Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

despre facultatea de informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003

Takeshy, on Jun 10 2005, 13:12, said:

Eu sunt la Matematica-Informatica in Iasi. Mi se pare o porcarie ce zice @africanul invat o gramada de porcarii din matematica care nu au nici o aplicatie in informatica si tocmai la matematica te rupe profesorii si vor sa inveti niste tampenii care nu iti vor fi utile niciodata

Da la ceva de Informatica din prima

<{POST_SNAPBACK}>


Daca faci WebPages, evident ca nu iti trebuie matematica. Oricum, matematica se invata pentru alte motive...

#20
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
Unele chestii sunt utile dar ffff multe sunt la fel de inutile

@u9511160 SO cel mai tare curs si laborator, presupun ca ai avut acelasi profesor un prostan de mos pe care il intereseaza mai mult fustitzele (nu ca prea ar fi la mate la ce sa se uite :P) si habar nu are ce e ala Linux si cu ce se mananca.

informatica!=matematica  
eu cred ca =30-40% matematica dar sub nici o forma toata matem aia care ti-o preda in facultatea asta

#21
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
@ africanul...complicat de explicat pe ce pozitie sunt acum...dar oricum ideea e ca vreau sa renunt si vreau sa invat/incerc altceva si ma intereseaza mai mult web development cu baze de date etc eventual intr-o buna zi chiar oracle...depinde... Nu stiu cum o sa ma ajute o facultate de informatica, dar cert e ca nu ma intereseaza neaparat c++ ;ma gandeam ca ar fi utila o diploma...desi acum stau in mare dubiu...ideea e ca am trecut de pragul in care puteam sa stau si sa accept orice imbecilitatea a unui profesor tiran pentru ca nu vroiam sa ma pun rau cu el...acum nu cred ca mai pot accepta niste idei la fel de imbecile ca si profesorul si sa stiu ca sunt la mana unui magar care ma poate trece un examen doar pe criterii de genu: cat de bun pupincurist am fost sau cat de mare e atentia dinaintea examenului etc adica criterii care nu au nici o legatura cu cat de bine stiu materia etc

#22
seberuca

seberuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 30.01.2005
Daca vrei sa ai specializare in informatica de ce nu incerci un masterat. Este numai doi ani si cred ca este mai important decat o a doua facultate.

#23
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

Takeshy, on Jun 10 2005, 12:12, said:

la matematica te rupe profesorii si vor sa inveti niste tampenii care nu iti vor fi utile niciodata

<{POST_SNAPBACK}>

"ai dreacu profesorii astia care te rupe ca e sub 50"

:ciocan: :ciocan: :ciocan:

#24
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004

StormRider, on Jun 10 2005, 10:50, said:

@horatzica - in principiu si eu sunt de aceeasi parere...dar nu pot sa nu ma gandesc la faptul ca o facultate de informatica implica mai multa experienta mai mult studiu cel putin in ochii unui angajator(parerea mea).Pe de alta parte stiu ca multe dintre materiile studiate nu au nici o legatura cu "informatica", dar chiar nu exista in tara asta o facultatea de informatica la care sa se studieze in principiu doar informatica? si plus de asta ma gandesc la faptul ca multe din cursurile astea particulare costa si foarte mult...si nu sunt tocmai foarte accesibile...ma rog

<{POST_SNAPBACK}>



ba ezista ceva apropiat de ce vrei tu, se numeste AC, specializarea calculatoare. da pana ajungi la anii de specializare, te apuca damblaua.

cin' ti-a zis mai devreme ca niste certificari dau mai bine decat o facultate de profil, ti-a zis de bine.nu mai pierzi 5 ani prin sesiuni -> patronul nu mai trebuie sa-ti dea concedii de studii. in momentul de fata, in Romania, consider ca facultatea are un singur scop: acela de a te invata/obisnui sa asimilezi informatie. e parerea mea, feel free to flame me.

niste certificari pe chestiile care te intereseaza iti vor folosi mai mult la angajare.



daca vrei sa lucrezi in domeniul IT

#25
u9511160

u9511160

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 16.02.2005

veverita, on Jun 10 2005, 17:07, said:

facultatea are un singur scop: acela de a te invata/obisnui sa asimilezi informatie.

<{POST_SNAPBACK}>


Foarte corect, eu as spune-o asa: a demonstra ca poti sa aslimilezi informatie.

#26
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
bullshit
nu foloseste la nimic

#27
manolachedan

manolachedan

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 137
  • Înscris: 19.05.2005
buna la toti..

eu sunt student la cibernetica - bucuresti,, si mi se pare o facultate pe cinste,,, se face informatica la greu in anul 3 si 4,,, iar in primii anii,,, faci informatica dar si mate si statistica..

e o facultate pe cinste... dupa mine

e automatica, si apoi cibernetica... in ordinea valoriii,, sii ceea ce mai vine dupa aceea

#28
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
si eu sunt interesat sa dau anul acesta la facultatea de informatica din iasi;
m-am uitat eu peste planul de invatamant sa vad cam cu ce se mananca si am vazut ca in primul an e mai mult mate/info, dupa aia apar si SO,Grafica pe calc., web..

oricum, sunt in dubii.. ;)

#29
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

 add, on Jun 10 2005, 10:44, said:

eu cred ca mai bine te apuci si inveti singur, sa poti demonstra la un interviu ca stii....

:peacefingers: studiul individual ajuta mult.

#30
mirceav

mirceav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.06.2004
Calculatoarele din poli sunt singura facultate din tara care iti asigura o pregatire solida si vasta in tot ceea ce inseamna IT, si dupa terminarea careia poti spera la salarizari mult mult peste medie. Insa e al dracu de grea si de scarboasa in primii 3 ani..

#31
just_a_girl

just_a_girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.05.2005
Sa inteleg ca la Cuza Iasi exista si Facultatea de matematica-informatica si Facultatea de informatica?
Ca am vazut ca spuneati de facultatea de matematica-informatica si eu cunosc persoane care sunt la facultatea de informatica.... si acolo se face matematica dar se pare ca mult mai putina dekat la UNIBUC sau in alta parte....

#32
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

 proxxxy, on Jul 10 2006, 23:39, said:

si eu sunt interesat sa dau anul acesta la facultatea de informatica din iasi;
m-am uitat eu peste planul de invatamant sa vad cam cu ce se mananca si am vazut ca in primul an e mai mult mate/info, dupa aia apar si SO,Grafica pe calc., web..

oricum, sunt in dubii.. ;)

la SO - te joci oleaca acasa cu Linux-ul si ai sa stii mai mult ca laborantu/a, iar la examen oricum tre sa tocesti oleaca si-l iei (totusi e posibil sa faceti altceva, ca s-a schimbat materia fata de acu cativa ani)
Grafica pe calc - chestiuni generale despre ce-i ala un bitmap, apoi niste rotatii de figuri in spatiu si oleaca de OpenGL. Daca auzi 1/3 din ce vorbeste profesorul inseamna ca ai un auz foarte fin. Daca vezi macar 1/3 din ce scrie profesorul la tabla inseamna ca esti superman si poti vedea prin oameni.
Matematica - e simplu de tot fata de ce se face la AC. De asemenea profesorii sunt ok. Daca te intereseaza matematica are cine sa-ti explice (iar daca nu, poti lua minim 5 foarte usor)
Logica - poti sa inveti oricat vrei. Examenul se da pe 4 numere, din care un nr are subiecte foarte usoare, iar altul foarte grele. Depinde de ce bafta ai.
Baze de Date - daca faci laboratorul cu Kamikaze fa astfel incat sa pari interesat de obiect si-ti pune nota mare la proiect, altfel orice ai face i se pare prea simplu. De asemenea sa te obisnuiesti cu mirosul lui caracteristic de spirt (si nici sa nu te socheze daca mai bine cu cizme de cauciuc la scoala... sau cu urme de pumni incasati)
Birotica - is o gramada de prostii din Word si Excel, dar e simplu de tot
Fundamente Algebrice ale Informaticii - e dificil, dar nu imposibil. Oricum la inceput o sa va spuna ca faceti compresii de date si alte chestii de astea... o sa fie un singur seminar pe tema asta.
Arhitectura calculatoarelor - laboratorul e foarte interesant
Programare - proful (depinde cu care din ei o sa faceti) iti citeste slidurile care se afla si pe net. Nu explica nimic in plus, iar daca ii da o eroare in exemplul care incearca sa-l compileze pe laptop, trece la urmatorul slide. (Nu e de mirare ca spre sfarsitul semestrului prezenta la curs e de maxim 10%)

etc..  (materiile se schimba de la an la an si nu stiu ce se mai face acum in anul 1)


Aici gasesti toate tipurile de profesori (de la cei ce se pricep si isi dau silinta sa-ti explice, pana la tot felul de specimene care se cred geniile informaticii si tot incearca sa-ti arate cat de prost esti)


Quote

Sa inteleg ca la Cuza Iasi exista si Facultatea de matematica-informatica si Facultatea de informatica?
Exista Facultatea de Matematica cu specializarile:
- Matematică
- Matematică-Informatică
- Matematici Aplicate
De asemenea exista si Facultatea de Informatica

Edited by Garfield, 29 August 2006 - 15:23.


#33
[TerrorisT]

[TerrorisT]

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.07.2006
Asta da facultate de informatica!

Cea mai tare din tara, inclusiv la pret: 24 milioane / an vreme de 5 ani :)

Dar si inveti INFORMATICA!

Intradevar asta este THE facultate!

#34
ciprianc

ciprianc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.09.2005
poti sa-ti faci o idee despre ce se preda din orarul de la adresa :

http://thor.info.uaic.ro/~orar/

#35
marian13

marian13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 06.03.2006
De ce nu incerci sa faci un postuniversitar care iti ofera diploma de Licenta in specializarea Informatica.Ex: Univ Dunarea de jos...Fac de Inf. Te scuteste de 2 ani de munca aiurea si nu faci decat Info ATAT!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate