Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Am vazut un soarece in apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006
Intr-o dimineata devreme, mergand la bucatarie am vazut un soricel mic si gri care mi-a taiat calea si a intrat sub frigider...
Am miscat frigiderul si animalul a fugit in sufragerie sub coltar...nu l-am vazut de atunci.

Am trezit din somn tekelul meu sa mergem la vanatoare de soareci...era adormita si se uita urat la mine cand am dat-o jos din pat pe intuneric...Altfel, daca vede o musca nu se lasa pana nu o prinde...

Lasand gluma la o parte...m-am pricopsit cu un soarece in apartamentul de la bloc. Nu stiu cum a ajuns aici...poate pe tevile de la instalatile sanitare, poate cu sacosele cu cartofi, ceapa...etc pe care le car de la "tara".

Nu am gasit in comert capcane dedicate soarecilor (acelea cu arc sau asemenea) si nici nu doresc sa folosesc graunte otravite...fiindca am si caine in casa.

Am inteles ca se pot face capcane artizanale dintr-un castron montat cu gura in jos...dar nu stiu cum si ce momeala sa folosesc.
Nu vreau sa il omor neaparat pe noul pet...doar sa-l trimit in natura inainte de a-si gasi o pereche cu care sa faca gremlini pe aici.

Cum il prind?

Edited by gabicen, 10 January 2010 - 00:56.


#2
nucrys

nucrys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.10.2009
Capcana cu castron si nuca!

#3
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 nucrys, on 10th January 2010, 01:08, said:

Capcana cu castron si nuca!

Cum se pune?
Nuca trebuie sparta?...

#4
nucrys

nucrys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.10.2009
Nu trebuie sparta. Cand eram mic vedeam cum bunicii prindeau soarecii la tara.
Se iau:
-o bucata placaj (sau orice e rigid si plan);
-un castron mai maricel;
-o nuca de preferat;
-o bucata de mezel/cascaval/(mancare pe care o mananca soarecii);
-o scobitoare mai lunga (sau ceva asemanator).

Pui placajul jos (pe asta o sa fie capcana, atunci cand e sa se prinda soarecele sa o poti muta cu el cu tot fara sa iasa). Bagi scobitoarea in nuca prin locul unde se unesc cele 2 parti de coaja, iar in celalalt capat al scobitorii pui... mancarea! Apoi pui nuca+scobitoare+mancare pe placaj, iar apoi pui castronul cu gura in jos peste nuca, mancarea fiind sub, in mijlocul castronului, astfel incat sa stea cu buza pe coaja nucii, iar la o miscare mai mica a mancarii (implicit a nucii), castronul sa cada si sa ramana inauntru nuca+scobitoarea+mancarea+SOARECELE.

Happy hunting!

Edited by nucrys, 10 January 2010 - 01:26.


#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007

 gabicen, on 10th January 2010, 01:15, said:

Cum se pune?
Nuca trebuie sparta?...
Nuca o spargi daca vrei cozonaci :))

se ia un bat dintr-un cresnguta uscata cu o lungime egala cu raza farfuriei si intr-un cap sa infige nuca iar in cealalta se pune o bucata de sunca sau paine. In acest fel farfuria se va sprijini de nuca cu mancarica in interior si in timp de soarecul intra sub farfurie sa pape cascavalul va trage de bat si va cadea farfuria pe el. E bine ca sub farfurie sa se puna o bucata de sticla mai mare ca sa alunece mai usor farfuria.

Ai inteles?

#6
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 nucrys, on 10th January 2010, 01:22, said:

Nu trebuie sparta. Cand eram mic vedeam cum bunicii prindeau soarecii la tara.
Se iau:
-o bucata placaj (sau orice e rigid si plan);
-un castron mai maricel;
-o nuca de preferat;
-o bucata de mezel/cascaval/(mancare pe care o mananca soarecii);
-o scobitoare mai lunga (sau ceva asemanator).

Pui placajul jos (pe asta o sa fie capcana, atunci cand e sa se prinda soarecele sa o poti muta cu el cu tot fara sa iasa). Bagi scobitoarea in nuca prin locul unde se unesc cele 2 parti de coaja, iar in celalalt capat al scobitorii pui... mancarea! Apoi pui nuca+scobitoare+mancare pe placaj, iar apoi pui castronul cu gura in jos peste nuca, mancarea fiind sub in mijlocul castronului, astfel incat sa stea cu buza pe coaja nucii, iar la o miscare mai mica a mancarii (implicit a nucii), castronul sa cada si sa ramana inauntru nuca+scobitoarea+mancarea+SOARECELE.

Happy hunting!


Multumesc...o sa-i pregatesc maine o capcana...

#7
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Vezi ca se gaseste hartie cu lipici pe care o pui cu lipiciu in sus si soarecele ramane prins de hartie! O gasesti pe la magazinele cu chimicale care au si otrava pentru rozatoare! Merge si faza cu nuca, asa am prins eu unu care imi intrase prin casa!

#8
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 dan84, on 10th January 2010, 01:59, said:

Vezi ca se gaseste hartie cu lipici pe care o pui cu lipiciu in sus si soarecele ramane prins de hartie! O gasesti pe la magazinele cu chimicale care au si otrava pentru rozatoare!
Subscriu. Eu am cumparat lipiciul separat, la tub (cam cat o pasta de dinti), nu mai stiu cum ii spunea. L-am luat din Halele Obor, de langa Bucurobor, in piata aia acoperita cu branzeturi, sus la etaj la o farmacie veterinara. (nu stiu cum sa fiu mai explicit, daca intrebi pe cineva de farmacia de la etaj pbb va sti sa-ti zica pe unde sa o iei. Mai e si alta farmacie veterinara, la parter). In fine, era un tub rosu, cu un desen cu un sobolan prins in lipici. E cleios, se intinde, sa te feresti sa dai pe degete sau pe parchet ca se curata foarte foarte greu dupa aia. Pui pe cartoane, strat subtire ca se intinde pe parcurs, si pui in cerc, cu mancare in mijloc. Pui 7-8 cartonase din astea prin casa, preferabil lipite de pereti, ca el circula de-a lungul peretilor. Nu stiu ce-o sa faci insa cu cainele. Daca se prinde in cleiul ala, nu stiu cum il mai scoti. Eu m-am chinuit vreo jumatate de ora sa ma curat pe un deget de dracovenia aia.
PS la urma dupa ce se prinde nu ai cum sa mai eliberezi in natura soarecele, cum intentionai. :) Ba chiar daca ti-e mila de el, omoara-l tu, nu-l lasa sa se chinuie prins in cleiul ala, pana moare de foame.

PS capcane pt soareci, cu arc, am vazut in Cora. Si in Hornbach, de mai multe feluri chiar. In ambele locuri erau la raioanele de gradinarit. Dar sunt cam scumpe.

Edited by motanu44, 10 January 2010 - 02:23.


#9
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
pai ce faceti fratilor cu soarecu dupa ce ramane lipit?il omori?nu mai bine il prinzi cu o clupsa dinaia de bagi faina in gauri?

Edited by bilibistrocizel, 10 January 2010 - 02:29.


#10
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009
Pana la urma l-ai prins ? Pisica ce face toata ziua acasa ? Asta e treaba ei .

#11
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 Marius995, on 11th January 2010, 10:24, said:

Pana la urma l-ai prins ? Pisica ce face toata ziua acasa ? Asta e treaba ei .


Nu am pisica ci caine...

Nu l-am prins inca dar se pare ca ii place bucata de costita afumata pe care am pus-o in capcana fiindca a mancat din ea .
Am gasit castronul daramat...nuca afara si batul cu momeala iesit din nuca, sub castron. Soarecele nicaieri...
Am reglat "sensibilitatea" capcanei http://forum.softped...ult/naughty.gif - am pus nuca intr-un echilibru mai instabil (daca pot sa ma exprim asa...).

#12
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 gabicen, on 11th January 2010, 13:50, said:

Nu am pisica ci caine...

Nu l-am prins inca dar se pare ca ii place bucata de costita afumata pe care am pus-o in capcana fiindca a mancat din ea .
Am gasit castronul daramat...nuca afara si batul cu momeala iesit din nuca, sub castron. Soarecele nicaieri...
Am reglat "sensibilitatea" capcanei http://forum.softped...ult/naughty.gif - am pus nuca intr-un echilibru mai instabil (daca pot sa ma exprim asa...).
Merge si mai simplu.O cratita si 1/2 nuca.Metoda e rasverificata.Cand eram copil,la bunici,asa se prindeau soarecii.Pe un placaj/tabla sprijini cratita pe nuca,cu miezul spre interiorul capacanei.Soarecele vine sa roada miezul,impinge in nuca si se "trezeste" incarcerat.Simplu si foarte eficient.

PS:N-ar fi mai bine sa-l domesticesti si sa-l tii ca animal de casa? :D

Edited by zuv, 11 January 2010 - 14:01.


#13
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 zuv, on 11th January 2010, 13:59, said:

Merge si mai simplu.O cratita si 1/2 nuca.Metoda e rasverificata.Cand eram copil,la bunici,asa se prindeau soarecii.Pe un placaj/tabla sprijini cratita pe nuca,cu miezul spre interiorul capacanei.Soarecele vine sa roada miezul,impinge in nuca si se "trezeste" incarcerat.Simplu si foarte eficient.

PS:N-ar fi mai bine sa-l domesticesti si sa-l tii ca animal de casa? :D

Ok multumesc...

"N-ar fi mai bine sa-l domesticesti si sa-l tii ca animal de casa?"
--- Nu stiu...o sa o intreb pe Dolly ce parerea are:

Attached Files



#14
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
Si Dolly pana acum nu l-a prins ? Caci sunt recunoscuti pt prins soareci, sobolani.

E nasol ca din cauza lui Dolly nu poti cumpara otrava, care este cea mai buna metoda sa scapi de ala micu'.

#15
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Asta e soricelul tau? :D

http://www.220.ro/a2...cele-Si-Capcana

Am avut si eu mai demuuult un jerry din asta si n-am scapat de el decat cu grausor.

Edited by Laberta, 11 January 2010 - 14:54.


#16
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 gabicen, on 11th January 2010, 14:06, said:

Ok multumesc...

"N-ar fi mai bine sa-l domesticesti si sa-l tii ca animal de casa?"
--- Nu stiu...o sa o intreb pe Dolly ce parerea are:
"Tare" poza a doua!Cu ce becuri functioneaza? :lol:

#17
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 zuv, on 11th January 2010, 18:15, said:

"Tare" poza a doua!Cu ce becuri functioneaza? :lol:

Este reflexia blitului de la telefon...

#18
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='gabicen' date='11th January 2010, 13:50' post='7635119']
Nu am pisica ci caine...

Din partea Tekelului poti sta linistit.E bun afara la vizuine.In casa o pisicuta nu ti-ar strica.Asa ar avea catelul o tovarasa sau tovaras de joaca si ai salva o pisicuta de pe strada sau un motanel.Unde mananca unul mananca si celalat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate