Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Setari Internet pe BlackBerry

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#1
Nael

Nael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.08.2004
Pentru cei ce isi pun problema cum sa faca sa navigheze dep e blackberry iesind printr-un anumit loc/provider optiunile ar fi:

In browserul Blackberry -> Options-> General Properties -> Default Broser -> se alege iesirea dorita:

1) BlackBerry Browser = prin abonamentul BIS/BES (BlackBerry Internet/Enterprise Service)
2) Internet Browser = direct prin abonamentul de date
3) Hotspot Browser = prin WiFi, wireless

In functie de dotarile telefonului, se poate sa nu aveti optiunile 2 sau 3

#2
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007
vreau sa imi activez si eu optiunea de 8 euro de la orange dar cei de la relatii cu clientii mi-au spus ca programele blackberry gen browser,messenger,bb mail folosesc trafic din BIS.
daca pt browsing folosesti opera mini consuma din abonamentul de date?
ce apn folosesti la setari?

#3
marbarbulescu

marbarbulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.05.2009
sunt nou posesor de bb 8520 si am o intrebare cu privire la folosirea gsm sau gprs. concret pana sa imi iau abonament la net, imi aprea in coltul din dreapta sus "GSM". cand s-a activat serviciul de internet imi apare in loc de "GSM", "GPRS". din momentul in care a fost activat acest serviciu de net, bateria se consuma rapid, fara a naviga pe net. am intrat la Mobile Network si la Data Services am dezactivat optiunea. cu optiunea dezactivata, in coltul din dreapta sus imi apare "gprs" cu litere mici, deci nu cu litere mari asa cum imi aparea initial. problema este ca tot imi consuma bateria foarte rapid. intrebarea mea este daca exista o optiune pentru a trece pe "GSM" in mod normal si numai cand vreau sa accesez netul sa fac setarile necesare. multumesc de raspuns.

#4
Nael

Nael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.08.2004
incearca la Manage Connections - Mobile Network Options - Data Services - On/Off

View Postbobocbbb, on 16th January 2010, 12:29, said:

vreau sa imi activez si eu optiunea de 8 euro de la orange dar cei de la relatii cu clientii mi-au spus ca programele blackberry gen browser,messenger,bb mail folosesc trafic din BIS.
daca pt browsing folosesti opera mini consuma din abonamentul de date?
ce apn folosesti la setari?

pt browser - poti sa setezi cum vrei (daca tel suporta)
Yahoo messenger stiu ca merge pe data

BB messenger functioneaza prin BIS/BES (pe baza de PIN)
BB MAIL - clar BIS/BES

#5
marbarbulescu

marbarbulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.05.2009
[quote name='Nael' date='19th January 2010, 11:37' post='7673659']
incearca la Manage Connections - Mobile Network Options - Data Services - On/Off



chestia asta am facut-o deja. am scris in text. intrebarea mea era daca in afara de aceasta setare, mai am o alta optiune la care trebuie sa umblu. cred ca ar trebui sa fac o setare ca netul sa mearga pe gprs si restul sa fie pe gsm. cred... dar nu stiu ce trebuie facut in acest sens. multumesc

#6
roacharu

roacharu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.01.2010
Salut
Am si eu o intrebare. Am abonamentul BB de la Vodafone, 5M inclus. Am folosit doar Yahoo messenger, timp de cateva ore si a facut trafic de peste 1M. Am mai navigat f putin si pe net dar cu Wi-Fi-ul activat. Este posibil sa faca messengerul trafic atat de mare sau era degeaba wi-fi-ul? Am mai primit si vreo 3 mailuri, dar doar text. E ceva din setari?
Multumesc

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
bravo. bun venit in capcana blackberry.

eu am mai spus, ori iti blackberry cand ai bani de el "full options"
ori orice telefon cu un simplu abonament de date de cativa euro cu sute de mega inclusi.

BB va consuma traficul in abonamentul BB DUPA CARE, guess what, in loc sa foloseasca abonamentul de date sau WIFI va face in continuare cost suplimentar din abonamentul BB deoarece toate aplicatiile merg numai cu apn Blackberry si nu cu apn "internet" pt orange sau "internet.vodafone.ro" pt vodafone.

doar browserul poate fi setat, la apn sa iasa pe WIFI ;)

enjoy

P.S - mailul evident ca era doar text, ca HTML nu exista iar atasamentele nu le downloadeaza implicit :lol:

Edited by spare-me, 29 January 2010 - 13:35.


#8
roacharu

roacharu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.01.2010

View Postspare-me, on 29th January 2010, 13:27, said:

bravo. bun venit in capcana blackberry.

eu am mai spus, ori iti blackberry cand ai bani de el "full options"
ori orice telefon cu un simplu abonament de date de cativa euro cu sute de mega inclusi.

BB va consuma traficul in abonamentul BB DUPA CARE, guess what, in loc sa foloseasca abonamentul de date sau WIFI va face in continuare cost suplimentar din abonamentul BB deoarece toate aplicatiile merg numai cu apn Blackberry si nu cu apn "internet" pt orange sau "internet.vodafone.ro" pt vodafone.

doar browserul poate fi setat, la apn sa iasa pe WIFI ;)

enjoy

P.S - mailul evident ca era doar text, ca HTML nu exista iar atasamentele nu le downloadeaza implicit :lol:

Raspunsul e perfect. M-am luminat. Imi ramane sa descopar cum setez browserul sa iasa doar pe wi-fi.
De fapt, o chestiune nu is inca in clar. Sa faca yahoo messenger trafic atat de mare?

#9
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007
selectezi browserul apoi apesi pe butonul cu semnul blackberry,alegi options,apoi browser configuration si ai acolo hotspot browser sau browserul care e inclus de vodafone,la orange este orange world,banuiesc ca vodafone live.
daca alegi hotspot browser va face trafic pe wifi.

#10
roacharu

roacharu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.01.2010
Multumesc frumos. Asa era setat, dar se pare ca tot a facut trafic mare. Nu-mi dau seama cum

#11
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 14.05.2007
mai incearca din meniu la options/advanced optiona/browser si daca la default browser e tot hotspot browser inseamna ca nu browserul a facut acel trafic :)

#12
roacharu

roacharu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.01.2010

View Postbobocbbb, on 29th January 2010, 14:35, said:

mai incearca din meniu la options/advanced optiona/browser si daca la default browser e tot hotspot browser inseamna ca nu browserul a facut acel trafic :)

Tot hotspot e setat. Multumesc frumos pt raspunsuri

#13
zizou27

zizou27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.07.2009
salut! mi-am instalat Yahoo pe blackberry insa atunci cand dau sign in imi apare mesajul 'service not enabled for this handheld'.va rog frumos, sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru a-mi merge.

#14
roacharu

roacharu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.01.2010

View Postzizou27, on 31st January 2010, 13:52, said:

salut! mi-am instalat Yahoo pe blackberry insa atunci cand dau sign in imi apare mesajul 'service not enabled for this handheld'.va rog frumos, sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru a-mi merge.

Ai abonament blackberry? Daca nu, nu merge

#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
e clar ca nu are, degeaba intrebi.
acel mesaj apare atunci cand nu ai abonament BB si nu, nu-l poti face sa mearga.

#16
bucharest72

bucharest72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 25.02.2009
buna ziua tuturor...Am o intrebare si multumesc celor ce ma pot ajuta cu raspunsuri...Am Blackberry 9500 si abonament de la Vodafone..Pot trimite mailuri,dar nu pot intra pe messenger..Trebuie setari separate? Si a doua intrebare....Nu pot descarca filme de pe calculator pe mobil,nu imi recunoaste mobilul cand il conectez la calculator...Cum sa procedez..?Multumesc mult daca ma puteti ajuta cu sfaturi....

#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu trebuie setari separate...
n-ai precizat ce abonament ai. presupun ca abonament special BB.
in acest caz intra pe pagina de BIS si retrimite-ti service book-urile.
n-ai precizat ce eroare iti da YM.

#18
zizou27

zizou27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.07.2009
pau nu am abonament BB. deci asta este cauza.. Ms mult pentru lamurire!
Inca o problema.. daca intru pe youtube de exemplu si dau play la un clip imi da o eroare. sa fie din cauza k imi trebuie flashplayer instalat? si m-am interesat si gasisem pe un site k nu ar merge sa vezi clipuri pe youtube cu BB-ul.. decat pe anumite site-uri.Stie cineva mai mult la capitolul asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate