Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Am vazut un soarece in apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='gabicen' date='11th January 2010, 14:06' post='7635204']

Sa-ti traiasca,frumoasa Dolly.Si eu am avut una exact ca a ta se numea Lili.
Este o rasa cu o vechime de peste 4000 de ani.In basoreliefuriile egiptiene este reprezentanta aceasta rasa.

#20
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

View Postzippo68, on 11th January 2010, 23:15, said:

Sa-ti traiasca,frumoasa Dolly.Si eu am avut una exact ca a ta se numea Lili.
Este o rasa cu o vechime de peste 4000 de ani.In basoreliefuriile egiptiene este reprezentanta aceasta rasa.

Multumesc pentru aprecieri...

Primul meu tekel se numea Dick - era maroniu, talie subtire si a trait 14 ani.
Dolly are deja 10 ani, este inregistrata la Asociatia Chinologica, are pedegree si a produs si 4 puiuti pentru rasa ei.
Deci de 24 ani sunt fan tekel. Sunt niste caini exceptionali de apartament, inteligenti, cam incapatanati si frigurosi.
Pacat ca nu sunt promovati aici in Ro.

Totusi, nesimtitul de gremlin (soarece) nu vine sa manance din capacana cu castron.
Facand niste miscari de mobila in sufragerie, am observat unde are vizuina...cred...la coltul sufrageriei pe unde trec tevile de calorifer de la etajul inferior am descoperit o gramada de moloz sapat si scos afara plus excremente de soarece.
Sper ca vizuina sa nu se extinda pe sub parchet.
O sa astup iesirea de pe langa tevile de calorifer cu ciment de faiata-gresie.


Un caine "amarat" care asteapta de mancare vedeti in poza.
(De fapt Dolly este foarte mancacioasa si se terminase mancarea din castron si vroia mai multa!)
Cainii folosesc un limbaj al semnelor cand vor sa spuna ceva oamenilor.

Attached Files


Edited by gabicen, 13 January 2010 - 22:17.


#21
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006

View Postgabicen, on 13th January 2010, 22:07, said:

Un caine "amarat" care asteapta de mancare vedeti in poza.
(De fapt se terminase mancarea din castron si vroia mai multa!)
Ce spinare grasuta are "amaratul"  :thumbup:

#22
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

View Postjderjerpelit, on 13th January 2010, 22:16, said:

Ce spinare grasuta are "amaratul"  :thumbup:

Dolly este varianta standard de tekel care ajunge la 9kg.

Daca va intereseaza rasa tekel si doriti un caine de apartrament deosebit cititi aici:
http://www.animalutz.......91&p=148176

Dolly este o buna pazitoare a apartamentului...latra numai la soneria de la usa si la batut in usa dar nu latra la soneria de la interfon si de la telefoane.
Am fost cu Dolly si la mare si la munte. Cand ne asezam intr-un loc, tekelul isi defineste zona de pazit si latra la oricine incearca se intre in zona. Daca intrusul avanseaza...poate fi muscat de glezna...

Edited by gabicen, 13 January 2010 - 22:38.


#23
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postgabicen, on 13th January 2010, 23:07, said:

cateaua mea fugea cu castronu prin casa cand i era foame,acuma de la un timp i las la discretie,cat vrea ea

#24
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

View Postgabicen, on 11th January 2010, 14:06, said:

Ok multumesc...

"N-ar fi mai bine sa-l domesticesti si sa-l tii ca animal de casa?"
--- Nu stiu...o sa o intreb pe Dolly ce parerea are:

Frumoasa catelusa! Sa-ti traiasca! :rolleyes:

#25
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 25.11.2004
am prins odata un soricel cu o sticla de lapte (modelul vechi cu gura larga ) .sticla cu gura in sus , iclinata ~ 60 grade , cu cateva bucati de sunca asezate de la intrare pana la fundulul sticlei . a intrat dar fara " cauciucuri de iarna"a ramas prins.

#26
clemen25_b

clemen25_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.04.2009
recomand cu caldura cleiul pentru soareci.e intr-adevar intr-un tub rosu.se numeste TEMObi si poate fi cumparat de la farmacii veterinare.eu stau la curte si ma trezesc frecvent cu soareci in casa
ori imi vin din beci, ori daca nu, imi lasa scumpul meu sot usa deschisa de multe ori la intrare si ma pricopsesc cu ei.am pisica, si prinde saraca, dar in bucatarie are multe cotloane unde se pot ascunde nenorocitii si pisica nu ii poate ajunge.ieri noapte m-am dus si eu pana la baie si trecand prin bucatarieaud zgomot.cand aprind lumina, un soarece alerga de ziceai ca e speedy gonzales.mie mi-e frica de soareci.ma rog.nu stiu in ce procent frica si in ce procent repulsie.asa ca ieri m-am hotarat sa ii pun o capcana cu clei.am asteptat sa vina sotul acasa, am zis ca ma ajuta si el sa nu ma prind eu in capcana de una singura.am pus o bucata de tabla, nu chiar f grea, am pus cleiul in cerc pe ea, in mijloc i-am pus o felie generoasa de sunca afumata si ca sa fie totul si mai ademenitor, am frecat putin si dusumeaua pe langa tabla cu slaninuta ca sa ii miroase.si am asteptat.stiam ca noaptea iese din ascunzatoare ca sa tropaie in bucataria mea.si asa, dupa 2 ore, in drum spre baie am aprins din nou lumina, cand bucurie mare.inculpatul era cu varful cozii prins in clei si se muncea de zor sa iasa.fara succes inca.deoarece mi-e scarba de ei si nu am chef sa pun vreodata mana pe asa ceva mi-am chemat pisica.care s-a repezit pe el si s-a lipit si ea. :lol:  si s-a apucat de sarit in sus cu soarecele in gura sa se elibereze.dupa 2 sarituri a reusit
asa ca, nu cred ca se blocheaza pt multa vreme un catel intr-un astfel de clei

#27
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Am avut si eu unul mai demult, l-am prins cu o capcana din aia clasica cu arc. (dupa multe incercari esuate cu alte capcane)
[ http://img685.imageshack.us/img685/2391/soarecumasii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
kalindor

kalindor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.07.2007
Eu am gasit unul in csda. Sobolan. Ce sa fac cu el ca mi-e mila sa-l omor?
Daca il bag intr-o cutie si il duc dincolo de un rau, il arunc in boscheti, se intoarce?

?

#29
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011

View Postkalindor, on 20 octombrie 2013 - 09:09, said:

Eu am gasit unul in csda. Sobolan. Ce sa fac cu el ca mi-e mila sa-l omor?
Daca il bag intr-o cutie si il duc dincolo de un rau, il arunc in boscheti, se intoarce?

?

da, se intoarce!
n-ai vazut lassie cat drum a batut ca sa se intoarca acasa? crezi ca sobolanul se lasa impresionat de un rau?

#30
Man-Of-Steel

Man-Of-Steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 18.10.2013

View Postkalindor, on 20 octombrie 2013 - 09:09, said:

Eu am gasit unul in csda. Sobolan. Ce sa fac cu el ca mi-e mila sa-l omor?
Daca il bag intr-o cutie si il duc dincolo de un rau, il arunc in boscheti, se intoarce?

?
Nu se mai intoarce.

#31
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View Postkalindor, on 20 octombrie 2013 - 09:09, said:

Eu am gasit unul in csda. Sobolan. Ce sa fac cu el ca mi-e mila sa-l omor?
Daca il bag intr-o cutie si il duc dincolo de un rau, il arunc in boscheti, se intoarce?

Daca iti este mila poti sa-l hranesti si sa-l lasi in casa/cada. Nu face niciun rau, plus ca toate balivernele alea ca sobolanii aduc nu stiu cate mii de boli sunt prostii. Ei sunt mai curati ca motanul de la tara, ca doar sunt sobolani.

#32
woopi

woopi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.07.2009
Am soareci in casa. Mai precis 2 : unul in bucatarie si unul in beci. Cel din bucatarie a fost rezolvat de catre neamul pisiscesc din dotare , era un amarat mic si maroniu de camp. Problema o reprezinta afurisitul ala negru din beci. Stiti filmul "Vânătoarea de șoareci'' ( MouseHunt) ? Un individ din acela am. A ros furtunurile de la 2 damigeni asa ca acum am 100 de litru de otet din vin rosu; a mancat dintr-o punga de bomboane "elvan truffle" ,pe care o tineam pentru craciun pentru finii ai mici, toate pe cele de cocos si capsuni si le-a lasat pe cele de caramel si portocale si a devastat  pungile cu seminte pentru rasaduri mai rau decat o armata de tatari.

Am imprumutat un aparat de ala cu ultra sunete ca a facut exact nimic. Se pare ca daca ai beciul tucsit cu de toate nu prea mai fuctioneaza asa bine . Am pus vreo 6-7 capcane de alea cu arc si au toate au fost declansate fara sa prinda ceva, an incercat si cu sticle , borcane cu apa, tuburi de carton si galeti....
Otrava nu pot sa pun ca am o gramada de pante la uscat , mere si gutui pe toate rafturile iar ca sa scot tot din beci sa fac loc pisicilor am nevoie de un motostivuitor care stie sa urce scarile...  foi din alea cu lipici pe ele nu am gasit deloc prin oras.

Are careva vreo idee ce as mai putea face?

#33
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Capcana din din plasa de sarma nu ai? Pui o bucata de paine, se declanseaza arcul, cade usa, si gata. Daca e suficient de sensibila prinzi si gandaci.

#34
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
2 sobolani care se imperecheaza ajung in 18 luni la 1 milion de descendenti.

Este o stupizenie sa nu omori un soarece sau un sobolan capturat.

#35
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013

View Postizometric, on 10 noiembrie 2013 - 20:11, said:

2 sobolani care se imperecheaza ajung in 18 luni la 1 milion de descendenti.

Este o stupizenie sa nu omori un soarece sau un sobolan capturat.
Sobolanii si soarecii asigura hrana multor vietati,daca ii decimam o sa se ajunga la un dezechilibru.

#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am scăpat de șoareci cu o capcană cu lipici. Capcanele clasice au funcționat pentru unul singur, după care ceilalți  nu s-au mai atins de momeală. Nu știu cum se numește, mi l-a cumpărat fiică-mea. Arată ca prenandezul, se întinde pe o bucată de lemn care se pune pe unde crezi că umblă șoarecele. Mare atenție dacă ai și alte animale prin casă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate