Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10770 replies to this topic

#9883
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Usile nu sunt suficiente pentru aerisire, recomand si aerisire pe capete.
Nu vad bara de cultura si contravantuirile de la partea de jos, sau inca nu ai ajuns la ele.
Recomand sa pui capace la tevi si sa astupi toate gaurile din tevi. Cred ca distanta intre arcade depaseste 2m, cam mult.

#9884
cosimo81

cosimo81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.10.2014
salut, cum sa fac aerisirile la capete?bara de cultura urmeaza dar contarvantuirile de jos nu stiu cum sa le pun.o sa astup gaurile din tevi cu spuma.distanta intre arcade este fix 2m.multumesc mult pentru sfaturi si mai astept explicatii pt aerisire si contravantuire.

#9885
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Gaurile nu le astupi cu spuma, pui capac metalic si sudezi.

O simpla cautare pe topic "aerisire pe capete'' si gasesti suficienta informatie.
https://forum.softpe...2#entry17830475
https://forum.softpe...0#entry15228394

Uite si un filmulet de la rusi:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k_Gy0Lefe5c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9886
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
PS:  ai mai mult de 2 m între arcade. Ai 5 intervale la 12 m lungime.
Contravântuirile de jos nu cred că sunt necesare la dimensiunile astea.

#9887
cosimo81

cosimo81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.10.2014
multumesc mult Posted Image

#9888
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Iluminat pe timp de noapte în solar, știe cineva?
Adică, a făcut cineva așa ceva?
Sunt becuri care imita lumina soarelui?
Este indicat, că plantele sa aibă lumina 80% din timp?

#9889
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Da... in lunile cu lumina deficitara ca durata si intensitate.Vorbim de perioada noiembrie-februarie.In rest bani aruncati la cos.
. Unde ai gasit scris 80%?Irelevant deorece in calculul de crestere a plantei trebuie tinut cont de toti parametrii:nutritie,umiditate,temperatura,co2,ph,ec..

Edited by decoservicestil, 15 April 2019 - 11:34.


#9890
valucsx

valucsx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 10.10.2009
Salutare,

De vreo 4 ani am un solar de 16x7m, deci nu sunt chiar începător. Solarul e făcut cap-coada de mine, iar în el cultiv numai roșii.
Mă.bate gândul să fac un alt solar, dar de data asta mult mai marev vreau unul de 70 m cu lățimea de 12.
Întrebare este daca mai are cineva solar cu deschidere de 12 m, iar în caz afirmativ as dori sa știu ce grosime are țeavă, și ce formă are solarul.
Precizez că pentru sporirea rezistentei sun dispus să pun pe mijloc un stâlp de susținere.
Este in doua ape, sau in forma de tunel?
Sunt binevenite toate sfaturile si de la cei cu solarii mai mici, dar în special de la cineva care are solar cu deschidere de 12 metri.


#9891
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Eu am doar de 9 latime, tot cu stalpi pe mijloc. Dar e prea rezistent (proiect facut de structurist, calculul a fost facut conform normativelor la incarcare de 270KG/mp). La greutatea asta nu stiu zau daca rezista folia. Banui ca ar putea fi "marit" la 12m, si tot nu ai avea probleme. E cu acoperis in doua ape. Daca te ajuta, pot sa iti dau proiectul in sketch-up.

Poti sa mai arunci un ochi la solarul lui @Corsica. Si al lui poate fi "latit". De asemeni, poti lua ca inspiratie solarul lui Managerul, fie-i tarana usoara. Deja, ala e de 21m latime, Detalii aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I1XSs4dl_7Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gap2007, 16 April 2019 - 21:22.


#9892
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

 valucsx, on 15 aprilie 2019 - 14:16, said:

Sunt binevenite toate sfaturile si de la cei cu solarii mai mici, dar în special de la cineva care are solar cu deschidere de 12 metri.
Citeste mesajul din semnatura mea, poate te ajuta cu ceva.
Cel mai bun exemplu este sera menegerului, pe care am vizitat-o in 2016, e ceva impresionant.

#9893
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Un mod ingenios de a aerisi solarul la coamă:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NmshRwbKEP0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9894
Incepatorule

Incepatorule

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.10.2018
Vreau sa cumpar plasa de umbrire pentru solar de la agropataki dar de care sa fie de 30% sau 48% ?Am vazut ca au si de 70% .

#9895
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Cea de 70% e prea deasă. Majoritatea avem cu un grad de umbrire de 40%, tu poți lua pe cea de 48%.

#9896
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
... caut si eu cupon de asta de 30-40%, cca 3x8 m si nu gasesc ...

#9897
ovi_c

ovi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 04.06.2008
Au la semplus, de exemplu latime 8 m si se vinde la m, iei 3m, am luat si eu da late dimensiuni, de 30 si 35%.

#9898
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Ajutati-ma cu un sfat : cum aș putea monta o plasa de umbrire de 6m latime peste un solar cu lățimea de 5.5 m, lungime 15 m și arcada de aproximativ 9 m ?

Edited by roman_roman, 31 May 2019 - 09:01.


#9899
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Depinde cum este poziționat. Dacă este S-N montezi plasa mai mult pe latura dinspre V, unde soarele arde mai tare.

#9900
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
S-N . Mă gândeam să o pun pe mijloc , rămânând cate 1.5 m pe fiecare parte . Problema ar fi cum o prind peste acoperis.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate