Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Smecherii in Excel

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
mirela83

mirela83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.03.2010
Foarte misto informatiile gasite aici, doar ca as avea ceva si eu de facut in excel si stiu ca se poate face, doar ca nu stiu cum. Poate ma ajuta cineva...
Am un tabel cu niste valori in lei pe care vreau sa le transform prin apasarea unui buton in euro, de exemplu, avand in vedere o paritate leu/euro pe care sa o setez eu implicit. Concret, daca in celula b2 am valoarea 440,00 lei daca as apasa acel buton care ar schimba moneda la care ma raportez, ar trebui sa-mi apara 100,00 euro, in conditiile in care eu am setat ca 1,00 euro=4,40lei.
Imi poate spune cineva cum fac asta?
Merci!

#38
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Ti-am facut un mic tabel ce face conversii.
Verifica daca iti este util.
Attached File  Conversie.rar   7.57K   20 downloads

#39
mirela83

mirela83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.03.2010
Da, merci tare mult! O sa-l analizez bine ca sa stiu cum o sa fac sa aplic pe ce am eu nevoie. :)

#40
alinnarcis

alinnarcis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.08.2009
As vrea sa formateze celulele astfel: intr-o celula data 24.01.1993 și in cealaltă 28.10. 2016 . Cum fac ca in alta celula sa îmi apăra ani,luni,zile? Bineînțeles făcând diferența lor !

#41
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Te ajuta asta?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y9rlqOQBNQI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   22.91K   5 downloads
  • Attached File  2.jpg   27.05K   4 downloads

Edited by razvan_u, 29 January 2018 - 10:21.


#42
alinnarcis

alinnarcis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.08.2009
Mulțumesc frumos !

#43
alinnarcis

alinnarcis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.08.2009
Scuze că deranjez din nou ! Nu reușesc sa formatez celulele ca sa reușesc sa pun formula ! Nu găsesc formatul pentru 24-01-1993 !!! Mulțumesc anticipat !

#44
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Bună ziua!

Ce trebuie să fac pentru ca într-un tabel, la copierea unei formule (=COUNTIF(B$17:AF$17,"=CO")*8) celula în care dau lipire specială/formulă să actualizeze referințele formulei în mod corect? Spre exemplu, în loc să îmi afișeze =COUNTIF(B$21:AF$21,"=CO")*8, la lipire specială el aplică tot =COUNTIF(B$17:AF$17,"=CO")*8. Acest inconvenient l-am întîlnit și la alte formule. Pe moment soluția a fost să refac fiecare formulă. Mulțumesc.

#45
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Cineva îmi sugerase să înlocuiesc formula =COUNTIF(B$17:AF$17,"=CO")*8) cu =COUNTIF(B17:AF17,"=CO")*8. Nu a mers.....

#46
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postalinnarcis, on 29 ianuarie 2018 - 16:15, said:

Scuze că deranjez din nou ! Nu reușesc sa formatez celulele ca sa reușesc sa pun formula ! Nu găsesc formatul pentru 24-01-1993 !!! Mulțumesc anticipat !
Click dreapta pe celula, format cells. Daca ai romana se numeste formatare celule. Acolo poti sa le particularizezi. Daca nu gasesti ce vrei in data, poti sa de duci in versiunea de custom/particularizare si sa treci tu dd-mm-yyyy.

#47
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostSebiko, on 25 februarie 2018 - 11:06, said:

Bună ziua!

Ce trebuie să fac pentru ca într-un tabel, la copierea unei formule (=COUNTIF(B$17:AF$17,"=CO")*8) celula în care dau lipire specială/formulă să actualizeze referințele formulei în mod corect? Spre exemplu, în loc să îmi afișeze =COUNTIF(B$21:AF$21,"=CO")*8, la lipire specială el aplică tot =COUNTIF(B$17:AF$17,"=CO")*8. Acest inconvenient l-am întîlnit și la alte formule. Pe moment soluția a fost să refac fiecare formulă. Mulțumesc.

View PostSebiko, on 25 februarie 2018 - 17:12, said:

Cineva îmi sugerase să înlocuiesc formula =COUNTIF(B$17:AF$17,"=CO")*8) cu =COUNTIF(B17:AF17,"=CO")*8. Nu a mers.....
$ blocheaza valaorea randului.

Scrie formula fara $,a sa cum ti s-a sugerat, sau da-i paste, scoate dolarul si aranjeaza campul unde vrei tu. Apoi da paste pe coloana si o sa mearga.

#48
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View PostLL13G, on 26 februarie 2018 - 00:36, said:

$ blocheaza valaorea randului.

Scrie formula fara $,a sa cum ti s-a sugerat, sau da-i paste, scoate dolarul si aranjeaza campul unde vrei tu. Apoi da paste pe coloana si o sa mearga.

Am scris mai sus, desi ai citat, nu ai citit cu atentie..... (Cineva îmi sugerase să înlocuiesc formula =COUNTIF(B$17:AF$17,"=CO")*8) cu =COUNTIF(B17:AF17,"=CO")*8. Nu a mers.....)

#49
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostSebiko, on 26 februarie 2018 - 08:31, said:


Am scris mai sus, desi ai citat, nu ai citit cu atentie..... (Cineva îmi sugerase să înlocuiesc formula =COUNTIF(B$17:AF$17,"=CO")*8) cu =COUNTIF(B17:AF17,"=CO")*8. Nu a mers.....)
Am citit, dar sunt convins ca faci un pas altfel sau gresit.
Printscreen, daca nu ai rezolvat pb.
Sau... poti face asa: scrii formula formula manual, prima parte sa fie zona de unde preia date, nu pui niciun dolar, restul il lasi la fel. Formual va functiona cat timp tu ai nevoie de calculul respectiv de sus in jos. Daca copiezi formula pe orizonatala nu va functiona.

#50
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Soluţia e simplă. Creezi tabelul, introduci formulele şi, abia apoi, datele din el. Pe măsură ce introduci datele, el recalculeaza valorile, conform formulelor introduse. Dacă acestea sunt introduse corect, şi valorile afişate vor fi corecte. Propagarea formulei se produce cu actualizarea referinţelor doar dacă tabelul e gol la introducerea formulei(mai complexe, de obicei). La calcule simple se poate introduce formula şi după introducerea datelor. Bine de ştiut. Merge şi pe verticală, dar şi pe orizontală.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate