Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10763 replies to this topic

#10513
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Felicitări, orice incinta protejata e binevenita indiferent ca e pentru familie sau pt producție.
Am o curiozitate, de ce nu arce?

#10514
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Am si eu o curiozitate, lateralele cum la faci? Folia nu se pune de obicei dintr-o bucata peste solar si laterale?

#10515
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Teava este usor arcuita dupa cum se observa in ultima poza, peretii laterali sunt dintr-o alta folie de 2 metri latime ce vine prinsa in aceasi bagheta, folia de pe acoperis are 15,6 metri latime iar la final aruncate chingi dintr-o parte in alta.

Edited by moraw, 28 May 2021 - 08:44.


#10516
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.12.2019
Felicitari, dar o mica observatie: daca nu ai vrut sa ai folia dintr-o bucata, laterale si capac, trebuia totusi sa prinzi ii bagheta intai lateralele si apoi capacul.
La iarna cum procedezi cu zapada?

#10517
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
salutare ,nu am avut solar si nici nu am avut ocazia de a lucra in solar,,,,am o bucata de teren de vreo 2000mp si ma gandeam la o plantatie de capsun in minitunel ,,cu arce si folie,,,,problema este ca terenul este in panta ,,,,,ma intreb ,,si intreb si pe cei care  au solarii ,,,caldura ce se acumuleaza in solar urca in partea de sus iar aerul rece fiind mai greu sa coboare in partea de jos a terenului ,,,si asfel ce e sus sunt mai din timp si ce e jos sunt mai tarziu ,,,voi ce parere aveti

Attached Files


Edited by ady49, 25 July 2021 - 09:41.


#10518
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Ady49 se poate compartimenta pe lungimea tunelului cu bucăți de folie în dreptul arcadei în secțiuni de cât vrei tu 10-15-20-30 m

#10519
noxes

noxes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.06.2006
Salut,

Caut si eu un solar de 6x10 de luat cu totul inclusiv montaj. Am citit pe aici de cele de la huns care s-ar incadra in ce vreau ca pot asigura si montaj, dar pare ca e vorba despre ceva modele mai vechi. I-as pune doua aerisiri pe sus tip lighean, eventual cu ventilator. Cele mai noi stiti cum sunt? Teava din otel galvanizat cu diametru de  Ø32 si grosime de 1.50 mm. Arcele sunt plasate la o distanta de 120 cm si incastrate in pamant la o adancime de 50 – 75 cm.

Terenul e destul de protejat, 600m inaltime, e intre dealuri - incep la 2-300 de metri distanta pe 3 directii, sunt ceva pomi si constructii in jur fiind in sat, nu e camp deschis.

Multumesc

#10520
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Ai găsit? Și eu as fi vrut tot ceva de genul asta.

#10521
noxes

noxes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.06.2006
Încă nu. Probabil o sa iau de la huns luna viitoare, o sa revin cu alegerea.

#10522
ProdanV

ProdanV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 09.07.2018
Atasez cateva fotografii cu micul solar ptr nevoi personale

Attached Files



#10523
ProdanV

ProdanV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 09.07.2018
Pe la jumatatea lunii noiembrie dau jos folia de pe solar, curat de plante, sap cu motocultorul ( plugul ma solicita ff mult si nu este spatiu) arunc italpolina si sap din nou.
costul solarului 8 x 3,5 m a fost in jur de 500 ron

#10524
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018

View Postmoraw, on 28 mai 2021 - 08:43, said:

Teava este usor arcuita dupa cum se observa in ultima poza, peretii laterali sunt dintr-o alta folie de 2 metri latime ce vine prinsa in aceasi bagheta, folia de pe acoperis are 15,6 metri latime iar la final aruncate chingi dintr-o parte in alta.

Nice one.
Un pret aproximativ,te rog !?
Bafta

#10525
ombladon24

ombladon24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 27.01.2010
Salut. Sunt în căutare de folie pentru solar și prețurile au explodat în ultima perioadă, am nevoie de câteva sute de kg și am găsit o ofertă bună la o folie însă nu știu nimic despre producător. Intrebarea este a mai folosit cineva până acum folia de solar de la Daios?

#10526
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ce spuneți,cu două arzatoare de pârlit porci aprinse ridic temperatura într-un solar 30x10x5.  ???
Adică să o ridic cat sa curga la jos zapada de pe el .

#10527
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Care zăpadă?
Nu poți cu doua, duci gardul de lemn si ii dai foc.
Prin unele bazine l3gumicole se practica dedicațiile. Adică, bagi doua boxe de nunta, dau delay blana si faci dedicatii... Pentru toți tractoristii, pentru ministrul agriculturii, pe tru patriarhul Daniel se stieeee
Baraie folia de pica si rugina de pe arce.

Edited by parintele, 28 November 2021 - 16:17.


#10528
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Duminica cealaltă ninge

#10529
noxes

noxes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.06.2006
Revin cu solarul. Am luat de la Huns pana la urma. Treaba a mers repede. M-au dezamagit putin la montaj - de exemplu n-au facut usile pe loc si n-au putut sa le ajusteze pentru inaltimea solarului - terenul e putin in panta si cam moale asa ca la una din usi a ramas un gol de 20 cm sau chiar mai bine. Plus cateva locuri in care ar mai fi mers o clema pusa dupa parerea mea.

Plus clasicul avem preturi de montaj ca si cand am fi ingineri, dar trimitem niste oameni care nu-s in stare sa-si cumpere dinainte de baut si de mancat si sa nimereasca o adresa pentru care trebuie doar sa faci o singura data dreapta de la drumul judetean.

Dar per total e ok momentan.

#10530
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 16.10.2019
Cum adica, trimit oameni pe teren fara hrana si beutura?! :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate