Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#9865
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna, vreau sa fac un solar de 10 m lungime pe 4 m lățime.
Am văzut undeva făcut din politub sau țeava de plastic curbat băgat cu capetele in fier beton, bătut în pământ.
A mai făcut cineva așa ceva?

#9866
nykusor

nykusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007
Salutări din nou.Am reușit să roluiesc țevile într-un final , mi-a împrumutat tipul cu care vorbisem masina de roluit  că el nu prea avea timp sa vina.M-am chinuit  o grămadă pt că mașina era făcută cam aiurea și mergea tare greu,nici arcele nu au ieșit toate la fel,in fine .Am ajuns la faza de grunduit și vopsit.Ma gândesc să  procedez in felul urmator:dau o mână de grund apoi o mână de vopsea alba ,mai ieftina,și apoi în zonele în care fierul ia contact cu folia să dau cu vopsea pe baza de apa sa nu degradeze folia.Credeti că fac vreo brânză daca procedez așa?,pt că vopseaua pe baza de apa e cam scumpă , că să dau toate fiarele numai cu ea.

#9867
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da, e bine.

#9868
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View Postredbotos, on 22 martie 2019 - 18:32, said:

Buna, vreau sa fac un solar de 10 m lungime pe 4 m lățime.
Am văzut undeva făcut din politub sau țeava de plastic curbat băgat cu capetele in fier beton, bătut în pământ.
A mai făcut cineva așa ceva?
Da, eu am facut.
Asta este al patrulea an in care voi cultiva in el
uita aici linkul in care am prezentat constructia.
https://forum.softpe...6#entry19073105

#9869
nykusor

nykusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 18.05.2007
Teava din care am făcut arcadele la solar e de 38mm ,cu ce as putea prinde folia pe margini?cleme de 38 nu am văzut sa fie .Lateralele mari vor fi ingropate

#9870
podar_ioan

podar_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.11.2014

View Postnykusor, on 24 martie 2019 - 16:00, said:

Teava din care am făcut arcadele la solar e de 38mm ,cu ce as putea prinde folia pe margini?cleme de 38 nu am văzut sa fie .Lateralele mari vor fi ingropate
Faceti o proba cu cele de 35 , cu peticile muiate in apa cu sapun, putin incalzite... . Cred ca merg .

https://www.marcoser...suri-folie.html

Edited by podar_ioan, 24 March 2019 - 17:03.


#9871
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Deci la o distanta de 4 m trebuie 6m de țeava.
Am înțeles că merge cu ppr, dar merge și cu PVC?
Pt că PVC de 32pn10 am vreo 20 de m și sta de geaba.
Poate dacă fac un T in interior de lemn și leg bine țeava de PVC , ar fii mai bine?

#9872
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Azi m-am apucat de solar. După cum am mai spus, am folosit o metodă originală de a curba barele de fier. Am lucrat singur și am reușit să termin 5 arcuri. Mai am de făcut 4. Nu am întâmpinat probleme la tăiat fierul, pentru că am mai făcut așa ceva la un vecin, anul trecut. Tot secretul e să nu forțezi bara de fier când tragi de ea, să nu se încalece marginile după tăietură. Sudurile au ieșit ca din topor, dar așa rămân, pentru că nu mă interesează aspectul. Am căutat ca sudura să fie continuă, fără goluri, motiv pentru care am spart bine zgura și am încărcat din nou, acolo unde a fost necesar. Tăieturile alea în pană le-am făcut până la jumătatea țevii. Săptămâna viitoare am să-l termin și am să mai pun poze. Nu m-am grăbit să-l fac până acum, pentru că în zona mea se pun răsaduri în solar până pe la 1 mai.
Curburile dinspre capete nu le-am sudat, decât la arcul de model, pentru că vreau să le mai reglez din ciocan când le pun pe poziție.

Attached Files


Edited by ciudin, 30 March 2019 - 21:20.


#9873
Andrei794

Andrei794

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.10.2017
Anul acesta am construit si eu un solar, cu ocazia asta am facut si un mic video, un mini tutorial.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EXIl9zot2c8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cine are nevoie de sfaturi imi poate da PM.

#9874
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Cu scuzele de rigoare, titlul filmuletului trebuia sa fie: cum sa nu costruiesti un solar din arcade.
Las colegii mai priceputi sa se pronunte.

Pacat de astea aproape 550 de pagini scrise aici... V-am spus mereu sa selectati informatia.

#9875
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Andrei, ai făcut câteva greșeli:
- ai sudat arcurile pe poziție, sus, deci te-ai chinuit un pic;
- nu ai folosit contrafișe deloc; nici la arcuri, nici pe capete;
- pentru prinderea foliei se puteau găsi metode mai elegante. Nu spun că e rău, o să țină.
- ușile alea strică aspectul. Puteau fi făcute mai elegant și fără mulți bani.
- nu văd nici un fel de aerisiri. Aia de la coamă e foarte importantă;
- benzile alea pentru susținerea foliei nu-și au rostul;
- observ că l-ai aliniat destul de bine, pare bine proporționat pentru mărimea lui.
Per ansamblu, nu-i chiar rău.

Edited by ciudin, 02 April 2019 - 08:47.


#9876
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Vreau sa trec de la mini-mini https://forum.softpe...0#entry20980867 la mini-maxi, ceva de 4m/8m la 2,5m inaltime.

Știu că e mai ușor să-l fac, dar nu am timp, așa că orice recomandare este binevenită. Posted Image

Pana acum era să comand de la oltenia cu profil zincat  si de la solarii baia mare din teava neagra.

Edited by anduvirgil, 02 April 2019 - 10:33.


#9877
SorinTheHobby

SorinTheHobby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 29.09.2017
Cel de Oltenia e o gluma- capetele le faci tu din lemn de 5/3cm, pui rectangular de 3/2cm. la fiecare arcada ca sa puti pune sarma de care sa legi tomatele,iti faci faci aerisire sub acoperis la capete altfel ai condens f, mult,am avut si nu m-a satisfacut.

Attached Files



#9878
Andrei794

Andrei794

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.10.2017

View Postciudin, on 02 aprilie 2019 - 08:46, said:

Andrei, ai făcut cĂąteva greșeli:
- ai sudat arcurile pe poziție, sus, deci te-ai chinuit un pic;
- nu ai folosit contrafișe deloc; nici la arcuri, nici pe capete;
- pentru prinderea foliei se puteau găsi metode mai elegante. Nu spun că e rău, o să țină.
- ușile alea strică aspectul. Puteau fi făcute mai elegant și fără mulți bani.
- nu văd nici un fel de aerisiri. Aia de la coamă e foarte importantă;
- benzile alea pentru susținerea foliei nu-și au rostul;
- observ că l-ai aliniat destul de bine, pare bine proporționat pentru mărimea lui.
     Per ansamblu, nu-i chiar rău.
Mulțumesc pentru observații, din greseli invatam cu toții.
-arcadele le-am sudat pe pozitii deoarece am dat comandă pentru ele, eu ma apucasem sa pun stalpii pana au sosit, am fost presat de timp, a fost nevoie sa-l termin cat eram in concediu(lucrez prin vest, sorry)
-contrafișe nu au fost nevoie, am cerut arcadele la 4,2m, mi le-au trimis la 4,3, sunt sudate fortat acolo, nu cred ca vor ceda la greutatea zapezii sau la vreun vânt
-folia am preferat sa o pun asta pentru ca o pot schimba oricand pe bucăți, daca se rupe o parte o schimb doar pe cea necesara, a fost mai usor de prins asa
-usile am zis sa nu mai stea aruncate prin curte, cea din lemn era noua, initial am vrut sa le fac din rectangulara 40Ś20, dar se apropria concediul de sfarsit si nu reuseam sa termin
-aerisiri o sa fac in toamna, mi-a fost mai simplu 2 usi pentru moment
-benzile alea au fost ideea lu' taicamio, cand am vazut la final, cat de bine s-a intins folia, mi-am dat seama ca sunt inutile.
Inca o data îți mulțumesc pentru sfaturi, voi ține cont de ele in viitor.



#9879
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Contrafisele sunt acele diagonale care fac solarul sa nu se deformeze.
De aerisire la partea cea mai de sus a solarului, o sa ai nevoie, pentru ca nu o sa poti sta acolo de caldura. Aerul cald nu are pe unde iesi.

#9880
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
În final va fi 4/10 m, 2,8 m înălțime (zic ei, eu sper minim 2,5 la varf și 2 m la traverse)
Structură de țeavă neagră arce+picioare,uși pe ambele capete, capace batante, traverse de ranforsare și palisare...folie, sistem picurare.

#9881
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

View PostAndrei794, on 02 aprilie 2019 - 18:27, said:

Mulțumesc pentru observații, din greseli invatam cu toții.
-arcadele le-am sudat pe pozitii deoarece am dat comandă pentru ele, eu ma apucasem sa pun stalpii pana au sosit, am fost presat de timp, a fost nevoie sa-l termin cat eram in concediu(lucrez prin vest, sorry)
-contrafișe nu au fost nevoie, am cerut arcadele la 4,2m, mi le-au trimis la 4,3, sunt sudate fortat acolo, nu cred ca vor ceda la greutatea zapezii sau la vreun vânt
-folia am preferat sa o pun asta pentru ca o pot schimba oricand pe bucăți, daca se rupe o parte o schimb doar pe cea necesara, a fost mai usor de prins asa
-usile am zis sa nu mai stea aruncate prin curte, cea din lemn era noua, initial am vrut sa le fac din rectangulara 40×20, dar se apropria concediul de sfarsit si nu reuseam sa termin
-aerisiri o sa fac in toamna, mi-a fost mai simplu 2 usi pentru moment
-benzile alea au fost ideea lu' taicamio, cand am vazut la final, cat de bine s-a intins folia, mi-am dat seama ca sunt inutile.
Inca o data îți mulțumesc pentru sfaturi, voi ține cont de ele in viitor.
Structura o sa reziste și la vânt și la zăpadă. Succes pe mai departe!

#9882
cosimo81

cosimo81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.10.2014
salutare,acum 2 saptamani m am apucat de construirea unui solar pentru familie.astazi am ajuns aproape de final si am 2 nelamuriri.1 cum sa fac usile sa fie cat mai bune si 2 daca am nevoie de aerisire suplimentara in afara celor 2 usi.solarul are dimensiunea de 12Lx4lx3.20h.usile au 1.80h x 1.6ol.din pacate am descoperit cam tarziu forumul altfel il faceam mai inalt.am atasat si 2 fotografii sa vedeti exact solarul.multumesc si astept sfaturi pentru usa si eventuala aerisire.multumesc

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate