Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

despre stilouri

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
1325 replies to this topic

#415
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 21.04.2009

View Postdjl, on 05 martie 2019 - 09:40, said:

Deci e normal sau anormal să am durere la încheietură?   Posted Image   Probabil am scris apăsat şi din cauză că-s obişnuit cu pixul.
La alea Americane mă referam la "Shaffer". Iar în cazul celor Româneşti, la diferenţa calitativă (în perioada comunistă am importat vreodată stilouri, afară de cele Chinezeşti?   Posted Image  ).
Am importat, dar in foarte mica cantitate din vest, in rest am importat din tarile fostului bloc comunist .Nu este normal, sa ai dureri la încheietură, probabil apesi tare pe el, asa ca ati da dureri la încheietură, in plus risti sa strici penita . Stilourile de la Shaffer sunt din ani 70 .

Edited by stefanionutmarius, 05 March 2019 - 10:15.


#416
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dar dintre stilourile comuniste, care au fost cele mai reuşite şi ce am importat din Vest? În "Cireşarii" (ultimul volum) sunt menţionate stilourile "Parker".

#417
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 21.04.2009

View Postdjl, on 05 martie 2019 - 10:15, said:

Dar dintre stilourile comuniste, care au fost cele mai reuşite şi ce am importat din Vest? În "Cireşarii" (ultimul volum) sunt menţionate stilourile "Parker".
Era niste stilouri de la flaro in ani 60 fabricate din celuloid si cu penita de aur dar nu ami aduc aminte numele modelului . Sau importat de la Parker cred ca scolare mai mult gen Vector si Jotter iar pentru bastani Mont Blanc ,  Ceausescu a avut Mont Blanc .

#418
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

View Postdjl, on 04 martie 2019 - 23:15, said:

Am luat cerneală. 8 Lei o mică călimară. Ptiu, ce s-a scumpit cerneala. "Koh-i-nor". Şi e de plastic călimara.
Cerneala Pelikan 4001 gasesti la Kaufland. E 10 lei, calimara mare din sticla. N-ai cum sa gresesti cu aia.
Si daca vrei neaparat invechita in butoi de stejar:
https://www.olx.ro/o...html#f07e2b9dbe

View Postdjl, on 05 martie 2019 - 00:21, said:

Mama mia, ce durere musculară la încheietura mânii de la scris cu stiloul. Mă mir cum de puteam scrie aşa de mult.
Apesi pe stilou, lasa-l sa scrie sub propria greutate.

View Postdjl, on 05 martie 2019 - 01:37, said:

Nu ştiu ale cui sunt cele 2 bloguri, dar sunt interesante: https://stilouri.wordpress.com/
http://stilourideieri.ro/
Omul are şi canal de YouTube: https://www.youtube....djobbcSw/videos
Asta-i colegul @izometric Posted Image

#419
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Cu colegul izometric e glumă sau e pe bune?   Posted Image
Am văzut anunţul ăla cu călimara. Aş vrea cerneală veche, dar nu la preţul ăla. În talcioc am găsit la 5 Lei o călimară veche de vreo 50 sau 75 m.l., neagră, dar Românească (cred că perioada comunistă).
Cerneleurile au termen de valabilitate sau pot foarte bine să folosesc una produsă înainte de 2010 (adică 2006, 2000, 1998, 1995, 1990, 1982, 1975, 1968, 1962, 1960, 1957, 1955 sau chiar 1940 ori 1937).

Edited by djl, 15 March 2019 - 22:47.


#420
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Aștept stilouri, aștept stilouri, aștept stilouri din China.
Am luat țeapă ? :scratchchin:.

Daca da, mai pot să fac ceva ?

#421
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Să speri sau să anulezi comanda.
Eu sper să găsesc la 20-50 Lei vreun stilou care se vinde mult mai scump...

#422
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 21.04.2009

View Postcrisstonne, on 15 martie 2019 - 23:57, said:

Aștept stilouri, aștept stilouri, aștept stilouri din China.
Am luat țeapă ? Posted Image.

Daca da, mai pot să fac ceva ?
De unde ai cumparat Amazon , Ebay , Aliexpres ?
In mod normal cam pe toate se poate contacta vanzatorul ai zici ca comanda nu a ajuns apoi sa rezolvati amiabil ( retrimite comanda, ramburseaza banii) in caz ca nu rezolvi cu vanzatorul ar trebui sa apelezi la asistenta oferita de platforma respectiva ( protectia cumparatorului ) , rezolva ei problema .

Edited by stefanionutmarius, 16 March 2019 - 19:52.


#423
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
crisstone, a ajuns stiloul?   :)

#424
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Astea chiar o fi din anii '70?   :huh:  https://www.ebay.co....JYAAOSwaGBbiQx2
În puii mei, nu găsesc şi eu ieftin unul cu levier din anii '50-'60 care să fie funcţional   :disgust:   Sau măcar vreun "Pelikan" de pe atunci.

#425
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 21.04.2009

View Postdjl, on 25 martie 2019 - 02:10, said:

Astea chiar o fi din anii '70?   :huh:  https://www.ebay.co....JYAAOSwaGBbiQx2
În puii mei, nu găsesc și eu ieftin unul cu levier din anii '50-'60 care să fie funcțional   :disgust:   Sau măcar vreun "Pelikan" de pe atunci.

Da este un stilou produs de firma italiana Universal in anii 70 dar este un stilou scolar de o calitate îndoielnicăd am luat de la același vanzător și eu unul acum 3 săptămani și sincer nu mă convinge deloc acest stilou . De o calitate superioara acestui stilou scolar este Wing Sung 601 , 618 . ☺️ .

Edited by stefanionutmarius, 25 March 2019 - 19:50.


#426
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Ăsta e mişto, chiar dacă nu e funcţional... https://www.ebay.co....e0AAOSwEWNclPVk

Edited by djl, 25 March 2019 - 20:09.


#427
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 21.04.2009

View Postdjl, on 25 martie 2019 - 20:07, said:

Ăsta e mişto, chiar dacă nu e funcţional... https://www.ebay.co....e0AAOSwEWNclPVk
Un stilou CONWAY STEWART. Sunt stilouri Americane destul de scumpe  chiar si daca nu au fost restaurate .

#428
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Sfaturi.
Ce să fac ?
Mai aștept, cer banii ?

View Postdjl, on 19 martie 2019 - 23:42, said:

crisstone, a ajuns stiloul?   :)

Aștept două.
Nu, nici unul :|
Nevasta a primit un dinăla sexi, o gentuță, așteaptă încă un ceas.
Eu nimic :(

Attached Files


Edited by crisstonne, 27 March 2019 - 02:41.


#429
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 21.04.2009

View Postcrisstonne, on 27 martie 2019 - 02:46, said:

Sfaturi.
Ce să fac ?
Mai aștept, cer banii ?



Aștept două.
Nu, nici unul Posted Image
Nevasta a primit un dinăla sexi, o gentuță, așteaptă încă un ceas.
Eu nimic Posted Image
Daca ai tracking nr (nr de urmarire) la colet poti vedea aici unde este coletul tau .
https://www.17track.net/ro

#430
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 21.04.2009
Vreau sa achizitonez un stilou mai premium si bugetul ar fi cam de 100 $ ( 400 Ron),  stiu ca multi utilizatori inclusiv din cei ce posteaza pe acest topic, ar recomanda in cazul asta Parker Sonet (100 $ ), dar la pretul asta Sonetul vine cu penita de otel ( ar fi ok penita de aur totusi ) asa ca eu am optat catre lti producatori, in limitele bugetului . Am de ales intre mai multe modele de la producatori din asia, ( Japonia nu China Posted Image  si nu mai putin prestigiosi decat Parker , desigur daca vorbim de Japonia, vorbim de Pilot , Sailor , Platinum , asa ca optiunile mele ar fi urmatoarele  :

1) Pilot Silver Capless Vanishing Point (M) ,  - 79 $ + 15 $ Transportul
2) Pilot Custom 74 (B) ,  - 79 $ + 15 $ Transportul
3) Sailor 1911 Promenade (M) , -  84 $  + Transport Gratuit
4) Platinum 3776 CENTURY (M) , - 83 $ + 2 $ Transportul

Voi ce ati alege ???

Edited by stefanionutmarius, 27 March 2019 - 09:49.


#431
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

View Poststefanionutmarius, on 27 martie 2019 - 09:44, said:

Vreau sa achizitonez un stilou mai premium si bugetul ar fi cam de 100 $ ( 400 Ron), ...
2) Pilot Custom 74 (B) ,  - 79 $ + 15 $ Transportul
3) Sailor 1911 Promenade (M) , -  84 $  + Transport Gratuit
4) Platinum 3776 CENTURY (M) , - 83 $ + 2 $ Transportul
Voi ce ati alege ???
Preturile indicate sunt ptr. stilouri sh? Nu de alta, dar nu cred ca unele noi pot costa atat de putin... doar daca nu le iei din Japonia.

Eu am un Sailor Pro Gear Mini, pe care am dat vreo 130 EUR (in Germania), iar Platinum de la pct, 4 cred ca este chiar mai mult, spre 180 EUR.
Ai grija la cele second hand. Nu merita sa te risti ptr. 40-50-60 EUR. In fond iei stiloul ptr. foarte multi ani, nu ptr. o zi, doua Posted Image

Acum ref. la preferinte...
Sailor-ul meu scrie superb. Are penita F si da un feedback sonor (usor scartait) la scris, care mie imi place f. mult.
Am cochetat cu Platinum. Nu imi place penita lata, parca e turtita. Calitatea este tot la superlativ. Unii sustin ca ar fi chiar cel mai bun producator japonez, urmat de Pilot si Sailor.

Probabil stii ca grosimea scrisului ptr. stilourile japoneze, in special la Sailor si Platinum, este cu un grad mai subtire decat cele similare europene. Un M Sailor scrie ca un F european MB sau Pelikan.

Ca sa sintetizez, nu as vinde niciodata Sailorul, dar mi-as lua si un Platinum... iar apoi un Pilot Posted Image

Sa ne spui ce ai luat pana la urma, si cat a costat in final Posted Image

#432
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 21.04.2009

View Postdan_slack, on 27 martie 2019 - 20:46, said:

Preturile indicate sunt ptr. stilouri sh? Nu de alta, dar nu cred ca unele noi pot costa atat de putin... doar daca nu le iei din Japonia.

Eu am un Sailor Pro Gear Mini, pe care am dat vreo 130 EUR (in Germania), iar Platinum de la pct, 4 cred ca este chiar mai mult, spre 180 EUR.
Ai grija la cele second hand. Nu merita sa te risti ptr. 40-50-60 EUR. In fond iei stiloul ptr. foarte multi ani, nu ptr. o zi, doua Posted Image

Acum ref. la preferinte...
Sailor-ul meu scrie superb. Are penita F si da un feedback sonor (usor scartait) la scris, care mie imi place f. mult.
Am cochetat cu Platinum. Nu imi place penita lata, parca e turtita. Calitatea este tot la superlativ. Unii sustin ca ar fi chiar cel mai bun producator japonez, urmat de Pilot si Sailor.

Probabil stii ca grosimea scrisului ptr. stilourile japoneze, in special la Sailor si Platinum, este cu un grad mai subtire decat cele similare europene. Un M Sailor scrie ca un F european MB sau Pelikan.

Ca sa sintetizez, nu as vinde niciodata Sailorul, dar mi-as lua si un Platinum... iar apoi un Pilot Posted Image

Sa ne spui ce ai luat pana la urma, si cat a costat in final Posted Image


Sunt noi direct din Japonia uite un Platinum 3776 CENTURY la 100 $ restul daca al luam din europa plateam comisioane si adaos comercial la greu .
https://www.ebay.com...mCondition=1000
Uite altul cu tot cu transport la 90 $
https://www.ebay.com...5.c100010.m2109

Edited by stefanionutmarius, 27 March 2019 - 23:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate