Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Captura de pe camera Hi8

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
ridle

ridle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2006

View Postraduci, on 14th January 2010, 10:06, said:

De ce nu folosesti soft-ul tuner-ului ? Am si eu un Leadtek si pentru captura din camera video folosesc numai soft-ul lui cu rezultate foarte bune in fisiere mpeg2 din care poti crea DVD-uri.
Deoarece dupa cate am citit, VirtualDub sau iuVCS, sunt aplicatii ce-ti permit obtinerea unei calitati superioare,ale fisierului rezultat.
WinfastPVR-ul nu l-am utilizat decat la unele capturi,de pe cablu,dar rezultatul era in regula.
Oare soft-ul sa fie problema ?

#20
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Nu se recomanda sa aplici filtre in timpul capturii! Filtrele se aplica ulterior!
Captura se face cat mai "natural", cu un codec lossless(cu pierderi cat mai mici). Rezultatul va fi foarte mare(ca dimensiune fisier), dar te poti "juca" cu el ulterior.
Si eu sunt de aceeasi parere: fa captura direct in mpeg2 cu soft-ul tunerului. Setari cat mai "sus" la bitrate (6000 - 6500 cred ca e suficient). Sunet mpeg, nu LPCM sau PCM.
Fa un test de 5 minute si compara cu ce ai obtinut tu anterior(ignora defectul prezentat).

#21
ridle

ridle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2006
Am urmat sfaturile voastre si am facut o captura cu soft-ul tuner-ului,WinFastPVR2,ultima versiune de pe site 2.0.3.28.
In meniul soft-ului,nu pot seta bitrate-ul,dar pot seta calitatea capturii;ca urmare am setat "Hardware MPEG2".
Sunetul nu-l pot seta...cel putin eu, am cautat peste tot in meniu si n-am gasit vreo posibilitate de setare a sunetului.
In fine,captura rezultata prezinta aceleasi distorsiuni...deci,n-am scapat de ele !

#22
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca ai intslat VirtualDUB ai busit toate codecurile in PC. Este o prostie, mie nu mi-a mers niciodata bine.
Ti-am zis sa folosesti NERO Vision, este un program comercial matur. Dar tu faci cum crezi...

Edited by SuperDuper, 15 January 2010 - 03:32.


#23
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Din ce am vazut eu nu cred ca ai probleme cu softul. Defapt nu am vazut nici o distorsiune... poate doar eu n-am vazut. Ce vad acolo mi se pare a fi o desincronizare a imaginii, iar pt asta este de vina in primul rand camera (cred) sau mai degraba, varsta ei (ii mai trebuie schimbata si ei cate o curea, un ghidaj, mai trebuie curatata... orice poate contribui la aceasta "distorsiune"). TV-ul nu prea baga in seama aceste "distorsiuni" pt ca este mai "nesimtit" decat tunerul. Cam asa se comportau si unele casete VHS "SONY" (doar alea mai scumpe... probabil si originale :( ) care se cam "lipeau" de capetele de redare... (ce-am mai umplut eu de "bucurii" vreo 4 recordere si nu stiam ce se intampla).
... in concluzie, foloseste softul tunerului. Eu ti-am recomandat sa folosesti setarea DVD Hardware... atat.

... ar fi bine daca ne-ai ajuta cu cateva "PrintScreen"-uri, sa vedem ce setari faci la video si la audio.

Edited by pif_foto, 15 January 2010 - 03:43.


#24
ridle

ridle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2006

View PostSuperDuper, on 15th January 2010, 03:32, said:

Daca ai intslat VirtualDUB ai busit toate codecurile in PC. Este o prostie, mie nu mi-a mers niciodata bine.
Intre timp,adica azi,am instalat Windows 7 32biti,pe acelasi pc.

View Postpif_foto, on 15th January 2010, 03:39, said:

... in concluzie, foloseste softul tunerului. Eu ti-am recomandat sa folosesti setarea DVD Hardware... atat.

... ar fi bine daca ne-ai ajuta cu cateva "PrintScreen"-uri, sa vedem ce setari faci la video si la audio.
Am atasat cateva Printscreen-uri,cu setarile audi si video,pe soft-ul WinFastPVR2.
Cu aceste setari,am incercat o noua captura,cu WinFastPVR2 si desincronizarea continua !
Pfui,nu cred ca voi scapa de nenorocirea asta ,niciodata !

Attached Files


Edited by ridle, 15 January 2010 - 23:46.


#25
nicu201

nicu201

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.08.2005
Semnalul video este prea slab..incearca ca bagi semnalul av de la camera intr-un tv si apoi sa scoti semnalul de pe iesire tv si sa-l bagi in tv tuner...eu asa fac cind am desinconizari...

#26
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postridle, on 15th January 2010, 16:43, said:

Pfui,nu cred ca voi scapa de nenorocirea asta ,niciodata !
Debifeaza "variable bitrate" - nu cred ca merge bine in hardware, la codarea soft stiu ca necesita 2 pasi si mult mai mult timp de codare. De asemenea scoate "progresive" ca ai semnal "interlaced" si nu stiu cat de bin ese face deinterlacingul in timp real pe placa ta.

Edited by SuperDuper, 16 January 2010 - 21:46.


#27
ridle

ridle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2006

View PostSuperDuper, on 16th January 2010, 21:45, said:

Debifeaza "variable bitrate" - nu cred ca merge bine in hardware, la codarea soft stiu ca necesita 2 pasi si mult mai mult timp de codare. De asemenea scoate "progresive" ca ai semnal "interlaced" si nu stiu cat de bin ese face deinterlacingul in timp real pe placa ta.
In loc de "variable bitrate",setez "constant bitrate"?
Casuta Encode Mode nu este activa,in modul Hardware DVD,chiar daca schimb din constant in variable bitrate.
Casuta Encode Mode este activa,doar daca schimb Capture Format Profile din Hardware DVD in Uncompressed Avi.
In acest caz ce codec video si audio aleg ?

View Postnicu201, on 16th January 2010, 18:06, said:

Semnalul video este prea slab..incearca ca bagi semnalul av de la camera intr-un tv si apoi sa scoti semnalul de pe iesire tv si sa-l bagi in tv tuner...eu asa fac cind am desinconizari...
Interesanta idee...
Conexiunile Tv-ului sunt atasate mai jos.
Nu stiu daca este corect,dar camera video o conectez la TV prin mufele AV-IN,iar TV-Tunerul prin RGB-EXT ,deoarece
alta posibiitate nu vad,asa este ?

Attached Files



#28
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
salutare!
de ce nu incerci setarile standard ale softului (hardware DVD) si lucrezi cu modificari introduse de tine mai ales ca ai si problemele astea?
lamureste-ma si pe mine:
1. semnalul video de la camera prin ce tip de mufa il iei RCA sau S-Video?
recomandat ar fi S-Video.
2. semnalul audio de unde il iei din tuner sau din placa audio? (nu prea m-am prins din schemele puse de tine- din cablul ala "destept" cu care a venit tunerul ai un geac pe care il bagi in placa audio la line-in sau intri direct pe placa de baza cu cablu din tuner?)
in mod normal sunetul ar trebui sa-l bagi prin intrarea audio a tunerului  printr-o mufa cu care sa faci adaptarea de la geacul cu care vii de la camera video la RCA-ul de pe tuner.

#29
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postadyx06, on 19th January 2010, 13:11, said:

2. semnalul audio de unde il iei din tuner sau din placa audio? (nu prea m-am prins din schemele puse de tine- ...
Daca nu te-ai prins ce si cum face, nu inteleg de ce te repezi sa dai sfaturi...
Tunerul nu are intrare audio si oricum, legaturile nu sunt o problema, a  rezolvat-o cu ele.

#30
Hobbyfilmer

Hobbyfilmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 17.01.2010
Cel mai simplu si cea mai buna calitate o faci cum zicea aici cineva la inceputul topicului prin DV, cauta pe la cunoscuti sa imprumuti o camera Digital8 si nu-ti mai bati capul cu cabluri sau codecuri!

#31
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006

View PostSuperDuper, on 19th January 2010, 20:15, said:

Daca nu te-ai prins ce si cum face, nu inteleg de ce te repezi sa dai sfaturi...
Tunerul nu are intrare audio si oricum, legaturile nu sunt o problema, a  rezolvat-o cu ele.
audio-in de pe cablul pe care l-a aratat nu-ti pare a fi intrare audio?
"ma reped" sa dau sfaturi (sunt de fapt niste opinii-lucru destul de normal pe un forum) pt ca am un pvr 2000 la care exista un conector pentru legatura cu placa de sunet/placa de baza. cu acest tuner fac captura tot de pe un Hi 8.
nu m-am prins ce si cum face pt ca, zic eu, lipsesc niste informatii si de asta le-am cerut.
daca nu "intelegi", de ce nu ai rabdare, mai ales ca momentan nu ai dat alta solutie...

Edited by adyx06, 19 January 2010 - 21:51.


#32
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Solutie la ce? Ai citit macar care este problema lui? Nu conectica pe care o tot bagi tu in fata, aia s-a rezolvat de mult. El are probleme de sincronizare a sunetului si i-am zis solutia mea - Nero Vision.
Ideea ca desincronizarea sunet-imagine este datorata cumva conexiunilor este puerila.

Edited by SuperDuper, 20 January 2010 - 01:42.


#33
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Cred ca e ceva de la camera sau caseta(parerea mea).

#34
ridle

ridle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.02.2006
@adyx06:
Pe PC am o placa audio Creative 5.1. Soundblaster,pe slot PCI.Aceasta este conectata la
TV-Tuner(care este pe slot PCI-Ex),printr-un cablu intern audio CD IN.
Conectarea o realizez prin mufa neagra a cablului din prima imagine,cu mufa rosie sau
alba(deoarece am sunet mono,de la camera) a cablului adaptor,din a 2-a imagine,cu care a
venit TV-Tuner-ul si conectand mufa miniDIN 9 pin tata,la mufa specificata,in chenar rosu,pe
imaginea a 3-a,cu TV-tuner-ul.
Deci,sunetul vine de la camera,prin mufa miniDIN 9 pin mama, a TV-Tuner-ului.

@SuperDuper:
Voi incerca si cu NeroVision,sa realizez o captura,trebuie doar sa ma documentez putin
inainte,deoarece nu am mai folosit Nero pana acum,pentru capturi video.

@Hobbyfilmer:
Probabil ca o camera Digital8,va fi solutia definitiva,doar ca si acest tip de camera este pe
"cale de disparitie",dupa cum si camera mea,este deja uitata in timp...

@atlet1305:
Culmea,alta caseta nu am incercat pana acum,ca sa vad daca am aceeasi problema.
Voi verifica si alta caseta.

Attached Files


Edited by ridle, 20 January 2010 - 08:59.


#35
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu numai ca formatul Digital8 este dus, din pacate nici miniDV-ul nu mai are mult se pare.

#36
Bonculetz

Bonculetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 31.08.2008
Ce calitate ai cand descarci prin tv tuner?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate