Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Acumulatoare de caldura, rezervoare acumulare, Puffer

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6261 replies to this topic

#1675
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Sursa unica de incalzire o reprezinta curentul electric? Nu ai racord de gaz sau CT-lemne/peleti? Pentru zilele insorite nu te-ai gandit sa folosesti in paralel o incalzire solara?
.
Pentru inceput ti-as recomanda sa-ti faci o termografiere a imobilului sa stii ce pierderi energetice ai in casa (certificat energetic).
In functie de rezultat poti sa-ti recalculezi necesarul de agent termic.
Curentul electric te v-a costa mult. In plus, ar trebui sa ai un back-up in cazul unei pene de curent.
.

View Posttherysee, on 10 august 2013 - 01:46, said:

Am comandat pufferul,(1000L)
........
Planul e sa folosesc o rezistenta de 8 kw trifazic. Deasemenea boilerul de ACM( termo-electric) o sa fie incalzit prin intermediul unei serpentine alimentate tot din puffer.
........

Edited by panoramic66, 10 August 2013 - 19:18.


#1676
therysee

therysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.03.2009

View Postpanoramic66, on 10 august 2013 - 19:10, said:

Sursa unica de incalzire o reprezinta curentul electric? Nu ai racord de gaz sau CT-lemne/peleti? Pentru zilele insorite nu te-ai gandit sa folosesti in paralel o incalzire solara?
.
Pentru inceput ti-as recomanda sa-ti faci o termografiere a imobilului sa stii ce pierderi energetice ai in casa (certificat energetic).
In functie de rezultat poti sa-ti recalculezi necesarul de agent termic.
Curentul electric te v-a costa mult. In plus, ar trebui sa ai un back-up in cazul unei pene de curent.
.

Stiu ca nu este cea mai buna varianta , dar gaz inca nu avem in zona, nici macar pe aproape , iar CT pe lemne trebuie sa-i dedici destul timp in exploatare, timp care in prezent nu prea il avem datorita jobului. Varianta solara ar fi cea mai posibila insa casa v a fi gata in aprox 2 luni deja o sa intram in sezonul de toamna.. Oricum am prevazut tevi atat ptr CT cat si ptr solar atunci cand timpul va fi generos cu noi.
Sa sparam ca in cazul unei pene de curent nu o sa dureze . eventual o sa merg pe un back up ptr pompa de circulatie si IPAT

#1677
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Cum am spus mai sus, cauta un auditor energetic pe constructii si instalatii, fati o termografiere a imobilului ca sa stii ce pierderi energetice ai in casa (vrs. certificat energetic).
Surpriza mare poate fi in plina iarna cu viscol si ger, cu o pana de curent de cateva zile.

In ce zona a tarii ai construit casa?
Ai cateva poze cu casa construita?


View Posttherysee, on 11 august 2013 - 05:04, said:

Stiu ca nu este cea mai buna varianta ,....
.....
Sa sparam ca in cazul unei pene de curent nu o sa dureze . eventual o sa merg pe un back up ptr pompa de circulatie si IPAT

Edited by panoramic66, 11 August 2013 - 16:52.


#1678
therysee

therysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.03.2009

View Postpanoramic66, on 11 august 2013 - 16:26, said:

Cum am spus mai sus, cauta un auditor energetic pe constructii si instalatii, fati o termografiere a imobilului ca sa stii ce pierderi energetice ai in casa (vrs. certificat energetic).
Surpriza mare poate fi in plina iarna cu viscol si ger, cu o pana de curent de cateva zile.

In ce zona a tarii ai construit casa?
Ai cateva poze cu casa construita?


Cred ca in cazul unei pene de curent , peste 95 % din imobilele cu sistem propriu de incalzire, ar fi afectate nu numai cele cu incalzire strict electrica.
Casa se afla in Mangalia, asa ca nu prea e cazul de ierni cumplite.

Attached Files



#1679
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
O sursa de incalzire pe gaz, lemne sau peleti necesita alimentare electrica la puteri mici (automatizare si pompa/-e de recirculare), in caz de pana de curent poti trece in regim de back-electric cu un UPS-sinus modest.
Pe cand la o sursa de incalzire strict electrica (de ordinul kW-ilor...) nu poti obtine back-ul la o asa putere pe termen mare.
In acest caz te poate ajuta un generator electric alimentat cu benzina sau motorina, dar te costa investitia ...
.
Oricum, daca te bazezi pe sursa de curent, pentru zona Mangalia iti recomand pompa de caldura aer-aer / duct-inverter DC cu distributie aer pentru toate camerele, sau inverter DC multi-split (cu setari individuale pe fiecare camera).
Cum pe timp de iarna nu ai temperaturii scazute/extreme, nu v-a exista riscul sa-ti inghete unitatea exterioara (lucreaza pana la -15*/-18*C). Inverterul iarna face cald si pe timp de vara face rece.
Daca raportam consumul electric pe timp de iarna intre inverter si pufferul cu rezistenta electrica, consumul electric cu pompa de caldura scade la jumatate. In plus, pufferul nu face rece pe timp de vara.
.


View Posttherysee, on 12 august 2013 - 03:02, said:

Cred ca in cazul unei pene de curent , peste 95 % din imobilele cu sistem propriu de incalzire, ar fi afectate nu numai cele cu incalzire strict electrica.
Casa se afla in Mangalia, asa ca nu prea e cazul de ierni cumplite.

Edited by panoramic66, 12 August 2013 - 07:20.


#1680
therysee

therysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.03.2009

View Postpanoramic66, on 12 august 2013 - 06:58, said:

O sursa de incalzire pe gaz, lemne sau peleti necesita alimentare electrica la puteri mici (automatizare si pompa/-e de recirculare), in caz de pana de curent poti trece in regim de back-electric cu un UPS-sinus modest.
Pe cand la o sursa de incalzire strict electrica (de ordinul kW-ilor...) nu poti obtine back-ul la o asa putere pe termen mare.
In acest caz te poate ajuta un generator electric alimentat cu benzina sau motorina, dar te costa investitia ...
.
Oricum, daca te bazezi pe sursa de curent, pentru zona Mangalia iti recomand pompa de caldura aer-aer / duct-inverter DC cu distributie aer pentru toate camerele, sau inverter DC multi-split (cu setari individuale pe fiecare camera).
Cum pe timp de iarna nu ai temperaturii scazute/extreme, nu v-a exista riscul sa-ti inghete unitatea exterioara (lucreaza pana la -15*/-18*C). Inverterul iarna face cald si pe timp de vara face rece.
Daca raportam consumul electric pe timp de iarna intre inverter si pufferul cu rezistenta electrica 8kW, consumul electric cu pompa de caldura scade la jumatate. In plus, pufferul nu face rece pe timp de vara.
.
Am verificat si  varianta aceasta la un moment dat insa datorita solului in zona mea , adancimea de foraj si investitia necesara erau peste situatia mea financiara. Cat si despre raportul randament/pret in timp...nu mi se par foarte  bune.  Abia dupa cel putin 10 ani sistemul intra pe profibilitate , presupunand ca nu era nevoie de nici o cheltuiala cu mentenanta.
Oricum , multumesc ptr ideiPosted Image

#1681
tejo

tejo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 02.03.2011
panoramic ti-a recomandat pompa de caldura aer/aer asa ca nu era cazul sa faci foraje costisitoare.

#1682
therysee

therysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.03.2009

View Posttejo, on 12 august 2013 - 08:42, said:

panoramic ti-a recomandat pompa de caldura aer/aer asa ca nu era cazul sa faci foraje costisitoare.


Acum am vazut. Prima oara cand aud de pompa de caldura ma gandesc la cele care chiar aduc o economie semnificative. Pompa aer/aer este un AC ceva mai performant, in opinia mea . Am specificat ca ma bazez ca tariful diferentiat care este la jumatatea  celui standard platit de mine acum, in speranta ca sa pot acumula si stoca pe timp de noapte temperatura necesara AT.
In cazul pompei de caldura aer/aer aceasta ar merge pe intreaga durata a zilei asa ca nu stiu daca chiar ar iesii mai economica varianta aceasta.Posted Image

#1683
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Posttherysee, on 12 august 2013 - 08:58, said:

........
Am specificat ca ma bazez ca tariful diferentiat care este la jumatatea  celui standard platit de mine acum, in speranta ca sa pot acumula si stoca pe timp de noapte temperatura necesara AT.
In cazul pompei de caldura aer/aer aceasta ar merge pe intreaga durata a zilei asa ca nu stiu daca chiar ar iesii mai economica varianta aceasta.Posted Image

Cum spuneam, pompa de caldura aer/aer (inverterul) iarna face cald si pe timp de vara face rece. Din cate stiu la Mangalia soarele straluceste foarte mult comparativ cu restul tarii.
...
Gandeste-te serios si la o instalatie solara performanta care sa o cuplezi la serpentina pufferului, in plus ai apa calda menajera "gratis" pe ~ tot timpul anului.

Din mesajele tale am inteles ca ai montat IPAT in toata casa. Gresesc?

Off topic: Mai mult ca sigur o casa pasiva construita in Mangalia nu ar avea probleme cu incalzirea la interior - zero surse de incalzire.

Edited by panoramic66, 12 August 2013 - 16:05.


#1684
razvym76

razvym76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 12.08.2013
Salut,

Vad ca sunt multe persoane pricepute aici si vreau sa apelez si eu la experienta voastra. Am urmatoarea problema:

Am o casa cu o pierdere termica de 20kWh (rezultata din auditul energetic facut pentru autorizarea constructiei) si singura posibilitate de incalzire este cu curent electric, nu ma intrebati de ce. Si problema vine acum: Electrica mi-a aprobat un bransament de 8kW, cu 10kW maxim absorbiti.

Dupa cum ma duce pe mine mintea, necesarul de caldura este variabil, cu maxime si minime, iar cei 20 kWh pe care trebuie sa-i acopar sunt cazul cel mai defavorabil, cand e tare frig afara. Vreau sa stiu daca pot incalzi casa cu ajutorul unei centrale de 9kWh si cu un puffer (ce volum?!?). Ma gandesc ca in majoritatea timpului 9kW ar fi de ajuns, iar pentru cazurile extreme ma ajuta pufferul daca este bine dimensionat. In plus, avand pufferul poate fac si un pic de economie la curent, daca aleg tarif diferentiat zi/noapte...

Suprafata de incalzit este impartita astfel:
    - 112 mp cu incalzire in pardoseala
    - 80 mp cu calorifere, din care 31 garajul si camera tehnica, pe care probabil nu le voi incalzi la 21 de grade

La anul voi baga probabil gaz, deci am nevoie de o varianta ca sa trec macar o iarna, iar apoi schimb centrala electrica cu una pe gaz..

Ce ziceti, se poate gasi o varianta sau sunt prea fantezist?
Multumesc.

#1685
dantes2007

dantes2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 05.01.2013
Greu de spus daca o sa reusesti sa incalzesti casa cu 10 kw.Nu stiu daca gresesc in ceea ce zic dar eu gandesc asa,un radiator tip 22 600x1000 la o temperatura de 55 grade are o putere termica de aproximativ 0,902kw.Deci o centrala de 10 kw incalzeste permanent 10 radiatoare (600x1000) la o temperatura de 55 grade,asta sa iti faci o ideie cam cat inseamna 10 kw.Puffer.....daca centrala nu o sa reuseasca sa incalzeasca casa nu stiu la ce ti-ar folosi un puffer.La o pompa de caldura te-ai gandit?ar fi o investitie foarte profitabila mai ales ca ai incalzire in pardoseala.O pompa de caldura poate produce dintr-un kw curent aproximativ 4 kw caldura,dar si costul ei este pe masura.

panoramic66 inverter nu inseamna ca o instalatie de climatizare poate sa raceasca si sa incalzeasca,tehnologia inverter se refera la modularea fregventei la care lucreaza compresorul.Daca la o instalatie de climatizare ai doar un contactor care cupleaza si compresorul merge 100% din puterea lui,dar la inverter ''electronica'' poate sa comande compresorul sa lucreze de la 0 pana la 100% dupa necesarul de incalzire sau racire.Astfel inverterul obtine o economie  de energie electrica.

#1686
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Tu de ce crezi ca i-am recomandat inverter DC / pompa de caldura aer-aer ?  Tocmai pentru economie de energie electrica si confort prin modularea frecventei compresorului si variatia turatiei ventilatorului de la unitatea interioara.
Am evidentiat acest aspect pentru a intelege "userul nostru" ca folosirea unui puffer numai cu rezistenta electrica nu are randament, nu este suficient pentru spatiu casei. In plus ar avea de castigat si racirea casei pe timp de vara - Mangalia este foarte calduroasa in sezonul estiva, oricum v-a avea nevoie de instalatie de racire.
.
Eu nu cred ca ii ajung cei 8kW pentru incalzirea unei case de ~200mp. Doar daca aceasta casa s-ar afla undeva in Salonic sau Istanbul.
Ex. La 200mp (h~2,5m) x 60W/mp = 12kWt. nu ii poate obtine niciodata cu o rezistenta este de 8kWel.
Apoi, spunea ca v-a incalzi pufferul cu un tarif diferentiat pe timp de noapte. In zilele geroase, dimineata pleaca la serviciu cu pufferul cald iar seara la intoarcere gaseste pufferul "aproape rece". Mai apoi v-a realiza ca-i trebuie in plus o centrala-electrica care sa produca apa calda pentru IPAT si calorifere.


View Postdantes2007, on 12 august 2013 - 22:35, said:

......
.......inverterul obtine o economie  de energie electrica.

Edited by panoramic66, 13 August 2013 - 09:40.


#1687
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postrazvym76, on 12 august 2013 - 19:56, said:

Salut,

Vad ca sunt multe persoane pricepute aici si vreau sa apelez si eu la experienta voastra. Am urmatoarea problema:

Am o casa cu o pierdere termica de 20kWh (rezultata din auditul energetic facut pentru autorizarea constructiei) si singura posibilitate de incalzire este cu curent electric, nu ma intrebati de ce. Si problema vine acum: Electrica mi-a aprobat un bransament de 8kW, cu 10kW maxim absorbiti.

Dupa cum ma duce pe mine mintea, necesarul de caldura este variabil, cu maxime si minime, iar cei 20 kWh pe care trebuie sa-i acopar sunt cazul cel mai defavorabil, cand e tare frig afara. Vreau sa stiu daca pot incalzi casa cu ajutorul unei centrale de 9kWh si cu un puffer (ce volum?!?). Ma gandesc ca in majoritatea timpului 9kW ar fi de ajuns, iar pentru cazurile extreme ma ajuta pufferul daca este bine dimensionat. In plus, avand pufferul poate fac si un pic de economie la curent, daca aleg tarif diferentiat zi/noapte...

Suprafata de incalzit este impartita astfel:
- 112 mp cu incalzire in pardoseala
- 80 mp cu calorifere, din care 31 garajul si camera tehnica, pe care probabil nu le voi incalzi la 21 de grade
La anul voi baga probabil gaz, deci am nevoie de o varianta ca sa trec macar o iarna, iar apoi schimb centrala electrica cu una pe gaz..
Ce ziceti, se poate gasi o varianta sau sunt prea fantezist?
Multumesc.

Daca ai pierderi de 20 kW nu ai cum sa la acoperi cu 8 kW .  Combinatia cu pufferul sta asa :
- Presupunem ca intr-o zi ( ideala) ai nevoie sa consumi 10 kwh pentru fiecare ora  . Pentru toata ziua ai avea nevoie de 10 x 24 = 240 kWh .
- Tariful de noapte are 9 ore . In cele 9 ore va trebui sa inmagazinezi energie pentru cele 24 ore , adica va trebui sa consumi 240 / 9 = 26,66 kWh, disponibil  pe care nu il ai.
- La ce te poate ajuta pe tine un puffer : sa acumulezi energie ziua ( cand  consumul pentru incalzire e mai redus ) pentru a avea cald noaptea .  Dar la  datele tale ( necesar 20 kW si disponibil 8 kW)   nu prea ai sanse.  Doar ca info : un puffer de 1000 litri inmagazineaza cca. 50- 60 kWh  utili.
Nu vad ce solutie convenabila ai putea gasi pentru incalzire in iarna viitoare.  Poate daca nu incalzesti garajul, spatiul tehnic, partial etajul....
Ai putea incerca cu gaz imbuteliat - ca pret  e aproximativ egal cu incalzirea pe electric dar investitia initiala e mai mare.

Edited by ggelu, 13 August 2013 - 09:54.


#1688
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
O centrala ieftina pe lemne, poate chiar second... Gasesti pe la 3000 ron centrala pe lemne normala (nu cu gazeificare) si mai costa inca vre-o 2000 sa o monteze. Daca scazi pretul centralei electrice inseamna ca, costa cu vre-o 3000 in plus dar economisesti la costurile curentului. La anul daca bagi gaz poti vinde centrala second la jumate de pret si mai recuperezi 1500 ron. Desigur o sa fie destul de inconfortabil sa tot faci focul dar daca e doar pentru un an eu zic ca se poate trece peste, sau daca sunt bani se combina si cu un puffer.

Edited by adi_stezar, 13 August 2013 - 10:55.


#1689
therysee

therysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.03.2009

View Postpanoramic66, on 13 august 2013 - 09:22, said:

Tu de ce crezi ca i-am recomandat inverter DC / pompa de caldura aer-aer ?  Tocmai pentru economie de energie electrica si confort prin modularea frecventei compresorului si variatia turatiei ventilatorului de la unitatea interioara.
Am evidentiat acest aspect pentru a intelege "userul nostru" ca folosirea unui puffer numai cu rezistenta electrica nu are randament, nu este suficient pentru spatiu casei. In plus ar avea de castigat si racirea casei pe timp de vara - Mangalia este foarte calduroasa in sezonul estiva, oricum v-a avea nevoie de instalatie de racire.
.
Eu nu cred ca ii ajung cei 8kW pentru incalzirea unei case de ~200mp. Doar daca aceasta casa s-ar afla undeva in Salonic sau Istanbul.
Ex. La 200mp (h~2,5m) x 60W/mp = 12kWt. nu ii poate obtine niciodata cu o rezistenta este de 8kWel.
Apoi, spunea ca v-a incalzi pufferul cu un tarif diferentiat pe timp de noapte. In zilele geroase, dimineata pleaca la serviciu cu pufferul cald iar seara la intoarcere gaseste pufferul "aproape rece". Mai apoi v-a realiza ca-i trebuie in plus o centrala-electrica care sa produca apa calda pentru IPAT si calorifere.

  Inainte de toate  iIPAT ul este deja instalat si testat .Nu as renunta la IPAT in favoarea unei incalziri/raciri tip A/C . Senzatia de disconfort data de zgomotul de fond  al turbulentelor aerului , praful omniprezent  cat si inspirat de noi, aerul uscat ....etc, este foarte neplacuta , ptr mine. Crede ma ca am stat si stau in casa incalzita/racita strict de A/C si stiu ce vorbesc. In plus de asta  acest tip de instalatie ( cel centralizat)  presupune o intreaga serie de tubulaturi si ramifcatii la care nu ai acces iar in timp mizeria cat si culturile de microorganisme se acumuleaza si nu sunt  putine.
Am avut ocazia sa incerc atat acest tip pe care mi l recomanzi cat si IPAT  ul ( ca fapt divers in Korea IPAT ul este cerinta STANDARd in toate cladirile locuibile inca dinainte de anii 2000)  si cu certitudine  nu as sta o clipa sa ma gandesc pe care l as alege.
Acum cat despre cei 60 de W/m sunt cam multi. Din stadiul de proiectare , unde erau trecute geamuri cu o singura camera, anvelopare de 10  izolatie in pod de 10 cat si caramida de 30 imi reieseau 50 de W/m. Am specificat ca am anvelopat cu 12 ,EPS100, izolatie in pod de 30 +10 , si geamuri AlfaLine ( pretabile ptr casele pasive) Cat despre rezistenta de 8 kw , pe care o sa schimb cu una de 10 Kw ptr o rezerva de putere, cred ca era deajuns, intradevar la limita. Ptr 50 de grade  sunt nevoie de 58 de kw teoretic, la care mai adaugam un 20-30 % pierderi datorita tevilor. etc si deci ne rezulta un maxim 70 de KW necesari aducerii apei de la 30 la 80 de grade. Deci am nevoie de 70 de kw in 9 ore cat timp este tariful diferentiat,rezultand ca cea de 8 ar fi deajuns.
Am cerut un sfat strict pe problema eficientizarii sistemului ales de mine ,sa fiu atentionat daca ceva nu este bine sau este loc de mai bine
.Posted Image

#1690
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Salut,
Mi-a venit "mastodontul"

De maine am front de lucru Posted Image

Attached Files



#1691
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Observa ca esti foarte convins de reusita. Nu imi ramane decat sa-ti urez succes !!!
.

View Posttherysee, on 13 august 2013 - 13:48, said:

...
Cat despre rezistenta de 8 kw , pe care o sa schimb cu una de 10 Kw ptr o rezerva de putere, cred ca era deajuns, intradevar la limita. Ptr 50 de grade  sunt nevoie de 58 de kw teoretic, la care mai adaugam un 20-30 % pierderi datorita tevilor. etc si deci ne rezulta un maxim 70 de KW necesari aducerii apei de la 30 la 80 de grade. Deci am nevoie de 70 de kw in 9 ore cat timp este tariful diferentiat,rezultand ca cea de 8 ar fi deajuns.
...
.Posted Image

Edited by panoramic66, 13 August 2013 - 21:26.


#1692
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Panoramic66 , eu n-am vrut sa intru in discutia voastra pentru ca nu am vazut nicaieri datele de pornire : necesarul de incalzire sau cel putin o suprafata a casei.  Il stii sau toate estimarile s-au facut pentru incalzirea apei din puffer ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate