Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptie Eutelsat 5 West. Este po...

Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet
 Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 

Costa del Sol

- - - - -
  • Please log in to reply
1006 replies to this topic

#37
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Fiti linistita: unii vorbesc de Spania, altii vorbesc de Turcia.

#38
geticul

geticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.07.2006
la all inclusiv am fost de cateva ori, prin tunis.

de exemplu in turcia multi spun ca e mai bine cu all inclusiv. Ca la greci nu e bine all inclusiv. intreb ca nu stiu ce sa fac. sa aleg all inclusiv, inseamna ca aleg hotel, sau cu demipensiune si aleg un apartament sau o vila.

#39
CristinaPara

CristinaPara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2010

View Postcopjob2000, on 24th February 2010, 20:44, said:

Astfel de informații le afli de la fața locului!
Curse spre Maroc sunt zilnice... cel puțin din Gibraltar (spre Ceuta) , Malaga și Almeria (spre Melila) și din Cadiz spre Tanger!
Distracție plăcută!

Multumesc de raspuns! As fi vrut sa aflu ce pret au aceste curse! Mai sunt cateva luni si am de strans ceva bani... Macar sa stiu aproximativ cat costa.

#40
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Exista topice separate pt. vacantele in alta parte decat destinatia care face subiectul topicului. V-as ruga sa le folositi pe acelea. Multumesc! :)

#41
geticul

geticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.07.2006

View Postme_and_myself, on 25th February 2010, 21:26, said:

Exista topice separate pt. vacantele in alta parte decat destinatia care face subiectul topicului. V-as ruga sa le folositi pe acelea. Multumesc! :)


eu am pus o intrebare la obiect. in ultimele 2 zile mi-am schimbat optiunile de vacanta, si ca sa nu mai pierd timp cu cautatul am pus intrebarea care a fost.

in spania cum este bine sa pleci in concediu?  la all inclusiv sau demipensiune?

daca altii fac comentarii in legatura cu alte subiecte e treaba lor.

scuze, dar mi s-a pus pata.

#42
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postgeticul, on 25th February 2010, 22:52, said:

in spania cum este bine sa pleci in concediu?  la all inclusiv sau demipensiune?

Doar cu mic dejun :rolleyes: , IMHO.
Dacă nu ești tipul de turist plimbăreț ( așa cum sunt eu ) poți să te lași legat de hotel.
Dar e cam păcat, zic eu ...

Pe coastă este o cale ferată cu niște curse destul de dese ( la intervale de 15 - 25 minute ).  
Nu știu dacă merg noaptea , dar dacă circulă, este gară chiar în aeroportul din Malaga.  Se circulă chiar foarte comod.  Eu am vizitat câteva stațiuni folosind trenul și nu am regretat.  Ba chiar aș recomanda călduros.    În sezon este de preferat mașinii.

View PostRaisa23, on 21st February 2010, 16:30, said:

Si eu mi-am facut temele tot pentru Spania, si am urmat ideea lui Tomaso cu vila. Am gasit vila cu 1100E ptr 11 nopti 6 persoane in El faro, la 3 km de Fuengirola, cu piscina si vedere la mare, bilete am luat de pe Blueair, la pret bun iar perioada e 22 iunie -3 Iulie. Am cautat initial apartament in Los Boliches dar am renuntat la ideea de a sta si in vacanta  "la bloc".Mai am de rezervat masina si aici m-am cam blocat caci avionul ajunge la 2 noaptea. Problema a ca suntem 6 din care 5 adulti si  copil de 5 ani? Intrebarea mea era daca e politie in general caci suntem cu 1 in plus in masina si mi-e teama un pic..
mai aveam o intrebare legata de apa, am inteles eu bine sau marea e destul de rece in general?
Oricum, e recomandabila ca bani varianta cu inchiriatul, mai ramane sa vad cum ne cazam, data fiind ora ciudata de ajuns acolo, dar asta e .. e low cost.

Până la Fuengirola merge trenul.   Nu știu dacă la ora două noaptea, dar dacă aflu, postez aici.
Poliție nu prea este. Nici nu se prea stresează când vine vorba despre turiști.  Îmi face impresia că chiar există un fel de convenție nescrisă printre polițiști ca să nu tracaseze turiștii cu controale.    Oricum, copilul nici nu are rost să îl treceți la numărătoare.

Aș vrea să vă sugerez un bun început de vacanță.
Ajungeți la ora două noaptea. Ok. Nu e stres.
Mai aveți trei ore până se face lumină.  La 5 încep să circule trenurile.  Profitați de momentul venirii ca să admirați un răsărit de soare, să beți o cafeluță.  Apoi, după ce se luminează, este altă viață.  Plecați ușurel cu trenul ( vă costă vreo câțiva euro), ați economist și ceva bănuți, apoi vedeți voi dacă chiar vă trebuie să închiriați și vreo mașină.

#43
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostCristinaPara, on 25th February 2010, 19:51, said:

As fi vrut sa aflu ce pret au aceste curse! Mai sunt cateva luni si am de strans ceva bani... Macar sa stiu aproximativ cat costa.

Până în 50 Euro de persoană, dus-întors, pentru Algeciras- Ceuta ( Ceuta este jurisdicție spaniolă, nu marocană ).
Poți afla mai multe de aici:
http://www.directfer...co_to_spain.htm

#44
geticul

geticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.07.2006

View Posttomaso, on 26th February 2010, 02:41, said:

Doar cu mic dejun :rolleyes: , IMHO.
Dacă nu ești tipul de turist plimbăreț ( așa cum sunt eu ) poți să te lași legat de hotel.
Dar e cam păcat, zic eu ...

Pe coastă este o cale ferată cu niște curse destul de dese ( la intervale de 15 - 25 minute ).  
Nu știu dacă merg noaptea , dar dacă circulă, este gară chiar în aeroportul din Malaga.  Se circulă chiar foarte comod.  Eu am vizitat câteva stațiuni folosind trenul și nu am regretat.  Ba chiar aș recomanda călduros.    În sezon este de preferat mașinii.



Până la Fuengirola merge trenul.   Nu știu dacă la ora două noaptea, dar dacă aflu, postez aici.
Poliție nu prea este. Nici nu se prea stresează când vine vorba despre turiști.  Îmi face impresia că chiar există un fel de convenție nescrisă printre polițiști ca să nu tracaseze turiștii cu controale.    Oricum, copilul nici nu are rost să îl treceți la numărătoare.

Aș vrea să vă sugerez un bun început de vacanță.
Ajungeți la ora două noaptea. Ok. Nu e stres.
Mai aveți trei ore până se face lumină.  La 5 încep să circule trenurile.  Profitați de momentul venirii ca să admirați un răsărit de soare, să beți o cafeluță.  Apoi, după ce se luminează, este altă viață.  Plecați ușurel cu trenul ( vă costă vreo câțiva euro), ați economist și ceva bănuți, apoi vedeți voi dacă chiar vă trebuie să închiriați și vreo mașină.


mersi de informatii. multe spuse pentru un raspuns simpu.

daca o sa mai am vreo nelamurire o sa iti trimit un PM. Ca idee ne-am orientat spre un apartament intr-o vila sa aiba 2 dormitoare pana in 500 euroi. cred ca e un pret acceptabil pentru o saptamana in iunie.

#45
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
@geticul parerea mea e ca va fi foarte greu cu copilul in aeroport de la 2 noaptea pana dimineata, va fi rupt de somn, daca aveti unde sa il culcati e OK dar altfel il vor apuca plansul si/sau agitatia => un inceput de vacanta aiurea pentru tot grupul.
Asa ca as zice sa platiti si acea prima noapte de cazare si ori va inchiriati masina din aeroport, ori luati un taxi, faceti cumva sa ajungeti noaptea la cazare. Va treziti apoi de voie, pe la 10 si simtiti ca a inceput vacanta, nu o incepeti cu o mare oboseala.

Pentru 2 adulti tineri ar fi Ok, pentru un copil de 5 ani nu cred.
Eu zic ca daca e concediu - e concediu, sa-l facem cat mai placut si relaxat.

Eu n-as lua all-inclusive pe nicaieri pentru ca noi suntem adeptii plimbarilor si mancatului pe unde ne prinde ora mesei, pe la terase, pe unde ne face cu ochiul meniul sau peisajul :).  Nici in Turcia daca m-as duce, nu m-as duce la AI, as prefera sa vizitez tara si sa gust mancarurile specifice la diverse terase.
Dar nu toti avem aceleasi gusturi asa ca ganditi-va ce vi se potriveste.
In orice caz sudul Spaniei e superb, poti in fiecare zi sa vezi ceva frumos daca vrei, mi se pare pacat sa te legi de hotel, dar cum ziceam, fiecare cu gusturile lui.

#46
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Costa del Sol este atât de frumoasă, încât este socotită a fi cea mai atractivă destinație de vară pentru europeni.
Nu este vorba doar despre climă ( cea mai bună din toată Europa ) ci de climatul dat de calitatea oamenilor de acolo.   Sunt sute de mii de englezi, danezi, scandinavi, olandezi, care s-au decis să cumpere proprietăți pe acolo. La început doar ca să aibă o reședință de vacanță,  apoi ca să se stabilească definitiv.

Pentru cineva care se duce acolo câte 10 zile pe an,  eu cred că nu îi ajung 20 de ani ca să se sature.  După ce se satură își lărgește aria și se duce către Portugalia  :rolleyes:

#47
geticul

geticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.07.2006

View Postmdt, on 26th February 2010, 08:55, said:

@geticul parerea mea e ca va fi foarte greu cu copilul in aeroport de la 2 noaptea pana dimineata, va fi rupt de somn, daca aveti unde sa il culcati e OK dar altfel il vor apuca plansul si/sau agitatia => un inceput de vacanta aiurea pentru tot grupul.
Asa ca as zice sa platiti si acea prima noapte de cazare si ori va inchiriati masina din aeroport, ori luati un taxi, faceti cumva sa ajungeti noaptea la cazare. Va treziti apoi de voie, pe la 10 si simtiti ca a inceput vacanta, nu o incepeti cu o mare oboseala.

Pentru 2 adulti tineri ar fi Ok, pentru un copil de 5 ani nu cred.
Eu zic ca daca e concediu - e concediu, sa-l facem cat mai placut si relaxat.

Eu n-as lua all-inclusive pe nicaieri pentru ca noi suntem adeptii plimbarilor si mancatului pe unde ne prinde ora mesei, pe la terase, pe unde ne face cu ochiul meniul sau peisajul :).  Nici in Turcia daca m-as duce, nu m-as duce la AI, as prefera sa vizitez tara si sa gust mancarurile specifice la diverse terase.
Dar nu toti avem aceleasi gusturi asa ca ganditi-va ce vi se potriveste.
In orice caz sudul Spaniei e superb, poti in fiecare zi sa vezi ceva frumos daca vrei, mi se pare pacat sa te legi de hotel, dar cum ziceam, fiecare cu gusturile lui.


asta ne gandeam si noi cum vom face cu piciul. e vreun hotel chiar langa aeroport sa stam in noaptea aia si a doua zi sa ne incepem concediul ca lumea?

#48
geticul

geticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.07.2006
am gasit cazare la Frigiliana un apartament cu 2 dormitoare si living la 400 euro 8 nopti.

cazare

de fapt am gasit locatia pe un site care s-a spus aici. Proprietarul mi-a oferit si o reducere daca inchiriez masina prin intermediul lui. Reducerea va acoperi taxa de noapte pentru masina. Sper sa fie bine.

#49
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Foarte frumoasa Frigiliana, in plus va recomand calduros "vino de Frigiliana", un vin rosul, dulce, gros, noi ne-am adus si acasa o sticla desi am fost cu avionul :)

Singura problema in zona e ca e plin de englezi, atmosfera nu e spaniola autentica 100% ci se simte un pic influenta englezilor, pasnici de altfel (nu genul clubberi, cel putin in septembrie cand am fost noi).
Una peste alta e foarte frumoasa Andalucia, de abi astept sa ajung din nou :)

Edited by mdt, 27 February 2010 - 22:25.


#50
geticul

geticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.07.2006
nu ma deranjeaza ca sunt multi englezi. ceea ce vreu e sa ne simtim bine si sa nu auzim muzica data la maxim.

#51
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
stiti cumva ceva de  chiclana de la frontera ? care e cel mai apropiat aeroport ?

Edited by rottweiler2007, 28 February 2010 - 16:33.


#52
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postrottweiler2007, on 28th February 2010, 16:30, said:

stiti cumva ceva de  chiclana de la frontera ? care e cel mai apropiat aeroport ?

Jerez. Cursa Ryanair de la Madrid.

#53
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Posto_dor, on 28th February 2010, 17:33, said:

Jerez. Cursa Ryanair de la Madrid.
dar de la malaga si pina la chiclana de la frontera dar citi km sint ? ca am gasit zbor direct cu blue air pina la malaga...

#54
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postrottweiler2007, on 28th February 2010, 17:51, said:

dar de la malaga si pina la chiclana de la frontera dar citi km sint ? ca am gasit zbor direct cu blue air pina la malaga...

250, pana in 300. Din cate stiu, cursa ajunge la Malaga noaptea, asa ca dimineata ati fi in Cadiz.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate