Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10763 replies to this topic

#3277
janete

janete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.05.2009
@ionbv15- Eu am luat de la Morami folie Eurofilm acum 3 ani; pina acum sint foarte multumit, a rezistat si la vint si la zapada si la canicula.Sper sa mai tina vreo 2 ani macar.

#3278
ionbv15

ionbv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.01.2012
Daca mai si speri inseamna ca arata bine dupa 3 ani.Pai la folia de 15 microni cam asta e cel mai bun raport calitate pret si garantie.Bafta si spor!

#3279
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Intrebare pentru cunoscatori...
Plasa de umbrire trebuie sa aiba aceeasi densitate cea de pe solar cu cea pusa plantelor in camp deschis?Mentionez ca folia mea necesita umbrire suplimentara.
Care ar trebui sa fie densitatea ideala pe solar/camp deschis(daca e alta)?

#3280
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
stefan, depinde de cultura, locatie, modul de amplasare al plasei (in exterior sau interior), pozitionare solar, etc.

Experimentele arata ca o plasa de umbrire de 35 % este buna pentru tomate / ardei / vinete cultivate in gradina / camp, la 50 % grad de umbrire temperatura scade mai mult, insa si productia incepe sa scada. Folia de solar mai taie 15 - 20 % din lumina, insa un 35 % grad de umbrire ramane bun si pentru solar, zic eu (am instalat-o in interior - e mai usor de instalat - in 2 benzi: plasa e lata de 1.2 m, atele de sustinere situate la 2.3 metri inaltime ar putea sustine o plasa de 4.2 m, iar solarul are 6 metri latime).

Plasele de 85 % sunt foarte umbroase: daca nu ai flori care sa necesite un grad de umbrire mare, nu cumpara asa ceva !

Cel mai bine este sa experimentezi: iei o plasa de 35 % si vezi ce se intampla in diverse situatii.

Edited by jumborom, 21 April 2013 - 20:54.


#3281
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008

View Posttil, on 20 aprilie 2013 - 09:52, said:

Aparent da. Eu am doar o bucata de 9/8m de la Glia, e adevarat ca parca am vazut niste cute , cum zicea macaz parca mai demult - problema de ambalare. Parca am vazut si niste zone cu culoare neuniforma... deci deja incepi sa ridici mari semne de intrebare.
ai punctat foarte bine: cutele alea de la ambalare sunt o problema. Chiar si culoarea neuniforma imi spune ca nu e omogenizata bine

#3282
alex_dnk

alex_dnk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.03.2012
tot folie Glia vreau si eu sa cumpar..14 ron kg. sa ma orientez spre altceva?

#3283
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Ziceam aici de sere incalzite/racite prin tuburi ingropate. Pentru ca nu am mai gasit pe nimeni pe la noi care sa posede asa ceva si sa schimbam ceva impresii voi experimenta pe pielea mea.
Am cuparat lemn, tuburi de scurgere si m-am apucat de ridicat o sera/solar sau ce adapost o sa iasa Posted Image

PS: nu am terminat casa dar m-am apucat de experimente agricole Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   210.35K   172 downloads
  • Attached File  2.jpg   268.94K   173 downloads
  • Attached File  3.jpg   324.15K   180 downloads
  • Attached File  4.jpg   214.09K   187 downloads
  • Attached File  5.jpg   233.17K   200 downloads
  • Attached File  6.jpg   257.67K   203 downloads
  • Attached File  7.jpg   496.75K   202 downloads
  • Attached File  8.jpg   298.85K   190 downloads


#3284
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Felicitari pentru initiativa !

#3285
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
radule
Tot respectul si stima noastra pentru ce faci. Mie unul  (cred ca la toti) imi place rau de tot, modul de organizare, executia si felul minutios de asamblare. Iti multumim ca faci publica initiativa ta. Te rugam daca vrei sa ne faci si noua o mica prezentare la ce reprezinta fiecare foto si care este principiul de baza pe care vrei sa-l implementezi. Personal intuiesc eficacitatea acestuia. Continua cu informarea noastra. Te sustinem cu totii si orice sfat cand vine din mai multe surse, nu poate fi decat benefic. Daca nu sunt prea indiscret, te rog sa-mi spui, cam in ce zona are loc constructia si realizarea?
Te asteptam in continuare.
Spor la treaba!!!

#3286
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Multumesc pentru incurajari !

View Post1orgu, on 22 aprilie 2013 - 11:12, said:

...Te rugam daca vrei sa ne faci si noua o mica prezentare la ce reprezinta fiecare foto si care este principiul de baza pe care vrei sa-l implementezi.
Cum o imagine face cat o mie de cuvinte am sarit peste cuvinte Posted Image
Cateva detalii: solarul este destul de micut 3x8 metri dar pentru o famile de 3 persoane va vi suficient. Cadrul de la baza este din dulapi de 10x10 ancorati in 24 de puncte in ancore fixate in beton. Deasupra ma ridic cu stalpi/grinzi de 8x8. Asa cum se vede din imagini am ajuns abia la jumatate ( dar am incepu si o usa Posted Image ). Merge greut pentru ca lucrez singur dar nu disper.
Tevile le voi ingropa pe toata suprafata solarului la o adancime de care nu sunt inca sigur.

Mai atasez 2 schite sa se intelaga mai bine unde vreau sa ajung: solarul in ansablu si modul cum vreau sa fac reteaua de conducte pentru aerisire.
In toate tevile ingropate voi realiza gauri de 10mm cam din 20 in 20 cm pentru drenarea apei rezultata din condensare in sol.

Attached Files

  • Attached File  9.jpg   116.66K   269 downloads
  • Attached File  10.jpg   38.15K   264 downloads


#3287
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
La ce adnacime bagi tevile astea? Din ce material sunt? Sa inteleg ca prin gaurile alea apa din condens se scurge in pamant deci vor fi orientate in jos cand le ingropi? Cate grade castigi iarna cu sistemul asta ?

#3288
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009

View Postradu_me, on 22 aprilie 2013 - 13:06, said:

Multumesc pentru incurajari !

In toate tevile ingropate voi realiza gauri de 10mm cam din 20 in 20 cm pentru drenarea apei rezultata din condensare in sol.

Nu cred că e bine să dai găuri în ţevi. Pe acolo apa nu numai că se scurge, dar şi pătrunde în ele şi le poate chiar umple. Dacă vrei să le foloseşti pentru încălzire/răcire, eu zic că trebuie să fie întregi şi uscate pe interior, chiar şi gura de intrare-ieşire a aerului să fie protejată împotriva pătrunderii apei.
Adâncimea de îngropare, aproximativ 1 m.

#3289
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
@hilla: tevile sunt din PVC portocaliu folosite la canalizare. Se vad in dreapta primei poze langa stiva de lemne. Da, gaurile vor fi orientate in jos. Inca nu stiu cate grade o sa castig sau cu cate or sa scada vara. Deocamdata este un experiment.
@andrei: gaurirea tevilor este o parte imortanta a sistemului:

Quote

Sistemul constituit din ţevi în subsol constituie un sistem funcţional de ”irigare atmosferică”. Acesta este un colector al condensaților! Parcurgând ţevile reci, aerul cald cedează masa de apă – aceasta se condensează pe pereţii ţevilor. Iar ţevile sunt găurite: pe toată lungimea lor pe partea de jos, la fiecare 15-20 cm, sunt sparte orificii de grosimea unui creion. Pentru ca apa să reuşească să se scurgă, ţevile sunt amplasate pe un strat subţire cheramzit sau prundiş.


#3290
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postandrei_ci, on 23 aprilie 2013 - 05:18, said:

Nu cred că e bine să dai găuri în ţevi. Pe acolo apa nu numai că se scurge, dar şi pătrunde în ele şi le poate chiar umple. Dacă vrei să le foloseşti pentru încălzire/răcire, eu zic că trebuie să fie întregi şi uscate pe interior, chiar şi gura de intrare-ieşire a aerului să fie protejată împotriva pătrunderii apei.
Adâncimea de îngropare, aproximativ 1 m.

In vegetariul lui Ivanov ,se spune de 30-35 cm (adancimea de ingropare a tevilor)si tevi gaurite.

@radu_me  ...pt a realiza o incalzire/racire a solului te poti inspira si ...din ce au facut altii(si vezi link-ul de mai sus)

O remarca...desi constructia din lemn pare destul de solida ,ia in considerare o protectie serioasa impotriva umezelii(condensului) ;observ ca deja ai folosit ceva in acest sens?!

Edited by gcom61, 23 April 2013 - 08:44.


#3291
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Adncimea de 30-35 cm suna mai bine decat cea de 1 m dar oare nu e prea putin ? Vad eu in cand ma apuc de sapat cat de vitez sunt :)
Pana acum am dat pe lemn cu grund antifungic si lac protector de exterior (rezistent la uv, intemperii etc.) Cand termin toata structura cred ca mai dau o mana.

#3292
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010

View Postradu_me, on 22 aprilie 2013 - 10:07, said:

Ziceam aici de sere incalzite/racite prin tuburi ingropate. Pentru ca nu am mai gasit pe nimeni pe la noi care sa posede asa ceva si sa schimbam ceva impresii voi experimenta pe pielea mea.
Am cuparat lemn, tuburi de scurgere si m-am apucat de ridicat o sera/solar sau ce adapost o sa iasa Posted Image

PS: nu am terminat casa dar m-am apucat de experimente agricole Posted Image

Chiar esti meticulos,felicitari,in orice caz cand te saturi de solar o transformi fara probleme intr-o casuta pentru oaspeti Posted Image ,chestia cu tevile e interesanta,sper sa postezi si rezultatele,bafta

#3293
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008

View Postradu_me, on 22 aprilie 2013 - 10:07, said:

Ziceam aici de sere incalzite/racite prin tuburi ingropate. Pentru ca nu am mai gasit pe nimeni pe la noi care sa posede asa ceva si sa schimbam ceva impresii voi experimenta pe pielea mea.
Am cuparat lemn, tuburi de scurgere si m-am apucat de ridicat o sera/solar sau ce adapost o sa iasa Posted Image

PS: nu am terminat casa dar m-am apucat de experimente agricole Posted Image

Si in caz ca esueaza experimentul, torni o placa si iese o bucatarie de vara de toata frumusetea

#3294
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
Am terminat de facut aerisirea pe ambele laturi:)) o zi calma si gata si acoperisul

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate