Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Popcorn Hour C200 si A200

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#19
vladaudio

vladaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.01.2007
Posed PCH-200 de aprox. 2 luni.
Se poate inlocui slotul de HD cu un un BD drive sau cu un combo slot HT+BD slim(www.moovika.com).
Are 4 USB porturi.
Se poate integra intr-un network.
Se poate monta intern un HD de 2.5.
Printr-un modding destul de simplu se poate monta intern(in afara de HD 2.5') si un HD de 3.5(http://www.networkedmediatank.com).
Atentie: vine cu telecomanda RF. Cine vrea sa foloseasca o telecomanda universala poate comanda kitul IR(12 USD).
Trebuie multa rabdare pentru ca, dupa cum spunea Mtz, nu este un device matur. Dar se lucreaza continuu.
Am avut parte in aceste 2 luni de 4 FW updates.
Este primul meu NMT si stiam la ce ma inham cand l-am comandat.
Pot sa spun ca, de cand il am, DVD playerele mele sunt trase pe dreapta si ca n-am mai ars un DVD/CD decat pentru prietenii mei.
Nu vreau sa conving pe nimeni sa-l cumpere, chiar va sfatuiesc sa va documentati din greu pe forumul de mai sus.
DAR sunt sigur ca va fi curand unul dintre cele mai tari NMT-uri de pe piata.
Imi place si pentru ca are aspect de device profi, e foarte solid construit(aluminiu si otel).
Pana acum n-am avut nicio problema de hardware iar cele soft se vor rezolva.
Pretul la data achitarii a fost 1499 RON+12 USD(kitul IR care include receptor IR si telecomanda identica cu cea RF)
Adresa distribuitor:http://www.popcornhour.ro/
Sunt la dispozitie pentru orice fel de intrebari.
Astept parerile altor posesori de PCH-C200.

Iata adresa mai exacta a comboului HD+BD slim: http://www.moovika.f...slim-p-384.html

Edited by Mtz, 13 January 2010 - 16:13.


#20
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Foarte interesant acel rack. Din ce am cautat pe net pare de vanzare numai in Franta, iar in unele locuri este mai ieftin decat la moovika.

Attached File  C_200_front1.jpg   92.35K   70 downloadsAttached File  rack_c_200_slim_moovika.jpg   124.11K   82 downloads
Attached File  1253691027308.jpg   26.98K   80 downloadsAttached File  1253691157816.jpg   28.19K   140 downloads

Attached File  rack_open.jpg   140.62K   102 downloadsAttached File  rack_5_14.jpg   49.33K   117 downloads Attached File  rack_back.jpg   161.68K   162 downloads

Interesant este faptul ca incape in acel locas din C200 deci dimensiunile externe ale "Rack amo SATA II" desi contin o unitate optica slim si un HDD de 3.5" incap in locasul standard din C200 care era prevazut numai pentru un HDD de 3.5.
Poate primesc niste lamuriri la urmatoarele intrebari:
- daca acum cu acest rack am doua device in loc de unul asa cum este la C200 initial, cum le conectez pe ambele in aceeasi mufa a lui C200? Ca presupun ca nu va trebui sa folosesc o alta mufa/slot din C200.
- daca se foloseste o singura mufa, de unde stie C200 cand sa imi spuna ce e pe disc, sau ce e pe HDD? Oare in momentul in care introduc un disc taie alimentarea de la HDD si imi afiseaza ce este pe disc? Daca vreau sa vad din nou ce am pe disc trebuie sa dau eject si astfel daca nu ma duc sa scot discul de acolo ramane asa, "cu limba scoasa" ca in poza aia?

Dezavantajul pe care il vad la toata combinatia este pretul la care se ajunge. Unitatea optica slim este mai scumpa + acest rack creste pretul. O vad utila numai in cazul in care toata combinatia se leaga la C200 printr-un singur cablu.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 26 November 2009 - 18:17.


#21
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Dacã am citit bine, C200 are și un locaș pentru hard intern. Prin urmare cred cã acest rack+slim drive folosește mufa pentru hard intern plus cea pentru cel "extern", montabil În acel slot.

Din ce se vede în pozele de aici ( http://support.popco...le.aspx?id=1082 ) are in înterior 2 cabluri SATA, iar ele se vor conecta la mufele din poza atașatã de tine sus...

Edited by CatalinHonda, 26 November 2009 - 13:49.


#22
vladaudio

vladaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.01.2007
Scuze ca nu pot raspunde chiar acum(gatesc !!!???)
Ma bucur ca am atras atentia asupra PCH-C200. Pot invata multe cu ajutorul vostru.
Asta e rolul unui forum, nu ?
Multumesc.

Edited by Mtz, 26 November 2009 - 18:15.


#23
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
Am optat ptr C200.Daca imi poate spune cineva care foloseste precum am eu intentia il rog sa ma "lumineze".
Am dat drumul la comanda ptr C200 pe site la cei de la pocorn hour.ro
Deocamdata nu stiu pe cand o sa primesc scula....
Pana atunci acumulez informatie si la receptie ma apuc de aplicat...

Edited by Mtz, 11 January 2010 - 16:16.
eliminare citat


#24
vladaudio

vladaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.01.2007
Buna alegere(parerea mea de posesor PCH-C200).
Poti afla data receptiei printr-un simplu telefon(pagina Contact de pe site).
Caut postul in care descrii configuratia pe care ai vrea s-o folosesti si daca ma pricep voi incerca sa te "luminez".

Edited by Mtz, 11 January 2010 - 16:16.
eliminare citat


#25
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
Salutare,

M-au sunat ei si se pare ca va fi livrat saptamana aceasta.Balansam intre un Base 2.0(din cauza iesirii 7.1) si C 200.
Insa dupa ce am inteles ca Base 2.0 si-a trait veacu iar comparativ ,PCH e un "monstru" cu toate ca nu are iesire audio 5.1.

Edited by Mtz, 11 January 2010 - 16:16.
da-l dreq de quote


#26
vladaudio

vladaudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.01.2007
Acum, dupa ce ai ales PCH-C200, e momentul sa te documentezi din forumul celor mai pregatiti ca mine.
http://www.networkedmediatank.com/
Inca nu decodeaza DTS.
Despre conectarea la sistemul Genius: singurele conexiuni audio analogice la C-200 sunt L-R cu RCA.
Eu am un network C-200--PC wired. Transferul intre ele e de 9/11MB/s.
Am stocat in PC multa documentatie despre C-200(ca s-o am la indemana).
PM si ti-o pot trimite.

Attached Files


Edited by Mtz, 01 December 2009 - 16:18.
da-l dreq de quote


#27
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Daca ai bani de un C200, ai acel Genius SW 5.1, de ce dai banii aiurea pe acest model care NU are iesiri analogice 5.1? De ce nu ai asteptat sa iti iei un Dune Base care are asemenea iesiri?
Nu am nimic impotriva C200, dar in locul tau as fi ales Dune Base. Geniusul nu te ajuta pentru sunet 5.1 decat cu un player care are iesiri analogice 5.1, iar Dune e cam singurul player care are asa ceva.
Asa cum nu reusesc sa inteleg cum la un player de 300 euro nu se poate implementa NTFS write (nu numai read), nu voi intelege in veci de ce nu se pun iesiri 5.1 pentru playerele care au asemenea preturi.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 11 January 2010 - 16:17.


#28
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
Pai ca sa fiu sincer ,banii aceia sunt disponibili intr-un timp destul de scurt si e de genul "take it or leave"

Initial am vrut sa iau Base 2.0(expres din cauza iesirii 7.1 precum ziceam si intr-o postare anterioara) insa nu se mai gaseste .
Referitor la Base 3.0 ca sa fiu unpic "carcotas" ;)  va mai trebuii inca juma' de an in care sa ajunga la ce au ajuns prin testari,forumuri,reclamatii,....cei de la PCH C200.

Oricum comparand cu WD TV ce il am acuma voi face un pas in "Big League" :)

Cam din cauza asta am optat ptr C200 in dauna lui Base 3 plus ca suma de bani era disponibila ptr o achizitie rapida....

Edited by Mtz, 02 December 2009 - 11:00.
quote aiurea


#29
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
@MTz

te referi la decodor DTS gen Creative DDTS100....Am vazut ca si nemtii de la teufel au un decodor insa la pret de 180 eur.
Mai bine iti iei un sistem audio(5.1-6.1-7.1) cu decodari si ale...ale.
Si ai inchis subiectul de sunet...

#30
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006

View PostMtz, on 1st December 2009, 16:24, said:

Daca ai bani de un C200, ai acel Genius SW 5.1, de ce dai banii aiurea pe acest model care NU are iesiri analogice 5.1? De ce nu ai asteptat sa iti iei un Dune Base care are asemenea iesiri?
Nu am nimic impotriva C200, dar in locul tau as fi ales Dune Base. Geniusul nu te ajuta pentru sunet 5.1 decat cu un player care are iesiri analogice 5.1, iar Dune e cam singurul player care are asa ceva.
Asa cum nu reusesc sa inteleg cum la un player de 300 euro nu se poate implementa NTFS write (nu numai read), nu voi intelege in veci de ce nu se pun iesiri 5.1 pentru playerele care au asemenea preturi.

enjoy,
Mtz

Se pare ca nu am gresit cand am ales C200 in loc la Dune 3.Dupa cum vad baietii au probleme exact la iesirea 7.1.
E pacat ptr ca raspunsul celor de la HDI a fost ceva de genul "asta e"si ca nu pot rezolva problema din software ceea ce este si normal....Pacat ca introduc iesire 7.1 insa nu reusesc sa rezolve problema...
Deci ptr mine ramane decodor DTS-> 5.1 si macar ma stiu intr-o parte...iar de acuma pana la vara o sa lucreze HDI la buguri(prin care dealtfel a trecut si C200 la fel)...la greu...

#31
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pentru ca beneficiaza de un update de firmware mai important, C200 are acum threadul sau. Adica acesta, pe care il cititi acum.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 11 January 2010 - 16:21.


#32
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
Cu acest nou firmware(il am instalat pe cel de anul acesta) ,au imbunatatit web services,unde erau unpicut cam alanda dala.Pe partea de ISO ptr Blu ray ramane sa mai scotoceasca baietii(Sleeping Beauty DVD9 nu merge deloc,Terminator 3 sta si "rumega"=de fapt pe astea nu am reusit sa le deskid doar cu PowerDVD-nu a mers cu TMT3,bsplayer,vlc,WMP,....).Oricum cu toate ca nu am iesire 5.1 ,ce aud la filme cu siguranta nu este stereo.Folosesc iesirea pe RCA impreuna cu Genius 5.1.Nu imi explic daca este doar downmix sau se mai face si alceva avand in vedere ca sunetul e bestial in filme(elicopterul trece in diagonala,impuscaturi tot in diagonala,efecte suuuuper).
Ca si punct in minus,la descarcarea de torrente pe hdd intern,intreaga masina incepe sa sacadeze(pe pe forumul lor NMT se zice ca procesorul nu este configurat ptr asa mare trafic).
Cine mai are c200 ar fi interesant sa posteze impresiile ptr ca acest thread ne este dedicat doar noua utilizatorilor de c200.

Multumim MTz de acest thread dedicat.

#33
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Explicati-mi si mie ceva. La C200 se poate scoate rack-ul de 5,25" pentru hard disc si inlocui cu o unitate  Blu-ray de PC ?  Si in acest caz face reda corect si dicuri Blu-ray originale sau numai rip? Stiu ca la Dune cel cu blu-ray avea un chip separat de decodare blu-ray.

#34
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
Da se poate precum zici.Se introduce un BR internal si ai unitate cu BR.Reda ca si un player BR standalone.
C200 mai stie sa redea inclusiv BR salvate pe hdd,inclusiv cu meniu.

#35
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
Am si eu o intrebare ptr utilizatorii de popcorn c200.
Are cineva c200 legat cu Logitech 5500 surround system.Merg toate decodarile:DTS;DTS-HD,DD,DD+,DD True HD,.....
Sau ca sa fiu sigur mai bine un receiver A/V numai ca si acolo sunt ceva probleme si depinde de bani ce si cum....

Thanks!

Edited by geluadi2000, 14 January 2010 - 12:51.


#36
mariusburta

mariusburta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.11.2009
Sunt posesorul unui popcorn c 200 cum fac sa accesez torentele ,am formatat hard in popcorn dar mai departe ce trebuie sa fac.Pentru a vedea filmele blu-ray salvate pe hard eu am instalat un stick de 4 gb,un blu-ray de 62gb merge bine,pe stick am facut un folder bdj si in el inca doua foldere ada si buda scrise cu litere mici,dar nu ma descurc cu accesarea torentelor in rest merge ok Recomandrea mea este pentru cei care vor sa cumpere sa il ia mai bine din Romania pentru ca are garantie eu am patito primul popcorn c 200 trimis era defect nu mergea afisajul si a trebuit sa il trimit inapoi dar au fost seriosi si am primit unul inapoi in 24 de ore,explicatia celor de la popcorn a fost ca ei nu le probeaza asta ar insemna sa deschida cutia si cel care il primeste sa spuna ca este folosit, eu am optat pentru Romania chiar daca este mai scump acum a mai scazut pretul

Edited by mariusburta, 23 January 2010 - 21:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate