Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie monitor! HELP!

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
lucian92

lucian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2008
Salut baieti, vin si eu o cere de sfaturi despre niste monitoare, intre care oscilez, si cam intr-o luna ar trebui sa aleg unul, ideea este ca nu am mai mult de 6 milioane si as vrea un monitor cat mai mare minim 20" si maxim 22" cu iesire DVI si preferabil cu "cristal brite " (adica suprafata aceea lucioasa a display-ului si se vad culorile mai vi din cate am inteles si albul alb fara noante de gri, ca la majoritatea laptopurilor) preferabil si cu rezolutie full hd sau cat mai apropiata de o rezolutie HD pt ca nu ma intereseaza in mod special filmele HD ci mai mult jocurile desi nu am un pc care sa imi permita rezolutii mari, nicidecum rezolutia maxima a monitorului (de exmplu pe crt-ul meu de 17" joc cu o rezolutie de 1024*768 sau 1152*864,ColinMcRae DIRT 2 ,ca sa am aprox 20-30 de fps-uri).

SI ACUM "CANDIDATII" :

1. ACER V223Wabd Pret 580 RON
- 22", dvi,300cd/mp2 luminozitatea,despre contrats nu se spun prea multe probabil 10000:1, rezolutie 1680 x 1050 este simplu si prformant.

aici specificatii complete ale producatorului: http://www.acer.ro/a...wrAjaxHistory=0


2. BENQ G2020HD PRET 520 RON
- 20",dvi , contrasu mare 40000:1, rezolutie 1600*900, dar e benq deci cam suspect...cred...

aici specificatii complete ale producatorlului : http://www.benq.com/...=specifications


3. ACER P205H PRET 540 RON
- 20 ",dvi, contrastul dinamic 50000:1, luminozitate 300cd/mp, rezolutue 1600*900, si are CRISTAL BRITE , cel mai performant si la pret avantajos la 20"

aici specificatiile complete ale producatorlului: http://www.acer.ro/a...wrAjaxHistory=0


Multumesc mult, astept parerile voastre!!!
Numai bine!

Edited by lucian92, 10 January 2010 - 15:35.


#2
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009
De ce l-ai mai facut inco o data ? Ti-am mai raspuns , dar iti mai raspunda inca o data , iti recomand un monitor de 22". Conteaza foarte mult 2" ,mai ales daca este wide si te uiti la filme .

Edited by Marius995, 10 January 2010 - 15:37.


#3
lucian92

lucian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2008

View PostMarius995, on 10th January 2010, 15:36, said:

De ce l-ai mai facut inco o data ? Ti-am mai raspuns , dar iti mai raspunda inca o data , iti recomand un monitor de 22". Conteaza foarte mult 2" ,mai ales daca este wide si te uiti la filme .


L-am mutat, pt ca aseara ma grabisem si il facusem la sectiunea video .... scuzele mele! :D
oricum ms de sfat o sa tin cont!

Edited by lucian92, 10 January 2010 - 15:39.


#4
lucian92

lucian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2008
chiar nimeni nu mai vine cu un sfat ceva ??? mentionez ca am mai pus ochii pe un benq cu rezolutie full HD, 21.5" diagonala si DVI .... la 560 ron .... http://www.evomag.ro...0HDA-42057.html

#5
ChainZ

ChainZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.10.2007
Si eu sunt in aceeasi dilema ca si tine... caut un monitor in acelasi buget, am gasit ceva interesant si anume LG - Monitor LCD 22" W2241S-SF, insa mai pe toate siturile online il gasesc out of stock.  E asa de bun sau ce e cu el? ca e mai ieftin decat oricare altul de 22". Astept recomandari monitoare ca si lucian.

#6
Osiris1394

Osiris1394

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.02.2007
LG-urile sunt bune si relativ ieftine. Eu am un Benq de 24", full hd, e cam 700 ron. Daca nu dispuneti de acesti bani, puteti merge pe varianta de 22": de aici.

@Chainz, Tot un Benq, varianta HDA de 21,5", fara dvi e vreo 530 lei. LG-ul prezentat de tine nu are full hd si contrastul e mai mic. Sau daca vrei neaparat LG, mai bine mergi pe modelul asta.
La un monitor mai mare e pacat sa nu ai full HD, vei vedea imediat diferentele si vei fi  foarte incantat de calitatea imaginilor.

#7
ChainZ

ChainZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.10.2007
da, cred ca am sa merg pe LG( ultimul prezentat de tine ) , insa este timp sa ma razgandesc. Poate gasesc ceva cu DVI.

Edited by ChainZ, 11 January 2010 - 17:28.


#8
lucian92

lucian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2008
[quote name='ChainZ' post='7635952' date='11th January 2010, 16:50']Si eu sunt in aceeasi dilema ca si tine... caut un monitor in acelasi buget, am gasit ceva interesant si anume LG - Monitor LCD 22" W2241S-SF, insa mai pe toate siturile online il gasesc out of stock.  E asa de bun sau ce e cu el? ca e mai ieftin decat oricare altul de 22". Astept recomandari monitoare ca si lucian.[/quote]


suntem colegi de suferinta ...:))
LG-ul asta are VGA, eu vreau neeparat pe DVI, m-am documentat destul de mult si dieferentele sunt destul de semnificative intre VGA si DVI.observca are si contrastul cam mic ....
eu cred ca in final o sa merg pe Benq... cum mi-o fi norocul ... sper sa nu am parte de pixeli morti :D

[url="http://www.evomag.ro/MONITOARE-Monitoare-LCD/BenQ-Monitor-LCD-21.5-T2210HDA-42057.html"]http://www.evomag.ro/MONITOARE-Monitoare-L...0HDA-42057.html[/url]      
asta e cel mai posibil sa fie castigatoru sau cel recomandat de Osiris1394 ...

daca nu imi iau un ACER-ul pe 20' cu cristlabrtie (varinata 3)


[quote name='Osiris1394' date='11th January 2010, 17:12' post='7636053']
LG-urile sunt bune si relativ ieftine. Eu am un Benq de 24", full hd, e cam 700 ron. Daca nu dispuneti de acesti bani, puteti merge pe varianta de 22": [url="http://www.emag.ro/monitoare_lcd/monitor-lcd-benq-g2220hd-215-wide--p9H.L07LB.QBE-9H.L07LN.IBE"]de aici[/url].

Tu cu Benq-ul tau ai avut vreo problema pana acuma, de cand il ai si cum il exploatezi ???
Multa lume se plange de ele altii sunt foarte mandri de ele, eu nu stiu ce sa cred ca totul depinde si de noroc, sincer chiar imi plac ca design si ca ca display dar am o mica retinere in privinta lor (nu am avut nici odata nici un aparat Benq... deci  :rolleyes: )
Numai bine!  :peacefingers:

Edited by lucian92, 11 January 2010 - 22:21.


#9
Osiris1394

Osiris1394

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.02.2007
Am BenQ-ul G2420HDB de la Craciun. Sunt foarte incantat de performantele lui si aspectul lui. Mi-a luat putin sa ma obisnuiesc cu luminozitatea si contrastul (mari), e un monitor care nu duce lipsa de aceste caracteristici, dar am mai facut eu ceva reglaje, dupa preferintele mele. Oricum lcd-ul are niste setari (standard, movie, sRBG, photo, dynamics) si nu mai trebuie facut nimic. Imaginile sunt crystal clear, sunt impresionat de calitatea culorilor, profunzime, pot sa spun ca am facut o afacere tare buna. Nu am avut nici cea mai mica problema cu el. Filmele in HD combinate cu modul contrast dinamic te lasa masca.

BenQ face in ultimii ani produse de cea mai buna calitate (e lider la proiectoare), nu stiu cine sunt "cei care se plang de ele", dar inainte de a cumpara LCD-ul m-am interesat cu atentie in privinta lor si consider ca am facut cea mai buna alegere. Am vazut ca mai ai un topic cu acelasi nume, iar unul din comentatori spunea ca "nu ar pune mana pe un BenQ". Serios? Dar de ce? Pentru ca a auzit el in fata bloclului ca trebuie sa ai un monitor cu sigla de "firma"? LOL. Ma lasa rece cei care dau commenturi fara sa vina cu argumente. Puteam sa dau cu vreo 3-5 milioane in plus (yeah, right) pentru a avea un "brand name", gen Samsung, dar pe mine ma intereseaza caracteristicile unui produs, fiabilitatea si nu aleg orbeste orice. Iar Samsung-ul in ultima vreme are prea multe probleme. Poate pentru ca e fabricat in Romania.

Nu cunosc clasa T de la BenQ, dar vad ca are cam aceleasi caracteristici si e lansat tot in 2009, dar are un constrast dinamic mai mic. Ceea ce nu ma incanta prea tare.

Si daca mai aveti ceva rezerve in privinta BenQ, cititi acest review.

#10
lucian92

lucian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2008

View PostOsiris1394, on 12th January 2010, 00:33, said:

Am BenQ-ul G2420HDB de la Craciun. Sunt foarte incantat de performantele lui si aspectul lui. Mi-a luat putin sa ma obisnuiesc cu luminozitatea si contrastul (mari), e un monitor care nu duce lipsa de aceste caracteristici, dar am mai facut eu ceva reglaje, dupa preferintele mele. Oricum lcd-ul are niste setari (standard, movie, sRBG, photo, dynamics) si nu mai trebuie facut nimic. Imaginile sunt crystal clear, sunt impresionat de calitatea culorilor, profunzime, pot sa spun ca am facut o afacere tare buna. Nu am avut nici cea mai mica problema cu el. Filmele in HD combinate cu modul contrast dinamic te lasa masca.

BenQ face in ultimii ani produse de cea mai buna calitate (e lider la proiectoare), nu stiu cine sunt "cei care se plang de ele", dar inainte de a cumpara LCD-ul m-am interesat cu atentie in privinta lor si consider ca am facut cea mai buna alegere. Am vazut ca mai ai un topic cu acelasi nume, iar unul din comentatori spunea ca "nu ar pune mana pe un BenQ". Serios? Dar de ce? Pentru ca a auzit el in fata bloclului ca trebuie sa ai un monitor cu sigla de "firma"? LOL. Ma lasa rece cei care dau commenturi fara sa vina cu argumente. Puteam sa dau cu vreo 3-5 milioane in plus (yeah, right) pentru a avea un "brand name", gen Samsung, dar pe mine ma intereseaza caracteristicile unui produs, fiabilitatea si nu aleg orbeste orice. Iar Samsung-ul in ultima vreme are prea multe probleme. Poate pentru ca e fabricat in Romania.

Nu cunosc clasa T de la BenQ, dar vad ca are cam aceleasi caracteristici si e lansat tot in 2009, dar are un constrast dinamic mai mic. Ceea ce nu ma incanta prea tare.

Si daca mai aveti ceva rezerve in privinta BenQ, cititi acest review.


Aha... pai ajung usor usor la parerea ta despe benq, mai ales ca azi am fost la un magazin de calculatoare si l-am rugat pe tipu de acolo sa imi faca o proba la un monitor benq pt ca era pe 20 ( eram tare curios sa vad cum se prezinta rezolutia aia de 1600x900 si sa nimerit sa fie si benq => NUMAI BINE) si am ramas tablou vazand ce bine se ved culorile, contrastul mare ) mentionez ca era din seria G (arata identic cu cel din rewiul dat de tine), doar ca avea numai conector VGA, nu e mare diferenta intre vga si dvi, dar o diferenta exista si esti in bine oricum! sa vad de ce bani dispun si ma orientez catre un 20" sau 22" si acum stiu cum se vede un Benq. Nota 10 !

#11
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
daca vrei monitor bun in primul rand nu te uiti la Benq si Acer, in al doilea rand nici un link postat de tine nu functioneaza ...

la bugetul tau s-ar incadra un Monitor LCD Philips 220E1SB/00 sau  LG W2243S-PF dar iese din calcul DVI , dar  ai full HD ... daca vrei DVI uita`te la Horizon ... un vecin de-al meu avea un Benq si ii iesea scantei din el :D ...

Edited by davides, 12 January 2010 - 18:24.


#12
lucian92

lucian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2008

View Postdavides, on 12th January 2010, 18:24, said:

daca vrei monitor bun in primul rand nu te uiti la Benq si Acer, in al doilea rand nici un link postat de tine nu functioneaza ...

la bugetul tau s-ar incadra un Monitor LCD Philips 220E1SB/00 sau  LG W2243S-PF dar iese din calcul DVI , dar  ai full HD ... daca vrei DVI uita`te la Horizon ... un vecin de-al meu avea un Benq si ii iesea scantei din el :D ...


Salut! eu tocmai m-am intersat mai multicel asa si nu e dracu' chiar asa de negru ... am garantie 2 ani la orice produs ... pana mea .... eu cred ca imi iau un benq asta in cazul in care nu apare ceva "mai de doamne ajuta". Ms de sfat oricum!

APROPO! am vazut la semnatura ta ca scrie INTEL P4 3.0 HT si eu am unul identic, esti cumva pe socket 478 ? ai facut vreun overclok micut ceva? eu sunt tentet sa-mi fac si astept un sfat ceva ... :D numai bine!

#13
Sharpa

Sharpa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 25.02.2008
Sau mai astepti putin pana la alocatie/salariu/pensie si iti maresti putin bugetul si iei asta.Eu sunt multumit de el

#14
Osiris1394

Osiris1394

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.02.2007
@lucian92 Monitoarele au garantie 3 ani. Cel putin BenQ asta ofera.

#15
lucian92

lucian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2008
baieti in final am ramas la 2 monitoare, si sincer acuma mai rau sunt indecis din cauza aspectului ratio 16:10 normal si frumos, sau 16:9 cu rezolutia full hd dar cam ciudat sa fie asa "lung" plus ca am inteles ca se vad foarte mici icoanele si tre' sa schimbi fontu in documente.... :rolleyes:

http://www.emag.ro/m...0#Ancora_Opinia

sau


http://www.emag.ro/m...BE-9H.L07LN.IBE


Hai baieti cu niste pareri lamuriti-ma si pe mine ce sa aleg 16:9 sau 16:10??? o sa am probleme cu dungile laterale stanga dreapta in jocuri sau alte problematici ? saptamana asta tre sa dau comanda si chiar nu stiu ce sa aleg, e absolut frustrant. am un prieten care are un philips din ala de 22" 16:10 .... arata super ... insa mai performant este benq-ul...

p.s. ma cam ingrijoreaza formatul 16:9 mi se pare "prea wide" si marca benq pt ca am vazut cu ochii mei un benq cu 3 pixeli morti cumparat acum 8 luni ...

#16
Osiris1394

Osiris1394

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.02.2007
Philips-ul are avantajul diagonalei, BenQ al dotpitch si al contrastului dinamic. Ca utilizator de BenQ eu iti recomand ceea ce am eu. Mie nu prea imi place aspectul 16:10, tu alegi ceea ce vrei si... dupa cum ti-e norocul. :D Oricum, poti returna produsul daca vine prin curierat si ceva nu iti convine.

In ceea ce priveste service-ul si garantia Benq: au service propriu, cateva numere de telefon pe care le poti apela si ei iti ridica monitorul, in caz de probleme. Transportul e suportat tot de ei. Monitorul e considerat defect in momentul in care numarul de pixeli defecti depaseste cu cel putin o unitate numarul specificat corespunzator: 17"-19" - 3 negri, 3 albi sau 7 sub-pixeli. 20" sau mai mare: 4 negri, 4 albi sau 10 sub-pixeli. Ce model e acel Benq?

Edited by Osiris1394, 16 January 2010 - 17:32.


#17
lucian92

lucian92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 23.07.2008

View PostOsiris1394, on 16th January 2010, 17:26, said:

Philips-ul are avantajul diagonalei, BenQ al dotpitch si al contrastului dinamic. Ca utilizator de BenQ eu iti recomand ceea ce am eu. Mie nu prea imi place aspectul 16:10, tu alegi ceea ce vrei si... dupa cum ti-e norocul. :D Oricum, poti returna produsul daca vine prin curierat si ceva nu iti convine.

In ceea ce priveste service-ul si garantia Benq: au service propriu, cateva numere de telefon pe care le poti apela si ei iti ridica monitorul, in caz de probleme. Transportul e suportat tot de ei. Monitorul e considerat defect in momentul in care numarul de pixeli defecti depaseste cu cel putin o unitate numarul specificat corespunzator: 17"-19" - 3 negri, 3 albi sau 7 sub-pixeli. 20" sau mai mare: 4 negri, 4 albi sau 10 sub-pixeli. Ce model e acel Benq?


am fost intr-o mica vizita la cineva pe care l-am cunoscut de curand, intr-o vizita spontana ... si vazand ca are un benq (d-ala din seria Txxxx cred ) m-am arat interesat ... mi la artat, intradevar imaginea NOTA 20! apoi mi-a arat niste pixeli de la morga :)).... Eu unu as merge pe Benq G2220HD daca ar fi sa aleg 16:9, acuma te intreb pe tine tu care ai monitor 16:9:
1) ai avut probleme in vreun joc la rezolutii (dungi negre stanga/dreapta sau altceva) ???
2)ai zis de service de la benq...pai daca cumpar de la emag monitorul nu am service de la ei ???
3) si cea mai importanta!!! daca ajunge monitorul la mine acaa prin curier, il accept il montez si nu sunt multumit de el (in caz ca are vreun pixel mort sau vreau philipsul) pot sa il returnez  si sa cer banii pe el SAU sa comand altul si sa dau o diferenta de bani ??????????? in alea 10 sau 30 de zile ...ca am citit eu ceva pe site la emag si la pc fun dar nu prea m-am lamurit...

#18
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

View Postlucian92, on 17th January 2010, 01:32, said:

1) ai avut probleme in vreun joc la rezolutii (dungi negre stanga/dreapta sau altceva) ???

Înainte să-mi sari în cap (again  <_<), îți spun că am un Benq G2220HDA (adică puțin mai slab față de cel care vrei să-l iei).
La jocuri nu e problemă. Aproape toate merg la 1920x1080. În cel mai rău caz o rezoluție mai mică, dar toate au și rezoluție wide.

Nu cred că faci o afacere bună la Philips-ul acela. Deși are 23", contrastul e mic. :confuzzled:

PS: N-am nici cea mai mică problemă cu el. :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate