Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Excursie scurta dar ieftina

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Hello,

"Din startul inceputului" trebuie sa stiti ca mi se spune "vanatorul de reduceri". LOL
Am reusit sa vad jumatate de Europa cu bani foarte putini, alegand solutii de compromis, pe tipul: "nu conteaza unde stai si ce mananci, conteaza ce vezi".

Acum le-am propus colegilor mei de serviciu o escapada de 4 zile (3 nopti) la Roma, in martie.
Ne luam 2 zile libere, plecarea intr-o sambata, intoarecere intr-o marti, zburam cu 50 de euro (dus-intors, taxe incluse), ne cazam 10 in camera (dormitory room) la un hostal, cu 4-5 euro pe noapte, mancam de la supermarket.

Pret final fara banii de vizite la obiective turistice (ex: Colloseo): 100 de euro.

Am deschis subiectul pentru ca mai mult de jumatate din colegii mei cred ca sunt putin deplasat cu ideea asta...  Asa sa fie oare?

Edited by ciureanuc, 14 January 2010 - 08:31.


#2
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Daca esti home alone, adica n-ai copii, sotie, prietena nu vad care ar fi problema. Cred ca nu esti vreun milionar excentric :lol:

#3
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

View Postciureanuc, on 14th January 2010, 08:29, said:

Hello,

"Din startul inceputului" trebuie sa stiti ca mi se spune "vanatorul de reduceri". LOL
Am reusit sa vad jumatate de Europa cu bani foarte putini, alegand solutii de compromis, pe tipul: "nu conteaza unde stai si ce mananci, conteaza ce vezi".

Acum le-am propus colegilor mei de serviciu o escapada de 4 zile (3 nopti) la Roma, in martie.
Ne luam 2 zile libere, plecarea intr-o sambata, intoarecere intr-o marti, zburam cu 50 de euro (dus-intors, taxe incluse), ne cazam 10 in camera (dormitory room) la un hostal, cu 4-5 euro pe noapte, mancam de la supermarket.

Pret final fara banii de vizite la obiective turistice (ex: Colloseo): 100 de euro.

Am deschis subiectul pentru ca mai mult de jumatate din colegii mei cred ca sunt putin deplasat cu ideea asta...  Asa sa fie oare?

BUNA  imi place cum gandesti, amintirile sunt singurele pe care nu le pierzi sau nu ti le ia nimeni.
Vezi daca te ajuta promo Cluj-Roma  maxim 27.03  la 2.99 sens cu taxe cu tot GRABESTETE  oferta de la blue air
  

Edited by roth, 14 January 2010 - 09:31.


#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mai degraba m-as uita la un perete alb 4 zile decit sa dorm cu 10 in camera

#5
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Nu e mult 10 euro, totusi o Bella te poate face pentru aia 10 euro sa vezi 10 tari simultan si unde mai pui fara sa cobori din pat.

Eu titi recomand o excursie la Chisinau, cu 10 euro, se poate sa-ti placa.

#6
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Am vazut bilete din Cluj la Roma cu wizz prin martie la 80 ron!!! Acum cateva zile...
Iar de dormitul la comun... acum nu as mai gasi nici eu ceva distractiv asta, dar cand eram in facultate si am plecat cu o bursa in Garmania ne-au dus cu "grupul" in Austria, in Alpi, unde am stat langa o cabana la 2500 m altitudine intr-un fel de hambar 10 la parter (un fel de prici) 10 la et. 1 si tot cam atatia la et 2... si ce distractie a fost... alte vremuri, sentimentele de atunci nu le voi mai retrai niciodata...Asa ca daca asta va doriti... mergi inainte, pot fi amintiri de neuitat!

#7
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postciureanuc, on 14th January 2010, 09:29, said:

Hello,

"Din startul inceputului" trebuie sa stiti ca mi se spune "vanatorul de reduceri". LOL
Am reusit sa vad jumatate de Europa cu bani foarte putini, alegand solutii de compromis, pe tipul: "nu conteaza unde stai si ce mananci, conteaza ce vezi".

Acum le-am propus colegilor mei de serviciu o escapada de 4 zile (3 nopti) la Roma, in martie.
Ne luam 2 zile libere, plecarea intr-o sambata, intoarecere intr-o marti, zburam cu 50 de euro (dus-intors, taxe incluse), ne cazam 10 in camera (dormitory room) la un hostal, cu 4-5 euro pe noapte, mancam de la supermarket.

Pret final fara banii de vizite la obiective turistice (ex: Colloseo): 100 de euro.

Am deschis subiectul pentru ca mai mult de jumatate din colegii mei cred ca sunt putin deplasat cu ideea asta...  Asa sa fie oare?
Go for it. La inceputul anilor 90 cand eram student, mergeam o luna prin  Europa cu trenul si cheltuiam vreo 2 - 300 dolari - mancand de la supermarket, dormind pe la cunoscuti, cunoscuti ale cunoscutilor, in trenuri, gari si prin hosteluri cu 15 in camera si era foarte frumos... go for it !!!

#8
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
+1... nu mai stati pe ganduri... go go go!

#9
carpatic

carpatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2006

Quote

hostal, cu 4-5 euro pe noapte

Sa ne spui si noua unde gasesti un hostel la pretul asta in Roma.

#10
traveling_peach

traveling_peach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 19.10.2009
Si eu sunt de parere sa faci ce-ti place.
Nici eu nu intelegeam cum sa mergi intr-o tara straina si sa dormi pana la 12, mai bei o cafea 3 ore, apoi mananci de pranz, dai o tura prin magazine si s-a facut seara deci te duci la nani. Nici acum nu inteleg, dar invat sa accept. Pentru ca fiecare isi face concediul asa cum vrea si pentru fiecare dintre noi concediu inseamna altceva.

Asa ca daca poti, si-ti place... de ce nu?

Edited by traveling_peach, 14 January 2010 - 11:51.


#11
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcarpatic, on 14th January 2010, 12:00, said:

Sa ne spui si noua unde gasesti un hostel la pretul asta in Roma.
Cel mai ieftin hostel care il stiu la Roma costa vreo 10 euro pe noapte - camera de 12:
http://www.the-yellow.com/

Daca gasesti si la 5 euro, jos palaria :)

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

View Postciureanuc, on 14th January 2010, 08:29, said:

Am deschis subiectul pentru ca mai mult de jumatate din colegii mei cred ca sunt putin deplasat cu ideea asta...  Asa sa fie oare?
Cat timp gasesti persoane interesate nu cred ca e nimic deplasat. Exista destui care sunt dispusi sa sacrifice cateva mese la restaurant si cazarea la un hotel pentru a vedea lucruri pe care altfel nu le-ar putea vedea niciodata. Totusi 100 de euro nu cred ca e un buget realist din moment ce ai pus 50 de euro pentru avion. Si eu am indoieli ca gasesti hostel cu 5 euro pe noapte chiar si 10 in camera, ar insemna 50 de euro pe noapte pentru 10 persoane ceea ce ma indoiesc ca vei gasi. Poate 10 euro da. Si evident ca va fi amplasat undeva departe deci iti vor trebui bilete de metrou/autobuz. Plus transfer aeroport/oras. Iar chiar si cu mancare la supermarket, e greu sa cobori sub 5 euro pe zi fara sa suferi de foame/sete. La 150 de euro eu zic ca e realizabil daca vizitezi doar obiective gratuite (sunt destule obiective gratuite in Roma foarte interesante, gen bazilica San Pietro, Pantheonul, pietele Trevi/Navona/Spagna/Venetia, Coloseumul e oricum suficient daca il vezi de afara :), dinauntru nu e la fel de frumos/interesant, forumul roman il poti vedea de sus de la Campidoglio, parcuri/gradinile Borghese, plimbari prin Trastevere, o gramada de alte biserici frumoase sau care contin diverse capodopere de Michelangelo/Titian/Carravagio/Bernini/etc). De fapt nu prea e nimic din ce am vazut in Roma contra cost care sa ofere ceva esential in plus fata de ce poti vedea gratuit (discutabil muzeul Vatican, dar repet, poti vedea suficiente capodopere gratuit, gen Pieta sau Moise ale lui Michelangelo, tablouri/sculpturi/etc majoritatea in diverse biserici iar Capela Sixtina s-ar putea sa te dezamageasca - e intuneric, aglomerat, un murmur continuu si un gardian care striga "Silenzio" :) - greu de admirat arta sau de te recules in conditiile astea). Toata chestia e sa gasesti restul de 9 persoane, desi evident ca poti merge si singur si sa stai cu inca 9 necunoscuti in camera.

#13
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
M-am grabit cu 5 euro/noapte, ma credeam la Praga sau Barcelona (de fapt, nici nu cautasem sa vad returile din Roma).

Ne-am adunat 10 oameni, maine facem rezervarile de avion (undeva la 40 de euro/persoana dus-intors, cu toate taxele), mai raman 60 de euro pentru 4 nopti...
Vreau sa patrez bugetul de 100 de euro de caciula (oricum, fiecare va avea macar 200 de euro, e clar) si sa gasesc o cazare la 10 euro/persoana/dormitor de 4 sau 6 sau chiar 10 paturi. :)
Vom sta 4 nopti (plecat joi dupa serviciu si ne intoarcem luni la ora 12), ne luam o zi jumate de liber (lucram langa aeroport :) ).

So, avionul 40 de euro, cazarea ar fi tot pe la 40 de euro (speram) si cu 20 de euro m-am gandit sa mancam din supermarket-uri. :)
NIMENI nu va face asa (adica vor manca in pizzerii) dar voiam sa arat ca se poate.

Am sa mai scriu dupa ce am toate booking-urile pe masa.
Si am sa pun si poze dupa ce venim. :)

#14
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postciureanuc, on 14th January 2010, 16:58, said:

M-am grabit cu 5 euro/noapte, ma credeam la Praga sau Barcelona (de fapt, nici nu cautasem sa vad returile din Roma).

Ne-am adunat 10 oameni, maine facem rezervarile de avion (undeva la 40 de euro/persoana dus-intors, cu toate taxele), mai raman 60 de euro pentru 4 nopti...
Vreau sa patrez bugetul de 100 de euro de caciula (oricum, fiecare va avea macar 200 de euro, e clar) si sa gasesc o cazare la 10 euro/persoana/dormitor de 4 sau 6 sau chiar 10 paturi. :)
Vom sta 4 nopti (plecat joi dupa serviciu si ne intoarcem luni la ora 12), ne luam o zi jumate de liber (lucram langa aeroport :) ).

So, avionul 40 de euro, cazarea ar fi tot pe la 40 de euro (speram) si cu 20 de euro m-am gandit sa mancam din supermarket-uri. :)
NIMENI nu va face asa (adica vor manca in pizzerii) dar voiam sa arat ca se poate.

Am sa mai scriu dupa ce am toate booking-urile pe masa.
Si am sa pun si poze dupa ce venim. :)
Salamul de Sibiu de acasa este fara rival ! Lasa pizzeriile

#15
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
O problema s-ar putea sa apara in a gasi 10 bilete de avion la pretul de 40 EUR.

Edited by remg, 14 January 2010 - 16:27.


#16
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postremg, on 14th January 2010, 16:26, said:

O problema s-ar putea sa apara in a gasi 10 bilete de avion la pretul de 40 EUR.
Daca le iei cu 4 luni in avans, sper sa nu.
Ele exista in oferta pe site...

#17
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postciureanuc, on 14th January 2010, 16:36, said:

Daca le iei cu 4 luni in avans, sper sa nu.
Ele exista in oferta pe site...

Sint convins ca sint afisate pe site-ul unei companii de zbor, oricare ar fi aceea.
Spuneam insa ca este posibil sa nu gasesti 10 bilete la pretul asta, nu ar fi rau sa verifici.

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

View Postciureanuc, on 14th January 2010, 15:58, said:

So, avionul 40 de euro, cazarea ar fi tot pe la 40 de euro (speram) si cu 20 de euro m-am gandit sa mancam din supermarket-uri. :)
NIMENI nu va face asa (adica vor manca in pizzerii) dar voiam sa arat ca se poate.
Tot uiti sa tii cont de transferul spre aeroport si transportul local. In caz ca nu stii, aeroportul e la 30-40 de km de Roma, cel mai ieftin tren e 5.50 pe o directie, deci 11 euro dus-intors. Parca sunt autobuze mai ieftine, dar oricum ideea e ca hostelurile ieftine nu sunt foarte centrale deci mai cheltuiti si pe metrou ceva sau autobuze locale. In mod normal daca hostelul nu e in centrul istoric mai platiti pe transport local si transferuri aeroport inca 15-20 de euro (chiar si daca mergi cu autobuzul ala ieftin la aeroport). Deci, hai 120 un minim "decent" :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate