Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Gran Canaria

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#19
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
<mihaelasv>, este scumpa insula ? Si noi am vrea sa mergem la inceputul anului viitor dar inca mai facem socoteli. Sunt magazine, supermarketuri sau ceva de genul de unde poti cumpara mancare pentru acasa? Te poti intelege cu localnicii in engleza sau franceza? Multumesc mult

#20
mihaelasv

mihaelasv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.01.2009

View PostWhiky, on 23rd July 2010, 18:09, said:

<mihaelasv>, este scumpa insula ? Si noi am vrea sa mergem la inceputul anului viitor dar inca mai facem socoteli. Sunt magazine, supermarketuri sau ceva de genul de unde poti cumpara mancare pentru acasa? Te poti intelege cu localnicii in engleza sau franceza? Multumesc mult

Daca ati fost in Grecia e cam ca acolo.Sunt o gramada de supermarketuri dar sa mergeti la alea din oras, nu alea de pe plaja.Este o retea demagazine SPAR, Billa.Foarte ok.Iaurturi, lapte, branzeturi, fructe si apa..O sticla de 1,5 l de apa costa la alimentara 0,60 centi, o cutie de 1l lapte cam un euro.Deci e ca la noi:)Cam asta cumparam noi.Dar gasesti..Sunt si din astea mari, dar trebuie sa ai masina sa ajungi in afara oraselor.Noi ne-am multumit cu cele din zona noastra.Localnicii  nu prea sunt:)ca e statiune turistica Nu prea se obosesc spaniolii sa vorbeasca engleza, dar e ok.Noi romanii intelegem spaniola, ca sunt asemanatoare limbile.Franceza n-am incercat de multi ani:)decat in Montreal:)

#21
Basti

Basti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 26.06.2008

View Postmihaelasv, on 22nd July 2010, 23:16, said:

..In Fuerteventura ai ce face?Unde e mai fain sa stai?in Lanzarote sau Fuerteventura?

In ambele ai ce face. Daca vrei plaje intinse, liniste atunci alegi Fuerteventura. E frumos in nord, la Corralejo..sunt niste dune asemanatoare cu cele din Playa del Ingles.
Mai la sud gaseste plaje intinse, lagune cat vezi cu ochii, multi surferi! E frumos, merita vazut!

In Lanzarote nu sunt plaje atat de frumoase precum in Fuerte, insa ai ce vedea. Peisajul vulcanic, arid, fara vegetatie pe alocuri este absolut impresionant. Recomand statiunea Puerto del Carmen, cazare la apartamente, fara mic dejun, HB sau AI! Iti trebuie o vara intreaga ca sa incerci mancarea tuturor restaurantelor din statiune :)

#22
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
Multumesc <mihaelasv>, lucrurile astea chiar conteaza intr-o vacanta, mai ales daca nu pleci cu buget nelimitat. Stiti cumva cat costa plimbarea cu vaporasul cu fund de sticla sau cum se numeste firma care il face? Am cautat pe net dar nu prea am gasit mare lucru.

#23
lexie

lexie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.06.2008

View PostWhiky, on 23rd July 2010, 23:32, said:

Multumesc <mihaelasv>, lucrurile astea chiar conteaza intr-o vacanta, mai ales daca nu pleci cu buget nelimitat. Stiti cumva cat costa plimbarea cu vaporasul cu fund de sticla sau cum se numeste firma care il face? Am cautat pe net dar nu prea am gasit mare lucru.

Eu nu stiu daca vaporasul de care vorbesti tu e unul din acelea cu care am fost si eu; daca asa o fi (sunt cursele directe intre diversele plaje), atunci e cam dezamagitor. ne-au chemat, la un moment dat, sa vedem pestii, dar mare lucru nu remarcai. 2-3 speriati micuti...e mai mult reclama....

#24
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
Multumesc lexie pentru raspuns. Ma gandeam sa profit la maximum de vacanta in Gran Canaria de asta ma gandeam si la vaporas. Tu ai inchiriat apartament sau ai stat la hotel? Ai inchiriat masina sa vezi insula ? Cu ce companii aeriene ai zburat pana acolo si cam cat a costat?

#25
lexie

lexie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.06.2008

View PostWhiky, on 28th July 2010, 14:14, said:

Multumesc lexie pentru raspuns. Ma gandeam sa profit la maximum de vacanta in Gran Canaria de asta ma gandeam si la vaporas. Tu ai inchiriat apartament sau ai stat la hotel? Ai inchiriat masina sa vezi insula ? Cu ce companii aeriene ai zburat pana acolo si cam cat a costat?

Am stat la hotel, a fost superb, e scump, dar cu siguranta de neuitat (Sheraton Salobre se cheama). Era cam izolat, intr-un golf superb, la 10 min cu taxiul de Maspalamos si Playa del Ingles. in primele zile n-am simtit nicio nevoie sa coboram in statiune, pt ca totul era perfect acolo. Ne-am descurcat fara masina...desi ar fi fost, clar, mai bine cu. De vazut insula am vazut-o mergand cu autobuzul din loc in loc, dar am apelat si la vaporas ca sa trecem din Porto Rico in Mogan. Privelistea super. Am mai postat ceva imformatii in topicul asta si mai demult.

Avionul l-am rezervat in februarie pt sfarsitul lui mai, a costat 90 de E BlueAir-ul pana la Madrid si 30 de euro Spanair-ul pana in Las Palmas. Din Las Palmas sunt autobuze destul de ieftine, cam 40 de min pana in Maspalomas. Spanair-ul nu mi s-a parut tocmai profi, dar la banii astia...Partea interesanat e ca cica nu-s low-cost. Dar mai ai si varianta Ryanair, tot f ieftina, din Madrid sau Barcelona.

Eu, una, sper sa ma intorc in Canare, vreau sa vad si Fuerteventura si Tenerife.

#26
mihaelasv

mihaelasv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.01.2009

View PostWhiky, on 28th July 2010, 14:14, said:

Multumesc lexie pentru raspuns. Ma gandeam sa profit la maximum de vacanta in Gran Canaria de asta ma gandeam si la vaporas. Tu ai inchiriat apartament sau ai stat la hotel? Ai inchiriat masina sa vezi insula ? Cu ce companii aeriene ai zburat pana acolo si cam cat a costat?

Vaporasul costa in jur de 25 de euro , in care ai inclus si transportul pana in puerto de mogan si retur.Si e pana in ora 17.00. N-am fost, pentru ca mi-au zis oamenii ca nu e mare sfaraiala..POti incerca cu easy jetul.Mergi pana in madrid si de acolo ai in insule.Dar trebuie sa le iei din timp daca vrei ieftin.

#27
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
Multumesc de raspunsuri, intr-adevar am in vedere si easyjet-ul si spanair-ul si ryanair-ul si chiar vreau sa cumpar biletele desi intentionam sa mergem abia in februarie-martie anul viitor. Multumesc inca o data amandurora pentru raspunsurile prompte si voi mai abuza de bunavoinata voastra pentru ceva informatii.

#28
stefanar

stefanar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2010

View Posttorres_23, on 6th July 2010, 22:41, said:

Dupa lungi cautari am hotarat sa plec in octombrie in Gran Canaria, insa nu sunt hotarat in ce statiune si de unde sa cumpar vacanta. As prefera o statiune unde sa fie cat mai multi tineri, plaja aproape si agitatie!!! Precizez ca voi pleca doar eu cu prietena.
Astept sfaturi de la veterani!!!


Eu am fost anul trecut cu agentia Perfect Tour, a fost superok.
Ca plaja, Playa del Ingles este foarte mare si diversa.
Eu am stat in Meloneras, a fost superb, faleza e spectaculoasa si plina de agitatie seara, cocktail-uri mai bune decat acolo nu am baut nicaieri: Gin Fizz e superbun, Mojito la fel, capuccino-ul e iar ft bun.
In zona playa del ingles ( partea de oras ) seara e multa agitatie, cluburi etc. Maspalomas e ft aproape, la fel si Playa del Ingles.
Asta e hotelul in care am stat - http://www.lopesanho...t-thalasso.html -  e impecabil, am fost mai mult decat multumit, am luat demipensiune - mancarea este extraordinara si de o mare diversitate, nu stii ce sa alegi.
Se poate lua autobuzul si sa mergi in munti, am mers la Tejeda, iti trebuie nervi tari, pt ca drumul e ft accidentat, abrupt cum urci pe munte, se ajunge ft sus, pe o parte e muntele, iar pe cealalta e prapastie, insa soferii conduc extrem de bine si, culmea, in viteza, mi-a stat inima de cateva ori, drumul e ft ingust, iar la curbe, singura modalitate de a anunta ca "vii" e claxonul, e drum cu o singura banda.
S-aveti distractie maxima!

#29
vasa

vasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.06.2011
salutare dupa 1 ian plec in grancanaria ptr. 10 zile poate sa-mi spuna cineva daca e bine sa inchiriez masina si cam cat costa???

#30
do2u

do2u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.02.2008

View Postvasa, on 26th November 2011, 18:53, said:

salutare dupa 1 ian plec in grancanaria ptr. 10 zile poate sa-mi spuna cineva daca e bine sa inchiriez masina si cam cat costa???

Daca vrei sa vizitezi insula masina e foarte utila. Trebuie sa ai un pic de experienta ca sofer, dar traseele normale nu sunt atat de inspaimantatoare pe cat spun unii. Evident, daca o iei mai pe coclauri (GC606 de exemplu) s-ar putea sa ai ceva emotii :)
Drumurile sunt inguste in multe locuri, dar foarte bine intretinute. Daca conduci prudent si nu te fura peisajul (principalul pericol :) ) nu ai de ce sa-ti faci griji.
In vara am inchiriat un Opel Astra pentru 10 zile cu 220 Euro (+- 10 euro, nu mai stiu exact) de la Cicar. E o firma foarte OK, asigurarea este OK (fara chestii ascunse), al doilea sofer gratis etc.

#31
vasa

vasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.06.2011

View Postdo2u, on 12th December 2011, 13:05, said:

Daca vrei sa vizitezi insula masina e foarte utila. Trebuie sa ai un pic de experienta ca sofer, dar traseele normale nu sunt atat de inspaimantatoare pe cat spun unii. Evident, daca o iei mai pe coclauri (GC606 de exemplu) s-ar putea sa ai ceva emotii :)
Drumurile sunt inguste in multe locuri, dar foarte bine intretinute. Daca conduci prudent si nu te fura peisajul (principalul pericol :) ) nu ai de ce sa-ti faci griji.
In vara am inchiriat un Opel Astra pentru 10 zile cu 220 Euro (+- 10 euro, nu mai stiu exact) de la Cicar. E o firma foarte OK, asigurarea este OK (fara chestii ascunse), al doilea sofer gratis etc.
mii de multumiri , ma astept sa fie aproape ca si in tenerife pt ca si acolo masina mi-a fost de mare folos

#32
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006

View Postvasa, on 26th November 2011, 18:53, said:

salutare dupa 1 ian plec in grancanaria ptr. 10 zile poate sa-mi spuna cineva daca e bine sa inchiriez masina si cam cat costa???


salutare! banuiesc ca te-ai intors....cum a fost vremea?

#33
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postdo2u, on 12 decembrie 2011 - 13:05, said:

Daca vrei sa vizitezi insula masina e foarte utila. Trebuie sa ai un pic de experienta ca sofer, dar traseele normale nu sunt atat de inspaimantatoare pe cat spun unii. Evident, daca o iei mai pe coclauri (GC606 de exemplu) s-ar putea sa ai ceva emotii Posted Image
Drumurile sunt inguste in multe locuri, dar foarte bine intretinute. Daca conduci prudent si nu te fura peisajul (principalul pericol Posted Image ) nu ai de ce sa-ti faci griji.
In vara am inchiriat un Opel Astra pentru 10 zile cu 220 Euro (+- 10 euro, nu mai stiu exact) de la Cicar. E o firma foarte OK, asigurarea este OK (fara chestii ascunse), al doilea sofer gratis etc.

Doua intrebari pentru o vajaiala de o zi si un pic in Gran Canaria:

1. Merita si, daca da, conteaza cu ce firma faci excursia pe mare pentru vizualizare de delfini si balene?

2. Am inchiriat un Opel Astra nou (de la Orcar pare-mi-se), ce drumuri interesante sugerati? (Ceva scenic si palpitant, dar nu foarte lung pentru ca nu ne permite timpul.)

Edited by fly_dream, 08 September 2012 - 14:22.


#34
do2u

do2u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.02.2008

View Postfly_dream, on 08 septembrie 2012 - 14:20, said:

Doua intrebari pentru o vajaiala de o zi si un pic in Gran Canaria:

1. Merita si, daca da, conteaza cu ce firma faci excursia pe mare pentru vizualizare de delfini si balene?

2. Am inchiriat un Opel Astra nou (de la Orcar pare-mi-se), ce drumuri interesante sugerati? (Ceva scenic si palpitant, dar nu foarte lung pentru ca nu ne permite timpul.)

Eu nu am facut excursia cu balene si delfini. O aveam pe lista, dar nu mi-am facut rezervari din timp si am sarit peste. Din cate am inteles sunt sanse maricele sa nu vezi delfini si balene. Unii organizatori de excursii ofera posibilitatea sa mai mergi (gratuit) si in alta zi in caz ca nu vezi nimic.

Despre drumuri palpitante pot sa-ti dau traseele facute de mine in 3 zile. Insula e destul de mica incat poate fi inconjurata lejer intr-o singura zi (cam 250km).
1. http://goo.gl/AJYX5
2. http://goo.gl/yFjsz
3. http://goo.gl/1A9Le

Noi am stat in Maspalomas, deci toate traseele incep si se termina acolo, dar se pot adapta.
Desi toate traseele de mai sus mi s-au parut spectaculoase, daca ar fi sa aleg un singur traseu de aprox o zi as alege ceva de genul:
Maspalomas - GC60 - Fataga - San Bartolome de Tirajana - Cruz Grande (X) - Roque Nublo (X) - Pico de las Nieves - Mirador de Becera -  Cruz de Tejeda - Tejeda - Parador de Cruz de Tejeda - GC21 si apoi mai departe spre Teror si Las Palmas.

Toate traseele pe care le-am facut au inclus si cateva plimbari per pedes. In traseul exemplu de mai sus se pot face plimbari de 1-2 h la Cruz Grande sau Roque Nublo. Peisajele sunt cu adevarat spectaculoase cand urci un pic mai sus de sosea Posted Image

Edited by do2u, 11 September 2012 - 11:02.


#35
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postdo2u, on 11 septembrie 2012 - 10:59, said:

Eu nu am facut excursia cu balene si delfini. O aveam pe lista, dar nu mi-am facut rezervari din timp si am sarit peste. Din cate am inteles sunt sanse maricele sa nu vezi delfini si balene. Unii organizatori de excursii ofera posibilitatea sa mai mergi (gratuit) si in alta zi in caz ca nu vezi nimic.

Despre drumuri palpitante pot sa-ti dau traseele facute de mine in 3 zile. Insula e destul de mica incat poate fi inconjurata lejer intr-o singura zi (cam 250km).
1. http://goo.gl/AJYX5
2. http://goo.gl/yFjsz
3. http://goo.gl/1A9Le

Noi am stat in Maspalomas, deci toate traseele incep si se termina acolo, dar se pot adapta.
Desi toate traseele de mai sus mi s-au parut spectaculoase, daca ar fi sa aleg un singur traseu de aprox o zi as alege ceva de genul:
Maspalomas - GC60 - Fataga - San Bartolome de Tirajana - Cruz Grande (X) - Roque Nublo (X) - Pico de las Nieves - Mirador de Becera -  Cruz de Tejeda - Tejeda - Parador de Cruz de Tejeda - GC21 si apoi mai departe spre Teror si Las Palmas.

Toate traseele pe care le-am facut au inclus si cateva plimbari per pedes. In traseul exemplu de mai sus se pot face plimbari de 1-2 h la Cruz Grande sau Roque Nublo. Peisajele sunt cu adevarat spectaculoase cand urci un pic mai sus de sosea Posted Image

Merci muuuult!

Ideea este ca aterizam candva seara, cazare am luat intre aeroport si Maspalomas (in apropiere de Maspalomas, ca sa fiu mai precisa), nopti vor fi 2, insa sta inseamna practic doar o zi intreaga intrucat parasim insula la 10 dimineata.

Initial, dupa prima documentare si pentru ca programul nu depinde doar de mine, inclusesem o plimbare cu camila la Maspalomas, un pic de plaja-inot in zona, Mogan (excursia in cautare de delfini si balene) si o incursiune fie in centrul, fie in vestul insulei, fie spre Las Palmas, dar intre timp nu ma mai tenteaza vaporasul (nici nu e sigur ca vedem animalutele cu pricina - si o alta zi nu mai avem acolo ca sa putem amana - plus ca multi se plang ca au avut rau de mare) si astfel se elibereaza 2-3 ore si pot sa ma gandesc la inconjurul insulei. Am zarit niste filmulete cu trasee de driving foarte incitante in vest, prapastioase, in genul meu..... de aceea am intrebat ce sa aleg (creme de la creme!). Primul traseu propus de tine este cam ceea ce as vrea pentru ca include si capitala, si zona aia din vest, celelalte doua vizeaza centrul.... Nici nu stiu ce sa aleg! Acum cercetez si traseul de o zi... si studiez ce inseamna acele drumuri per pedes.

Later edit: Tu preferi un traseu pe centru... Ce-ar fi sa parcurg coasta vestica, sa trec prin Las Palmas si sa revin prin centru? Partea din est este spectaculoasa? Problema este ca exista 3 drumuri principale (vestul, estul, centrul) si eu trebuie sa aleg doar doua.....

Edited by fly_dream, 11 September 2012 - 21:49.


#36
do2u

do2u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.02.2008

View Postfly_dream, on 11 septembrie 2012 - 21:37, said:



Merci muuuult!

Ideea este ca aterizam candva seara, cazare am luat intre aeroport si Maspalomas (in apropiere de Maspalomas, ca sa fiu mai precisa), nopti vor fi 2, insa sta inseamna practic doar o zi intreaga intrucat parasim insula la 10 dimineata.

Initial, dupa prima documentare si pentru ca programul nu depinde doar de mine, inclusesem o plimbare cu camila la Maspalomas, un pic de plaja-inot in zona, Mogan (excursia in cautare de delfini si balene) si o incursiune fie in centrul, fie in vestul insulei, fie spre Las Palmas, dar intre timp nu ma mai tenteaza vaporasul (nici nu e sigur ca vedem animalutele cu pricina - si o alta zi nu mai avem acolo ca sa putem amana - plus ca multi se plang ca au avut rau de mare) si astfel se elibereaza 2-3 ore si pot sa ma gandesc la inconjurul insulei. Am zarit niste filmulete cu trasee de driving foarte incitante in vest, prapastioase, in genul meu..... de aceea am intrebat ce sa aleg (creme de la creme!). Primul traseu propus de tine este cam ceea ce as vrea pentru ca include si capitala, si zona aia din vest, celelalte doua vizeaza centrul.... Nici nu stiu ce sa aleg! Acum cercetez si traseul de o zi... si studiez ce inseamna acele drumuri per pedes.

Later edit: Tu preferi un traseu pe centru... Ce-ar fi sa parcurg coasta vestica, sa trec prin Las Palmas si sa revin prin centru? Partea din est este spectaculoasa? Problema este ca exista 3 drumuri principale (vestul, estul, centrul) si eu trebuie sa aleg doar doua.....

Traseul pe partea de vest este destul de spectaculos. E drum de coasta foarte frumos cu peisaje interesante. Tot drum de coasta interesant mai este si drumul din Maspalomas pana in Mogan (GC500, nu autostrada)
Pe partea de est nu e nimic interesant. E autostrada prin "campie" :)

Nu stiu daca se poate combina un traseu pe coasta de vest + Las Palmas + centrul insulei... La ceva trebuie renuntat.
Traseul 1 pe care l-am dat mai sus ne-a luat cam toata ziua pana in Las Palmas (cu vreo 2-3 ore de plimbari pe jos + pranz in Puerto de las Nieves). Bucata Las Palmas - Maspalomas am facut-o seara tarziu (sunt cam 30 minute pe autostrada).

Ati putea sa renuntati la Las Palmas si dupa drumul pe coasta de vest, din Santa Maria de Guia sa o luati spre Moya (GC70/GC700), Firgas, Valleseco, Tejeda etc...
Ar trebui facuta o simulare pe Google Maps ca sa vedeti daca e timp suficient, mai ales ca mai trebuie facute si pauze de masa, de admirat peisajul etc :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate