Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10763 replies to this topic

#127
rchiritoiu

rchiritoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.04.2008
"piramida din muchii functioneaza cel mai bine cand e confectionata din aluminiu, cupru, bara de otel, si alte metale ... prin deductie logica ajungem la concluzia, ca oricare ar fi natura fenomenului ce se petrece in piramida, depinde de niste curenti electrici (telurici, de suprafata, etc.), cat si de campul magnetic al Pamantului (vezi pozitionarea pe axa N-S). " Cred ca fiecare avem surse de inspiratie si citam din ce zic altii. Totusi, eu sunt adeptul teoriei energiilor, care tind sa cred ca atrase de metal mai repede decat lemn. link

#128
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 rchiritoiu, on 1st May 2010, 22:50, said:

"piramida din muchii functioneaza cel mai bine cand e confectionata din aluminiu, cupru, bara de otel, si alte metale ... prin deductie logica ajungem la concluzia, ca oricare ar fi natura fenomenului ce se petrece in piramida, depinde de niste curenti electrici (telurici, de suprafata, etc.), cat si de campul magnetic al Pamantului (vezi pozitionarea pe axa N-S). " Cred ca fiecare avem surse de inspiratie si citam din ce zic altii. Totusi, eu sunt adeptul teoriei energiilor, care tind sa cred ca atrase de metal mai repede decat lemn. link
Well, chiar de la inceput si eu m-am gandit ca in mod normal muchiile din metal ar trebui sa aiba mai multa eficienta,dar intrebarea si multe necunoscute raman;cum de a avut efectul respectiv piramida lui Keops cand acolo nu erau nu continea metale sau o alta intrebare;atractia gravitationala sau nmagnetismul polului nord are ceva in comun cu metalele ce le contine pamantul??? ,eu nu cred.
Sunt pasionat de ideie si nu imi ramane decat sa experimentez ambele variante,lemn sau metal si daca nu uit vin cu concluziile dobandite

#129
rchiritoiu

rchiritoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.04.2008
Gata? Toata lumea e la construit de sere? Clasica sau piramida?  :D

#130
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010
In privinta unei rasadnite, sere sau solar ... as fi interesat daca stie cineva cum se comporta placile din policarbonat incolore ca si material de acoperire? materialele "clasice" pentru acoperire sunt folia de polipropilena (sper sa nu ma insel) si sticla despre care se cam stie ce avantaje si dezavantaje au. dar de placile din policarbonat stiu ca sunt usoare si cam atat, nu stiu cat rezista, daca razele UV le deterioreaza si daca este o alternativa viabila pentru acoperirea unei sere neincalzite, unui solar sau a unei rasadinite.

Edited by NicolaeI, 04 May 2010 - 21:04.


#131
rchiritoiu

rchiritoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.04.2008

 NicolaeI, on 4th May 2010, 22:02, said:

In privinta unei rasadnite, sere sau solar ... as fi interesat daca stie cineva cum se comporta placile din policarbonat incolore ca si material de acoperire? materialele "clasice" pentru acoperire sunt folia de polipropilena (sper sa nu ma insel) si sticla despre care se cam stie ce avantaje si dezavantaje au. dar de placile din policarbonat stiu ca sunt usoare si cam atat, nu stiu cat rezista, daca razele UV le deterioreaza si daca este o alternativa viabila pentru acoperirea unei sere neincalzite, unui solar sau a unei rasadinite.
Din iarna tot am cautat si eu care e cea mai ok varianta. Am un cort vechi, comunist, inalt de 2,3m, pe structura de aluminiu, si ma gandeam sa ii folosesc scheletul pe post structura sa fac un mic solar, de teste. Intre timp, a trecut iarna, si am renuntat. Legat de policarbonat, am inteles ca dupa 2-3 ani se ingalbeneste. Nu stiu ce inseamna asta la nivel de randament. Cred ca totusi folia e cea mai ok, garantie 2 sau 3 ani, perioada de utilizare 5 ani, cost mic fata de policarbonat. Am inteles ca policarbonatul recomandat la sera/solar ar fi cel de 6 mm sau 8, si mai era ceva legat de cate camere de aer are.

#132
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Din termopan ai studiat?

#133
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

 dorel232004, on 5th May 2010, 00:23, said:

Din termopan ai studiat?

din cauza pretului nici nu m-am gandit la asa ceva. :) sa inchizi un balcon te costa in jur de 1.600-2.000 lei, si asta doar pe 2 laturi. Cum spuneam nici nu am curaj sa ma gandesc cat m-ar costa o minisera din termopan de vreo 20 mp la care ii trebuiesc 4 laturi plus acoperis.

 rchiritoiu, on 4th May 2010, 23:48, said:

Legat de policarbonat, am inteles ca dupa 2-3 ani se ingalbeneste. Nu stiu ce inseamna asta la nivel de randament. Cred ca totusi folia e cea mai ok, garantie 2 sau 3 ani, perioada de utilizare 5 ani, cost mic fata de policarbonat. Am inteles ca policarbonatul recomandat la sera/solar ar fi cel de 6 mm sau 8, si mai era ceva legat de cate camere de aer are.

Legat de pretul placilor de policarbonat am vazut intr-un depozit de materiale pentru constructii ca o placa de 2,1 mp, grosime 4 mm costa 68 lei iar pe net am gasit ca ar rezista 10 ani. Acum treaba cu rezistenta sigur este reclama si nu stiu daca este adevarata sau nu si ar fi culmea sa ma duc dupa 5-6 ani si sa le spun ca mi s-au ingalbenit placile de policarbonat.

#134
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Sere din termopan: O faci o data in viata, ma rog, asa se spune! Poti sa o ingropi 1 m in pamant si mai faci economie! Si nu faci ca la balcon cu geamuri multe batante sau  oscilobatante ca sa ai acces sa le speli! Dar nu se ingalbeneste/opacizeaza in timp, nu sunt pierderi mari de caldura, are claritate ridicata!

Edited by dorel232004, 05 May 2010 - 07:25.


#135
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

 dorel232004, on 5th May 2010, 08:24, said:

Sere din termopan: O faci o data in viata, ma rog, asa se spune! Poti sa o ingropi 1 m in pamant si mai faci economie! Si nu faci ca la balcon cu geamuri multe batante sau  oscilobatante ca sa ai acces sa le speli! Dar nu se ingalbeneste/opacizeaza in timp, nu sunt pierderi mari de caldura, are claritate ridicata!
stiu ca termopanul are avantaje multiple iar singurul dezavantaj ar fi pretul iar aici "doare" cel mai tare.

#136
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 NicolaeI, on 5th May 2010, 08:37, said:

stiu ca termopanul are avantaje multiple iar singurul dezavantaj ar fi pretul iar aici "doare" cel mai tare.
Merg pe ideea ca o faci odata, nu in fiecare an, dar ce faci la grindina? Atunci trebuie sa o faci si mai scumpa ca ii pui geam securizat!

#137
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Un unchi de-al meu a colectionat geamurile scoase de pe la blocurile care se reabiliteaza termic si si-a facut o sera de vreo 120 mp si inalta de 2 metri.

#138
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 liviu_np, on 5th May 2010, 09:41, said:

Un unchi de-al meu a colectionat geamurile scoase de pe la blocurile care se reabiliteaza termic si si-a facut o sera de vreo 120 mp si inalta de 2 metri.
La astea ai pierderi de caldura mari dar, daca esti la inceput si tinand cont ca sunt moka, e o alternativa!

#139
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

 dorel232004, on 5th May 2010, 09:33, said:

Merg pe ideea ca o faci odata, nu in fiecare an, dar ce faci la grindina? Atunci trebuie sa o faci si mai scumpa ca ii pui geam securizat!
fac si asigurare la sera  ca sa dorm linistit :).

Edited by NicolaeI, 05 May 2010 - 09:28.


#140
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 NicolaeI, on 5th May 2010, 10:27, said:

fac si asigurare la sera  ca sa dorm linistit :).
Daca ajungi la asigurare... Nu am incredere in astia! Cand sa-ti ia banii sunt promti si amabili, dar cand trebuie sa-ti dea, ca de, esti in belea, cam uita si te amana pana la.. pastele cailor!

#141
cipriani123

cipriani123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.02.2008
Poate sa imi spuna cineva daca este rentabila o sera incalzita,acoperita cu policarbonat,pentru a produce cat mai timpuriu tomate,ardei,vinete sau castraveti in conditiile climatice de la noi(zona Moldovei)?
Am citit intr-un reportaj despre un veterinar din Dorohoi care,pasionat de sere,si-a costruit doua sere dupa schitele sale,ambele in jur la 400 de metri2,una acoperita cu policarbonat iar cealalta cu folie speciala,si la care sistemul de incalzire e alcatuit dintr-o centrala pe lemne cu niste ventiloconvectori  dimensionati in functie de suprafata.
E cineva care are experienta in asa ceva si care sa ofere niste informatii,calcule privind necesarul de caldura,dimensionarea ventiloconvectorilor?

#142
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna ziua.
Am recitit cam in viteza acest topic si nu am gasit ce ma interesa (ori poate nu am vazut).

1.Ma gindesc la un solar demontabil pt a putea sa-l mut unde vreau.
2.Deschiderea ar tb sa fie de vreo 6 m.
3.Ideal acoperit cu ceva care sa tina ani de zile (policarbonat, sticla sau alte super folii)
4.Sa-l pot sapa cu motosapa.
5.Sa fie modular, sa-l pot lungi sau scurta dupa necesitati

Exista undeva asa ceva ? A vazut careva pe net sau in lume ceva sa indeplineasca total sau partial aceste conditii ?

A mai intrebat cineva mai inainte cum se dezinfecteaza pamintul in solar. Tinind cont ca nu vreau decit substante organice. E suficient sa-l lasi deschis iarna ? In gradina aratura si balegarul se geruiesc si mai mor din daunatori si germeni , dar in solar ?

Multumesc

Edited by omnitera, 17 June 2010 - 09:29.


#143
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Revin cu o lamurire. Pe google am gasit diverse firme dar datele tehnice sunt cam saracute. Doar dimensiuni exterioare, ceva despre folii si plase dar ceva scheme de montaj nu prea. Bineinteles nimic care sa para ca indeplineste toate conditiile mele. :notangel:

#144
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Astazi am rugat un prieten de la electrica sa-mi trimita si mie un electrician priceput pentru niste chestii legate de tablou. dupa ce mi-a terminat treaba, l-am dus acasa si.......m-a uimit. E tipul meticulos ( in fiecare saptamana tunde gazonul, avea gaini de rasa, rate etc).  Avea un solar facut de 5 ani acoperit cu fibra de sticla. Arata impecabil (poate putin ingalbenita). M-a convins sa fac si eu unul la fel. Pana la primavara sper sa-l construiesc si eu. Imi pare rau ca nu l-am fotografiat, dar cu prima ocazie o voi face.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate