Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10770 replies to this topic

#10657
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005

 bardu, on 02 noiembrie 2022 - 13:24, said:

Posibil sa ma fii inselat a/a grosimii dar de tinut 7 ani am incredere ca tine. Cred ca deja are 4 ani si alte probleme decat "lucratura" unui caine si propria neatentie nu are.
Ca fapt divers va spun ca amicul meu a dat jos de pe solar folie de 12 ani, acelasi producator, sera cu flori, incalzita la nevoie. Chiar daca se ocupa de sere de o viata, sunt convins ca nu le stie pe toate.
Eventual va las un cod de pe folia de pe sera mai veche. si ne lamurim.
PS. De efect ironiile, parol!

Folia pentru solar are în general intre 170 și. 200 microni.
Exista și mai subțire, exista și mai groasa însă uzual cam 180-200 are o folie bună.

A doua caracteristica, mai importanta chiar decât grosimea, este brandul.
Inolicit când spui brand, te referi la calitate în general care e asociata cu un brand serios.
De la elasticitate și pana la modul în care se opacizeaza, rezietenta la ultraviolete, îmbătrânire șamd....aceste calități de regula se întrepătrund.

E inutil sa spui cuiva ca ai folie de 32 sau orice alte referințe( și alea eronate pe drasupra) fără sa specifici exact un producător, la aceiași parametri pe hârtie de multe ori diferențele sunt foarte mari.

În plus, un lucru valabil pentru mulți producători, inclusiv mari dar cu atât mai mult pentru cei mici sau fără numr/tradiție, ce era acum 7 sau 10 ani e demult istorie, calitatea multor produse a scăzut..

De aia de fapt contează brandul și numele/reputația acestuia.
Firmele. Mari din domeniu nu prea își permit sa scadă calitatea aiurea și nu vând doar în lumea a 3-a...

La aia mici care se axează preponderent pe un preț bun calitatea s-a cam duc în pepeni.

Nu e un fenomen rar sa ai folie de la unii nu foarte mari, o folie medie ca preț la vremea ei, și care a ținut 7-8 ani fără probleme, iar azi dacă iei de la același brand sa îți blestemi zilele și în 2-3 ani sa fie varza.
Degeaba recomanzi tu azi acel produs pt ca nu mai e acelailsi.

Ca fapt divers, am un cunoscut care lucrează la un furnizor de materii prime pentru fabrici de mase plastice.
Chiar discutam despre diverse produse inclusiv folie și îmi povestea cum unii clienți au crescut producția de folie de 2-3 ori fata de acum 7-8 ani în schimb cantitatea de aditivi, spre exemplu cei folosiți la rezistenta contra radiațiilor UV, îmbătrânire șamd s-a înjumătățit.
Si nici din alte surse nu prea folosesc, oricum foarte putin și de calitate mult mai proasta, dacă ar folosi pt a obține un produs finit similar oricum ar ieși mai scump pt ca ar folosi o cantitate mult mai mare care ar compensa prețul mai mic per unitate de greutate.

Ideea e ca la fel ca la multe alte produse, calitatea a scăzut în multe cazuri. Oricum exista fluctuații în timp și nu prea mai e relevant un "sfat" decât în măsura în care discuți despre un brand mare, serios, care nu face marfa pt piață săracă și csre oricum are și o reputație de aparat.






#10658
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014

 dingradina, on 02 noiembrie 2022 - 14:32, said:

Nu cred ca era vorba de structura second hand. Sunt diverse site-uri care vand solare. Poti cumparara doar piesele si economisesti banii de montaj. Noi am luat de la Sere Transilvania, dar probabil gasesti mai ieftin. La 12x6m cum am inteles ca vrei, sigur mai intra si diverse bare si intarituri in afara de arce si e mai comod sa le ai pe toate taiate la dimensiune si gaurite. Oricum la primul e greu sa-l montezi si din kit pentru ca n-ai experienta.
Daca iti permiti ia ceva zincat ca sa nu trebuiasca sa stai cu pensula pe el si folie de 200 de microni. La primul meu solar folia a implinit 5 ani si nu sunt probleme cu rugina. Si-asa primavara e mult de munca la sapat, plantat, palisat, daca ar trebui sa mai stau sa si vopsesc solarul nu cred ca as rezista.
Sere Transilvania cade din discuție, mi-au cerut 210€(fara TVA) per bucata de arc de 6m lățime, un preț mult peste posibilitățile mele, la magazinele mari din zona mea( Bihor) am găsit țeavă rotundă de 32mm in diametru și 2mm grosime la 63 de lei țeavă de 6m, am sa cumpăr țeavă și o să incerc să găsesc pe cineva să o roluiasca.

#10659
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014

 M_ierdnA, on 19 octombrie 2022 - 13:35, said:

Nu cred ca inteleg intrebarea. Capetele de teava groasa le-am pus dupa chenarul pe care il aveam pentru solar, bineinteles la sfoara ca sa iasa laturile drepte. Pe inaltime nu conteaza prea mult pentru ca poti baga arcele mai mult sau mai putin ca sa iasa la boloboc. Eu cred ca am taiat bucati de 1m, batute 50cm in pamant si restul ramas afara ca sa am loc sa prind cateva suruburi. Trebuie insa sa te asiguri ca bucatile batute in pamant sunt la verticala. Eu dadeam doua ciocane si verificam sa fie drept, eventual mai corectam, alte doua ciocane, si tot asa pana intra cat de cat sa zici ca nu o mai ia aiurea cand bati.
Greșeala a fost de partea mea, după ce am primit arcele(1 țol) mi-am dat seama ce ai vrut sa spui in postarea ta, neavând experiență în domeniul sere sau solarii am crezut că,arcele le pot baga direct in pământ/beton, acum după ce le-am primit și le-am văzut cum arată știu că am greșit presupunând că arcul in sine va fi băgat în pământ. Am sa fac cum ai zis tu cu mici modificări, am sa băgat in beton(gaura făcută cu burghiu pt pământ) vreo 60-70cm de țeavă de 25mm diametru, iar arcul o sa vina băgat peste țeava respectiva și am să-l prind cu șurub autoforant, bineînțeles că,țevile ce vin in pământ am sa le pun la ață să iasă drepte. Am reușit să parcurg aproximativ 400 de pagini din acest topic, când am postat prima întrebare aici aveam 0 experiență vă mulțumesc pt ajutorul acordat și dacă nu m-am făcut mereu înțeles, îmi cer scuze. Numai bine.

#10660
mene

mene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 10.08.2007
Va salut! Cu un covor electric ca cel din poza (2 m x 0,5 m - 150 w)  voi putea incalzi o rasadnita 2 m x 1 m pentru rasadurile proprii? Rasadnita va fi facuta din osb izolata cu polistiren iar deasupra voi pune policarbonat celular. Germinarea o fac in casa, doar pentru crestere pe perioada sfarsit de februarie - mijloc de aprilie. Mi-e frica sa nu fie prea mica puterea de incalzire, dar mi se pare mai usor de montat decat firul de incalzit care trebuie sa il incolacesc pe acolo.

Attached Files


Edited by mene, 24 January 2023 - 16:28.


#10661
Viktoria90

Viktoria90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.02.2023
Buna seara !.
Imi poate spune cineva, va rog, daca exista/a experimentat vreo metoda de fixare cat mai ferma a foliei de polietilena pe arcade metalice, in interiorul solarului?(bineinteles fara a gauri folia:)) )
Cleme metalice din exterior sunt cam rigide si pot gauri folia. nu am o experienta prea buna cu ele.
Ce as putea lipi (si cum?) de folie astfel incat s-o pot "lega" de arcada?

#10662
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
@Victoria90

Buna seara!

Sunt mai multe solutii. Sunt profile metalice sau de plastic. La cele metalice se fixeaza folia cu sarma ondulata. La cele de plastic se foloseste o bagheta tot te plastic.
Oricum, profilele trebuie prinse cu suruburi filetante de arcade.

Eu am dublat folia la un solar de la huns cu profile metalice si sarma ondulata, dar era vorba de linii drepte.

Pentru arcade vedeti la seretransilvania ce sistem au: profil de aluminiu, profil plastic si bagheta plastic.

Edited by hadres, 09 February 2023 - 22:45.


#10663
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

 Viktoria90, on 09 februarie 2023 - 21:37, said:

Buna seara !.
Imi poate spune cineva, va rog, daca exista/a experimentat vreo metoda de fixare cat mai ferma a foliei de polietilena pe arcade metalice, in interiorul solarului?(bineinteles fara a gauri folia:)) )
Cleme metalice din exterior sunt cam rigide si pot gauri folia. nu am o experienta prea buna cu ele.
Ce as putea lipi (si cum?) de folie astfel incat s-o pot "lega" de arcada?
Nu știu exact la ce te referi, dar dacă este vorba de dublura la interior cu folie termică,  eu folosesc magneți.

#10664
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Buna ziua,

O recomandare pentru un solar de 5m x 12m, H coama 2.5m, folie 180 microni. Daca am omis ceva va rog sa-mi spuneti.

Un distribuitor serios puteti recomanda?

#10665
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 24.03.2007
H la coama 2.5m este foarte putin , plantele au nevoie de inaltime sa nu atinga folia si sa poata circula aerul pe deasupra vara cand temperaturile ajung la peste 30 grade.
H macar 3,5m  - 4m  depinde cat poti sa investesti .

#10666
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 fane07, on 14 februarie 2023 - 17:01, said:

H la coama 2.5m este foarte putin , plantele au nevoie de inaltime sa nu atinga folia si sa poata circula aerul pe deasupra vara cand temperaturile ajung la peste 30 grade.
H macar 3,5m  - 4m  depinde cat poti sa investesti .
Multumesc.

Dimensiunile de 5m x 12m sunt suficiente pentru un solar. Pentru noi o sa fie prima experienta cu solarul si gradina, si din acest motiv ne gandeam si la o dimensiune mai mica de 4m x 8m.

#10667
billyjoe

billyjoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2007

 MarinsiGeorgiana, on 14 februarie 2023 - 17:13, said:

Multumesc.

Dimensiunile de 5m x 12m sunt suficiente pentru un solar. Pentru noi o sa fie prima experienta cu solarul si gradina, si din acest motiv ne gandeam si la o dimensiune mai mica de 4m x 8m.

Exista la yurta un solar exact pe 4x8. Eu l-am luat acum 6 ani, surprinzator cat de mult a tinut folia, acum trebuie inlocuita. Tot de la ei, una similara, este cu putin mai scumpa decat daca as face trecerea pe folie clasica, profile metalice, bagheta, fixare, construire usi. In plus, pentru nevoile noastre a fost suficient.

#10668
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005

 MarinsiGeorgiana, on 14 februarie 2023 - 17:13, said:


Multumesc.

Dimensiunile de 5m x 12m sunt suficiente pentru un solar. Pentru noi o sa fie prima experienta cu solarul si gradina, si din acest motiv ne gandeam si la o dimensiune mai mica de 4m x 8m.

E amuzant cum a evoluat discuția, tu întrebi, ai zero experienta, tu se răspunde cumva paralel dar totuși imediat știi clar ceva... Ce e suficient și ok...

În fine, nu o lua ca pe un atac dar, deși ai și tu dreptate, ca e treaba ta ce vrei, tot suna amuzant pt noi ceilalți...

În buna tradiție românească, nici eu nu te pot ajuta cu un răspuns la întrebarea ta, un solar sau o oferta a cuiva pt acel solar dorit de tine... Asta ai pt ca nu ma interesează piață solarelor dar mai ales pt ca știu ca nu am văzut solar de acest gen comparabil cu ceva manufacturat la un nivel măcar mediocru...
Adică acest tip de produs poate ca e "suficient" de în firea lui cât sa zici ca ai solar.... Dar eu nu consider ca ți icbelele alea sunt ceva pe care sa dau bani.. Ma rog, asa vad eu lucrurile, posibil sa greșesc.


Ce îmi permit sa îți spun însă din propria experienta...
1. Un solar mic, dacă nu e dictat de constrângeri materiale, spațiu șamd este o i vestiți proasta, vei regreta ca ai irosit banii...
2. Un solar îl faci cât poți de mare, cât îți permite spațiu și portofelul. Asta pe teu ca în solar orice sau aproape orice merge incomparabil cu ce faci afara unde în 90qdin cazuri un ești degeaba.
Si patrunjelul îl pui acolo dacă ai spațiul ala.. Si căpșunile... Si zmeura dacă ai nițel ambit...
Iarna e un mare avantaj fată de gradina... Incomensurabil...
Acel spațiu unde nu ploua, nu ninge nu bate vântul poate deveni un spațiu de depozitate pt o groaza de troace..
Sunt n situații și motive pt care un solar mare, cât de mare, dacă ai unde și ai cu ce, este util... Pana nu îl ai nu știi cât de util e.

3. În general vorbind.... Meschinariile de câțiva erei pe câțiva metri... Sunt niște prostii dpdv funcțional...
E mai bine cu un 4m lățime decât sa cultivi orice afara?
In principiu da... Sau ckwr da, depinde... Dacă nu e chiar varza solarelul ala sa sufoci și sa opărești tot, clar e mai bine... Pt ca afara e dezastru...
Dar e asa ceva chiar ceva bun? Nici gând...
În 4 lățime o sa ajungi sa nu ai loc de mai nimic, vei vedea...

4. 2.x inaltime... La capitolul înălțime e chiar mai rău decât la latime și lungime...
Se poate cu atât? Fără îndoială, însă asa cun ți s-a mai spus îți spun și eu... Si comoletez/repet...

Daca poți. Ai unde și ai cu ce, ia în calcul sa faci un solar nu o "tigaie" pentru ca îți pot "da în scris" ca vei regreta alegerea spre care te indrepti.


Oricum ai intelege postul meu și orice vei alege, în fond e doar problema ta și e bine ca totusi îți place și vrei sa faci ceva, pt treaba asta oricum îți Urez mult succes și sa fii mulțumit de alegerile făcute 👍

#10669
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 parintele, on 15 februarie 2023 - 04:36, said:

E amuzant cum a evoluat discuția, tu întrebi, ai zero experienta, tu se răspunde cumva paralel dar totuși imediat știi clar ceva... Ce e suficient și ok...

În fine, nu o lua ca pe un atac dar, deși ai și tu dreptate, ca e treaba ta ce vrei, tot suna amuzant pt noi ceilalți...
Multumesc frumos de raspuns.

Raspunsul meu era o intrebaresi nu o afirmatie. Am incercat sa ma intorc inapoi sa editez, dar nu am mai reusit. Imi cer scuze pentru confruzie.

Intrebariele erau:
Varianta 1: Solar 4m x 8m
Varianta 2: Solar 5m x 12m

 parintele, on 15 februarie 2023 - 04:36, said:


În buna tradiție românească, nici eu nu te pot ajuta cu un răspuns la întrebarea ta, un solar sau o oferta a cuiva pt acel solar dorit de tine... Asta ai pt ca nu ma interesează piață solarelor dar mai ales pt ca știu ca nu am văzut solar de acest gen comparabil cu ceva manufacturat la un nivel măcar mediocru...
Adică acest tip de produs poate ca e "suficient" de în firea lui cât sa zici ca ai solar.... Dar eu nu consider ca ți icbelele alea sunt ceva pe care sa dau bani.. Ma rog, asa vad eu lucrurile, posibil sa greșesc.


Ce îmi permit sa îți spun însă din propria experienta...
1. Un solar mic, dacă nu e dictat de constrângeri materiale, spațiu șamd este o i vestiți proasta, vei regreta ca ai irosit banii...
2. Un solar îl faci cât poți de mare, cât îți permite spațiu și portofelul. Asta pe teu ca în solar orice sau aproape orice merge incomparabil cu ce faci afara unde în 90qdin cazuri un ești degeaba.
Si patrunjelul îl pui acolo dacă ai spațiul ala.. Si căpșunile... Si zmeura dacă ai nițel ambit...
Iarna e un mare avantaj fată de gradina... Incomensurabil...
Acel spațiu unde nu ploua, nu ninge nu bate vântul poate deveni un spațiu de depozitate pt o groaza de troace..
Sunt n situații și motive pt care un solar mare, cât de mare, dacă ai unde și ai cu ce, este util... Pana nu îl ai nu știi cât de util e.

3. În general vorbind.... Meschinariile de câțiva erei pe câțiva metri... Sunt niște prostii dpdv funcțional...
E mai bine cu un 4m lățime decât sa cultivi orice afara?
In principiu da... Sau ckwr da, depinde... Dacă nu e chiar varza solarelul ala sa sufoci și sa opărești tot, clar e mai bine... Pt ca afara e dezastru...
Dar e asa ceva chiar ceva bun? Nici gând...
În 4 lățime o sa ajungi sa nu ai loc de mai nimic, vei vedea...

4. 2.x inaltime... La capitolul înălțime e chiar mai rău decât la latime și lungime...
Se poate cu atât? Fără îndoială, însă asa cun ți s-a mai spus îți spun și eu... Si comoletez/repet...

Daca poți. Ai unde și ai cu ce, ia în calcul sa faci un solar nu o "tigaie" pentru ca îți pot "da în scris" ca vei regreta alegerea spre care te indrepti.

Oricum ai intelege postul meu și orice vei alege, în fond e doar problema ta și e bine ca totusi îți place și vrei sa faci ceva, pt treaba asta oricum îți Urez mult succes și sa fii mulțumit de alegerile făcute ��
Multumesc, am notat.
Sa inteleg din comert solariile care se vand nu sunt asa reusite?

Noi suntem cu un buget restrans, dar dorim sa avem un solar care sa nu ne para rau mai tarziu.
Terenul ne permite o suprafata generoasa de solar daca dorim, idee este ca orientarea terenului este de aprox. 21m N(strada) -  21m S (gradina), iar V si E de 90m. Ceea ce ne indica ca solarul o sa-l pozitionam de-a latul pe teren, respectiv pe latura V / E.

#10670
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Se poate poziționa si E/V, DAR, rândurile să le pui N/S, e mai complicat, dar asta-i situația!Posted Image

#10671
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Nu neaparat! Am solarii orientate atat pe directia N-S, cat si pe E-V, Eu nu am observat diferente, nici la productivitate, nici la timpurietate. Mai mult conteaza, in opinia mea, spatierea intre randuri si intre plante pe rand, pentru ca ne referim la lumina. Indiferent de orientarea solarului, daca plantele sunt prea dese, nu vor avea lumina suficienta, si viceversa, bineinteles!

#10672
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022

 biburadu, on 15 februarie 2023 - 19:15, said:

Nu neaparat! Am solarii orientate atat pe directia N-S, cat si pe E-V, Eu nu am observat diferente, nici la productivitate, nici la timpurietate. Mai mult conteaza, in opinia mea, spatierea intre randuri si intre plante pe rand, pentru ca ne referim la lumina. Indiferent de orientarea solarului, daca plantele sunt prea dese, nu vor avea lumina suficienta, si viceversa, bineinteles!
Aici ai dreptate, chiar am de gând să pun un solar pe E-V, mulțumesc pentru răspuns!

#10673
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Buna ziua,

Din experienta dvs. ce dimensiuni ar fi ideal pentru solar? Solar pentru incepatori. Multumesc

#10674
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Tu faci solarul cât poți de mare după finanțe, lungime lățime și înălțime!Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate