Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#4285
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Observatia mea nu e superioara ci elementara...chiar daca doare...si v-am lasat sa va desfasurati cat ati vrut voi pana sa reactionez...
Proprietatea termenilor e un lucru de baza, ca altfel...

#4286
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ptiuuu ...de patru pagini ma doare capu; de azot...complexi simpli compusi haifa . am mai verificat o data pe ce topic sunt..
deschideti mai bine un topic despre ingrasaminte chimice vs naturale.
ati vazut la matca se taiau foliile de pe solare sa se salveze scheletul......

#4287
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
Am vz si ma durea inima pe mine sincer,oricum se pare ca solariile tip casuta sunt mai dezavantajate la zapada din ce am constatat si eu pe pielea mea,eu am o rasadnita tip casuta da ma urc pe scara si dau zapada nu o las sa se stranga,dar no la mine sper sa nu vina veci asa vreme

#4288
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Mda, deunazi le era 'frica' catorva de pe aici ca a venit primavara si sunt siguri ca nu mai ninge din cauza a nu stiu cate previziuni pe surse sigure.
IADAICI! las' ca`i f buna zapezica... pt aia fara solare :)

#4289
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
la mine se pare ca degivrarea spartana (combinata apoi, dupa avertizarea lui Iorgu, cu una bucata foc cu lemne intr-una bucata butoi de tabla, decupat la baza pt tiraj si adaugat vreo 2 table peste sarme & ferme, a.i. sa nu sara scantei pe folie)  a mers, folia turceasca de 150 microni (inca) nu a cedat. Azi am constatat cu placere cum zapada aluneca singura, din cand in cand (in functie de cum se acumuleaza zapada din noua ninsoare, de azi) :)

Reamintesc dimensiunile solarului cu schelet/arce din teava de 1,25 toli, grosime 2 mm: 6,7m l X 30 m L, cu 3,9 m I (la coama). Cum arata cele de la Matca care tocmai sunt "jupuite de vi"?

#4290
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
tip casa ....din lemn . problema lor este ca sint imense si unul in altul asa ca nu prea are unde sa alunece zapada .

#4291
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
Tip casuta e un aspect si doi ,pai frate eu daca am atatea solarii si fac bani atunci clar fac o perdea de protectie daca se poate daca nu fac un zid provizoriu pe directia dominanta a vantului din niste tevi de 4 m inaltime si intre ele ceva,folie,panouri de scandura etc asta pe perioada ierni,in fine e usor de dat sfaturi da oaumeni aia nu se invata deloc,pac pac banu rapid si gata.Zicea cineva ca nici vb de dezastru la cei cu solarii bine facute,mai e o metoda iarasi sa pui folia doar vara ma rog din martie de fapt ,poi daca aia unde am lcrat langa marea nordului la 500 m lasa folia si iarna cred ca la o furtuna cum e acolo pleaca in cosmos toate solariile mai repede ca naveta voyager

#4292
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 24.08.2005
Dupa cum au spus si colegii mai sus in perioadele anterioare zapezilor datorita burnitelor care au cazut si apoi a temperaturilor scazute,peste solar s-a format acel strat de gheata.
Acum peste el s-a asternut stratul de zapada. Eu am inlaturat zapada cat am putut si vreau sa va intreba daca acea gheata ramasa ar putea deteriora in vreun fel folia.
Sa incerc sa inlatur gheata?
Ma gandesc ca daca ramane pe solar cand se vor desprinde portiuni din ea ajungand pe sol/zapada poate sparge chiar si laterala.

#4293
EuTm

EuTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 21.11.2013
vdingo11, eu nu cred ca trebuie sa intervii pentru a inlatura gheata. Nu stiu daca exista vreo solutie, in afara de incalzirea solarului. In zona de vest, incepand de azi, temperaturile vor fi pozitive ziua, iar zapada si gheata se vor topi si vor cadea singure de pe solar. Fiind "topita" nu cred ca marginile ei pot zgaria folia. Altfel, nu cred ca gheata poate deteriora polietilena, mai ales daca vorbim de folie cu "EVA". Dar pentru linistire, studiaza firavele pungi din congelator.

#4294
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc

#4295
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Stop maşina, pauză vreo zece minute.
Deschid alt subiect şi mutăm parte din discuţii acolo, păstraţi-vă ideile oleacă.

Gata, aveţi Matca

#4296
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcostympr, on 30 ianuarie 2014 - 21:00, said:


rid! din cate stiu eu ethrel-ul este regulator de crestere!
Este un stimulator HORMONAL de crestere.
Te intreaba copilul de 5 ani daca s-au copt rosiile caci ii este tare pofta de o salata.  
Tu te duci in solar ochesti vreo zece gogonele pe care le dai cu solutia aia, astepti pana a doua zi sa se inroseasca si le culegi.
Mergi repede in casa si ii spui copilului tau ca tocmai s-au copt rosiile, le tai repede si ii dai sa mănânce o "bunătate" de salata.
Haaauud?

#4297
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postmeganedoi, on 30 ianuarie 2014 - 23:59, said:

Este un stimulator HORMONAL de crestere.
Te intreaba copilul de 5 ani daca s-au copt rosiile caci ii este tare pofta de o salata.  
Tu te duci in solar ochesti vreo zece gogonele pe care le dai cu solutia aia, astepti pana a doua zi sa se inroseasca si le culegi.
Mergi repede in casa si ii spui copilului tau ca tocmai s-au copt rosiile, le tai repede si ii dai sa mănânce o "bunătate" de salata.
Haaauud?

Sanatate curata !

#4298
IonutTorgie

IonutTorgie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.11.2012
Va scriu si eu cateva informatii cu privire la Ethrel.

Pentru banane, de exemplu,ele ajung in tara noastra  verzi, si se coc in camere special amenajate, unde se pastreaza o anumita temperatura si umiditate. Pentru a le coace, se foloseste un lichid special, care produce etilena. Etilena este un hormon natural vegetal, produs de fiecare planta, pentru coacere.

Acelasi principiu este si la rosii.

Personal, cred ca Ethrel-ul nu este atat de periculos pentru coacerea fortata a rosiilor, asa cum sunt alte substante, pe care am auzit ( nu am vazut niciodata ) ca unii legumicultori le folosesc: acid, amestecat cu zahar, ori ingrasaminte, amestecate cu mai stiu eu ce ...

I.

#4299
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Iar Ethrel-ul inca este legal in SUA, Germania, Olanda, Ungaria.

#4300
IonutTorgie

IonutTorgie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.11.2012
Asa este, Almadan, si am uitat sa precizez ca este folosit pentru rosii, banane, cartofi mai nou, tutun si altele... Dar, la noi in tara a fost interzis...ca noi iar suntem mai destepti deca altii...

#4301
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013
Etrelul folosit la castraveti atunci cand au formate 2 frunze adevarate,face ca planta sa formeze internodii f scurte aceasta ducand implicit la o productivitate mai mare,cu efect nociv 0 asupra plantei.

#4302
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Nu va supărări pe mine daca spun ca nu ati inteles pilda.
Cand veti face întocmai ca in povestea de mai sus cu "Copilul meu, rosia din grădină si ethrelul meu magic" atunci voi incepe sa ma gandesc ca poate nu-i asa de rau acest hormon.
M

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate