Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Black & White

- - - - -
  • Please log in to reply
987 replies to this topic

#19
tanasescu_alex

tanasescu_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 27.08.2009

 nirosbog, on 13th January 2010, 22:12, said:

Inteleg semnificatia pozei alb-negru intr-o poza de iarna ,unde predominantul e albul,o poza de seara-noapte,chipul unui batran/batrane.....dar o fotografie ca cea din postul 12 ma duce automat cu gandul la altceva :confuzzled: . Cu atat mai mult cu cat am vazut ca multi practica tehnica asta si la fotografiile de nunta, ori acolo chiar nu pot accepta nicio explicatie. Am vazut destule,insa niciuna nu m-a impresionat cu nimic.

La ce te duce cu gandul? Adica care este motivul pentru care tu nu ai vedea acea fotografie alb negru? E frumos sa spui si cate ceva despre imagine, zic eu. Eu asa vad acea imagine. Pentru mine culoare acolo nu are nici un fel de importanta. Dupa cum am mai spus, e o chestie de gust, unora le place, altora nu le place. Nu putem sa avem toti aceleasi preferinte. In opinia mea, fotografia alb negru e o lume aparte, total diferita de cea color.
@enter_here - interesanta imagine. Mai ziceti si voi ceva de imaginile astea postate mai sus, ca doar suntem la critica, vrem sa aflam parerea poporului :P
Inca una si de la mine:

Attached Files


Edited by tanasescu_alex, 14 January 2010 - 08:57.


#20
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Mie portretul ala alb-negru imi place si il inteleg. Ultima poza cu cei doi nu imi place alb-negru, nu are acel farmec, sunt prea multe tipuri de negru acolo, arata de la o posta a digital gen ,,Canon silky smooth,, si personajele sunt prea moderne. Nu sunt un expert doar imi dau cu parerea :)

#21
tanasescu_alex

tanasescu_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 27.08.2009
Mersi de pareri. Mai am si eu o imagine.

Attached Files



#22
Ribozom

Ribozom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 03.07.2006
Asta e mistoaca. Parca are niste tente de roz pe la mijloc (sau s-ar putea sa vaz eu balarii). Oricum, are compozitie si atmosfera.

#23
tanasescu_alex

tanasescu_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 27.08.2009
Mersi. Are dar sunt de la compresie. Pe tiff e ok. ;)

#24
tudormanolache

tudormanolache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 17.02.2007

 tanasescu_alex, on 14th January 2010, 09:45, said:

Mersi. Are dar sunt de la compresie. Pe tiff e ok. ;)

Faina tare Alex. De atmosfera.

Foma, manual, Nikon F90, HP 3570c

Attached Files



#25
tanasescu_alex

tanasescu_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 27.08.2009

 tudormanolache, on 14th January 2010, 09:46, said:

Faina tare Alex. De atmosfera.

Foma, manual, Nikon F90, HP 3570c

Imi place, insa cred ca era mai bine daca era dreapta. Si din pacate calitatea scanarii nu e prea stralucita. Imi place granulatia. Ce film ai avut?

#26
tudormanolache

tudormanolache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 17.02.2007

 tanasescu_alex, on 14th January 2010, 09:50, said:

Imi place, insa cred ca era mai bine daca era dreapta. Si din pacate calitatea scanarii nu e prea stralucita. Imi place granulatia. Ce film ai avut?

Foma. Asa e. Scannerul nu e stralucit, dar am vrut sa fac eu totul cap coada.

#27
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Si mie imi place poza cu barca. Are o tenta de sepia, se vede clar ca e ceatza si iti pune un pic si imaginatia la contributie, plus ca instantaneu m-am pus in locul celui din barca in acel moment. Foarte frumoasa.

Inca una de la mine : Casa in Bran, Brasov 2009 Olympus E-520 Nik Silver Efex Pro

Attached Files


Edited by realdexter, 14 January 2010 - 10:13.


#28
Enter_Here

Enter_Here

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 07.05.2009
Smoking... Mie unul personal au inceput sa-mi placa foarte mult fotografiile alb negru, pur si simplu am o atractie mai mare catre ele, au un mod mai mirific de a comunica cu sentimentele tale de a ti le impartasi, pur si simplu dupa parerea mea alb negru este o alta modalitate de ati transmite sentimentele prin fotografie :). O zi buna!

Attached Files


Edited by Enter_Here, 14 January 2010 - 13:05.


#29
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
dex, enter:
De ce ati simtit nevoia ca acele imagini sa le tonati AN? Sunt si eu curios. Cum credeti ca imbunatateste aceasta tonare fotografiile respective?

#30
tudormanolache

tudormanolache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 17.02.2007
Realdexter imi place mult . Enter Here as fi intors tigara aia sa nu se vada scrisul pe ea caci privirea se duce cu predilectie acolo.

*ar fi mers si la peisaje si la panorame...

Attached Files


Edited by tudormanolache, 14 January 2010 - 13:49.


#31
Enter_Here

Enter_Here

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 07.05.2009

 Rapier, on 14th January 2010, 13:43, said:

dex, enter:
De ce ati simtit nevoia ca acele imagini sa le tonati AN? Sunt si eu curios. Cum credeti ca imbunatateste aceasta tonare fotografiile respective?
Este alta modu' de comunicare cu tine o poza alb negru fata de una color, sentimentele sunt mai expresive, totul este privit dintr-o alta perspectiva.Te poate ajuta sa scoti in evidenta anumite trasaturi si tot asa.

#32
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
enter, din nou:
cu ce este mai buna poza ta in AN decat daca ai fi lasat-o color?la ce iti foloseste vignetarea? strict pt imaginea ta vreau sa stiu.

#33
silviu28

silviu28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.08.2009

 tudormanolache, on 14th January 2010, 09:46, said:

Faina tare Alex. De atmosfera.

Foma, manual, Nikon F90, HP 3570c


tudor, este cumva casa de cultura in fotografia ta?

 Enter_Here, on 14th January 2010, 12:55, said:

Smoking... Mie unul personal au inceput sa-mi placa foarte mult fotografiile alb negru, pur si simplu am o atractie mai mare catre ele, au un mod mai mirific de a comunica cu sentimentele tale de a ti le impartasi, pur si simplu dupa parerea mea alb negru este o alta modalitate de ati transmite sentimentele prin fotografie :). O zi buna!


degetele dau foarte bine :) (sunt fotogenice)

#34
tanasescu_alex

tanasescu_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 27.08.2009

 Enter_Here, on 14th January 2010, 12:55, said:

Smoking... Mie unul personal au inceput sa-mi placa foarte mult fotografiile alb negru, pur si simplu am o atractie mai mare catre ele, au un mod mai mirific de a comunica cu sentimentele tale de a ti le impartasi, pur si simplu dupa parerea mea alb negru este o alta modalitate de ati transmite sentimentele prin fotografie :). O zi buna!

Mie personal aceasta imagine nu imi place, nici alb negru nici color. E o mana care tine o tigara din care iese niste fum. Si cam atat. Adica nu transmite nimic, nu exprima nimic. Totusi e doar o parere personala. E un gest atat de banal incat in opinia mea sa fotografiezi un om care fumeaza, facand din asta subiectul fotografiei, e ca si cand ai fotografia pe cineva care tine in mana o periuta de dinti. :P

Edited by tanasescu_alex, 14 January 2010 - 20:37.


#35
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006

 tudormanolache, on 14th January 2010, 13:47, said:

*ar fi mers si la peisaje si la panorame...

Frumoasa panorama. Compozitia are doua centre de interes, nu ma pot decide usor la care din ele sa imi ramana privirea. Liniile converg spre copacul din dreapta, desi si lacul are farmecul sau. In orice caz, imi place cadrul! Felicitari.

Edited by caramell, 14 January 2010 - 22:56.


#36
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006

 Rapier, on 14th January 2010, 16:34, said:

enter, din nou:
cu ce este mai buna poza ta in AN decat daca ai fi lasat-o color?la ce iti foloseste vignetarea? strict pt imaginea ta vreau sa stiu.

Simplu, am si fotografia color care exprima cu totul altceva, acoperisul e un verde viu deschis, peretii alb-crem puternic luminati de soare, cerul albastru cald si norii nici albi nici foarte fiorosi,negri. Asa alb-negru transmite o atmosfera mai sobra, cerul pare ,,manios,, cu acei nori pusi in evidenta si casa in tonurile alea iti da impresia de sobru, vechi, parasit.

Asta e exact genul de poza care color transmite ceva ( poate nu foarte mult ) si AN transmite cu totul altceva. Cel putin eu asa simt.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate