Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Anvelope

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008

View Posttavktm, on 10th May 2011, 22:44, said:

Cred ca e ok, oricum dimensiunile agricole sunt mai rare. Bine ca ai gasit !  :rolleyes:

Salut,

Un cauciuc 7.50 pe r20 second ai?

Mersi.

#20
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
De cateva luni bune, am semnat si distributia anvelopelor grupului Goodyear, clasa anvelope agricole si industriale.
Asadar, daca apar nevoi in acest sens, le putem discuta aici fara probleme.

De mentionat ca este vorba de anvelope care au constructie radiala (mai puternica), iar ca si clasare sunt de top, deci si pretul este pe masura, insa sunt aplicatii care necesita astfel de calitati, pentru ca pur si simplu sunt singurele care rezista.
Sunt tractoare mai mari si mai puternice, care chiar nu pot fi echipate altfel.

Am si niste exemple de pret, care le-am dat unui coleg pe un alt topic, repere sunt foarte multe, si nu le pot afisa pe toate aici, si oricum voi incerca un pret cat mai mic, mai ales pentru forum, in fiecare caz in parte.

420/70 R28 - Goodyear 133A8 (2060 kg sarcina) - 3680 ron/buc
   - Goodyear 139A8 (2430 kg sarcina) - 3960 ron/buc
- Fulda 133A8    - 3149 ron/buc
480/70 R28 - Goodyear 140A8 (2500 kg sarcina) - 4680 ron/buc
   - Goodyear 145A8 (2900 kg sarcina) - 5490 ron/buc
- Fulda 140A8    - 4160 ron/buc
520/70 R38 - Goodyear 7119 ron/buc  (3350 kg)
   - Fulda 5870 ron/buc    (3350 kg)
580/70 R38 Goodyear - 9450ron/buc  (3875 kg)
Fulda - 7370 ron/buc  (3875 kg)

Preturiele sunt cu tva.

#21
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011
SALUT..... poti sa ne spui fiecare grupa de cifre ce reprezinta ??? de exemplu eu la tractor(FENDTfarmer 309 C 4x4 95 CP) am pe spate  540/65 R 34...140A8... iar pe fata440/65 R 24...122A8....ma intereseaza un set de anvelope inguste pentru semanat si ierbicidat culturi prasitoare..... care ar fi marimea optima pentru tractor tinind cont ca nu imi trebuiesc decit pentru culturi prasitoare puse la 70 cm si este foarte probabil sa agat si combinatorul purtat sau discul tractat pentru a pregati terenul pentru semanat...multumesc

Edited by DSMsorin, 29 November 2014 - 17:04.


#22
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Scuze, sunt pe dispozitiv mobil, revin marti cu mai multe detalii, trebuie sa ajung la birou sa pot face si calcule !

#23
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Scuze de intarziere !

Asadar, 540/65 R34:

540 este latimea benzii de rulare (in milimetri)
65 este raportul intre banda de rulare si inaltimea flancului. In cazul de fata inaltimea flancului este 65% din latime benzii de rulare, adica 351 mm.
34 este diametru jantei (in inci, 1inc=25,4 mm)
R este contructia anvelopei, adica Radiala, adica are cord metalic radial, perpendicular, din talpile flancurilor.

Acum, pentru culturile prasitoare, care ar avea nevoie de anvelope cat mai inguste, ar trebui puse si alte jante, si ele mai inguste, nu putem janta anvelope foarte inguste pe jante care suporta anvelope cu mult mai late.
In acelasi timp trebuie avuta in vedere si greutatea tractorului care probabil nu va putea fi sustinuta cu niste anvelope prea inguste, existant riscul de scufundare/inamolire etc.

Edited by tavktm, 03 December 2014 - 19:00.


#24
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011
Attached File  Tabel anvelope.pdf   1MB   22 downloadsmultumesc....dar tinind cont de tabelul din josul pagini si de ce am zis in postarea anterioara tu ce mi-ai recomanda

#25
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pai e greu sa recomand ceva exact. Mai ales ca fiecare situatie poate fi diferita.

Sa intelegem ca distanta intre randuri este de 70 cm ?
Din tabelul tau se pare ca ar merge montate 480/70 R 34, ca sa fie mai inguste putin. Sai ai loc printre randuri. Dar cred ca vor trebui si alte jante.
La fel este posibil sa ai nevoie si de ceva distantiere pentru a putea intercala rotile pe randuri. E destul de delicat totul !

Uite ceva de la Fendt legat de subiect:
http://www.fendt.com/int/9425.asp

si alte surse:
http://www.interempr...ario-24560.html

Cred ca ceva de genul asta iti trebuie tie.
Practic alte patru jante cu anvelopele (mai inguste) aferente, plus diversi distantieri pentru reglarea acartamentului.

Edited by tavktm, 05 December 2014 - 09:23.


#26
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Salut si la multi ani. Imi poti spune care este prrsiunea in anvelopa 14.00R 38 Petlas pentru arat si pt transport. Multumesc.

Salut. La multi ani. Spune.mi te rog pentru 14.00r38 petlas ce presiune este recomandata la arat si la transport. Multumesc.

#27
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Salutari tuturor si la multi ani.
Presiune ar trebui sa fie cam de 2 atmosfere. dar depinde de conditiile de lucru, ae sa poate mari la nevoie, nu foarte mult insa.

Oricum scrie si pe anvelopa ce presiuni suporta. Important este ca in cazul rulajului pe asfalt, in tractiune, sa nu fie prea mica presiunea, astfel anvelopa sa faca cute pe falncuri sau sa fie prea lasata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate