar sunt multe culori
pauni umeri negri, standard, alb, arlechin acesta din urma este o combinatie din standar si alb
uitate la topicul cu pasari de rasa am acolo ceva poze cu pauni si modele de tarcuri acoperite

#3
webmaster2oo7

webmaster2oo7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.11.2007
Imi poti da id-ul tau ??..  Spatiul meu disponibil e de 200mp si nu vreau sa cresc prea multi cam 5 perechi:D

#4
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Eu as incerca cu fazanii mai intai!

#5
webmaster2oo7

webmaster2oo7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.11.2007
dc????

#6
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

View Postkos_funny, on 17th January 2010, 12:32, said:

Eu as incerca cu fazanii mai intai!

cu fazanii e un pic mai complicat ca la un numar mai mare apare bataile urmate de canibalism si ai nevoie de ceva ochelari speciali care se monteaza pe cioc ca sa nu se vada sa se bata

Attached Files



#7
webmaster2oo7

webmaster2oo7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.11.2007
Pai si cu ochelari mai exista riscul de a se bate???

Imi spuneti niste preturi la fazani??

#8
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

View Postwebmaster2oo7, on 17th January 2010, 12:20, said:

Imi poti da id-ul tau ??..  Spatiul meu disponibil e de 200mp si nu vreau sa cresc prea multi cam 5 perechi:D
nu am id de mess
5 perechi sau cinci familii
ai suficient capital ?
la cinci perechi iti trebuie mancare nu gluma si multa grija
in locul tau as cumpara 3 femele si un mascul maturi de cel putin 2 ani si restul mi ias forma eu din oua
numai sa ai grija cu ouale cand le oua sa le pui pe data ca mai mult de 7 zile de la ouat nu mai sunt asa de sigure de rezultat si trebuie tinute la racoare si intuneric

View Postwebmaster2oo7, on 17th January 2010, 12:49, said:

Pai si cu ochelari mai exista riscul de a se bate???

Imi spuneti niste preturi la fazani??

nu cu ochelari nu vede pe cine sa atace
preturi nu prea pot sati zic ca nu am avut de mult dar ma pot interesa

#9
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postwebmaster2oo7, on 17th January 2010, 12:49, said:

Imi spuneti niste preturi la fazani??

O oferta de pe net:

Pui: 60zile=5euro, 90zile=7euro, 120zile=9euro, peste 180zile-10euro

#10
madlaine666

madlaine666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.07.2009
paunii si fazanii se cresc mai mult ca hobby si mai putin pentru profit, am dreptate?:)

#11
webmaster2oo7

webmaster2oo7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.11.2007

View Postkos_funny, on 17th January 2010, 12:55, said:

O oferta de pe net:

Pui: 60zile=5euro, 90zile=7euro, 120zile=9euro, peste 180zile-10euro


Pai dami un nr de tel sau ceva



Ce fel de adapost ar fi cel mai potrivit pentru fazani??
la 3 femele si 1mascul cat spatiu e recomandat??
Si ce mancare e recomandata si cantitatea????

#12
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

View Postmadlaine666, on 17th January 2010, 13:15, said:

paunii si fazanii se cresc mai mult ca hobby si mai putin pentru profit, am dreptate?:)

paunii da in special poti sai dai la pensiuni le creste si lor clientii
dar fazanii sunt o delicatesa in restaurante
Ceausescu a facut printre cele mai mari fazanarii in Europa doar Italienii ne bateau

View Postwebmaster2oo7, on 17th January 2010, 13:43, said:

Pai dami un nr de tel sau ceva



Ce fel de adapost ar fi cel mai potrivit pentru fazani??
la 3 femele si 1mascul cat spatiu e recomandat??
Si ce mancare e recomandata si cantitatea????

uite un link unde poti sa vezi idei si ia legatura cu omu stiu ca a avut fazanarie el te poate ajuta mai mult ca mine eu am crescut doar pt vanzare si ornament
http://gobi.sunphoto...ACT-MESAJE-GOBI
daca te pot ajuta si cu altele nu ezita

#13
webmaster2oo7

webmaster2oo7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.11.2007
Vream sa stiu ce fel de adapost sa fac....

si ce spatiu imi trebuie pentru 3femele si 1 mascul (fazan)

#14
webmaster2oo7

webmaster2oo7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.11.2007
Imi poate spune cineva cam cat cheltui pe luna pentru mancare cu 4 fazani??
si cat mananca si cum sa le dau de mancare?? si ce mananca

#15
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

View Postwebmaster2oo7, on 17th January 2010, 14:57, said:

Imi poate spune cineva cam cat cheltui pe luna pentru mancare cu 4 fazani??
si cat mananca si cum sa le dau de mancare?? si ce mananca


Modele de ferme de fazani



Datorită faptului că fazanul nu a fost domesticit, creșterea lui în captivitate prezintă anumite particularități, așa că sensul de extensiv, semintensiv și intensiv este cu totul altul decât cel cunoscut la păsările domestice de fermă.

Comportamentul crescătorului de fazani trebuie să fie unul special, față de orice specie sălbatică, să evite stresul de orice fel, care poate avea efecte dăunătoare nebănuite, atunci când comportamentul față de această specie este brutal, fără menajamente și precauții deosebite.

Pentru crearea unor ferme de creștere a fazanilor trebuie ales un loc liniștit, ferit de vânt, bătut de soare, unde iarba se usucă ușor.

Crescătoria de fazani poate fi construită din cărămizi, scânduri sau din pereți de beton. Fazanii maturi sau aflați în creștere pot fi crescuți, în perioada neproductivă, în crescătorii comune. De obicei, acestea sunt reprezentate de un șopron sau streașină, înconjurată din 3 părți și vând o comunicare directă cu o volieră. Voliera se construiește din plasă de sârmă, cu înălțimea de 2-2,5m, marginea de sus trebuind să fie răsfrântă spre interior, pentru a se preveni evadarea păsărilor. Ochiurile plasei pot să aibă dimensiuni de la 2x2cm pe o înălțime de 1m, iar peste această înălțime se poate folosi o plasă cu ochiurile de 4x4cm. În acest fel, păsările sunt apărate de animalele de pradă și alți dăunători. Acoperișul volierei poate să fie realizat tot plasă de sârmă, fixată pe stâlpi din lemn sau metal, dispuși la o distanță de 4-6m unul de celălalt. Baza construcției trebuie să fie din beton, cu o adâncime pe perimetru de până la 80 de cm, pentru a nu se permite rozătoarelor sau altor animale de pradă să treacă pe sub plasa de sârmă. Unii crescători de fazani preferă să folosească în locul plasei metalice, ca plasă de acoperire, o plasă din material sintetic, deoarece în cazul creșterii unei rase mai bătăioase, atunci când se încaieră, păsările zboară pe verticală și se pot răni.

În perioadele cu vreme mai nefavorabilă, mai ales iarna, fazanii se adăpostesc sub streașină. În aceste voliere comune, fazanii sunt adăpostiți, de obicei, pe timpul iernii până la începutul sezonului de împerechere. Dacă se realizează construcții mai ușoare, pentru a se evita pătrunderea frigului, este recomandabil ca pe lângă pereții volierei, în afara împrejmuirii, să fie așezate baloturi de paie sau rogojini care protejează de frig și vânt.

Odată cu apropierea anotimpului de înmulțire, fazanii sunt așezați în voliere mai mici, așa numitele cuști pentru cuibul de ouă. Pentru o familie de fazani este necesară o cușcă cu suprafața de 4-6m2 (2x2 sau 2x3m), iar pentru fazanii cu coada mare este necesar ca această suprafață să fie ceva mai mare (4x4 până la 5x6m). O parte din volieră se acoperă cu o folie de plastic sau cu rogojini, care o păzesc de vânturi puternice și de soare.

Masculii sunt foarte agresivi și iritabili și se lovesc cu ciocul prin gardul de sârmă. Iată de ce volierele se acoperă, suplimentar, cu un înveliș opac (din plastic, tablă, PFL, rogojină) la o înălțime de 45-50 cm de la sol. În cazul volierei permanente este preferabil ca aceasta să aibă podele mai calde, din cărămidă sau asfalt, acoperite cu 4-5cm de nisip. Trebuie evitată podeaua din pământ sau lut deoarece poate o fi o sursă de infestare cu paraziți, bacterii, mucegaiuri. În plus în timpul iernii sau după ploaie se transformă în noroi iar păsările capătă o înfățișare neatrăgătoare.

Atunci când sunt crescute rase de fazani iubitori de căldură și când există și condiții climaterice mai uscate, lângă volieră se atașează un coteț de păsări. Pentru fiecare pasăre se alocă 2-3m2 din suprafață. Dacă se ia în considerare natura sălbatică a fazanului, este de dorit ca condițiile din volieră să se apropie , cât se poate de mult, de cele din mediul natural. Legătura cu lumea vegetală trebuie să fie extinsă la maximum. În fermele mari, terenul este cultivat cu plante, precum lucerna, trifoi, rapiță, eventual se pot planta și arbuști și copăcei, care să satisfacă instinctul fazanilor de a se ascunde, pe de o parte, iar pe de alta, mărind valoarea decorativă a volierelor: molizi, gutui sălbatic, pin negru, păducel, stejar, salcâm.

Volierelor trebuie de asemenea să fie împodobite cu ramuri uscate de copaci, bolovani, trunchiuri de copaci, care să le dea animalelor iluzia mediului lor natural.

În unele crescătorii se fac niște voliere ușoare și mobile, care se mută periodic, o dată la 2-3 zile, dintr-un loc în altul. Acestea constau dintr-un cadru realizat din scânduri peste care se întinde o plasă de sârmă. Se dispun la 10-15m una de alta, în formă de tablă de șah, pe un teren cu o vegetație bogată.

În fermele mari pentru creșterea fazanilor, cuștile pentru depunerea ouălor se dispun pe câteva rânduri, cu un coridor de lucru între ele. Sub streașină se pune un cuibar pentru depunerea ouălor însă este posibil ca femela să nu-l agreeze și să-și facă alt cuib pe pământ sau în arbuști. Pentru a da posibilitatea păsărilor de a dormi la înălțime de sol, în cușcă se pun niște putini de circa 1m înălțime. În cușcă se mai pun adăpătoare, un jgheab pentru mâncare, o troacă pentru nisip și alte substanțe minerale, precum și o lădiță cu nisip amestecat cu cenușă, pentru spălare.

În fermele pentru vânătoare, care dispun de terenuri întinse, pe o suprafață de 20 m2 se instalează 10 fazani adulți sau 15 fazani aflați în creștere.


Creșterea în captivitatea a fazanilor (sistemul semiintensiv)



Se practică în voliere de ouat, împărțite în compartimente cu suprafața de 18-20mp pentru fiecare familie formată dintr-un mascul și 6 femele.

De asemenea. Pot fi folosite “volierele  de grădină”, pentru loturi de 25 de fazani la 100 făzănițe (raport 1:4), cu suprafețe de 500-700 mp. Ouăle obținute de la făzănițe pot fi incubate natural (cu cloști) și puii se cresc cu cloști captive. În cazul în care creșterea se face pentru popularea fondurilor de vânătoare, puii obținuți se vor elibera la 60-90 de zile în pădure, odată cu fazanii adulți, dacă fazaneria își lasă puii să se obișnuiască cu acestea. Puii vor fi chemați de îngrijitor prin fluierături scurte, permanent cu aceeași melodie. Seara, pentru culcare, îngrijitorul va închide puii să fie cât mai egal repartizați în fiecare din cutii.

În momentul în care se observă că numărul de insecte pe o anumită parcelă se reduce, cutiile de creștere, cu cloști și pui, se mută pe o altă parcelă.

Treptat, pe măsură ce puii devin mai independenți de cloști, și încep șă doarmă pe crengile unor copaci sau arbuști (în interiorul volierei), se reduce numărul de cloști, cutiile de creștere rămânând însă pe loc (ca locuri de refugiu și adăpost), iar hrana se administrează ca și până atunci, în apropierea acestora. După ce se îndepărtează cloștile în totalitate, hrana se depune în apropierea cărărilor spre pădure sau chiar în pădure.


Creșterea intensivă a fazanilor



Se practică folosind sistemul de creștere pe toată durata vieții economice a fazanilor. În acest sistem, fazanii sunt crescuți toată viața închiși în voliere, hale adăposturi pentru ouat și pentru iernat. Puii se obțin prin clocit sau prin incubație artificială, putând fi crescuți natural sau artificial.

Puii pot căpăta destinații diferite, cei obținuți din loturile de elită se cresc până la maturitate pentru împrospătarea efectivului matcă destinat producției.  Altă categorie de pui pot fi crescuți pentru producerea de carne sau pentru repopularea fondurilor de vânătoare. Popularea fondurilor de vânătoare se face la vârsta de 90 de zile a puilor.

Producția de ouă a făzănițelor sălbatice nu depășește 25-30 de ouă, în timp ce femelele selecționate pot realiza producții de 65-80 de ouă/cap/sezon de ouat.

#16
webmaster2oo7

webmaster2oo7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.11.2007
daca fac asa cusca dar putin mai mare decat e in poza (patrata) e buna??

Attached Files

  • Attached File  016.jpg   60.3K   379 downloads


#17
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

View Postwebmaster2oo7, on 17th January 2010, 17:35, said:

daca fac asa cusca dar putin mai mare decat e in poza (patrata) e buna??
ca si model e ok dar care sunt dimensiunile ????
fa si tu un calcul pt ce vrei tu atatia fazani pentru inceputul unei afaceri sau pt tine ??
daca faci pt tine poti sa o faci 3x2 x2m dar sa fie si deasupra acoperita cu plasa
daca o faci pt afacere fao mai mare ca sa poti sa te extinzi fara costuri suplimentare atunci
fa 6x3x2m
numai vezi ca la fazani nu le place agitatia nu trebuie atatia pereti sa fie liberi, au nevoie sa se ascunda e suficient unul au nevoie sa se ascunda sa nu uitam ca in salbaticie ei stau pititi in iarba mare
cu timpul o sa vei comportamentul lor

Edited by BH-01-ZUP, 17 January 2010 - 17:43.


#18
webmaster2oo7

webmaster2oo7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.11.2007
pentru inceputul unei afaceri

am la dispozitie cam 13x4 cum ar fi mai bine sa fac: 1 cusca mare sau mai multe mai mici??

pai daca fac 3 pereti acoperiti (latimile si o lungime) si doar un perete cu plasa e bine?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate