Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Black & White

- - - - -
  • Please log in to reply
987 replies to this topic

#1
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Am cautat dar nu am gasit un topic cu fotografii alb-negru, asa ca m-am gandit sa incep unul, stiu ca multi dintre noi fac acest gen de fotografie.

Incep eu : Zenit 11 Helios 58mm in padure la Alexandria, 2009

P.S. Fotografiile nu trebuie sa fie neaparat de pe film, alb-negru sa fie :)

Attached Files


Edited by realdexter, 13 January 2010 - 11:42.


#2
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Asta e excelenta, in total contrast cu ce ai postat pana acum. Felicitari!
Da cateva detalii, cum ai determinat expunerea, ce scanner ai utilizat, ce film, unde ai facut developarea, etc...

Edited by calexe, 13 January 2010 - 14:44.


#3
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
O sa te dezamagesc un pic. Filmul a fost Perlutz Primera negativ ASA200 expirat deci color, e facuta alb-negru cu Nik Silver Efex Pro. Nu are nici un fel de prelucrare/editare in afara de coversia in alb-negru. Developarea si scanarea la 4MP a fost facuta la un laborator automat pe masinaria Agfa d-Lab. Pentru expunere am folosit digitalul din dotare in modul manual cu masurare spot pe iarba verde si expunerea dusa la 0EV, exponometrul cu seleniu al Zenitului nefiind functional.

Edited by realdexter, 13 January 2010 - 15:49.


#4
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
Fain thread. Contribui si eu la cresterea lui cu poze, desi unele au mai fost postate.

Fm2n + 50 1.8 + kodak bw 400 cn.  Are si o mica poveste AICI




LE: Dexter, legat de imaginea ta, si mie imi place. Are o atmosfera linistita si imi place cum sta pasarea aia acolo in stanga.

Attached Files


Edited by mrdobanda, 13 January 2010 - 16:11.


#5
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
E ceva foarte puternic in expresia femeii, plus combinatia de old-femeia cu old-fotografia/filmul. Mie unul imi place mult, e o poza care transmite emotii.

#6
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

View Postrealdexter, on 13th January 2010, 11:41, said:

Am cautat dar nu am gasit un topic cu fotografii alb-negru
Parca am mai vazut-o undeva, ma insel?

#7
Enter_Here

Enter_Here

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 07.05.2009
Allow the music to your head.

Attached Files

  • Attached File  head.jpg   390.41K   146 downloads


#8
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
ai vazut varianta color a ei.

#9
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Asta

Attached Files

  • Attached File  parc.JPG   197.31K   334 downloads


#10
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Exact. Oricum, imi plac ambele. La cea color aceeasi obiectie ca si data trecuta: schele din stanga.

#11
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Uitativa mai bine ca nu e cucul pe butuc in stanga jos :) Expunerile au fost facute una dupa alta, asta color a fost prima si mi-am dat seama ca am incadrat mai prost, apoi am vazut si cucul ala astezat pe buturuga si am zis sa mai trag una.

#12
tanasescu_alex

tanasescu_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 27.08.2009
Foarte buna ideea initierii unei sectiunii special dedicate fotografiei alb negru.
@realdexter - Foarte misto atmosfera imaginii, imi place. Pun si eu ceva, cu toate ca a mai fost postata pe aici.

Attached Files



#13
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Scuze de offtopic,dar am si eu o nelamurire: ce va determina sa faceti poze alb-negru?

#14
tanasescu_alex

tanasescu_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 27.08.2009

View Postnirosbog, on 13th January 2010, 19:56, said:

Scuze de offtopic,dar am si eu o nelamurire: ce va determina sa faceti poze alb-negru?

Din punctul meu de vedere, alegerea intre a face o fotografie color si a o face alb negru, este o chestie de preferinta. Personal, consider ca anumite imagini devin mai expresive alb negru datorita faptului ca privirea nu mai este atrasa de culoare. Elementele principale devin atunci umbrele, formele, liniile, expresia, starea. Elimini un element al imaginii pentru a atrage atentia asupra altor elemente. Asta e motivul meu, altii pot avea alte motive.

#15
Alecsandre

Alecsandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 05.08.2008
asa este, si apoi mai apare intrebarea : de ce sa o las colora? ajuta cu ceva imaginea? cand ai o cromatica superba a unui peisaj, logic ca nu o faci alb-negru. Dar la un portret de exemplu, este foarte bine sa incerci si varianta a/n sa vezi cum arata.

Si fac o propunere. ce ar fi daca urcati pe site atat imaginile alb negru cat si cele color ? Poate cea colora la o rezolutie ceva mai mica.
Poate unele dau mai bine colore !
:)

#16
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Exact asta simt si eu de foarte multe ori, unele imagini arata plictisitor color si parca nu exprima nimic, in schimb in alb-negru devin foarte expresive. Si mai sunt si alte lucruri pe care n-as sti sa le explic. Culmea este ca eu sunt fan al culorii, asta caut cand fotografiez dar fotografia BW e cu totul altceva.

Uite aproape la nimereala luate din colectie 2 fotografii, una color care arata nasol si nu spune nimic, si varianta BW care cel putin mie imi spune ceva, nu ca ar fi o poza extraordinara dar o sa o pastrez, varianta color sigur o voi sterge.

Attached Files


Edited by realdexter, 13 January 2010 - 21:04.


#17
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Inteleg semnificatia pozei alb-negru intr-o poza de iarna ,unde predominantul e albul,o poza de seara-noapte,chipul unui batran/batrane.....dar o fotografie ca cea din postul 12 ma duce automat cu gandul la altceva :confuzzled: . Cu atat mai mult cu cat am vazut ca multi practica tehnica asta si la fotografiile de nunta, ori acolo chiar nu pot accepta nicio explicatie. Am vazut destule,insa niciuna nu m-a impresionat cu nimic.

Edited by nirosbog, 13 January 2010 - 22:14.


#18
Enter_Here

Enter_Here

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 07.05.2009
Familie...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate