Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

BURSA VERDE

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
3348 replies to this topic

#1891
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Da, si eu as fi preferat baterii de tractiune daca mai mergeam pe plumb. Am avut de-a face cu ele si sunt foarte solide, rezista la o multime de abuzuri.
Au electrolit mai concentrat pentru a putea livra puteri mai mari cu usurinta; dar daca le exploatezi in regim "solar", pe termen lung (adica cu un banc supradimensionat, cum se face de obicei) ar fi bine daca s-ar scadea concentratia electrolitului de la 1,33 la 1,28.

Edited by addysoftware, 26 April 2017 - 14:37.


#1892
xPzS

xPzS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.04.2017
Din specificatiile actuale ale producatorilor, concentratia electrolitului la bateriile de tractiune este cam de 1,29. Eu n-am sa le tin prea mult in float (cand au concentratia acidului maxima) pentru ca le descarc zilnic cam 25-30% din capacitate, deci riscul de coroziune este mic, oricum.

As fi preferat sa fie "precablate" si cu circuitul acela de recirculare/barbotare a electrolitului. Din ce-am citit (nu neaparat chestiile de marketing ale producatorilor, ci din teorie), lucrul asta ajuta destul de mult bateria.

De exemplu, in cazul bateriilor cu placi inalte (50 - 60 cm), riscul de stratificare a electrolitului este mult mai mare. Prin folosirea unui sistem de recirculare, concentratia electrolitului se uniformizeaza, deci reactiile chimice au loc simultan si la acelasi nivel de "putere" pe toata suprafata placilor de plumb. Asta ajuta inclusiv la scurtarea procesului de egalizare, evitand incalzirea excesiva a unei zone (in general, partea de jos) pana se finalizeaza reactiile chimice si in partea superioara (unde se "aduna" apa, care-i mai usoara decat acidul).

M-asteptam ca circuitul asta de recirculare sa devina ceva standard, dar vad ca producatorii il ofera numai la cerere (si contra cost, evident). Cred ca si-au dat seama ca iar au facut o "prostie", riscand sa produca baterii care nu se mai strica - ceea ce le-ar ruina pe termen lung afacerile. Posted Image

Acum, nu stiu cum e cu realizarea practica, pentru ca placile sunt destul de apropiate, mai exista si separatoarele.. deci nu stiu cat de corect/complet se face recircularea.

Tu ai trecut pe Litiu? Inseamna ca ai bani, "vila".. nu ne dai si noua adresa?! Posted Image

Acum serios: m-a batut si pe mine gandul cu Litiu, dar nu-si merita banii. Nici plumbul nu prea merita, dar n-ai de ales. E clar ca este vorba de o conspiratie si in domeniul asta (ca si in cazul combustibililor etc). In domeniul solar, producatorii de baterii stiu ca te afli la ananghie (daca esti nevoit sa traiesti off-line) sau este doar un eco-moft (cum este si cazul meu).. deci, de nevoie sau de fitze, platesti cat ti se cere, nu cat face.

Edited by xPzS, 26 April 2017 - 16:26.


#1893
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Off...........
Vine notificare intru poate vinde cumpara careva ceva.
Si hop mai aflu ceva despre baterii.
:( :(

Edited by st3fan19, 26 April 2017 - 16:26.


#1894
xPzS

xPzS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.04.2017
Eu ce sa mai zic.. vad notificare, zic: "gata, in sfarsit oferta multasteptata". Si, cand colo - tu, care te plangeai.. Posted Image

Macar tu ai aflat ceva despre baterii, eu tot "fara finalizare" am ramas!.. Posted Image

#1895
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
xPzS uite mai jos topicul de acumulatori:
https://forum.softpe...eoliana/unread/
Aici se cumpara sau se vinde cu respectarea primului post de la inceputul topicului.

#1896
xPzS

xPzS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.04.2017
OK, scuze.. stiu ca exista un topic separat pentru baterii. M-am trezit vorbind cu voce tare despre ce-ar fi mai bine (sau nu) sa cumpar. E "galagia" inerenta din orice piata, ce sa-i faci.. ;)

PS: Gata, nu mai comentez aiurea. Totusi, nu stie nimeni vreo firma serioasa (adica, cu adaos decent) de unde sa pot cumpara astfel de baterii? Din ce-am gasit pe net, majoritatea n-au preturi afisate (si din oferta "personalizata" se vede clar intentia de tzeapa) sau au doar baterii grecesti etc..

#1897
27cry

27cry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.01.2008
De vanzare 8 panouri 240W noi noute. 500 lei/buc. 470 lei/buc pentru toate 8 buc.
Caracteristicile sunt in foto.
Se pot da 2, 4, 6 sau 8 buc, asa sunt in colet, cate 2 buc.
IMG_20160719_180623.jpg

Attached Files



#1898
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Salut vreau eu 2 bucati.
Daca nu le dai pe toate 8 odata altcuiva.
Mersi.

Edited by st3fan19, 27 April 2017 - 11:56.


#1899
27cry

27cry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.01.2008

View Post27cry, on 27 aprilie 2017 - 11:44, said:

De vanzare 8 panouri 240W noi noute. 500 lei/buc. 470 lei/buc pentru toate 8 buc.
Caracteristicile sunt in foto.
Se pot da 2, 4, 6 sau 8 buc, asa sunt in colet, cate 2 buc.

Update la anuntul de mai sus #1897
Fiecare panou are clemele (AL) de prindere, cauciucul de protectie si un set de mufe MC4. In functie de configuratia panourilor se livreaza cleme de mijloc si de capat.

#1900
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Un modul BMS pentru LiFePO4 24V cu egalizare scalabila intre 0 si 1,25A in cinci trepte.
Am facut patru (doua ptr mine, 48V), unul ptr un prieten de pe forum, si unul il vand aici.

Attached File  IMG_20170427_182206.jpg   96.62K   52 downloadsAttached File  IMG_20170427_182158.jpg   97.61K   48 downloads

Tensiunea de decuplare sarcina: 2,5...3Vpc ajustabil
Tensiunea de decuplare charger: 3,4...3,8Vpc ajustabil
Decuplarea sarcinii: semnal logic 1 fata de masa bateriilor, destinat in principiu pentru intrari de comparatoare, curent de comanda 100uA.
Decuplarea chargerului: semnal logic 1 destinat in principiu pentru optocuplor, curent 550uA.
Egalizarea se face imediat inainte de decuplarea chargerului. De exemplu, la 3,57V intra egalizarea, si la 3,59V se da comanda de decuplare a incarcarii.

Daca curentii nu sunt suficienti pentru utilizare directa (depinde ce SSR se folosesc pentru comutare) se pot face usor modificari minore in limita de pana la cativa mA, sau foarte usor amplificatoare de semnal in caz de nevoie, separat, la un cost de cativa lei.
Modulul de 24V este aditionabil in viitor la un alt modul identic - pt scalarea sistemului la 48V - cu doua sau trei modificari minore, prevazute la design (se taie un jumper pe cablajul existent in doua puncte si se interconecteaza alt modul la trei mufe).

Pretul este absolut sigur sub 20 lei per celula, dar inca nu l-am calculat. Probabil cca 15 lei pe celula.
Va avea si mufe, cu fire suficient de lungi.
Poate fi livrat dupa cca o saptamana incepand de astazi. (Saptamana asta il voi folosi eu la un banc..)

#1901
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Schimb 8 irgp4063d cu 2 egs002 sau cumpar 2 egs002

Attached Files



#1902
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Cumpar eoliana de 3Kw 24v cu pale de 5m diametru as prefera cu generator flux axial, pentru ca locuiesc intro zona cu media anuala de vant 3,8m/s va rog sa ma contactati pe PM.

#1903
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Salut adi tiam trimis mesaj.

Edited by aerodinamic_32, 30 April 2017 - 12:38.


#1904
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Mi-ai adus aminte cu eoliana ta ,ca aici nu am pus-o la vinzare.
Deci;
- se vinde eoliana 400W-max 600W sistem 24v 5 pale  in stare de functionare.
-pret negociabil 2200lei
Alte detalii pe PM

Attached Files



#1905
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
@adi_87:Tu realizezi la ce te bagi?
3KW la 24V si pale 5m diametru?

#1906
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Am primit o oferta de eoliana de 3Kw cu pale de 5,2m si generator flux axial si cu esire din vint la 9m/s de la un coleg de forum.

#1907
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Eu te sfatuiesc sa te limitezi la maxim 2kW si pe 48V.
3kW la 24V inseamna curenti de peste 100A.
Si pale de 5,2m ....brrr....

#1908
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Am vorbit telefonic cu colegu de forum si mia spus ca eoliana va produce la 10,5m/s 3000w reali nu Turcesti s-au Chinezesti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate