Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Gran Canaria

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#37
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

 do2u, on 13 septembrie 2012 - 10:33, said:

Nu stiu daca se poate combina un traseu pe coasta de vest + Las Palmas + centrul insulei... La ceva trebuie renuntat.
Ar trebui facuta o simulare pe Google Maps ca sa vedeti daca e timp suficient, mai ales ca mai trebuie facute si pauze de masa, de admirat peisajul etc.

@fly, nu renunta la nimic...cu o mana conduci, cu una mananci in timp ce conduci si cu cealalta faci poze...abia astept rezultatul final, esti unica pe aici.
Cand pleci ?

Eu vreau sa stau 2 saptamani full in Grand Canaria + Lanzarote + Fuerteventura...de doi ani ma tot gandesc. Intre ele ma dau cu ferry-ul si pe ele cu masina/dromaderul/autopiciorul. Poate in 2014, nu mai am bani pentru 2013.

#38
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 metalactual, on 13 septembrie 2012 - 10:57, said:


@fly, nu renunta la nimic...cu o mana conduci, cu una mananci in timp ce conduci si cu cealalta faci poze...abia astept rezultatul final, esti unica pe aici.
Cand pleci ?

Pe 18 septembrie.

Daaaa, nu renunt la nimic, ba chiar mai adaug, problema este ca nu pot sa-mi impun punctul de vedere in tot si toate si ma tem ca se va pierde o secventa de timp si la (nefericituuuuuuuul) shopping, plus ca nu toata lumea are dispozitia si uneori capacitatea fizica de a rezista la maratonuri per pedes sau combinate de dimineata pana seara tarziu (era sa scriu zi-lumina, dar n-ar fi fost corect, nu o data mi s-a intamplat ca la 11-12 noaptea sa fim inca pe coclauri pe vreo autostrada sau drum quasimarcat ori haladuind pe stradutele vreunui oras), mai nou sunt foarte atenta la orarul sunrise-sunset ca sa stiu cat incape in materie de vazut la lumina zilei.

Masa nu-i o problema, daca am mic dejun la hotel mai mananc o data seara si gata, peste zi poate ceva de rontait, un suc, nu tin la mese cine stie pe unde, de multe ori am optat pentru un sandwich savurat pe vreun pod sau pe o banca in fata unei catedrale/fantani/whatever, privind lumea trecand.

Poze fac, o gramada.... nu in stilul "eu si obiectivul", ci doar obiectivul sau orice altceva ma tenteaza (un detaliu al unei cladiri, plante etc.).

Va povestesc aventurile acestui septembrie hispano-lusitan la sfarsitul lunii.

#39
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004
Calatorului ce merge ptr prima data in Insulele Canare ii recomand Tenerife. Gran Canaria exceleaza la capitolul plaje: are si plaje naturale. Eu am fost in a doua jumatate a lui Decembrie. Cu un an inainte, exact in aceeasi perioada fusesem in Tenerife.
Vremea e perfecta in Decembrie: cald, umiditate mica, soarele nu arde la pranz.

Daca vizitati Dunele din Maspalomas cel mai bun punct de acces e pe aleea pietonala (pe gmaps se numeste Paseo Costa Canaria) din stanga(cum privesti catre mare) Hotelului Riu, aflat la capatul Av de Tirajana. Pentru parcare gratuita intrati aprox 50m pe Calle Finlandia.
Parcarile in general sunt cu plata si costa 2-3c/min cele amenajate, 1c/min cele de pe marginea drumului.

In Las Palmas se circula destul de greu. Multe sensuri unice. Neaparat GPS. Daca ajungeti aici recomand restaurantul cu specific pescaresc Los Marineros aflat la capatul dinspre nord al plajei Las Canteras, dupa statuia cu pescarul, la capatul promontoriului. Mi l-a recomadat un localnic. Am mancat cel mai ieftin si cel mai bine comparand cu Arguineguin si Porto Rico.

Vantul va poate crea neplaceri in Maspalomas. Am prin zile cand efectiv nu se putea statea pe plaja din cauza nisipului spulberat, plaja era goala. Vantul bate in general din NE, adica din largul marii, se poate sta efectiv la cativa metri de apa dar nu e placut deloc. De aceea recomand orice statiune la vest de Maspalomas deoarece se afla la adapost: Arguineguin, Puerto Rico, Puerto Mogan si celelate. Aici insa atentie la hoteluri ca multe sunt cocotate pe dealuri si accesul catre plaja e f dificil.

Maspalomas e plin de gay. Dar plin. Ajunsesem dupa cateva zile sa ma intreb la vederea unui/mai multor barbati: o/or fi hetero? Pe promenada se sarutau fara jena in miezul zilei, sarut din ala caruia noi ii zicem mozol. Cand am trecut inapoi dupa 10-15 min tot nu terminasera.
Printre Dune e raiul nudistilor. Si nu stiu cum dar toti se aflau in miscare. Nu credeam ca problemele din scoala generala cu viteza, timp, distanta imi vor folosi la ceva. Avand un copil mic a trebuit sa fac slalom printre ei. Si am facut-o cu succes. Plaja din dreptul dunelor e tot pentru nudisti.

Edited by vladec, 05 January 2013 - 03:20.


#40
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Stiti cum e vremea in februarie? Acum sunt vreo 20 grade cu soare dar sa nu fie vant sau altceva.
A fost cineva in februrie?

Ma bate asa un gand ...

#41
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
vladec, unde ai stat acolo? ceva preturi? Cum se ajunge aclo cel mai usor ? (comapnii aeriene ma refer). As vrea tot decembrei imdeiat dupa Craciun, sa prindem revelionul acolo. Nu vrem sa sarbatorim ci doar sa ne prinda noul an intr-un loc "altfel".

#42
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Pai Delphinash, baga putina viteza! Cumpara cat mai repede biletele de avion, sa mai prinzi preturi cat de cat rezonabile. Apoi cauta cazare. Sau fa-le pe astea in paralel, dar incearca sa te misti repede pentru ca daca nu va ramane pe Revelionul viitor aventura!

Spor!

#43
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Am cam bagat viteza :D Ne-am orientat catre Puerto Rico, inteleg ca e mai cald in zona, destul de aproape de maspalomas. Un hotel destul de bunla pret, nu arata f rau...In schimb biletele de avion ne omoara, mai scumpe decat cazarea :D

#44
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 Delphinash, on 05 septembrie 2013 - 12:18, said:

Am cam bagat viteza Posted Image Ne-am orientat catre Puerto Rico, inteleg ca e mai cald in zona, destul de aproape de maspalomas. Un hotel destul de bunla pret, nu arata f rau...In schimb biletele de avion ne omoara, mai scumpe decat cazarea Posted Image

Cazarea este divina atat in Gran Canaria, cat si in Tenerife! Cat am umblat prin lume, nu am vazut nicaieri apartamente de 60-70m2 la pret de 45-50 euro/noapte (mic dejun inclus)! Le zicea 1 bedroom apartment, dar de fapt aveau 2 camere decomandate, bucatarie utilata, baie, terasa catre mare cat China, am regretat enorm ca nu am stat decat cate o noapte in fiecare locatie (am testat 2 cazari in Tenerife si 2 in Gran Canaria). Unul avea inclusiv magazin cu mancare (fidea, supe la pachet, oua, conserve etc.) la parter!

Avioane: EasyJet, Binter Canarias, Ryanair, Vueling.... Vrei plecare din Bucuresti si revelion acolo, da? Sa vedem ce gasim...

#45
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

 fly_dream, on 05 septembrie 2013 - 12:59, said:

....am regretat enorm ca nu am stat decat cate o noapte in fiecare locatie (am testat 2 cazari in Tenerife si 2 in Gran Canaria).
Sa vedem ce gasim...

Oare cand te vei lecui Posted Image ?
Pe de alta parte, chiar sunt curios, ce legaturi low-cost putem face pe ruta OTP => Gran Canaria  si  Lanzarote => OTP ?

#46
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
gata am rezervat. Am gasit o oferta bunicica prin expedia.uk

Am luat hotel Cala Blanca in Taurito (zona Puerto Rico, nu sunt f sigura cum e cu regiunile astea), langa Paya de Mogan. http://www.booking.c...-blanca.en.html
Arata destul de ok, review-urile sunt destul de ok, are si un restaurant si un minimarket, deci mai la indemana. Vom inchiria o masina la Madrid pt 6 zile, in jur de 147 de euro fara limita de km.
Oferta cu zbor Madrid-Las Palmas si hotel a fost de 1056 euro.
Apoi zborul cu blue air Bucuresti- Madrid.... destul de scump...vreo 456 euro (2 persoane). Inca o noapte in Madrid pt ca nu era zbor in acceasi zi la intoarcere, inca 27 de euro/1 noapte.
In total vor fi undeva pe la 1700 si cu tot cu cheltuiala de acolo, mancare si altele pe la 2000-2500.
Sper sa fie ok.
Nu stiu ce vom face de Revelion....poate gasim ceva pe acolo sa ne distram daca nu ne va ajunge sa petrecem noul an in 2 :)

#47
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 metalactual, on 05 septembrie 2013 - 17:36, said:

Oare cand te vei lecui Posted Image ?
Pe de alta parte, chiar sunt curios, ce legaturi low-cost putem face pe ruta OTP => Gran Canaria  si  Lanzarote => OTP ?

Nu ma lecuiesc (sper) in urmatoarele 1-2 decenii!!! Daca mi-as permite, as mai zabovi un pic mai mult in unele zone, dar in general nu regret ca am vazut o droaie de locuri mai.... zglobiu/basic in loc de cateva foarte aprofundat. In unele revin (de exemplu, Parisul este o destinatie obligatorie fie si o zi pe an, Italia - am parcurs coasta Amalfi de cate ori am avut ocazia, prin Roma as bantui ori de cate ori prind bilete dus-intors la Wizz cu 1 milion si-un pic).

Cat despre Canare, spune-mi la cate zile te gandesti si-ti arat cum as face eu!

N-am apucat sa povestesc experienta de anul trecut, dar atunci au fost implicate si masini inchiriate, nu doar avioane. Am mers Bucuresti-Paris cu Wizz sau BlueAir, apoi Paris-Lisabona cu EasyJet, masina inchiriata din Lisabona, mers Sintra - coasta vestica - cea sudica - Faro, lasat masina si luat avionul (Ryan) pana la Porto (vizitat orasul), iar Ryan pana in Gran Canaria, inchiriat masina 2 zile, apoi Binter pana in Tenerife, iar inchiriat masina 2 zile, apoi Ryan pana la Sevilla (nu o vazusem, asa ca n-a fost doar escala), apoi alt Ryan pana in Pisa (pe care n-o mai vizitasem) si Wizz pana acasa. Cam multe, stiu, dar am si vazut destule.... Combinatiile de avioane le-am facut nu doar ca sa topai dintr-un loc in altul, ci si ca sa vad locuri in care nu fusesem si pe care nu prea aveam cum sa le leg de alte destinatii si nici sa le vizitez doar pe ele.

Edited by fly_dream, 06 September 2013 - 14:13.


#48
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
@fly esti o scumpica...am ametit doar citind pe unde ai fost.
Nu stiu daca la anul ajung in canare, insa planul in mare ar fi: OTP - Gran Canaria ( 7n pe insula ), ferry pana in Fuerteventura ( 4n pe insula ), ferry pana in Lanzarote ( 3n pe insula ) si Lanzarote - OTP.
Idei, combinatii pentru zboruri ?

#49
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006
hai ca imi place planul cu gran canaria+lanzarote ....poate ma bag si eu dar anul viitor de craciun+revelion :))))))))
va urmaresc pe aici ...asteptam de la fly_dream ceva combinatii de zboruri :D
imi e dor de insulele canare !!!!
vacante placute tuturor!

#50
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
AMR 9 zile :))

Aveti idee cam cum se imbraca lumea in Gran canaria in eprioada asta a anului ? O fi cald ? am vazut ca temperature e undeva in jur de 20 de grade dar parca nu poti sta doar in tricouri si pantaloni scurti? Cei care ati fost un pont va rog ? Nu stiu ce sa car dupa mine ...

#51
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

 Delphinash, on 18 decembrie 2013 - 15:22, said:

AMR 9 zile Posted Image)

Aveti idee cam cum se imbraca lumea in Gran canaria in eprioada asta a anului ? O fi cald ? am vazut ca temperature e undeva in jur de 20 de grade dar parca nu poti sta doar in tricouri si pantaloni scurti? Cei care ati fost un pont va rog ? Nu stiu ce sa car dupa mine ...

Eu zic să nu-ți iei paltonul cu tine. :D

Distracție plăcută pe acolo.

#52
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

 mufa, on 18 decembrie 2013 - 22:16, said:

Eu zic să nu-ți iei paltonul cu tine. Posted Image

Distracție plăcută pe acolo.

nu-l iau...de fapt o sa plec de aici cu o geaca ca aci e frig rau :D

#53
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010

 Delphinash, on 18 decembrie 2013 - 15:22, said:

AMR 9 zile Posted Image)  --- Gran canaria ---
Impresii "calde"... ruta de zbor, aeroport/uri escala, companii aeriene folosite, vremea in insula/e in aceasta perioada, plaje, obiective turistice vizitate, etc.. Ai fost in sud, in Maspalomas ? Daca da, ce impresie ti-a facut ?

Edited by raul_6776, 04 January 2014 - 08:36.


#54
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Ok, am revenit din frumoasa gran canaria pe 3 ianuarie. A fost un sejur frumos, neasteptat din multe puncte de vedere dar una peste alta e de vazut s de bifat pe lista calatoriilor.
Noi am stat in Taurito, regiunea Mogan, o zona f frumoasa cu multe hoteluri situate in terase pe stanci. Hotelul nostru a fost Cala Blanca. Nu pot sa spun ca a fost rau dar nici f bine pt cat a costat pe noapte. Noi am avut si o mica neintelegere acolo. Fiind platit integral cu 3 luni inainte am cerut cateva lucruri: sa fie la un etaj superior si sa avem pat dublu. Cand am ajuns, am constat cu stupoare ca etajul superior acordat era doar 2 si cum era situate hotelul era de fapt langa sosea. Camera era de fapt un fel de apartament, cu living si dormitory, nimic rau in asta, doar ca paturile erau total separate. Cei de la receptive nu prea si-au dat interesul sa resolve pb, au zis ca e vina lor ca n-au vazut cerintele dar ca mai mult de a uni paturile nu pot face. Le-am spus ca noi am rezervat un studio nu un apartment dar au replicat ca in Canara nu exista camera cu paturi duble :))))))))))))
O alta cerinta a partenerului meu a fost ca atunci cand sosim sa avem in camera flori si vin ca si surpriza pt mine ( a fost trimis un mail cu cateva zile inainte, nu a raspuns nimeni). Nu am gasit nimic evident. totul ar fi fost evident contra cost (noi le-am spus ca suntem honeymooners :D). La final au zis ca n-au vazut niciun mail si au intrebat de fata cu mine: pana la urma mai vreti florile si vinul? Am raspuns un pic nervosi: nu, nu mai vrem nimic...
Pana la urma ne-au unit paturile. Un etaj superior nu am primit pt ca la 3 erau doar pt 4-6 personae, iar de la 4 la 6 erau pt membrii clubului...cala blanca este Club...dar nu au mentionat asta nicaieri pe site. Pana a urma privelistea a fost ok de pe balcon.
Asta a fost primul contact neplacut.
Apartamentul ear marisor, drmitorul era un pic inghesuit, balcon mare cu masa si scaun, cu 2 sezlonguri, bucatarie complet mobilata si utilata (gaseai abslout orice de la aparatura la orice fel de tacam sau ustensila). mobilierul era dragut dar un pic cam vechi, baia nu m-a placut, era veche....dar avea apa f fiebinte ceea ce e un punct forte. Apartamentele destul de greu de ajuns la ele, folseai 2 lifturi pt un etaj practice. Lifturi exterioare din geam, priveliste frumoasa din ele. Piscina era incalzita permanent, restaurantul micut, cam scump la mancare, vorbitori de limba engleza nu prea....cocktailuri f naspa, servire f inceata. dar asta era peste tot. Curatenie au facut 1 data dupa vreo 3 zile.

In insula preturile sunt destul de mari la mancare si efectiv nu prea ai ce manca sincer. peste tot menul este format dintr-o singura pagina cu cateva feluri de mancare....f scumpa si pe care de multe ori am dat-o inapoi intreaga. dadeam pe o masa pt doua personae si cate 30-40 de euro, chiar 50...cel mai ieftin cred ca a fost 25-27. In ultimele zile ne-am lasat sa mai comandam mancare gatita pt ca nu o mancam asa ca am mers pe hamburger si sandvisuri...erau mai bune si mancabile. Desprea toate astea va povestesc mai multe in alt post.

Am fost in Maspalomas care e superba, la dune e mirific, imensitatea oceanului, palja kilometrica...divin
Am prins vreme buna, 23-25-27 de grade, dar mult vant in zona maspalomas-meloneras....in Taurito nu era deloc vant.
O singura data a plouat un pic, intr-o dupa amiza, pe 28 dec dar a trecut repede. Meloneras e o zona exclusivista, pe faleza oceanului, cu multe resturamte si hoteluri de 5 stele. Hotelul Costa meloneras m-a lasat muta de uimire, se putea vizita in gradina...o piscine realizata ca si marea, cu intrare lina care sugera nispi, intinsa pe o suprafata imensa...incredibil de albastra cu palmieri...o minune !!!!
Cam atat am vizitat...in ultima zi in drum spre aeroport am vizitat las Palmas care e f mare ca si oras, ma asteptam la ceva mai mic.

Ruta de zbor a fost : Bucuresti- Madrid cu blue air...oribil ca de obicei.... apoi Las Palmas- Gran Canaria cu Air Europa, deja altceva...cu ecrane in avion care iti aratau ruta avionului, grade, altitudine...frumos. De la aeroport am avut inchiriata masina, o skoda fabia excelenta.
La intoarcere a fost un pic mai nasol. Din Las palmas ne-au decalat avionul de la 6 la 7 seara inca de acum vreo luna. Cand am ajuns din nou o noua intarziere si nici nu stiau cat. Am stat si am asteptat sa vedem ce apare pe ecrane...a plecat pe la 8 si ceva. Dar am avut norocul sa avem un avion care venea din America de Sud si a fost un transatalantic, din Acela imens, cu scaune si pe mijloc...f tare !!! nu am fost niciodata cu asa ceva dar a fost o experienta frumoasa. Am ajuns la Madrid f tarziu pe la 12.30 noaptea. Am avut si acolo o aventura la hotel....am asteptat mai mult de 3 sferturi de ora sa ne faca check in-ul.....pt ca avea o pb cu alti client si pe noi nici macar nu ne-a intrebat ce vrem...pe la 1.30 am reusit sa ajungem prin camera.
A dua zi din nou Madfrid buc cu blue air si mai oribil decat la dus...

Va mai povestesc mai tarziu si revin si cu poze ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate