Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Totul despre Parkinson

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
aleka008

aleka008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 19.01.2005
@mufa: Stiu ca ajuta, dar nu am pe nimeni cu care sa vorbesc. Situatia este mai delicata, eu nu am acces la diagnosticul corect si complet, deci nu pot sa ma duc la un medic sa-l intreb ceva de care nu sunt sigura. Pe net am obosit sa tot caut, tot este de suprafata si nimic nu intra in amanunt.

#20
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
De ce intrebi? Crezi ca ai Parkinson? Putin probabil la virsta ta.  Poate fi "drug-induced parkinsonism" daca persoana respectiva ia anumite tranchilizante sau neuroleptice.

#21
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Ninja, on Jun 17 2005, 16:26, said:

Poate fi "drug-induced parkinsonism" daca persoana respectiva ia anumite tranchilizante sau neuroleptice.

<{POST_SNAPBACK}>

nu i-am prescris nimic inca.

#22
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Auzi, tu esti farmacist autoproclamat?

#23
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Ninja, on Jun 17 2005, 16:56, said:

Auzi, tu esti farmacist autoproclamat?

<{POST_SNAPBACK}>

esti offtopic. multumesc.

#24
Atlantis_Silver

Atlantis_Silver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.05.2005
Nu am inteles deloc din ce am citit care ar fi simptomele a ceea ce tu numesti Parkinson!

#25
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

aleka008, on Jun 9 2005, 17:58, said:

Dupa mai multe zile de cautari, ma simt nevoita sa apelez la voi. Care ma poate ajuta sa gasesc cat mai multe legate de aceasta boala?! Am nevoie! Informatii cat mai multe, pls!

<{POST_SNAPBACK}>


ce fel de informatii vrei? si in ce scop? sa contrazica ce-a spus medicul? sau medicul inca habar n-are, si parkinsonul e o alta boala care se trateaza cu ajutorul forumului?

nu stiu la ce te referi cand spui ca e "de mai multe tipuri", nici ce fel de "amanunte" doresti, la asemenea intrebari nu prea vad cum poti obtine raspunsuri satisfacatoare, iar o informare mai completa decat acele linkuri de mai sus + orice mai gasesti pe google e deja teza de doctorat axata pe un subiectel din parkinson si nu si-ar avea locul aici.

#26
andrea-V

andrea-V

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.01.2009

View Postaleka008, on Jun 9 2005, 16:58, said:

Dupa mai multe zile de cautari, ma simt nevoita sa apelez la voi. Care ma poate ajuta sa gasesc cat mai multe legate de aceasta boala?! Am nevoie! Informatii cat mai multe, pls!

Boala parkinson este o boala neurologica nu are legatura cu cardiologia.Este o afectiune cronica degenerativa extrapiramidala(centru care controleaza motilitatea(miscarea) a SNC(sistemului nervos central).Practic este o leziune a neuronilor din partea compacta a substantei negre(neuron ce sintetizeaza si elibereaza Dopamina-mediator chimic(absenta ei determina achinezia-lipsa miscarii)Este o boala care apare in general dupa 40 ani si oarecum este asociata si cu dementa sau boala alzheimer.Nu se cunosc exact cauzele.Este de mai multe tipuri.
  Semne clinice-tulburari in efectuarea anumitor miscari ce determina lentoare  in realizarea lor,cu dificultate,atitudinea corpului ete in general aplecata inainte,in stadii mai avansate apare tremorul mainilor si capului,fatza devine impietrita fara expresivitate.ochii innmarmorati,lipsa mimicii ,mersul devine dificil  rigid mai ales la initierea lui.,iar odata initiat acesta devine rapid  cu pasi mici iar oprirea se face cu dificultate.,doar la o comanda verbala ferma.Acesti pacienti au o neliniste continua nu sta locului.vorbirea este afectata,monotona,uneori chiar muta scrisul este dificil,degetele se misca permanet precum un tic al numaratului banilor.In cazuri grave este afectat si psihicul,pacientul devine depresiv,plange des,are tulburari de memorie,are tulburari vegetative precum hipersalivatie,hipersecretie sudorala,tulburari de vedere.Tratamentul este indelungat de inhibitie prescrisa de un neurolog.Se recomanda in paralel gimnastica de recuperare  si logopedie practic pt prevenirea avansarii bolii dintr-un stadiu initial intr-un stadiu avansat.

#27
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Din cîte am citit în Feed Your Genes Right a lui J. Challem, un rol important îl au lipsa de acid folic și B-uri în general, pe fondul intoxicării cu pesticide și tot felul de chimicale.
În plus, s-a observat că mulți bolnavi de Parkinson, erau campioni la carbohidrați rafinați: prăjiturele, ciocolăți, deserturi etc, în detrimentul verdețurilor.

Coenzima Q10 în primul rînd și apoi antioxidanții ajută foarte mult în tratamentul Parkinsonului, dar levodopa nu este atît de eficientă, pentru ca după 10 ani să provoace demență.

Paradoxal, dar se crede că Muhammad Ali boxerul, s-a îmbolnăvit de Parkinson și din cauza loviturilor primite de-a lungul carierei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate