Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#5239
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Da a e asa ai actionat corect...bravo tie!
Good thinking!

Dar acum, cum stai?
La mine, unde am mers pe ideea de provizorat pana la urma a fost fiasco si am regretat banii aruncati si provizoratele s-au 'razbunat', dar acolo unde am mers pe ideea de definitiv a fost 'peste asteptari'...doar o simpla constatare...

Edited by subway_guru, 15 December 2014 - 02:35.


#5240
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Guru nu mai fi asa de rău... "cu trei cuie si un ciocan iti fac gard american"  :)  ce ai împotriva constructiilor de lemn ? Mai dai o mana  de smoala mai îmbraci niste stâlpi in folie, mai bati o sipca si e gata Green house-ul. Referitor la alegera mea am ales varianta sudata , este vorba de rezistenta in primul rând, apoi este mai înalt , logic alt volum de aer si nu in ultimul rând pt mine este si aspectul.    Faza cu demontatul e simpla un flex si gata .Nicoret tu nu ai mai montat nici barele de cultura , eu cu umila  mea productie 4-5 kg de tomate pe fir am avut ceva emotii... Ce făceam daca aveam ca alti colegi 17 kg ??? Sti vorba aia Dumbezeu iti da cat poti sa duci, asa sta problema si cu solarele astea.

Edited by raul_azz, 15 December 2014 - 04:31.


#5241
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
intradevar solarele de 5000 de euro sint mult mai bune ..care sint alea ?, nu stiu ca nu ati pus poze.
dar ce te faci ca de ,nu are toata lumea banii aia si atunci incepe fiecare cu citi bani are .
dupa parerea mea suma e enorma pentru 500m patrati.legumele fie ca ies din un solar de lemn fie ca ies din unul de fier tot la pretul de pe piata se vand .ati vazut productie la manageru intr o sandrama de lemn....
intr un fel se recupereaza 1500 de euro ...in alt fel 5000 de euro.

#5242
dacianu11

dacianu11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 30.04.2011
Buna ziua! Am si eu doua intrebari: 1) Cat este de eficient un solar din policarbonat? Si aici nu ma refer la durata de viata a acestuia (asta este o alta discutie) ci la modul in in care se face efectul de sera in interiorul solarului. 2) Care este diferenta dintre policarbonat si folie la efectul de sera? Daca s-a mai discutat despre acest subiect, imi cer scuze, dar nu am apucat sa citesc tot topicul care este destul de stufos si de bogat totodata.
Cu respect Dacian!

#5243
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 raul_azz, on 15 decembrie 2014 - 04:23, said:

Faza cu demontatul e simpla un flex si gata .Nicoret tu nu ai mai montat nici barele de cultura , eu cu umila  mea productie 4-5 kg de tomate pe fir am avut ceva emotii..
Daca punem flexul la categoria demontabil... :) atunci totul devine demontabil...ideea nu era sa il pun la pamant si atat...ci sa poata fi reconstruit usor dupa demontare.
Nu am pus barele de cultura pentru ca nu am gasit o solutie eleganta de montaj cu materialele date. Dar am facut un sistem de palisare din cabluri metalice plastifiate si sarma galvanizata de 3. Prin sistemul asta am tensionat structura si a devenit mai putin flexibila. Am palisat cu succes cate 4 randuri de tomate(pe centrul solarului, din cap in cap)....aproape de 400 fire. Nu stiu cum s-ar fi comportat la mai multe...

#5244
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

 nicoretro, on 13 decembrie 2014 - 21:13, said:

Serrifu, sa sti ca nu e super oferta la pretul 9 eur/mp. Sunt concurenti pe piata care au pret de 20 ron/mp ...adica sub 5eur.
Sper ca nu ai intrat pe forum doar ca sa faci o reclama la un produs ...scump

Buna seara. Nu am intrat sa fac nici o reclama nimanui. Doar am citit posturile colegilor de pe aici care vor sa se chinuie cu lemne, cu mama ma-sii. Sunt de parere ca cele din pamant vor trebui schimbate la un moment dat. Doar vroiam sa va ofer niste contacte in cazul in care erati interesati de asa ceva. Eu le am pe ale mele, 3x460mp, 1x250mp si 4x 104mp. Folia S1N pe mine m-a tinut 6, respectiv 8 ani. Acuma pe toate cele 3 mari am pus S3. 5000ron folia pe 2 tuneluri de 460mp. Eu am optat pentru cea mai scumpa pentru ca nu am chef tot la 5 ani sa schimb folia...E o munca grea, in special saparea transeelor:). In fine. O sa pun niste poze cu ce am eu, sper sa gasesc ceva explicit. Nu prea am timp sa intru pe aici prea des. S-ar putea sa nu raspund la posturi cand trebuie. Fara a subestima pe nimeni si munca nimanui, am vazut n poze cu solarii si rosii in ele...Nici macar furtunele de picurare nu erau intinse. Bateti niste pari in fata coloanei, tot intre 2 robineti si legati furtunele de alti 2 pari, la celalalt capat. E doar una dintre sugestii. Ma repet, va apreciez pe toti si munca voastra. Stiu prea bine ce inseamna! Haide sa va arat cam ce am avut eu de-a lungul timpului. Nu toate pozele sunt cele mai explicite....Sunt facute de mine cu telefonul, cand cum am avut chef:). Va mai urma inca un post cu alt set de poze, mai recente. ..doar ca trebuie sa schimb terminalul It...:)

Attached Files



#5245
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
frumos serifule.....

#5246
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

 silesax, on 15 decembrie 2014 - 20:21, said:

frumos serifule.....
Acuma o sa incerc sa va mai pun niste poze: Putintica rabdare.

#5247
bucsa_n

bucsa_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.04.2011
Serrifu,in ce zona a tarii locuiesti,cat de rezistent este un astfel de solar la vant puternic,zapada...?

#5248
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Gata. Am scos pozele de pe noul telefon....Ma rog, mai sunt si de pe cel vechi, de calitate mai proasta.

In mare, cam asta s-a intamplat anul asta. De toate pentru toti. vizionare placuta va doresc.

Stima voua, celor care munciti si asudati. Sunt in asentimentul vostru.

Respect. .... PS: Toata marfa ce se vede in poze ambalata, toata pleaca asa de la mine. Nu sunt poze doar pentru sesiune de fotografiat. Eu personal o sortez, o asez bucata de bucata in lada...Si nu-s putine lazi...In sezon, vorbim de tone de rosii pe saptamana.

Attached Files


Edited by serrifu, 15 December 2014 - 21:18.


#5249
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Nicoret  eu am avut 750 de tomate in 250 mp2 . Arcadele si la mine sunt îmbinate tot prin suruburi, doar coama si cele 2 tevi laterale sunt sudate, ce este asa complicat sa bagi flexul in locul unde e făcută sudura? Asta nu înseamnă ca le distrug si nu o sa le mai pot monta. Eu doar am vrut sa zic ca si unul sudat este simplu de mutat. Fiecare face cum considera. Toti vor sfaturi pt achizitia unui  solar inteleg acest lucru, dar cel mai important este sa aveti posibilitatea de a vedea LIVE, mergeti fratilor in locuri unde sunt montate aceste solare, intrebati proprietarii  cat de multumiti sunt etc. comparati mai multe modele apoi luati o decizie in functie de suma si de tipul de cultura.

Edited by raul_azz, 15 December 2014 - 21:16.


#5250
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

 bucsa_n, on 15 decembrie 2014 - 20:50, said:

Serrifu,in ce zona a tarii locuiesti,cat de rezistent este un astfel de solar la vant puternic,zapada...?

Zona de vest. Jud Arad, In apropiere de Siria, Ineu, Pancota, Chisineu cris....

Nu am avut probleme cu zapada din 2012. Aia a fost cea mai nasoala. A avut 40 50 cm....Nu sta zapada pe ele. Am lasat 150cm intre tuneluri. Doar cu cele mici am avut ceva necaz atunci....le a indoit un pic...Dar supravietuiesc in continuare. Au folie s3 pe ele din 2008 cele micute. In 2012 mi-a daramat solarul de rasaduri pentru ca s-a desprins o bucata mare...si cealalta parte a presat. E alt tip de constructie! Foarte important! Renuntati la sarmele puse sub folie...pe exteriorul tevilor. Din cauza sarmelor am avut necazuri. Nu s-a dus zapada de pe el....Si cand s-a desprins....A fost vai si amar. Dar, ma repet, cu cele 3 mari, de 460mp, nici o treaba....Nu sta zapada pe ele, Aluneca pur si simplu intre.... Stima... Ah...si la vant nu am avut necazuri in 8 ani, chit ca unii din zona au patit-o...le-au indoit, le-au luat cu totu...care, cum. Cele mari sunt bagate in beton. Doar cu usile...sunt cam mari, sunt cam indoite, da`da-le incolo:) .

Edited by serrifu, 15 December 2014 - 21:16.


#5251
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Serrifu, foarte frumos ce am vazut, se vede ca esti profesionist.
Ai cumva si niste poze mai de aproape cu aerisirea pe capete de la solarul tau?
Multumesc

#5252
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Serifu foarte frumos, acum sa te astepti cate întrebări o sa vina. Ce hibrid folosesti la tomate ?

#5253
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Buna intrebare Corsica. :)
Cum te descurci Serrifu in miezul verii cu aerisire doar pe capete?

Edited by meganedoi, 15 December 2014 - 21:53.


#5254
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

 corsica, on 15 decembrie 2014 - 21:29, said:

Serrifu, foarte frumos ce am vazut, se vede ca esti profesionist.
Ai cumva si niste poze mai de aproape cu aerisirea pe capete de la solarul tau?
Multumesc

Nu am acuma. Incerc sa iti fac maine poze la aerisiri. Nu promit nimic...Sunt in pregtiri pentru cultura de primavara.... Multumesc.

#5255
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Nu e nicio graba. Ma intereseaza in special modul de etansare si cel de actionare. O poza spune multe.

#5256
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

 raul_azz, on 15 decembrie 2014 - 21:37, said:

Serifu foarte frumos, acum sa te astepti cate întrebări o sa vina. Ce hibrid folosesti la tomate ?

Danke. Ma astept ce-i drept la intrebari. Hibrizii din primul set de poze: Magnus si Platus.
Setul 2...cele din lazi, Gravitet.
Plantele pozate cu rosiile inca necoapte, Corvinus.

Ca si cost, 0.5Ron per samanta. Germinatia este 95-100 la suta. Mai adaugam si turba...si ne ducem la dracu, asta doar pentru rasad. Si ca sa va spun eu voua. Costul semintelor este infim in comparatie cu intretinerea culturii, fertilizare si stropit....Acolo se innoada lucrurile...Toate sunt scumpe. Insecticidele, fungicidele din imaginea din setul 2...sunt doar o parte din cele necesare pentru culturile prezentate. Ma repet...intretinerea e foarte scumpa.
MARE PS, mare mare: Hibrizii care ii folosesc eu sunt de tip semidetermnat. In sensul ca eu plec de jos cu doua brate!!! Mare atentie. Se lucreaza in altfel cu ele decat in cazul celor nedeterminate. Daca vreti detalii, vi le spun....Dar e deestul de greu de explicat avand in vedere ca nu suntem in sezon. Mare atentie dragi colegi! Astea au alt ritm de crestere. Poate unii dintre voi stiti...Dar nu am vazut decat rosii conduse pe un singur brat....Si de aceea mentionez.

 meganedoi, on 15 decembrie 2014 - 21:52, said:

Buna intrebare Corsica. Posted Image
Cum te descurci Serrifu in miezul verii cu aerisire doar pe capete?

Am si sus, la coama, cate doua deschideri ....4mp bucata.

 corsica, on 15 decembrie 2014 - 22:34, said:

Nu e nicio graba. Ma intereseaza in special modul de etansare si cel de actionare. O poza spune multe.

De etanse sunt destul de etanse aerisirile de la capete. Sunt actionate de o manivela pe care se ruleaza un cablu....sus un scripete si cam atat. Sunt sensibile la vant si trebuiesc ancorate, altfel da cu ele de le iau toti dracii.

Edited by serrifu, 15 December 2014 - 22:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate