Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

despre stilouri

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
1328 replies to this topic

#271
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
"Arsenalul" meu pana acum.

Cel mai bine m-am inteles cu Pilotul Metropolitan, scrie la orice ora. In clasament urmeaza: Diplomat Traveller, Parker Vector, Sonnet-ul, Scrikss si chinezaria.

Diplomatul scrie super, e un stilou foarte bun la pretul lui, are insa dpmdv 3 najunsuri: nu-l gasesti decat cu penita M, capacul nu sta infipt pe corp cand scrii cu el si parca se zgarie usor (nu-l am de mult timp si are o zgarietura deja pe corpul metalic insesizabila).Filetul e un pic ciobit nu stiu daca e defect de fabrica sau asa trebuie sa fie, insa nu afecteaza insurubarea corpului. Insa la scris, e super ok.

Attached Files



#272
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Am mai studiat un pic "problema" la Sonnet.

Se pare ca e destul de communa pentru modelul asta. Jocul dintre capac si corp este de fapt un "feature", adica asa trebuie sa faca ca sa nu se frece metal pe metal si capacul sa zgarie corpul stilouluiPosted Image

dezavantajul la asta e ca nu etanseaza si se usuca cerneala in penita.

De parca asta nu era suficient, capacul are in varf cateva orificii prin care intra aerul. Cica alt "feature" ca are rol de depresurizare daca scoti capacul prea brusc sa nu faca efect de vacuum si sa te improsti de cerneala. Orificiile alea cica mai au rol sa previna sufocarea in caz ca ingiti capacul si iti ramane in gat.... respiri in continuare prin orificiile capacului...! WTF?!?Posted Image

Sunt fel si fel de "rezolvari" la problema asta cea mai comuna e astuparea orificiilor din capac cu ceara.

#273
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Orificiul ala a fost inventat de bic. Se pare ca au fost cazuri cand a fost necesar.
Altfel, multe stilouri il au, doar ca nu bagi de seama, fiind ascuns de pencala

#274
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Am luat Diplomatul Excellence :)

L-am prins la un pret redus pe emag ca era ultimul produs sau ceva de genu si n-am putut rezista.

Ce nu-mi place:
- penita e M ceea ce-l face un pic greu de folosit pentru ce am eu nevoie dar ce-i drept nici nu gasesc pe la noi model cu penita F
- culoarea e negru lac sau lucios => se vad amprentele pe el
Oricum la cat a fost stiloul, am trecut repede peste aspectele astea.

in rest, .... wow! pana acum nu-mi aduc aminte sa fi scris cu ceva similar. Penita aluneca asa de fin pe foaie, nici nu pot sa explic senzatia, parca scrii cu un cub de gheata pe o bucata de gresie lucioasa data cu ulei lubrifant.

Stiloul e greu, corpul e din metal, dar la cat de usor aluneca penita nici nu sesizezi greutatea. La inceput ma speriasem ca a dat cateva rateuri, a scris cu intreruperi dar dupa scrut timp si-a relglat "tirul".

Daca asta care e cel mai ieftin scire asa, ala de 1,000 lei oare ce drq face? iti da instant orgasm caligrafic?

Daca gasesc si cu penita F, sar pe el instant.

Cat despre made in Germany sau nu, cica penitele sunt facute de o firma terta Bock care e tot germana. Oricum, la cum scrie, din partea mea, poate sa fie facut de refugiati africani intr-un garaj abandonat, chiar nu conteaza.

#275
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Nu inteleg de ce Lamy Safari e asa popular. Am comandat unul cu penita F, convertor de la ei. In afara de design si clipsul de pe capac ca o agrafa, nu-mi place deloc:

- corpul din plastic, pare ieftin
- penita zgarie foarte tare si agata, dupa cateva pagini s-a mai slefuit insa tot nu aluneca cum mi-ar placea
- fluxul de cerneala nu e constant, parca parca "se ineaca" si ramane fara cerneala.

In comparatie, Vectorul de la Parker sau Pilotul MR sunt super stilouri, scriu super bine la orice ora fara prea mari dureri de cap. Ca sa nu mai zic ca au corp metalic, nu-s din plastic si sunt si mai ieftine decat Lamy.

Am scris inainte sa-l comand cu doua Lamy-uri mostra la carturesti si autograf si mi s-au parut ok. Acum imi dau seama ca acolo aveau o hartie lucioasa rezistenta la cerneala si imi dadea impresia falsa ca scrie super fin. Conteaza si ca penitele erau M, nu F.

E posibil ca am nimerit eu unul busit

#276
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Conteaza hartia si cerneala folosite, nu doar stiloul. Modelele din gama de inceput sunt din plastic, eventual au zona aceea in forma de triunghi, pt a ajuta copiii sa tina stioul mai bine.
Lamy sunt apreciate pt unele modele, de exemplu Lamy 2000. E vechi desingul, dar tot arata bine.
In plus daca ai o pb cu designul, poate ca ai ales un model care nu indeplineste toate conditiile pe care ti le doreai cu adevarat. Sa stii ca penitele se formeaza in timp si nu scriu perfect din prima.

#277
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Lamy 2000 e in alta liga, alt pret, acolo e si normal sa ai pretentii.

La Safari fix designul imi place, e diferit, insa restul dezamagesc profund in special penita.

Am schimbat de 3 ori cerneala (Pelikan, Waterman, Lamy). Am si scris ceva pagini cu el, s-a mai imbunatatit scrisul de cand l-am scos din cutie, insa performanta e cel mult mediocra. Penita da rateuri daca scrii mai repede si fluxul de cerneala nu e constant. Ba e foarte uscata, ba dintr-o data abunda cu cerneala.

In comparatie, Parkerul si Pilotul au scirs constant si foarte bine de noi abia scoase din cutie fara niciun inconvenient. Astea au fost mai ieftine decat Safari-ul care trebuie bibilit, facut rodaj nu stu cat timp ca sa ajungi sa scrii decent. Pai aia cum au putut sa faca un stiloul ca lumea din prima?

Sunt curios la Lamy studio daca experienta e la fel ca e un model cu pret triplu si aceeasi penita. Raman la parerea ca poate am nimerit eu un rebut.

Edited by un_dac, 11 May 2018 - 08:05.


#278
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 un_dac, on 11 mai 2018 - 08:04, said:

Lamy 2000 e in alta liga, alt pret, acolo e si normal sa ai pretentii.

La Safari fix designul imi place, e diferit, insa restul dezamagesc profund in special penita.

Am schimbat de 3 ori cerneala (Pelikan, Waterman, Lamy). Am si scris ceva pagini cu el, s-a mai imbunatatit scrisul de cand l-am scos din cutie, insa performanta e cel mult mediocra. Penita da rateuri daca scrii mai repede si fluxul de cerneala nu e constant. Ba e foarte uscata, ba dintr-o data abunda cu cerneala.

In comparatie, Parkerul si Pilotul au scirs constant si foarte bine de noi abia scoase din cutie fara niciun inconvenient. Astea au fost mai ieftine decat Safari-ul care trebuie bibilit, facut rodaj nu stu cat timp ca sa ajungi sa scrii decent. Pai aia cum au putut sa faca un stiloul ca lumea din prima?

Sunt curios la Lamy studio daca experienta e la fel ca e un model cu pret triplu si aceeasi penita. Raman la parerea ca poate am nimerit eu un rebut.

Ar mai fi ceva ... Lamy safari este recunoscut (pe penitele F si EF) in special, ca au un sweet spot foarte mic, asa ca daca te abati si milimetric de la acea pozitie, poti experimenta problemele respective ( Sare la scris , zgarie ,ETC ).

Edited by stefanionutmarius, 11 May 2018 - 08:24.


#279
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

STILOURI NOI  Posted Image



1. Wing Sung 626 ( Acrilic rosu ) penita M ,
2. Wing Sung 698 (Complet Transparent ) penita M ,
3. PenBBS 309 (Complet Transparent ) penita F ( cu varful de iridium un pic anclinat '' bent nib " se simte ca o Penita M ( aceast tip de penita nu este
                               acelasi lucru cu penitele asiatice tip '' fude nlb '' pentru caligrafie asiatica)) ,
4. Noodlers Konrad (Complet Transparent ) penita M flexibila .



[ https://i.imgur.com/HYvzSB9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.imgur.com/h4OgoOZ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://i.imgur.com/wZVP4eg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.imgur.com/zdafrAA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by stefanionutmarius, 29 May 2018 - 08:53.


#280
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
...

Edited by slai, 29 May 2018 - 08:59.


#281
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 slai, on 29 mai 2018 - 08:47, said:

Complet. Scuze, nu's io grammar nazi, pe alt topic nu as fi zis nimic, dar chiar pe topicul de stilouri...
Sa rezolvat .:)

#282
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

Wing Sung  618



[ https://i.imgur.com/ya8bSlF.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.imgur.com/yAMYhDF.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/etQmcnl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://i.imgur.com/PNnIBq7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.imgur.com/nL7zm9r.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.imgur.com/0XjlXb3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.imgur.com/AOEnNtV.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#283
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Tot nu imi dau seama din poze care e mai bun :)

#284
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 TruculMagic, on 29 mai 2018 - 12:33, said:

Tot nu imi dau seama din poze care e mai bun Posted Image
Din experienta personala " PenBBS 309 , Wing Sung 698 ,,

#285
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Unde ai gasit Noodlers' Konrad?

#286
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 LL13G, on 29 mai 2018 - 20:17, said:

Unde ai gasit Noodlers' Konrad?

Pe ebay la un magazin din Italia am platit cam 140 ron pentru el .
P.S - dupa parerea mea nu merita bani are probleme de flux (acum scrie dupa un timp nu vrea sa mai scrie si este necesar sa al scuturi ca sa inceapa sa scrie din nou ) .
P.S 2 - au si cerneala de la Noodlers .

Edited by stefanionutmarius, 29 May 2018 - 20:51.


#287
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
La dacris au Pilot Prera la 90 lei. Din pcate, nu au decat 3 culori mai "vesele". Daca nu va deranjeaza galben aprins sau verde praz, stiloul e chiar ok.

Are corpul de plastic dar e foarte bine finisat. Imi place cum se inchide capacul, foarte usor si face un click discret. Penita pare ca e aceeasi ca la Metropolitan dar parca e un pic mai finisata, alunca mai usor ca la MR.

Oricum, e clar peste Safari.

#288
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Update cu ultimele achizitii:

Attached Files

  • Attached File  IMG.jpg   150.11K   72 downloads


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate