Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Captura de pe camera Hi8

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
gogu_duru

gogu_duru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.06.2007
Slutare!
Cred ca cel mai simplu mod de a invata ( daca este cazul ) este sa urmaresti metodele celorlalti si sa le refinezi ulterior.
Uite cum si cu ce lucrez eu.
PC ( 2004 ): Sempron 2500+, WinXp SP3, 1*80Gb+1*160Gb HDD, TV-tuner analog KWorld ( cam slabut ), VirtualVCR,  DVDStyler, Huffyuv 2.1.1, AVSEdit, AviSynth si Sony Hi8 ( nu este a mea ).
Mai intai trebuie inteles ca la captura analog-digital resursele PC-ului trebuie sa fie cat mai libere cu putinta. Toate programele de editare la nivel de amator/hobby pot face si captura de la tuner, dar incarca in mod inutil CPU/RAM/HDD/etc.
VirtualVCR face captura cu ajutorul lui Huffyuv 2.1.1, care face compresia si salveaza in container avi. Vei obtine un fisier foarte mare, 600-650 MB/minut, pe care il vei putea edita in cel mai mic detaliu, avand in vedere varsta casetelor cred ca este 1 punct in plus pentru Huffyuv 2.1.1.
Legat de sunet, nu este cazul sa intram in panica. In cazul majoritatii camerelor Hi8 sunetul este mono. Eu capturez sunet doar pe nu canal dupa care la editare il copiez pe celalat canal. In Video Studio 9 exista optiunea Duplicate Chanel L sau R in functie de cum am nimerit mufele. In AviSynth exista functiile GetLeftChannel() GetRightChannel().
Durerea cea mai mare vine odata cu probleme de tip mecanic si cele induse de operator.
Avand un sistem mecanic destul de complex, cu multe piese in miscare si unsoare, mizeria poate da mari dureri de cap.
Verifica daca atat camera cat si caseta sunt curate si functioneaza normal. Cel mai simplu este sa le asculti in timpul functionarii, sunetul trebuie sa fie uniform pe toata dura de functionare. Incearca sa asculti mai multe casete. Sunetul fiecarei casete poate fi altul dar comportarea trebuie sa fie uniforma.
Uneori ajuta sa derulezi caseta de mai multe ori. Verifica starea benzii si a capetelor de redare.
Hai ca m-am laudat destul! :first:
Cum a scris si atlet1305 incearca cu o caseta noua sau despre care sti ca este buna.
Daca sunt probleme cu camera, eu cred ca merita sa o repari.
Am facut o filmare comparativa, intre Sony Hi8 & Samsung miniDV, in conditii slabe de iluminare, noaptea la foc de tabara. Dupa editare am ramas surprins, cu toate ca banuiam, de filmul tras cu Hi8 si dezamagit de Samsung. In lumina buna lucrurile se schimba.
Bafta!

#38
ridle

ridle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2006
Se pare ca am gasit raspunsul la problema mea.
Inainte doresc sa va spun ca,din disperare,mi-am expus situatia si pe un alt forum : www.doom9.org
Acolo am primit un raspuns de la user-ul "dannotto"(caruia ii multumesc pe aceasta cale) si care este tot din Romania.
Raspunsul este in limba engleza :
"On your video I see large time base errors on both dimensions, vertical and horizontal.
Leadteak tuners based on Conexant chipsets are very sensitive to time base errors. Moreover, the errors are enlarged.
You have three solutions:
1. use any other tuner (with Philips chipset or ATI) wich are less sensitive to tbc errors
2. put external TBC (time base corrector) between the camera and your tuner will stabilize / correct time base errors.
3. use another camcorder with built-TBC feature "


Citisem si in alta parte ,si chiar userul pif_foto,a precizat ca,se pare ca ar fi o pierdere de sincronizare sau
"loss of sync".in engleza.

Ca urmare,am facut rost de o camera Sony Digital8,care ofera suport pentru Hi8 si...VICTORIE !!
Captura este in regula,de aceasta data,fara acele desincronizari.

Va multumesc foarte mult pentru ajutor si sfaturi !

#39
gogu_duru

gogu_duru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.06.2007
Salutare!
Pentru ca ai gasit un Digital8 cu suport pentru Video8/Hi8 poti incerca sa transferi direct din camera in format digital. Nu stiu daca poate face asta camera respectiva. Sunt curios daca poate si cat de bine face conversia analog/digital o camera Digital8 cu suport Video8/Hi8.

Cautand ceva legat de Hi8 am gasit asta. http://en.wikipedia....mm_video_format
Este ultimul paragraf din pagina.
Spor!

Transferring 8mm footage to a computer for editing
Because Video8 and Hi8 are analog video formats, transferring either to a computer requires digitization. One method is to feed the video signal to an analog capture card connected to the computer itself.

Another option involves the use of a pass-through adapter, which outputs a digitized video signal in the industry-standard DV format. Many consumer-level MiniDV and Digital8 camcorders have this facility built in. The DV signal can then be fed into a computer equipped with a firewire port.

Another method is to use a Digital8 camcorder (with Video8/Hi8 playback) to transfer to a computer equipped with a firewire port. This is probably a better method due to the advantage of the computer having full control over the camcorder, which is impossible with analogue models.

It should be noted that some Hi8 VCRs (including the Sony EV-S3000 and EV-S7000) had the option of adding digital noise reduction (DNR) by applying a digital comb filter. These VCRs also included a Time Base Corrector (TBC), which created a more stable image than playing through a camcorder. The resultant video image produced by using DNR and/or a TBC is different from playing through a Hi8 camcorder lacking these features. The effect of the playback device on the image quality may be a consideration for those transferring Hi8 footage to digital (i.e., a computer or MiniDV) for archival purposes.

Once on a computer, footage can be edited, processed, and transferred to DVD, the Internet, or back to tape.

#40
ridle

ridle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2006

 gogu_duru, on 26th January 2010, 09:26, said:

Another option involves the use of a pass-through adapter, which outputs a digitized video signal in the industry-standard DV format. Many consumer-level MiniDV and Digital8 camcorders have this facility built in. The DV signal can then be fed into a computer equipped with a firewire port.

Another method is to use a Digital8 camcorder (with Video8/Hi8 playback) to transfer to a computer equipped with a firewire port. This is probably a better method due to the advantage of the computer having full control over the camcorder, which is impossible with analogue models.

It should be noted that some Hi8 VCRs (including the Sony EV-S3000 and EV-S7000) had the option of adding digital noise reduction (DNR) by applying a digital comb filter. These VCRs also included a Time Base Corrector (TBC), which created a more stable image than playing through a camcorder. The resultant video image produced by using DNR and/or a TBC is different from playing through a Hi8 camcorder lacking these features. The effect of the playback device on the image quality may be a consideration for those transferring Hi8 footage to digital (i.e., a computer or MiniDV) for archival purposes.

Once on a computer, footage can be edited, processed, and transferred to DVD, the Internet, or back to tape.

1.Din pacate,nici camera si nici PC-ul nu au porturi firewire.
2.Camera Digital8 ,pe care rulez acum casetele Hi8,chiar are TBC si DNR.
Am observat cele 2 caracteristici in meniul camerei. Amandoua sunt activate.

#41
gogu_duru

gogu_duru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.06.2007
Daca nu are FireWire nu inseamna ca nu poti transfera digital din camera.
Multe camere Digital8 lucreaza doar pe USB 2.0. Incearca sa transferi prin USB. O problema ar putea fi driver-ele de USB.
Intreaba propritarul camerei cum face transferul. Nu cred ca a cumparat o Digital8 ca sa foloseasca S-video sau RCA.
Ce model este camera?
Cauta aici daca ai nevoie de driver: http://www.driverfil...esultpage1.html

Edited by gogu_duru, 28 January 2010 - 11:52.


#42
ridle

ridle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2006

 gogu_duru, on 28th January 2010, 11:47, said:

Ce model este camera?
Cauta aici daca ai nevoie de driver: http://www.driverfil...esultpage1.html

Modelul este SONY DCR-TRV120E.
Nu are firewire,ci o conexiune iLink.
Modelul este acesta:
SONY DIGITAL8

#43
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

 ridle, on 29th January 2010, 23:56, said:

Nu are firewire,ci o conexiune iLink.


iLink = firewire !!!
Attached File  iLink.jpg   60.62K   15 downloads

Edited by pif_foto, 30 January 2010 - 01:06.


#44
ridle

ridle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2006

 gogu_duru, on 28th January 2010, 11:47, said:

Intreaba propritarul camerei cum face transferul. Nu cred ca a cumparat o Digital8 ca sa foloseasca S-video sau RCA.
Proprietarul,adica cumnatu-meu,nu transfera deloc casetele pe DVD;lasa inregistrarile pe casetele Digital8.

 pif_foto, on 30th January 2010, 00:55, said:

iLink = firewire !!!
Scuze, dar n-am stiut.
M-am documentat acum, si am gasit ca iLink este de fapt, firewire pentru SONY.
Am si 3 casete VHS,mai vechi,ce as dori sa le pun pe DVD-uri si sa folosesc camera Digi8,ca intermediar intre VHS player si PC.
Atunci,are vreun rost sa cumpar un cablu Firewire-USB,ca acesta ?

#45
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Nu stiu cum (si daca) o sa lucreze camera Digital8 prin USB. De ce nu faci exact asa cum se face? Foloseste conexiunea firewire, care este o conexiune dedicata camerelor digitale (mai ales SONY). Daca nu ai la PC, cumpara o placa de captura firewire, nu este scumpa si probabil o sa mai ai nevoie de ea la viitoarele capturi.

#46
ridle

ridle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2006
Am gasit aceasta placa si acest cablu.
N-am mai lucrat pana acum cu firewire,camera video stiu ca are mufa mica de firewire(cu 4 locasuri),banuiesc ca,placa de captura are mufa cu 6 locasuri.
Cablul ales de mine este in regula ?
Jack-urile de firewire sunt cumva asemanatoare cu cele USB(care se pot conecta in oricare parte,depinzand doar marimea mufei) ? Sau trebuie sa fiu atent ,daca sunt "mama" sau "tata",ca la cele de RCA,de exemplu ?

Edited by ridle, 30 January 2010 - 16:24.


#47
gogu_duru

gogu_duru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.06.2007
Aici gasesti manualul de utilizare http://pdf.crse.com/.../3058872131.pdf
Eu recomand sa cumperi un adaptor FireWire-PCI, costa cam 50 lei cu tot cu cablu.
Captura VHS prin Digital8 in PC nu am incercat. Poti face asta cu conditia sa ai A/V in la camera. Altfel nu poti baga semnal A/V in camera. Nu vad de ce vrei sa folosesti camera ca dispozitiv de conversie analaog/digital. Cred ca un PC+TvTuner pot face mai mult decat camera D8.
Cand reusesti sa faci transfer Hi8 prin D8 in PC, spunemi daca dispare distorsiunea din partea de jos a imaginii.
Cred ca cel mai bun rezultat la captura VHS este prin TvTuner si compresie cu Huffyuv2.1.1.
Incearca si o captura VHS-D8-PC, daca se poate, sa avem si noi idee cu este mai bine.
Ai postat initimp ce scriam.
In marea majoritate a cazurilor, dispozitivele de uz general sunt echipate cu prize (mufa mama ) si cablurile cu fise ( mufa tata ). Unele cabluri pot avea ambele tipuri de mufe, cablurile prelungitor.
Cablul este bun, 6/4 pini ( nu locasuri  :D ).
Bafta!

Edited by gogu_duru, 30 January 2010 - 16:47.


#48
ridle

ridle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2006

 gogu_duru, on 30th January 2010, 16:33, said:

Aici gasesti manualul de utilizare http://pdf.crse.com/.../3058872131.pdf
Multumesc pentru manual.

 gogu_duru, on 30th January 2010, 16:33, said:

Eu recomand sa cumperi un adaptor FireWire-PCI, costa cam 50 lei cu tot cu cablu.
Am gasit aici

 gogu_duru, on 30th January 2010, 16:33, said:

Cand reusesti sa faci transfer Hi8 prin D8 in PC, spunemi daca dispare distorsiunea din partea de jos a imaginii.
Problema cu distorsiunile s-a rezolvat in momentul in care,am pus casetele mele Hi8,in camera Digital8,care are TBC si DNR.Captura de pe Digital8, iese foarte bine acum,doar trebuie sa-i fac mici ajustari.

 gogu_duru, on 30th January 2010, 16:33, said:

Captura VHS prin Digital8 in PC nu am incercat. Poti face asta cu conditia sa ai A/V in la camera. Altfel nu poti baga semnal A/V in camera. Nu vad de ce vrei sa folosesti camera ca dispozitiv de conversie analaog/digital. Cred ca un PC+TvTuner pot face mai mult decat camera D8.
Cred ca cel mai bun rezultat la captura VHS este prin TvTuner si compresie cu Huffyuv2.1.1.
Incearca si o captura VHS-D8-PC, daca se poate, sa avem si noi idee cu este mai bine.
Tv-Tuner este in PC.Este un Leadtek PxPVR2200,slott PCI-Ex,compresie hardware.Dar,m-am uitat pe mufele camerei si in manualul acesteia si se pare ca,nu are intrare A/V,doar iesire A/V,iesire iLink(firewire) si S-Video.
Deci,nu pot conecta VHS player-ul la camera.Atunci,nu-mi ramane decat sa ma bazez pe TV-tuner,atunci cand voi face captura de pe VHS.Dar, daca acum mi-a facut figuri(distorsiuni),cand am incercat sa capturez direct de pe camera mea Hi8,imi inchipui deja cum se va comporta la un VHS player si niste casete vechi de 15 ani.
Inca ceva,daca,calitatea capturii de la Digital8,prin TV-tuner-ul meu, este identica cu cea prin firewire,atunci nu mai vad rostul achizitiei unei placi Firewire-PCI.

#49
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 ridle, on 30th January 2010, 16:31, said:

Inca ceva,daca,calitatea capturii de la Digital8,prin TV-tuner-ul meu, este identica cu cea prin firewire,atunci nu mai vad rostul achizitiei unei placi Firewire-PCI.
Prin portul fireware se face copiere directa digitala, copie identica cu ce ai pe caseta. Prin iesirea analogica si tuner se face captura la calitate sensibil inferioara datorita conversiilor suplimentare digital-analogic PAL si analogic PAL-digital.
Practic cand legi Digital8 prin fireware ai acelasi lucru ca si cand legi o camera miniDV - este acelasi semnal.

Edited by SuperDuper, 31 January 2010 - 05:23.


#50
gogu_duru

gogu_duru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.06.2007
@SuperDuper
Vrei sa spui ca o camera D8 citeste o caseta Hi8, face conversia analog-digital, tansfera prin FireWire dar ca sa dea semnal pe Compozit / S-Video face o alta conversie, in sens invers, digital/analog?
Asta nu stiam.


Camera Hi8 cu care mai lucrez uneori este Sony Handycam CCD TRV238E. Ciudat este ca in meniu, pe langa TBC, apare si DNR, ce poate fi activat.
DNR-ul asta este altceva la Hi8 decat la Digital8?
Nu stiu ce efect are la filmare, pentru ca eu nu filmez cu ea, dar la redare nu se vede nicio diferenta ( DNR: of/off ).

@ridle
Banuiam dar nu eram sigur ca dispare la redare prin D8.
Daca urmaresti caseta Hi8 prin D8 pe un Tv mai apare distorsiunea?
Bafta

#51
ridle

ridle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2006

 gogu_duru, on 1st February 2010, 11:54, said:

@ridle
Banuiam dar nu eram sigur ca dispare la redare prin D8.
Daca urmaresti caseta Hi8 prin D8 pe un Tv mai apare distorsiunea?
Bafta

Distorsiunea nu mai apare,atunci cand rulez caseta pe D8,la TV;de altfel,distorsiunea nu aparea nici atunci cand rulam caseta pe Hi8-ul meu,la TV...doar,atunci cand conectam camera Hi8 la TV-tuner si incercam sa realizez o captura.Distorsiunea aparea in ecranul softului de captura(VirtualDub,WinFast,...) si,bineinteles in fisierul media de captura.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate