Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Costa del Sol

- - - - -
  • Please log in to reply
1006 replies to this topic

#19
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
a fost cineva in octombrie (prima decada)? e ok pentru plaja? apa banuiesc ca o sa fie cam rece dar macar ceva plaja sa fac.
multumesc.

#20
Raisa23

Raisa23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2006
Multumesc pentru raspuns nniki, asa ma gandisem si eu in prima faza.. dar avand in vedere ca avem nevoie de 2 taxiuri, sub 2X35-40 =70-80 Euro nu cred ca vom gasi taxi la ora la care aterizam noi, caci e mai departe un pic de Fuengirola. Si ma gandeam ca din 250 euro inchiriatul masinii se simt cei 80 de euro dati pe taxi. Eu cam in jur de 250E am gasit cotatii pe 11 zile, eu zic ca e bine. Crezi ca as putea gasi mai ieftin in statiuni? Tu cu cat ai inchiriat pe zi?

#21
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Ce masina ati gasit la 250€ ? La ce firma?
Dumneavoastra ati spus de "Problema a ca suntem 6 din care 5 adulti si copil de 5 ani". In masina de 250€ aveti loc oameni si bagaje?

#22
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Ce oferte bune ati gasit , avion +cazare?
si de la ce agentii...

Edited by grecul68, 22 February 2010 - 17:40.


#23
Raisa23

Raisa23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2006
O-dor, am gasit la hispacar chiar un Caddy la 250 E, singurul inconvenient este ca nu au FULL/FULL si au numai Jumate de rezervor/Gol. Am avea loc 5 adulti, si copilul in brate( caci in spate suntem 3 fete slabute :), pe distante scurte merge. Problema era de politie, ca daca ar fi multa politie nu prea merge, eu de aia am intrebat. Si legat de bagaje, nu le cari tot timpul si se poate face din 2 bucati transportul bagajelor. (E criza si economia de bani nu se face din confort... prefer sa dau banii aia de taxi pe un aquapark intr-o zi)

Pentru grecu68
Cu banii pe care ii dai la agentii pe 7 zile, eu zic ca vom sta lejer 12.In plus de asta avem multa libertate, caci sunt multe de facut/vazut. Totul este sa te orientezi un pic. Noi am luat vila de pe lettings uk si bilete blueair (cca 395 E -3 persoane dus intors). Gasisem chiar apartament 3 camere in Los Boliches cu 757 lire dar am renuntat.
De obicei cam asa procedez... anul trecut am fost la turci cu rezervare direct printr-o agentie de-a lor si am iesit mai ieftin cu 300 E fata de prietenii cu care am mers si care si-au luat bilete de la agentie, fix la acelasi hotel, fix in aceiasi perioada. Pe mine nu ma ma prinde nimeni cu piciorul intr-o agentie. Ne-a rezervat turcul si noapte intermediara la Canakkale si a fost super hotelul ales de el.
Mie personal nu mi se potriveste all inclusive-ul si nici Turcia, de-aia am zis sa experimentez anul asta la spanioli. Nu e forum despre Turcia, dar nu ma pot abtine sa spun ca pe mine drumul in Turcia m-a costat enorm, cu feriboturi, vize, vigete, hoteluri ptr nopti intermediare + oboseala de rigoare, si de-aia prefer avionul.

Edited by Raisa23, 22 February 2010 - 21:47.


#24
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 Raisa23, on 22nd February 2010, 16:44, said:

Multumesc pentru raspuns nniki, asa ma gandisem si eu in prima faza.. dar avand in vedere ca avem nevoie de 2 taxiuri, sub 2X35-40 =70-80 Euro nu cred ca vom gasi taxi la ora la care aterizam noi, caci e mai departe un pic de Fuengirola. Si ma gandeam ca din 250 euro inchiriatul masinii se simt cei 80 de euro dati pe taxi. Eu cam in jur de 250E am gasit cotatii pe 11 zile, eu zic ca e bine. Crezi ca as putea gasi mai ieftin in statiuni? Tu cu cat ai inchiriat pe zi?
www.malaga-taxi.com/prices.html - pentru taxi din aeroport unde gasesti si minivan de 7 pers,non-stop, la 54 euro pana la fuengirola.
Banuiesc ca mai faceti si plaja si nu veti merge in vizite toate cele 11 zile. Asa ca probabil v-ar ajunge inchirierea unei masini pentru o saptamana. La un search rapid pe google, am gasit Un VW Touran(5+2 locuri) la 379 euro in perioada 23-30 iunie. Aveti avantajul ca nu va chinuiti intr-o masina de 5 locuri. Nu cred ca gasesti masina cu 250 euro/11 zile, poate doar clasa mica(Clio, Fiesta).
Eu in Torremolinos am luat Fiat Panda(suficient, eram 2 pers) cu 41 euro/zi(asigurare de 10euro inclusa), in 13-15 iulie. Daca inchiriezi din timp(adica pana la 30 martie) poti prinde preturi bune. Eu m-am trezit sa caut pe net in ultima luna si am gasit preturi mari, asa ca bine am facut ca am asteptat si am inchiriat din statiune.
Spor la cautat!

 Raisa23, on 22nd February 2010, 21:41, said:

O-dor, am gasit la hispacar chiar un Caddy la 250 E, singurul inconvenient este ca nu au FULL/FULL si au numai Jumate de rezervor/Gol. Am avea loc 5 adulti, si copilul in brate( caci in spate suntem 3 fete slabute :), pe distante scurte merge. Problema era de politie, ca daca ar fi multa politie nu prea merge, eu de aia am intrebat. Si legat de bagaje, nu le cari tot timpul si se poate face din 2 bucati transportul bagajelor. (E criza si economia de bani nu se face din confort... prefer sa dau banii aia de taxi pe un aquapark intr-o zi)

Pentru grecu68
Cu banii pe care ii dai la agentii pe 7 zile, eu zic ca vom sta lejer 12.In plus de asta avem multa libertate, caci sunt multe de facut/vazut. Totul este sa te orientezi un pic. Noi am luat vila de pe lettings uk si bilete blueair (cca 395 E -3 persoane dus intors). Gasisem chiar apartament 3 camere in Los Boliches cu 757 lire dar am renuntat.
De obicei cam asa procedez... anul trecut am fost la turci cu rezervare direct printr-o agentie de-a lor si am iesit mai ieftin cu 300 E fata de prietenii cu care am mers si care si-au luat bilete de la agentie, fix la acelasi hotel, fix in aceiasi perioada. Pe mine nu ma ma prinde nimeni cu piciorul intr-o agentie. Ne-a rezervat turcul si noapte intermediara la Canakkale si a fost super hotelul ales de el.
Mie personal nu mi se potriveste all inclusive-ul si nici Turcia, de-aia am zis sa experimentez anul asta la spanioli. Nu e forum despre Turcia, dar nu ma pot abtine sa spun ca pe mine drumul in Turcia m-a costat enorm, cu feriboturi, vize, vigete, hoteluri ptr nopti intermediare + oboseala de rigoare, si de-aia prefer avionul.
Sorry pt offtopic: cat a costat ferry pe la Canakkale, cat mai e taxa de viza si cat costa vigneta in Turcia?

#25
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Despre trenuri stiti ceva? Ne bate si pe noi gandul Costei del Sol (din ce in ce mai puternic) si ne intrebam daca sistemul lor de cai ferate n-ar face fata programului excursiilor.
Altfel, pe malagacar.com, vad ca un Ford Ka e 212 euro pt. 11 zile sau 190 de euro pt. 10 zile, un Fiat, pe Tony's Rent a Car, ceea ce ne-ar coafa perfect. Cu toate astea, eu ma dau un vant dupa mersul cu trenul (slabiciuni din copilarie :) ) si as fi fost curioasa daca a apelat cineva la varianta asta.

#26
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
me_and_myself, noi ne-am plimbat mai mult cu trenul prin Andalucia, dar nu stiu daca este cale ferata mai departe de Malaga(pe coasta - spre est sigur nu este, spre vest nu stiu). Orarul trenurilor il gasesti pe renfe.es si bahn.de

#27
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 Raisa23, on 22nd February 2010, 21:41, said:

O-dor, am gasit la hispacar chiar un Caddy la 250 E, singurul inconvenient este ca nu au FULL/FULL si au numai Jumate de rezervor/Gol. Am avea loc 5 adulti, si copilul in brate( caci in spate suntem 3 fete slabute :), pe distante scurte merge. Problema era de politie, ca daca ar fi multa politie nu prea merge, eu de aia am intrebat. Si legat de bagaje, nu le cari tot timpul si se poate face din 2 bucati transportul bagajelor. (E criza si economia de bani nu se face din confort... prefer sa dau banii aia de taxi pe un aquapark intr-o zi)

...

Ma gandeam ca intr-o masina de 250€ este cam dificil sa incapeti toti si ca ar trebui sa "urcati" pe la 350€.
Spun asta pentru ca am incercat si eu o simulare pentru o masina 10-11 zile si cam acestea erau preturile. In cel mai fericit caz 267€ Citroen Berlingo, Ford Fusion.
Acum 1-2 ani cineva scria de bine despre pepecar; noi am luat legatura cu ei, dar ne-au spus ca nu inchiriaza in sistem one-way, dar preturile erau bune. Verificati si la ei ce oferte au.

Politie: Noi am parcurs 2200-2500km prin Spania si, pana la Barcelona = "capat de linie", nu am vazut echipaje de politie.

#28
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 o_dor, on 23rd February 2010, 08:52, said:

Ma gandeam ca intr-o masina de 250€ este cam dificil sa incapeti toti si ca ar trebui sa "urcati" pe la 350€.
Spun asta pentru ca am incercat si eu o simulare pentru o masina 10-11 zile si cam acestea erau preturile. In cel mai fericit caz 267€ Citroen Berlingo, Ford Fusion.
Acum 1-2 ani cineva scria de bine despre pepecar; noi am luat legatura cu ei, dar ne-au spus ca nu inchiriaza in sistem one-way, dar preturile erau bune. Verificati si la ei ce oferte au.

Politie: Noi am parcurs 2200-2500km prin Spania si, pana la Barcelona = "capat de linie", nu am vazut echipaje de politie.
Asa e, PPCar au preturi bune. In drumurile pe care le-am facut eu(Malaga-Cordoba-Granada) nu am vazut picior de politist. Sunt de aceeasi parere cu O_dor si va recomand cu caldura un minivan, sa stati confortabil, doar sunteti in concediu.


 jjy, on 22nd February 2010, 09:14, said:

a fost cineva in octombrie (prima decada)? e ok pentru plaja? apa banuiesc ca o sa fie cam rece dar macar ceva plaja sa fac.
multumesc.
Trebuie sa fie ok in prima decada a lui octombrie, banuiesc eu cel putin 25 grade. In 2006 am fost in Costa Dorada, la vreo 90 km sud de Barcelona si am prins 30 grade in perioada 28 sept-4 oct. Asa ca de ce nu ar fi macar 25 grade la sute de km mai in sud? Eu as fi optimist.

#29
Raisa23

Raisa23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2006
E buna ideea asta cu bus inchiriat, ma voi gandi. Dar totusi e indicat zic eu sa fie si o masina disponibila a doua zi cand ne trezim, pentru o aprovizionare rapida. In alta ordine de idei, are dreptate nniki.... caci nu vizitezi in fiecare zi, vom face si plaja, dar El Faro asta e cam la 3-5 km de Fuengirola si ceva mai mult de Marbella si seara parca ar merge o terasa. Daca nu l-am fi avut si pe cel mic, m-as fi gandit si la transport in comun, dar asa eu zic ca e mai comod. Bun si tips-ul cu Touran-ul.
Eu din ce am bantuit pe net am ramas la hispacar, dar voi simula si pe pepecar sa vad ce iese, si ce conditii au de depozit si combustibil.

Pentru nniki: La Canakkale am dat parca 20-25E, vizele erau 15 USD/pers +10 USD taxa ptr masina  (nu cred ca era vigneta). Autostrada am platit parca ceva la 5 E pe la Izmir, iar la bulgari au fost cam 35E ca am trecut la intoarcere pe la Bechet. A costat mult ferry la Istanbul - cam 50-55 E (masina+3 persoane).Toate adunate plus 2 nopti intermediare x 70E (se putea si mai ieftin, dar macar au fost conditii - la dus, ca la intors noaptea in Istanbul a fost de cosmar hotelul- dar pe ala nu l-am rezervat eu). Daca vreti Turcia va pot FW mailul cu cei prin care am rezervat eu anul trecut- agentie de-a lor, de fapt cred ca mai mult un agent, caci plata am facut-o catre o PF. Oricum au fost super, nu a fost nici o teapa pe ce mi-au recomandat si rezervat ei.

BTW voi pe unde plecati anul asta?

#30
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009
[quote name='Raisa23' date='23rd February 2010, 17:12' post='7852032']
E buna ideea asta cu bus inchiriat, ma voi gandi. Dar totusi e indicat zic eu sa fie si o masina disponibila a doua zi cand ne trezim, pentru o aprovizionare rapida. In alta ordine de idei, are dreptate nniki.... caci nu vizitezi in fiecare zi, vom face si plaja, dar El Faro asta e cam la 3-5 km de Fuengirola si ceva mai mult de Marbella si seara parca ar merge o terasa. Daca nu l-am fi avut si pe cel mic, m-as fi gandit si la transport in comun, dar asa eu zic ca e mai comod. Bun si tips-ul cu Touran-ul.
Eu din ce am bantuit pe net am ramas la hispacar, dar voi simula si pe pepecar sa vad ce iese, si ce conditii au de depozit si combustibil.

Pentru nniki: La Canakkale am dat parca 20-25E, vizele erau 15 USD/pers +10 USD taxa ptr masina  (nu cred ca era vigneta). Autostrada am platit parca ceva la 5 E pe la Izmir, iar la bulgari au fost cam 35E ca am trecut la intoarcere pe la Bechet. A costat mult ferry la Istanbul - cam 50-55 E (masina+3 persoane).Toate adunate plus 2 nopti intermediare x 70E (se putea si mai ieftin, dar macar au fost conditii - la dus, ca la intors noaptea in Istanbul a fost de cosmar hotelul- dar pe ala nu l-am rezervat eu). Daca vreti Turcia va pot FW mailul cu cei prin care am rezervat eu anul trecut- agentie de-a lor, de fapt cred ca mai mult un agent, caci plata am facut-o catre o PF. Oricum au fost super, nu a fost nici o teapa pe ce mi-au recomandat si rezervat ei.

BTW voi pe unde plecati anul asta?[/
quote]
El faro nu are terase? Doar nu e rupt de coasta.  

Marmaris, 6 nopti, plus 2 intermediare la Canakkale. Cat costa ferry la Canakkale? Eu nu ajung in Istanbul, fac doar o escala scurta de vizita la Pamukkale. Merci, am rezervat tot ce trebuie. Motorina e intradevar 1.3 euro la turci?
Din nou sry pt offtopic.

#31
Raisa23

Raisa23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2006
Marmaris, 6 nopti, plus 2 intermediare la Canakkale. Cat costa ferry la Canakkale? Eu nu ajung in Istanbul, fac doar o escala scurta de vizita la Pamukkale. Merci, am rezervat tot ce trebuie. Motorina e intradevar 1.3 euro la turci?
Din nou sry pt offtopic.
[/quote]

Ti-am zis mai sus cam 20-25 Euro. A noastra a fost pe benzina, nu stiu motorina, dar da asa era daca nu chiar 1.4 pe undeva pe langa Izmir. Aaa, anul asta mi se pare ca nu mai au vize.

legat de El Faro, dupa google maps, pare cam un cartier marginas al Fuengirolei. Nu stiu daca are sau nu terase, ca din ce am vazut nu este prea populat. Sunt casute de anglofoni prin zona, dar cred ca nu mor nici ei de foame. Plaja din ce am vazut e bunicica, o sa scriu cand ma voi intoarce ca mie mi-au fost utile impresiile de pe-aici.

Dar mai e asa mult pana atunci....

Edited by Raisa23, 23 February 2010 - 18:23.


#32
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 Raisa23, on 23rd February 2010, 18:23, said:

Marmaris, 6 nopti, plus 2 intermediare la Canakkale. Cat costa ferry la Canakkale? Eu nu ajung in Istanbul, fac doar o escala scurta de vizita la Pamukkale. Merci, am rezervat tot ce trebuie. Motorina e intradevar 1.3 euro la turci?
Din nou sry pt offtopic.


Ti-am zis mai sus cam 20-25 Euro. A noastra a fost pe benzina, nu stiu motorina, dar da asa era daca nu chiar 1.4 pe undeva pe langa Izmir. Aaa, anul asta mi se pare ca nu mai au vize.

legat de El Faro, dupa google maps, pare cam un cartier marginas al Fuengirolei. Nu stiu daca are sau nu terase, ca din ce am vazut nu este prea populat. Sunt casute de anglofoni prin zona, dar cred ca nu mor nici ei de foame. Plaja din ce am vazut e bunicica, o sa scriu cand ma voi intoarce ca mie mi-au fost utile impresiile de pe-aici.

Dar mai e asa mult pana atunci....
Merci de informatii.
Trece repede timpul...:)

#33
CristinaPara

CristinaPara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2010
Buna tuturor!

Am citit cat am putut de mult subiectu "Totul despre Spania" dar acest topic s-a inchis fiind prea stufos si cu multe pagini...
In mare mi-am facut o parere despre zona de sud a Spaniei ca este foarte frumoasa. Mi-am cumparat bilete de avion la Blueair si mi-am rezervat un apartament in Malaga. Voi pleca pe 12 iunie.
Mi-am propus sa vizitez Granada, Gordoba, Gibraltar.
Va rog daca puteti sa-mi dati informatii despre Gibraltar, mi-ar place sa fac chiar o croaziera in Maroc. Se fac astfel de croaziere? De unde se iau biletele?

#34
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Astfel de informații le afli de la fața locului!
Curse spre Maroc sunt zilnice... cel puțin din Gibraltar (spre Ceuta) , Malaga și Almeria (spre Melila) și din Cadiz spre Tanger!
Distracție plăcută!

#35
geticul

geticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.07.2006
cum recomandati sa plec in concediu? All inclusiv sau numai mic dejun?

#36
Raisa23

Raisa23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2006

 geticul, on 25th February 2010, 09:00, said:

cum recomandati sa plec in concediu? All inclusiv sau numai mic dejun?

Unde? In Spania - Costa del Sol? Ai mai fost pe all inclusive pana acum pe undeva?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate