Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Acumulatoare de caldura, rezervoare acumulare, Puffer

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6261 replies to this topic

#19
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Daca ai timp poate pui o mica descriere, poza sau desen al centralei aici: http://forum.softped...iew=getlastpost

#20
butaciu

butaciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2009

View Postblimpyway, on 26th January 2010, 13:12, said:

Daca ai timp poate pui o mica descriere, poza sau desen al centralei aici: http://forum.softped...iew=getlastpost
o sa atasez ceva poze la realizare,oricum in principiu o sa fie din tabla 4-6 mm cu vro 5 fumuri orizontale prin care va circula apa iar intre ele e evacuarea..o sa fac si o schita. Fumurile o sa fie un pic inclinate pentru o termosifonare buna.pe o laterala va fi inchisa iar pe cealalta o usa mobila cu acces la fumuri pt curatare..

#21
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Daca cel de la solarbayer e scump pufferul ..da un link la ceva mai ieftin ca si pe mine ma intereseaza un puffer de 1000 l ..daca nu da pe privat te rog

#22
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007
si pe mine ma intereseaza asa ceva

am vazut pufferul asta cu serpentina

am mai gasit ceva pe net cu denumirea de Tesy (turcesti?) si inca un puffer cehesc la care nu am gasit preturile

daca ne-ar putea ajuta cineva cu "neshte"  preturi tara ii va fi vesnic recunoscatoare

#23
SCORPIOUNU

SCORPIOUNU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.02.2008

View Postoctavian1910, on 31st January 2010, 20:55, said:

Puffer mai ieftin de 1000l nu am gasit sub suma aceasta, daca stiti voi ceva sub 3.000ron va rog sa mi spuneti e in interesul meu sa dau cat mai putini bani.... Vigas nu am vazut pe la nici unul din distribuitorii din zona, nu stiu nici de bine nici de rau.... .Orlan am vazut doar la R...stal iar cel de de 25kw este ~7.000ron iar cel de  40kw ~ 8.700ron ...mi se pare destul de mult.....
Multumesc
La 1000 litri ma cam indoiesc c-ai gasit la 3.000 lei! Eu, cel mai "ieftin" la 1000 litri, am vazut la 884 euro + tva dar reteta mai cuprinde o pompa de circulatie 25/2, clapet unic sens,pujor aer,clapet inchidere, deci total ar fi creo 1052 de euroi adica in jur de 4.400 lei. Am mai gasit la o firma din Oradea unul de 1000 litri anuntat la 880 euro dar nu specifica nicaieri daca-i cu tva sau fara! In rest, preturi nesimtite la peste 5500 lei :puke:  La scorurile astea eu merg, probabil, pe solutia construirii unuia in regie proprie pe care-l evaluez, cu dotari cu tot la max 1800 lei, varianta cea mai ieftina (din buteli de compresor "valorificate") fiind undeva in jur de 1000-1200 lei!

#24
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Puffere mai face si Termofarc - vezi pe site.
Pentru Vigas - are si Ro...al dar da o cautare "cazane vigas" la varu Gogu. Sunt cu o idee mai ieftine ca Orlanul - de fapt e acelasi cazan.
Tesy sunt bulgaresti; am mai gasit  tot bulgaresti dar cam tot pe acolo cu pretul...
Am gasit pe undeva preturi la DZD si Regulus  ( slovace) daca suteti curiosi... dar de marti incolo cand ajung la baza de date proprie. .De fapt multe din  firmele austriece si germane le rebrenduiesc ( e ca suna misto ?) . Cred ca e cazul si la SolarBayer .  Mai vezi aici
Dar pana la urma pretul pufferului e foarte bun - unde l-ai gasit ? Are si izolatie in banii astia ?
Si eu tot caut cazan , uneori ma ia valul si caut in toate colturile tarii.  Pana la urma ma linistesc si  trec iar  la dilarii locali....n-as vrea sa am nevoie vreodata de piese de schimb si sa astept saptamani pentru constatare.... Acum astept Romtermica - parca la inceputul lui Martie...


View PostSCORPIOUNU, on 31st January 2010, 21:45, said:

. Am mai gasit la o firma din Oradea unul de 1000 litri anuntat la 880 euro dar nu specifica nicaieri daca-i cu tva sau fara! In rest, preturi nesimtite la peste 5500 lei :puke:  La scorurile astea eu merg, probabil, pe solutia construirii unuia in regie proprie pe care-l evaluez, cu dotari cu tot la max 1800 lei, varianta cea mai ieftina (din buteli de compresor "valorificate") fiind undeva in jur de 1000-1200 lei!
Am intrebat eu...e doar carlig pentru clienti .
Pai hai sa discutam despre varianta ta dupa targ !

#25
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Nesimtire mare la noi cu preturile la puffere..mai asteptam sa scada  ..cred ca la anul pe vremea asta or sa fie la niste preturi mai acceptabile

#26
consuel

consuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 10.02.2009
.....
FARA DOAR .............CALITATE PRET ORLANUL E CEL MAI BUN,SINCER AM RAMAS IMPRESIONAT DE CEEA CE FACE ARCA,CEVA DE VIS,IN ROMANIA SE VINDEA PANA NU DEMULT SUB NUMELE DE HEISS,LE-AM MONTAT PE TOATE.......

Cazanele ARCA SE VIND IN ROMANIA DE LA ,,NIVELUL'' ANILOR 2002 2003, IN 2003 AM MONTAT PRIMUL TURBOGEN..

Referitor la vasele de acumulare stiu niste vase nemtesti 3700 ron

View PostSCORPIOUNU, on 31st January 2010, 21:45, said:

La 1000 litri ma cam indoiesc c-ai gasit la 3.000 lei! Eu, cel mai "ieftin" la 1000 litri, am vazut la 884 euro + tva dar reteta mai cuprinde o pompa de circulatie 25/2, clapet unic sens,pujor aer,clapet inchidere, deci total ar fi creo 1052 de euroi adica in jur de 4.400 lei. Am mai gasit la o firma din Oradea unul de 1000 litri anuntat la 880 euro dar nu specifica nicaieri daca-i cu tva sau fara! In rest, preturi nesimtite la peste 5500 lei :puke:  La scorurile astea eu merg, probabil, pe solutia construirii unuia in regie proprie pe care-l evaluez, cu dotari cu tot la max 1800 lei, varianta cea mai ieftina (din buteli de compresor "valorificate") fiind undeva in jur de 1000-1200 lei!

LA EI ESTE PRETUL DE 884 E LA CARE SE MAI ADAOGA TVA-UL

Attached Files


Edited by consuel, 01 February 2010 - 00:24.


#27
octavian1910

octavian1910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.02.2008
[quote name='ggelu' date='31st January 2010, 21:49' post='7734710']
Puffere mai face si Termofarc - vezi pe site.
Pentru Vigas - are si Ro...al dar da o cautare "cazane vigas" la varu Gogu. Sunt cu o idee mai ieftine ca Orlanul - de fapt e acelasi cazan.
Tesy sunt bulgaresti; am mai gasit  tot bulgaresti dar cam tot pe acolo cu pretul...
Am gasit pe undeva preturi la DZD si Regulus  ( slovace) daca suteti curiosi... dar de marti incolo cand ajung la baza de date proprie. .De fapt multe din  firmele austriece si germane le rebrenduiesc ( e ca suna misto ?) . Cred ca e cazul si la SolarBayer .  Mai vezi [url="http://kotly.com/index.php?cPath=29_60"]aici[/url]
Dar pana la urma pretul pufferului e foarte bun - unde l-ai gasit ? Are si izolatie in banii astia ?
.....

Am sunat saptamana trecuta la o firma pe care am gasit o pe net pe undeva, este din Viseu de Sus, ceea ce inseamna aproape pt mine, si am primit un pret de ~636eur+tva, fara serpentina pt instalatie solara intr adevar. Spunea ca pretul este o idee negociabil si este cu tot cu izolatie, au pe stoc si pot merge sa le vad.....

#28
SCORPIOUNU

SCORPIOUNU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.02.2008

View Postoctavian1910, on 1st February 2010, 11:29, said:

Am sunat saptamana trecuta la o firma pe care am gasit o pe net pe undeva, este din Viseu de Sus, ceea ce inseamna aproape pt mine, si am primit un pret de ~636eur+tva, fara serpentina pt instalatie solara intr adevar. Spunea ca pretul este o idee negociabil si este cu tot cu izolatie, au pe stoc si pot merge sa le vad.....

M-am cam indoit degeaba! L-am gasit si eu pe geo din viseu iar daca pretul tau se confirma este cam 3000 lei, pret ce poate devini interesant  :coolspeak: Sa vad daca-mi intra pe usa de acces la centrala care are latimea de 75 cm si mai cuget, c-am timp pana la toamna!

Edited by SCORPIOUNU, 01 February 2010 - 19:59.


#29
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Hai mai nu fiti egoisti ! Dati-mi si mie pe email  datele omului din Viseu.... :crybaby:
Da' voi nu observati ca lipseste cineva de aici ? Ce-o mai fi cu Florin@skoda ?

Edited by ggelu, 01 February 2010 - 21:13.


#30
SCORPIOUNU

SCORPIOUNU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.02.2008

View Postggelu, on 1st February 2010, 21:08, said:

Hai mai nu fiti egoisti ! Dati-mi si mie pe email  datele omului din Viseu.... :crybaby:
Da' voi nu observati ca lipseste cineva de aici ? Ce-o mai fi cu Florin@skoda ?
Nu sunt egoist numa` sa nu se supere nene cenzoru` :worthy:
http://www.licitatii...ma.aspx?id=5930

#31
galga

galga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 02.05.2008
salutare tuturor
  
    Preturile sunt prea mari la puffer ptr.noi clasa de mijloc
  Pentru cei inzestrati cu putina indeminare sau cu ceva meseriasi prieteni se poate face asa ceva sub 1000 lei
  Eu am facut asa ceva il ecsploatez de 2ani si ceva si totul e ok
  Are o capacitate de 300litri(atit mi-a trebuit) am bagat in el presiune de pima la 3atm si 100*C(din greseala) si-i OK
  Am postat tot aici mai la inceput ceva date(am si serpentina de apa calda in el) este super

Attached Files



#32
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postgalga, on 3rd February 2010, 16:37, said:

salutare tuturor
  
    Preturile sunt prea mari la puffer ptr.noi clasa de mijloc
  Pentru cei inzestrati cu putina indeminare sau cu ceva meseriasi prieteni se poate face asa ceva sub 1000 lei
  Eu am facut asa ceva il ecsploatez de 2ani si ceva si totul e ok
  Are o capacitate de 300litri(atit mi-a trebuit) am bagat in el presiune de pima la 3atm si 100*C(din greseala) si-i OK
  Am postat tot aici mai la inceput ceva date(am si serpentina de apa calda in el) este super

fratele meu,da urate tevi ...zici ca-s suvitele Medusei.


se pot monta si asa tevile ? nu cred ca pina acum am mai vazut asa ceva. :huh:

View Postoctavian1910, on 31st January 2010, 18:55, said:

Puffer mai ieftin de 1000l nu am gasit sub suma aceasta, daca stiti voi ceva sub 3.000ron va rog sa mi spuneti e in interesul meu sa dau cat mai putini bani.... Vigas nu am vazut pe la nici unul din distribuitorii din zona, nu stiu nici de bine nici de rau.... .Orlan am vazut doar la R...stal iar cel de de 25kw este ~7.000ron iar cel de  40kw ~ 8.700ron ...mi se pare destul de mult.....
Multumesc

cauta puffere Elbi,astea cred ca sint mai ieftine.

#33
SCORPIOUNU

SCORPIOUNU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.02.2008

View Postcaldut, on 3rd February 2010, 19:17, said:

cauta puffere Elbi,astea cred ca sint mai ieftine.

Fratele meu, ai crezuri ciudate! Pufferele Elbi au preturi, nu nesimtite, ci super-nesimtite :angry: Par example, ala de 1000 litri are pretul de 6.123 lei virgula 26 de bani  :puke: Ba nene, p-acilisa se discuta de preturi rezonabile, sub 3.000 lei nu d-alea alea ce depasesc de doua ori nivelul asta :nonobad:

Edited by SCORPIOUNU, 03 February 2010 - 19:56.


#34
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007

View PostSCORPIOUNU, on 3rd February 2010, 19:54, said:

p-acilisa se discuta de preturi rezonabile, sub 3.000 lei

ne poti da un link cu puffer de 1000L sub 3000 RON?

merci

#35
centralistul

centralistul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 654
  • Înscris: 10.01.2009
N-as da mai mult de 2000 Lei pe un puffer 500-1000 Litri nici daca ar fi singurul de pe planeta. Si cred ca deja am fost prea generos cu pretul oferit.
Preturile la componente si instalatii sunt inca nesimtite.
6.123 lei inseamna 1500 Euro adica 5 puffere costa 7500 euro
Pentru 5 table indoite si sudate (vorbind de 5 puffere), sa platesti cat pentru o masina noua (de clasa medie), e foarte mult.

Edited by centralistul, 03 February 2010 - 20:10.


#36
SCORPIOUNU

SCORPIOUNU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 17.02.2008

View Postagelu, on 3rd February 2010, 20:03, said:

ne poti da un link cu puffer de 1000L sub 3000 RON?
merci
Mai nea Gelule, citeste nene ce s-a scris in pagina precedenta si poate te lamuresti  :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate