Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Setari Internet pe BlackBerry

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#37
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Daca nu ai ab special BB, aplicatia FB nu va merge.

#38
eBogdanel

eBogdanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.11.2009
ok si alora care sunt pe PrePay fara optiune de Prepay ptr bb, cum de le merge ??

#39
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
eu sunt pe pp, fara optiune bb si nu-mi merge.

#40
roacharu

roacharu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.01.2010
Dupa 10 luni de abonament blackberry, discutii permanente la vodafone si intrebari la care nu au reusit sa dea raspuns, am descoperit cu ajutorul celor care au scris aici pe sectiunea blackberry ceva ce era mai mult decat logic (nu si daca nu te pricepi), si anume cum sa-ti folosesti telefonul la capacitate maxima, cat mai ieftin si fara sa stai cu ochii pe cost control.
Asadar, abonamentul minim dedicat, 9 euro cu 5 mega inclusi plus o extraoptiune de date (vodafone live), 2 euro cu 200 mega inclusi. Instalati Opera mini 5, si setati apn live.vodafone.ro, cu user live si parola vodafone. Apoi in setari la opera mini, advanced, si la protocol setati http.
Aplicatiile dedicate blackberry vor consuma din traficul de blackberry, iar opera mini din extraoptiune.
Toate astea cu 11 euro. Daca vreti push email, messenger, bb messenger si toate astea. Care le poti avea lejer pe un nokia cu doar 2 euro, dar daca am vrut neaparat blackberry, asta e.
Atentie insa, yahoo messenger face un trafic enorm, in jumatate de ora de chatuit, au zburat aproape 2 mega, in timp ce aplicatia facebook, unde vezi poze si nebunii, a luat intr-o zi 300 kilo.
Se pare ca au inceput sa apara aplicatii pentru blackberry unde poti alege de unde faca trafic, internet, wap, wi-fi, tcp/ip. Evident ca cele la care alegeti alt trafic decat cel de blackberry, au optiune de refresh. Doar nu avem nevoie de toate in timp real.
Am scris toate acestea pentru ca cei de la support internet si date, mi-au spus cu totul alte setari, traficul bb se termina in cateva zile, iar cel de vodafone live ramanea neatins. Mi-au spus sa trec la tcp/ip apn internet.vodafone.ro, si m-am trezi cu cost suplimentar desi mai aveam trafic inclus in ambele abonamente de date.
Sper ca v-am fost de folos

#41
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Eu am toate cu 6 euro pe luna ( mai putin bb messenger pe care nu stiu cum sa-l mai pacalesc) :) Orange prepaid optiunea: 1000 min in retea, 500 sms in retea, 50 min nationale si 50 mb.

Mai am 3 zile pana imi expira extraoptiunea, iar din cei 50 de mb initiali mai am 33 mb. How cool is that?! Si-l frec de-i sar capacele pe push email, IM & navigare.

#42
roacharu

roacharu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.01.2010

View Postpaul_kelso, on 17th October 2010, 11:40, said:

Eu am toate cu 6 euro pe luna ( mai putin bb messenger pe care nu stiu cum sa-l mai pacalesc) :) Orange prepaid optiunea: 1000 min in retea, 500 sms in retea, 50 min nationale si 50 mb.

Mai am 3 zile pana imi expira extraoptiunea, iar din cei 50 de mb initiali mai am 33 mb. How cool is that?! Si-l frec de-i sar capacele pe push email, IM & navigare.

Cu atat mai bine. Eu am descoperit setarile corecte la Vodafone, cu abonament dedicat. Pune si tu setarile de la Orange, sa le vada lumea, poate avandu-le toate la un loc, nu se mai deschid zeci de topicuri pe aceeasi tema

#43
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Le-am mai pus pe undeva pe aici. APN : internet, user & pass:lasati gol

#44
roacharu

roacharu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.01.2010
Oare la cosmote functioneaza fara abonament dedicat? Atat pe cartela cat si la abonament (de date)

#45
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007

View PosteBogdanel, on 1st October 2010, 16:26, said:

chiar nimeni nu raspunde ?

aplicatia facebook,bb messenger si push e-mail merg doar cu abonament bis sau bes.

#46
roacharu

roacharu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.01.2010

View Postbobocbbb, on 17th October 2010, 23:19, said:

aplicatia facebook,bb messenger si push e-mail merg doar cu abonament bis sau bes.

Se pare ca merge si fara, paul_kelso a reusit cu un simplu abonament de date la orange. Inafara de bb messenger, restul functioneaza

#47
corneliyu

corneliyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 04.04.2006
Pentru a folosi Yahoo mess. folositi Opera Mini si stati logati pe yahoo webmessenger daca aveti conexiune de date permanenta o sa fiti on line tot timpul.
Il folosesc de pe un abonament digi net activat de pe cartela de voce.

#48
blahu

blahu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 23.05.2010
Se poate folosi cu mare succes Trillian unde ai posibilitatea sa il configurezi a.i. sa mearga atat pe wap(vodafone live/orange) cat si pe wi-fi. Ba mai mult poti folosi mai multe conturi pt chat(ym,gtalk,skype,fb,etc)

#49
corneliyu

corneliyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 04.04.2006

View Postblahu, on 4th November 2010, 22:05, said:

Se poate folosi cu mare succes Trillian unde ai posibilitatea sa il configurezi a.i. sa mearga atat pe wap(vodafone live/orange) cat si pe wi-fi. Ba mai mult poti folosi mai multe conturi pt chat(ym,gtalk,skype,fb,etc)
Deacord cu tine dar ma refeream la un program care merge cat de cat sa nu aiba activ BIS sau BES si sa fie si free ,trillian pentru blackberry este 4.99USD.

#50
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Nimic mai fals. In functie de versiunea softului fa download de aici: http://handheld.soft...oad-103030.html

Iar blahu a zis clar ca merge pe ce vrei tu, wap/wifi. Ce legatura are bis in treaba asta?

Edited by paul_kelso, 05 November 2010 - 21:40.


#51
blahu

blahu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 23.05.2010

View Postcorneliyu, on 5th November 2010, 21:14, said:

Deacord cu tine dar ma refeream la un program care merge cat de cat sa nu aiba activ BIS sau BES si sa fie si free ,trillian pentru blackberry este 4.99USD.

Instaleaza trillian si te vei convinge. Ideea este ca mai nou am observat ca au inceput sa apara aplicatii in special cele pt OS 6 unde poti sa alegi tipul conexiunii(wi-fi/DIS-BES/wap)

#52
roacharu

roacharu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.01.2010

View Postblahu, on 5th November 2010, 22:29, said:

Instaleaza trillian si te vei convinge. Ideea este ca mai nou am observat ca au inceput sa apara aplicatii in special cele pt OS 6 unde poti sa alegi tipul conexiunii(wi-fi/DIS-BES/wap)

Asa e, de la versiunea 5 deja se intampla asta, iar pentru noi, care primim enormul trafic de 5 mega la bis, e aur sa te poti folosi de o conexiune de date. Atat ca nu mai ai in timp real, dar nici nu trebuie. Folosesc o aplicatie de weather, care-si face update odata pe ora. Daca dadeam bani pe ea, isi facea la 30 de min. Fix pix. E suficient sa te uiti odata pe ora cate grade sunt afara daca e neaparat. Si e al dracu de exact. Are optiune de conexiune tcp/ip, unde e setat vodafone live. Sper sa apara cat mai multe asa

#53
blahu

blahu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 23.05.2010
Off topic: Cum se numeste aplicatia? :)

#54
roacharu

roacharu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.01.2010

View Postblahu, on 5th November 2010, 22:55, said:

Off topic: Cum se numeste aplicatia? :)

weather plus lite

cum se instaleaza trillian fratilor ca la mine nu vrea... si n-ar fi chiar prima instalata

Edited by roacharu, 05 November 2010 - 23:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate