Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Conceptul de biosecuritate - De ce este mai "ieftin" sa prevenim, in loc sa tratam ?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 15th January 2010, 17:26, said:

Bine v-am gasit !
...

Ma alatur si eu colegilor care iti ureaza "Bine ai venit printre noi !"

Bolile pasarilor sunt multe la numar (daca pot sa ma exprim asa ...).
Multe din ele sunt virale - adica produse de virusuri - si exista pentru ele vaccinuri mai mult sau mai putin elaborate, altele sunt bacteriene - si exista doar pentru unele vaccinuri, la restul este nevoie de tratamente preventive cu antibiotice in furaj sau in apa.

Sa incepem sa le insiram pe cele virale, pentru care exista vaccinuri (nota bene: singura boala pentru care exista program national de vaccinare obligatorie prin medicii veterinari concesionari, este Boala de Newcastle - numita si pseudopesta aviara. Pentru restul, fiecare crescator se gospodareste singur.)

- pseudopesta aviara (Newcastle)
- Marek
- leucoza
- bursita (Gumboro)
- bronsita infectioasa
- influenta aviara (gripa aviara... :eek: )
Edit: na, ca uitai de diftero-variola ...

Bacteriene: pentru unele exista vaccin, pentru altele nu !

- micoplasmoza
- colibaciloza
- holera (pasteureloza)
- tifoza
- puloroza
- TBC aviar

Pentru ce mi-a scapat, ii rog pe Wiseguy si pe Akomar sa completeze...

P.S. daca vrei un distribuitor de produse veterinare de unde sa-ti faci rost de vaccinuri, vitamine si tratamente preventive, da-mi PM. Nu-i fac reclama, doar ca am o buna parere despre cum isi face treaba ...

Edited by horia66, 15 January 2010 - 19:51.


#20
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Posthoria66, on 15th January 2010, 19:38, said:

Ma alatur si eu colegilor care iti ureaza "Bine ai venit printre noi !"

Bolile pasarilor sunt multe la numar (daca pot sa ma exprim asa ...).
Multe din ele sunt virale - adica produse de virusuri - si exista pentru ele vaccinuri mai mult sau mai putin elaborate, altele sunt bacteriene - si exista doar pentru unele vaccinuri, la restul este nevoie de tratamente preventive cu antibiotice in furaj sau in apa.

Sa incepem sa le insiram pe cele virale, pentru care exista vaccinuri (nota bene: singura boala pentru care exista program national de vaccinare obligatorie prin medicii veterinari concesionari, este Boala de Newcastle - numita si pseudopesta aviara. Pentru restul, fiecare crescator se gospodareste singur.)

- pseudopesta aviara (Newcastle)
- Marek
- leucoza
- bursita (Gumboro)
- bronsita infectioasa
- influenta aviara (gripa aviara... :eek: )
Edit: na, ca uitai de diftero-variola ...

Bacteriene: pentru unele exista vaccin, pentru altele nu !

- micoplasmoza
- colibaciloza
- holera (pasteureloza)
- tifoza
- puloroza
- TBC aviar

Pentru ce mi-a scapat, ii rog pe Wiseguy si pe Akomar sa completeze...

P.S. daca vrei un distribuitor de produse veterinare de unde sa-ti faci rost de vaccinuri, vitamine si tratamente preventive, da-mi PM. Nu-i fac reclama, doar ca am o buna parere despre cum isi face treaba ...

Inca o data o spun ... sunt uimit de solicitudinea si generozitatea dvs-tra in tratarea subiectelor expuse aici. Am ramas surprins de multe ori de rabdarea cu care le-ati raspuns chiar si celor care puneau intrebari inutile sau stupide. Sunteti un om generos si pentru asta meritati tot respectul nostru, e o calitate rara in ziua de azi.
Ok ... stim in mare cam ce bube fac puii ... Un farmacist veterinar destept ne poate da si remediile potrivite ... Dar cum facem sa fim siguri ca pasarelele noastre vor avea LA TIMP medicatia potrivita sa le apere de boli, paraziti si alte rele ?
Un program ? Acuma ... eu imi cer scuze pentru insistenta, dar am citit cate ceva despre bolile pasarilor domestice ... simptome, eventuale remedii ... dar cel putin in ce am citit eu lucrurile erau tratate destul de superficial si nu exista acea capacitate de sinteza a dvs-tra d-le doctor, care in cateva fraze pe forumul asta ... faceti lumina (cel putin in capul meu) ... asa ca va rog daca se poate ... un program de prevenire pentru pui de la o zi la reproductie inclusiv (broilerii ies din discutie).
Cu multumiri anticipate  :worthy:

Edited by masterd6ib6, 15 January 2010 - 20:27.


#21
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 15th January 2010, 20:16, said:

...
Un program ? Acuma ... eu imi cer scuze pentru insistenta, dar am citit cate ceva despre bolile pasarilor domestice ... simptome, eventuale remedii ... dar cel putin in ce am citit eu lucrurile erau tratate destul de superficial si nu exista acea capacitate de sinteza a dvs-tra d-le doctor, care in cateva fraze pe forumul asta ... faceti lumina (cel putin in capul meu) ... asa ca va rog daca se poate ... un program de prevenire pentru pui de la o zi la reproductie inclusiv (broilerii ies din discutie).
...

Stai un pic, ca un program trebuie sa se muleze pe specificul tehnologic de crestere ... Zisai bine, nea Wiseguy ?

Trebuie sa ma sfatuiesc cu Akomar si Wiseguy, ca ei lucreaza ca pasarari zi de zi... Eu n-am fost deca^t un simplu medic de circa la viata mea ...

Da' hai sa incep si sa-i asteptam apoi si pe cei doi guru aviari ...

- Ziua 1 (adicatelea cand au iesit puii din ou) - vaccin anti-Marek, care (dupa cate stiu eu...) se administra intra-ocular - adica prin pulverizarea mucoasei conjunctivale.

Hai, fratilor, sariti cu urmarea ...

#22
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Posthoria66, on 15th January 2010, 18:39, said:

Stai un pic, ca un program trebuie sa se muleze pe specificul tehnologic de crestere ... Zisai bine, nea Wiseguy ?

Trebuie sa ma sfatuiesc cu Akomar si Wiseguy, ca ei lucreaza ca pasarari zi de zi... Eu n-am fost deca^t un simplu medic de circa la viata mea ...

Da' hai sa incep si sa-i asteptam apoi si pe cei doi guru aviari ...

- Ziua 1 (adicatelea cand au iesit puii din ou) - vaccin anti-Marek, care (dupa cate stiu eu...) se administra intra-ocular - adica prin pulverizarea mucoasei conjunctivale.

Hai, fratilor, sariti cu urmarea ...

Programul pe care il aveam in ferma mea de free-range din Anglia, hibrid Bovans Goldline - tineret


Ziua 1: Marek  - vaccine Rispens + THV
Ziua 1: Coccidioza – Paracox
Saptamana 1(ziua 4) :Vaccin viu Salmonella - 2 tulpini
Saptamana 3 (ziua 18): Gumboro – vaccin Bursine 2
Saptamana 4 (ziua 25): Gumboro – vaccin Bursine 2
Saptamana 5 (ziua 35): Bronsita Infectioasa+ Pseudopesta – MA5+ clona 30
Saptamana 6 (ziua 42): Laringotraheita infectioasa – I.L.T.
Saptamana 7 (ziua 49): Vaccin viu Salmonella – 2 tulpini
Saptamana 9 (ziua 63): Pseudopesta + Bronsita– HB1+IB Primer
Saptamana 10 (ziua 70) : TRT viu – Nemovac
Saptamana 13 (ziua 91): Bronsita infectioasa – IB491
Saptamana 14 (ziua 98) : Epidemic tremor – AE
Saptamana 15 (ziua 105): Salmonella viu – 2 tulpini
La transfer (ziua 112) – IB/ND/EDS/TRT

#23
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostAkomar, on 15th January 2010, 22:16, said:

Programul pe care il aveam in ferma mea de free-range din Anglia, hibrid Bovans Goldline - tineret


Ziua 1: Marek  - vaccine Rispens + THV
Ziua 1: Coccidioza – Paracox
Saptamana 1(ziua 4) :Vaccin viu Salmonella - 2 tulpini
Saptamana 3 (ziua 18): Gumboro – vaccin Bursine 2
Saptamana 4 (ziua 25): Gumboro – vaccin Bursine 2
Saptamana 5 (ziua 35): Bronsita Infectioasa+ Pseudopesta – MA5+ clona 30
Saptamana 6 (ziua 42): Laringotraheita infectioasa – I.L.T.
Saptamana 7 (ziua 49): Vaccin viu Salmonella – 2 tulpini
Saptamana 9 (ziua 63): Pseudopesta + Bronsita– HB1+IB Primer
Saptamana 10 (ziua 70) : TRT viu – Nemovac
Saptamana 13 (ziua 91): Bronsita infectioasa – IB491
Saptamana 14 (ziua 98) : Epidemic tremor – AE
Saptamana 15 (ziua 105): Salmonella viu – 2 tulpini
La transfer (ziua 112) – IB/ND/EDS/TRT

Excelent ... asta asteptam ... multumiri fara numar ... copy/paste si bagat la dosaru' cu gaini.
Dar hibridul asta pentru ce e ?... carne, oua ? E vre-o diferenta dpdv al programului ?

Citesc la posturile astea de 10 zile si n-am intrat deloc in discutii ... da' odata inceputul facut ... ma opresc mai greu.

La gainile de asta primavara (supravietuitoarele) mai exista vre-un pericol sau sunt deja imune ?
Sunt periculoase pentru o noua generatie pentru ca cel putin la cateva din boli sunt purtatoare ?
Ce se poate face ?

#24
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Am dat un goagal dupa hibridul ala si ... http://www.freewebs....vailability.htm
Interesanta idee si de notat ... vizitatori ai unei parti a crescatoriei nu produc pagube de biosecuritate daca gainile sunt bine pregatite dpdv preventiv.

#25
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,214
  • Înscris: 24.05.2006
Pana la urma ai aflat de ce ti-au murit gainile?
Cea mai buna decizie cu privire la masurile de biosecuritate si la schema de vaccinare, o iei in functie de situatia epizootica locala. Vaccinuri, medicamente, etc, sunt tot atat de multe cat si bolile. Important e sa iei masurile care iti sunt cel mai utile si cel mai usor de aplicat. Vino cu mai ulte amanunte si o sa-ti spunem mai exact ce vaccin sa faci si ce masuri sa iei.

#26
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postwiseguy76, on 16th January 2010, 09:01, said:

Pana la urma ai aflat de ce ti-au murit gainile?
Cea mai buna decizie cu privire la masurile de biosecuritate si la schema de vaccinare, o iei in functie de situatia epizootica locala. Vaccinuri, medicamente, etc, sunt tot atat de multe cat si bolile. Important e sa iei masurile care iti sunt cel mai utile si cel mai usor de aplicat. Vino cu mai ulte amanunte si o sa-ti spunem mai exact ce vaccin sa faci si ce masuri sa iei.

Reiau o mica parte din povestea gainilor mele ...
1. Am cumparat si crescut in casa (camera acvariilor) 10 puisori de o zi din piata. vazand acum ce a iesit din puisorii aia cred ca erau rezultatul unor incrucisari aleatoare intre mai multe rase sau hibrizi. Frumosi foc, rezistenti ... etc. Au fost tinuti la caldura, hraniti cu starter de la farmacia vet si vitaminizati+serii de antibiotice. Conditii de igiena ... ca in casa ... maxime. Asternut de nisip. avand cunostintele de acum imi dau seama ca singurul care a murit din seria asta a murit de Marek (cocosul alfa ... m-am pomenit cu el ca tinea gatul intr-o pozitie ciudata si nu avea control la mers si ciugulit ... sacrificat la aprox 1,5 kg taiat ... mancat ... gresit ?).
2. Seria II-a cumparata de la crescator din Otopeni, prin Iunie, au murit pe capete din toate motivele posibile ... Am avut si morti fulgeratoare, si paralizii si bronsite ... astia cred ca au facut toate bolile posibile la gaini. Mai am din ei doua gaini negre care au intrat pe ouat si par a fi bine (greutate si comportament). Taiat sanatosi 2 cocosi care au crescut f repede ... la doua luni cred ca aveau 2 kg si o gainusa sub un kg, care si-a luxat un picior sub ochii mei sarind pe o stinghie de odihna. Cea mai sensibila varietate au fost asazisi pui de carne care au murit in proportie de 70% ... raceli, paralizii.

Dupa tot ce am invatat acum, ma mir ca am mai ramas si cu astea ... In afara de vaccinul ala pentru pseudopesta care a fost facut si aiurea ca timp nu au primit decat vitamine in mod aproape permanent in apa, albastru de metil permanent in apa, la doua trei saptamani le bagam tot in apa enrofloxacin sau oxicrid (oxitetraciclina).

Greseli mari pe care cred ca le-am facut de la inceput cu cea de-a doua serie :
- tarcul si adapostul de noapte nu cred ca le asigura suficienta caldura si nu aveau unde sa stea in caz de ploaie (doar in/sub cotetul de noapte) ... de aici organism slabit
- o igiena nu tocmai adecvata pe timp ploios ... se facea mocirla in tarc si persista 2-3 zile dupa ploaie ... din cauza asta foarte probabil resturile de mancare de pe jos mucegaiau
- biosecuritate ZERO ... pasarele de 3-4 feluri vizitau permanent tarcul si ce cred eu ACUM ca era foarte rau foloseam niste jgheaburi deschise pentru furaj in care vrabiutele se mai si gainatau. Dupa vre-o luna le-am luat hranitori si adapatori speciale care protejau hrana chiar si pe timp ploios. pe la sfarsitul verii au aparut pe langa cotete si gauri de soricei/sobolani ... alta sursa majora de belele.

Cum as face acum :

- Tarcurile trebuie sa aiba neaparat o zona mare acoperita, care asigura umbra si mentine o suprafata cat mai mare uscata pe timp ploios. Cotetul trebuie sa aiba neaparat un gratar sub stinghiile de somn/odihna. Asternutul trebuie sa fie cat mai absorbant, sa nu poata fi ingurgitat ( deci se exclude rumegusul ). Fanul iar nu este bun pentru ca contine nenumarate seminte mici care sunt tentante si care pot mucegai rapid in umezeala si caldura. Ideal pentru asternut este rumegusul cred ca ai vrut sa zici talasulsau daca este posibil paiele de cereale (balotii sunt ieftini si ocupa spatiu mic). Atentie mare la mucegai.

- Fiecare serie trebuie sa aiba tarcul si cotetul ei. Puii mai mici nu se lasa liberi pana nu au penaj complet si nu sunt stabilizati.

- CURATENIE CEL PUTIN LA SAPTAMANA ... ideal la 2-3 zile cu schimbat asternutul, igiena maxima la adapatori, hranitori (apa calda si detergent, cloramina). Cloramina rules !. Atentie mare la soricei/sobolani ... trebuie eliminati imediat cum apar. Otrava pentru ei este un rau necesar ... daca stie cineva alt remediu tare as vrea sa-l aflu si eu.

- In special in situatia in care o sa le tin prin livada, furajul din tarc se da cu portia pina se consuma TOT. O masa dimineata si una seara ... Astfel se micsoreaza probabilitatea de mucegaiuri si nu mai sunt atrase asa de mult pasarile salbatice.

- Furaj si apa. Am de gand sa utilizez cat mai multe infuzii/macerate din tot felul de plante pe post de apa de baut. Am descoperit o babuta care are o gramada de pasari frumoase si plesnind de sanatate si care bineinteles ca nu le da nici un fel de vaccinuri/medicamente ... in schimb apa de baut este inlocuita de ceaiuri de plante, macerate de urzici. stir ... etc. De cercetat !
Pentru furaj o sa ma ghidez dupa wiseguy si voi avea grija sa nu lipseasca un PVM bun, porumb, grau si neaparat srotul de soia. Pentru perioada calda cand pasc mult furajul va fi mai concentrat, adica mai putin porumb si grau, procentual vorbind.
- Programul de vaccinari/medicatie preventiva trebuie sa existe, sa fie respectat si un vet bun trebuie sa fie disponibil pentru sfaturi/rezolvare rapida a unor probleme.

- Dupa observatiile mele cred ca cea mai buna solutie sa ai o floaca (flock=eng. turma de gaini - floaca in rom. ... neologism ? :coolspeak: ) sanatoasa este sa-ti produci tu generatiile noi din oua de la propria floaca. Eviti introducerea de boli/paraziti noi si poti urmari si inmulti exact ce-ti place mai mult din floaca actuala. In timp cred ca poti avea satisfactii maxime.

Edited by horia66, 18 January 2010 - 23:17.
ti-a fugit condeiul ...


#27
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
@wiseguy ... Suficient de amanuntit ?
Ce alte detalii ar fi de folos ?
Poate ce am de gand sa cresc ?
In nici un caz broiler sau gaini de rasa pura pt reproductie.
Cel mai probabil ceva metisi (nu hibrizi) de rase grele, imi plac cocosii mari impunatori, bibilici si poate ceva piticanii ornamentale (tot metisi). Metisii astia ar trebui sa oua decent, fara sa ma trezesc ca nu mai stiu ce sa fac cu ele.

#28
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
@wiseguy
Un detaliu important ?
Locatia ...
Valea Teleajenului pe DN1A la iesirea dinspre Drajna de Jos din Valenii de Munte.
Terenul este marginit de alte doua terenuri mari din care doar unul construit... deci nu este intre case ... Pasari salbatice ... grupa mare : vrabii, cotofene, ciori, corbi, bufnite si o gramada de pasaret marunt caruia nu-i stiu numele ... vin de pe Vale si din padurile de pe dealurile din preajma. Soparle mici si relativ multe, ceva serpisori dar rari de tot, cartite cat cuprinde (zeci de musuroaie noi dupa ploi), zeci de colonii de furnici de vre-o 3-4 feluri, unele de talie mare fac niste musuroaie de jumate de metru inaltime, soricei si sobolani de camp (cred ca de camp ca altceva ce sa fie, pana sa fac eu livada, cotetele si cabanuta nu era nica tentant p'acolo de zeci de ani ... balarii, adica faneata pe care o coseau localnicii).

Intr-un cuvant IDEAL pentru organic flock  :thumbup:  :thumbup:

#29
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Pai ... mi-ati tot cerut detalii si eu cred ca am dat destule, daca e nevoie mai sapam, dar raspunsuri ... ?
Ce pot face acum cand am ramas doar cu cateva pasari ca macar astea sa fie in afara oricarui pericol ?. Se vaccineaza si pasarile adulte care au trecut deja prin urgiile de care am povestit ?
Ce pot face ca peste 1-2 luni cand voi lua alti puisori sa ma asigur ca vor fi in siguranta ( plecand de la premiza ca voi respecta programul de vaccinari pentru Marek, bursita, Newcastle, etc ... cel de la Akomar ... ca altul nu am mai primit ... si ca le voi asigura adapost si furajare asa cum am invatat de aici).
Va rog sa ma ajutati sa-mi formez o imagine cat mai precisa a ceea ce pot face.

Edited by masterd6ib6, 20 January 2010 - 20:56.


#30
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postmasterd6ib6, on 20th January 2010, 18:54, said:

Ce pot face ca peste 1-2 luni cand voi lua alti puisori sa ma asigur ca vor fi in siguranta ( plecand de la premiza ca voi respecta programul de vaccinari pentru Marek, bursita, Newcastle, etc ... cel de la Akomar ... ca altul nu am mai primit ...

Nu trebuie sa urmezi programul ala de la mine!
El a fost dat doar cu titlu informativ ca sa vedeti cam ce vaccinuri se fac.
Daca vrei, du-te cu programul ala la medicul veterinar de la tine din zona si faceti impreuna altul pentru zona ta.

#31
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 20th January 2010, 20:54, said:

Pai ... mi-ati tot cerut detalii si eu cred ca am dat destule, daca e nevoie mai sapam, dar raspunsuri ... ?
Ce pot face acum cand am ramas doar cu cateva pasari ca macar astea sa fie in afara oricarui pericol ?. Se vaccineaza si pasarile adulte care au trecut deja prin urgiile de care am povestit ?
Ce pot face ca peste 1-2 luni cand voi lua alti puisori sa ma asigur ca vor fi in siguranta ( plecand de la premiza ca voi respecta programul de vaccinari pentru Marek, bursita, Newcastle, etc ... cel de la Akomar ... ca altul nu am mai primit ... si ca le voi asigura adapost si furajare asa cum am invatat de aici).
Va rog sa ma ajutati sa-mi formez o imagine cat mai precisa a ceea ce pot face.

Mai om bun ... Vaccinurile alea care intentionezi tu sa le cumperi, se gasesc in flacoane (cele mai mici) de vreo 2.000 de doze. Unele din ele si rar, la 500 de doze.

Eu zic sa iei obligatoriu puisori vaccinati cu Marek in prima zi (sau iei oua, le incubezi si, cand a iesit din ou, pac ! cu vaccinul intre ochi !), si apoi sa le faci doar Newcastle (pseudopesta), difterovariola si bursita. Iar pentru holera si micoplasmoze si altele tii si tu pasarile mai izolate - sa nu ia contact cu toate zburatoarele pamantului si cu toti vecinii...

Si mai pui din cand in cand cate un antibiotic si un complex vitaminic in apa - o saptamana la 1-2 luni.

#32
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
@horia66
La chestia cu bunatatea ai nimerit-o dom' doctor ... :notangel:  ... dinspre partea vaccinarii, insa Doamne ... sa ne ierti ... D'aia nu au veterinarii vaccinele astea care nu sunt cuprinse in programul national ... sunt cantitatile mari, scumpe si probabil ca cererea e destul de mica.
Cred ca solutia cea mai buna va fi sa ma lipesc de un vet de crescatorie mare ... aici ar trebui sa le aiba pe toate. O sa incerc totusi sa vorbesc cu omu' cu distributia, poate are el o solutie.
Cat priveste izolarea ... este evident ca ramane doar un deziderat si ca poate fi aplicata doar pana la o anumita varsta a zburatoarelor ... cand le dai drumu pe pajiste ... s-a rupt filmu'. Asa ca maximul pe care il poti face e sa ai un program de vaccinare, antibiotic la anumite perioade de timp, igiena in adapost si PVM ... in rest Dumnezeu cu mila lui ...

@Akomar
Am inteles imediat ca nu trebuie sa urmez strict programul ala ... de altfel, l-am gasit pe el sau variante ale lui pe mai multe site-uri de oratanii.
Dar a fost un castig faptul ca am aflat cam cum trebuie facuta imunoprofilaxia asta, ce vrea ea si care ii sunt limitele.


O concluzie, cristal clear, este ca fara asistenta unui vet din zona nu poti avea pasari sanatoase pe termen lung. Daca vet-ul nu e maestru ... trebuie stimulat sa devina ... bici/zaharel ... bani+vorba buna+notorietate/urecheala ... cointeresare/scandal ... :rolleyes:
Ce am mai inteles iarasi, este ca o pasare odata atinsa de ceva ... (aproape orice afectiune) ... e bine sa fie sacrificata ... cel putin din urmatoarele motive :
- sa limitam contaminarea celorlalte
- sa nu se mai chinuie
- sa nu ne mai chinuim noi observand-o cum se stinge (e cumplit)
- daca se poate, sa o mancam, noi sau altii
- in marea majoritate a situatiilor, chiar daca supravietuieste va fi tarata(slaba, cocos steril, gaina neoutoare).

Si o ultima observatie ... STUDIUL INDIVIDUAL (citit, intrebat, informat, retinut, aplicat) scuteste animalul si crescatorul de suferinta.

#33
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postmasterd6ib6, on 21st January 2010, 05:34, said:

Cat priveste izolarea ... este evident ca ramane doar un deziderat si ca poate fi aplicata doar pana la o anumita varsta a zburatoarelor ... cand le dai drumu pe pajiste ... s-a rupt filmu'. Asa ca maximul pe care il poti face e sa ai un program de vaccinare, antibiotic la anumite perioade de timp, igiena in adapost si PVM ... in rest Dumnezeu cu mila lui ...

Am mai zis odata despre subiectul asta care e parerea mea, acum doar sintetizez: pasarile salbatice pot fi o problema sau NU pot fi o problema. Deci in teorie ai sa zicem fifty-fifty sanse sa iei o boala de la ele. Pe cand daca ai langa “floaca” ta (imi place termenul) o alta populatie de gaini, probabilitatea sa iei de la ele orice detin in materie de afectiuni, depaseste 90%.
Deci, izolarea gainilor sa fie facuta in primul rand fata de alte gaini cu o rigurozitate maxima, cu atentie la ce bagam in efectiv, cu zona de carantina, etc, si secundar fata de zburatoarele cerului.

View Postmasterd6ib6, on 21st January 2010, 05:34, said:

Daca vet-ul nu e maestru ... trebuie stimulat sa devina ... bici/zaharel ... bani+vorba buna+notorietate/urecheala ... cointeresare/scandal ... :rolleyes:

Well...da si nu... sa stii ca il poti stimula tu cat vrei dar de maestru nu il faci daca nu e el deja.
Horia iti poate confirma ca patologia aviara e nitel diferita de a altor specii. Doar o diferenta ar fi aceea ca ei trateaza grupul si nu individul in cele mai multe cazuri. Este o patologie de grup deci, total diferita de a celorlalte animale de ferma.
De aceea e de preferat sa apelezi la un medic specialist in patologie aviara, eventual cu experienta in industrie.

#34
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 21st January 2010, 07:34, said:

....
O concluzie, cristal clear, este ca fara asistenta unui vet din zona nu poti avea pasari sanatoase pe termen lung. Daca vet-ul nu e maestru ... trebuie stimulat sa devina ... bici/zaharel ... bani+vorba buna+notorietate/urecheala ... cointeresare/scandal ... :rolleyes:
Ce am mai inteles iarasi, este ca o pasare odata atinsa de ceva ... (aproape orice afectiune) ... e bine sa fie sacrificata ... cel putin din urmatoarele motive :
- sa limitam contaminarea celorlalte
- sa nu se mai chinuie
- sa nu ne mai chinuim noi observand-o cum se stinge (e cumplit)
- daca se poate, sa o mancam, noi sau altii
- in marea majoritate a situatiilor, chiar daca supravietuieste va fi tarata(slaba, cocos steril, gaina neoutoare).

Si o ultima observatie ... STUDIUL INDIVIDUAL (citit, intrebat, informat, retinut, aplicat) scuteste animalul si crescatorul de suferinta.

Bine zici ... Mai ales cu studiul individual. Repet-o mai des, aici pe forum, sa le intre si altora la cap ...

View PostAkomar, on 21st January 2010, 11:29, said:

...Well...da si nu... sa stii ca il poti stimula tu cat vrei dar de maestru nu il faci daca nu e el deja.

Depinde. Poate e deja indragostit de meserie si, avand un client pretentios, se poate apuca de documentat mai intens in domeniul respectiv.
N-am nimic - Doamne fereste ! - cu cei care sunt in varsta si experimentati, dar ar trebui totusi evitati cei care sunt prea in varsta si plictisiti... Astia n-o sa mai puna niciodata ma^na pe vreo revista de specialitate.


Quote

Horia iti poate confirma ca patologia aviara e nitel diferita de a altor specii. Doar o diferenta ar fi aceea ca ei trateaza grupul si nu individul in cele mai multe cazuri. Este o patologie de grup deci, total diferita de a celorlalte animale de ferma.
De aceea e de preferat sa apelezi la un medic specialist in patologie aviara, eventual cu experienta in industrie.

Da, da ! N-am zis nici eu altfel. Total de acord cu tine . Cu conditia sa fie bun specialist si deschis la minte.

Caci mai e si reversul medaliei: un specialist cu experienta in industrie poate capata o deformatie profesionala. Si asta e de evitat.

Sa dau doua exemple: un specialist in avicultura poate considera ca anumite vaccinuri se pot administra numai prin nebulizare (cu echipament profesional).
Si nu-i da prin cap sa-ti spuna sa pui respectivul vaccin intr-o "stropelnitza" de-aia de 1 litru luata de la magazinele cu gradinarie si sa stropesti bine gainile intr-un spatiu inchis, ca acestea sa inspire stropii de vaccin.

Sau la vaccinarea contra Marek: poti foarte bine sa inmoi un tampon de vata in solutia de vaccin si sa tamponezi insistent ochisorii si narinele la puisori, daca ai doar cativa ... nu-ti trebuie neaparat echipamnet profesional.

Asa am avut eu de-a face cu un medic specialist care lucrase in complexele de porci: el nu concepea alt tratament antiparazitar (in gospodaria particulara !), deca^t cu Ivomec Premix. Ca numai asa folosea el in ferma ...

#35
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Posthoria66, on 21st January 2010, 12:15, said:

Sa dau doua exemple: un specialist in avicultura poate considera ca anumite vaccinuri se pot administra numai prin nebulizare (cu echipament profesional).
Si nu-i da prin cap sa-ti spuna sa pui respectivul vaccin intr-o "stropelnitza" de-aia de 1 litru luata de la magazinele cu gradinarie si sa stropesti bine gainile intr-un spatiu inchis, ca acestea sa inspire stropii de vaccin.

Sau la vaccinarea contra Marek: poti foarte bine sa inmoi un tampon de vata in solutia de vaccin si sa tamponezi insistent ochisorii si narinele la puisori, daca ai doar cativa ... nu-ti trebuie neaparat echipamnet profesional.

Asa am avut eu de-a face cu un medic specialist care lucrase in complexele de porci: el nu concepea alt tratament antiparazitar (in gospodaria particulara !), deca^t cu Ivomec Premix. Ca numai asa folosea el in ferma ...

Asa este, din pacate in domeniul asta sunt destui si cred ca ai intalnit si tu personal o gramada, sunt cazuri din alea de lipsa totala de flexibilitate. Sau fixism daca vrei... o tine pe a lui si nu o scoti la cap, cam astia stau in calea progresului in general.

#36
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Sa sintetizam ce am invatat deja din cele doua raspunsuri ale celor doi guru (ca al treilea, wiseguy vad ca are probleme cu aversele de ploaie).
Administrare de vaccin prin pulverizare (in spatiu inchis) cu fas-uri d'alea de uz gradinaresc.
Administrare de vaccin anti-Marek (or mai fi si altele la fel) cu ajutorul unor betigase cu vata, prin tamponarea narinelor si a ochilor la puii de o zi.
De completat aici, care din vaccine sunt administrabile asa ca mai sus si care necesita injectare si cum se face asta cel mai usor.

Foarte important pentru mine (free-range style flock, adica floaca crescuta in livada)
Izolarea fata de alte pasari domestice este mai importanta decat izolarea fata de cele salbatice. (Aici presupun ca e vorba in primul rand de faptul ca vrabiile probabil ca nu fac si transmit toate bolile gainilor).

Si uite asa ... mai greu ... mai scos cu forceps-ul ... topicul asta incepe sa poata fi de folos si amatorilor ... nu numai profesionistilor, care oricum sunt obligati prin natura pregatirii lor sa stie toate astea si la care biosecuritatea si preventia imbraca forme profesioniste, extreme, caracteristice marilor aglomerari de pasaret.

Inca o intrebare ...
Am auzit pe la babe :naughty: ca acum iarna e bine sa le dai gainilor o masa calda pentru ca asta ar favoriza ouatul.
O alta grupare din tabara babelor spune ca daca le dai mancare umeda pe ger asta ar face posibila inghetarea amestecului umed in gusa.
Adevar si ... legenda  B)
Parerea specialistului ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate