Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Anvelope

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Salutari, postez si eu, sper sa fie ok aici si sa fie de ajutor.

Ocupatia mea de baza este legata de domeniul anvelopelor, de toate felurile (agricole, industriale, camioane, motostivuitoare, cargo, turism etc etc)


Daca pot ajuta atat prin comercializare dar mai ales prin consultanta tehnica astept cu placere intrebari.
Achizitia cea mai buna este cea care da randament maxim, nu cea mai ieftina sau scumpa.


Multumesc

Edited by tavktm, 08 January 2010 - 22:54.


#2
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Akomar, scuze iti raspund aici, sper sa fie ok, nu am reusit nicicum sa-ti trimit PM.

Pentru a scapa de anvelopele uzate ce-l mai simplu si legal este sa-i suni pe cei din link-ul de mai jos.
Ei sunt cei care de cativa ani se ocupa cu colectarea lor.
Nu te costa nimic, din contra, vor fi foarte fericiti sa vina sa le ia.

http://www.ecoanvelo...nizare.htm#m01\

----
Daca crezi ca mai sunt bune de folosit posteaza-le dimensiunile aici, si poate gasim doritori sa le foloseasca.


bafta,

#3
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008
Dar nu stii pe cineva care sa resapeze? Noi avem o groaza de anvelope de tir, unele bune de resapat, altele bune de dat la baietii de care zici tu. A venit unul de la Michelin sa le vada pt ca ei resapeaza la Floresti si cand mi-a zis ca se rezolva pt 1.000 lei/bucata cu conditia sa le iau inapoi, putin a lipsit sa nu-l scot in suturi.
Pai de 800 lei cumpar anvelopa intreaga si identica resapata la Cefin.
Ah...pt ca se puteau resapa vreo 18 din cate sunt pe acolo...ne-a facut reducere....0,5% :bandit: :bandit:

#4
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Carcasa conteaza foarte mult in procesul de reesapare, daca stii ca ai carase bune, neperforate, si nerulate in subpresiune sau suprapresiune merita sa le resapezi. Insa cei de la Michelin mi se par destul de scumpi, iar tehnologia de resapare de la Cefin, ringthread parca era, este bunicica si a dat roade bune pana acum.

Michelin are cele mai bune anvelope de camion existente probabil, si o calitate foarte buna si eficienta de resapare, insa pentru noi in Romania este prea scump, si ca resapare si ca anvelopele noi, mai ales ca 95% din drumuri sunt in regim regional nu highway si anvelopele suporta mai multe flexiuni, intemperii, forte de franare etc.

#5
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008
Multam frumos tavktm, aveam nevoie de 4 anvelope, le-am luat de la Cefin resapate cu 830/buc. De resapat cred ca m-am linistit, tin carcasele bune la mine pana isi mai revin astia putin.
In alta ordine de idei am auzit ca e un importator de anvelope de tir noi din belarus parca si preturile se invart in jur de 750 ron/buc. Stii ceva despre asta? Suna tentant dar... Probabil una noua dar nu cine stie ce calitate duce mai mult decat una resapata?

#6
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostIDC, on 31st January 2010, 21:55, said:

Multam frumos tavktm, aveam nevoie de 4 anvelope, le-am luat de la Cefin resapate cu 830/buc. De resapat cred ca m-am linistit, tin carcasele bune la mine pana isi mai revin astia putin.
In alta ordine de idei am auzit ca e un importator de anvelope de tir noi din belarus parca si preturile se invart in jur de 750 ron/buc. Stii ceva despre asta? Suna tentant dar... Probabil una noua dar nu cine stie ce calitate duce mai mult decat una resapata?

Da stiu de ele, chiar am adus si vandut si noi, Belshina, Neproshina, Kama, Yaroslav... ceva de genul asta.
Stiu ca sunt bune la pret celel pentru tir (de 22,5 toli) insa nu stiu exact cum stau cu randamentul kilometric, oricum nu stau rau.
Poate iti dau un exemplu cand mi-or veni, acum nu am.

Zi-mi te rog cand poti cam cati kilometri fac cele resapate pe care le achizitionaezi de la Cefin, pe unde merg (regional sau autostrada sau santier etc), si cam ce si cat cara. Sa-mi fac si eu o idee.

Merci,

#7
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008
Da, chiar te rog, daca iti vin spune-mi cam la ce pret se invart. Eu am nevoie de 365/65/R22,5
Noi le folosim pe cap tractor si bena transport cereale, maxim 30 tone, transport intern deci...stii si tu drumurile.

Chiar o sa-ti spun despre astea resapate, am notat nr de km cand le-am schimbat pe capul tractor spate si sunt si eu curios cam cat duc. Daca merg macar la 70% din viata unuia nou cred ca se justifica investitia, dar oricum sunt interesante astea din Belarus.

Tine-ma la curent te rog cand ai noutati.

#8
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Revin si cu link-uri pentru o mai buna orientare.
Multumesc,


http://www.anvelopeagricole.org/
http://www.anvelopeindustriale.net/

#9
olesea10

olesea10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2010
Salut, sunt noua pe forum si am o firma de transport de camioane.....si as vrea sa cumpar si eu anvelope belshina 315/80R22,5( directie, tractiune) 385/65R22.5.....si mar interesa cine cunoaste despre aceasta  marca belshina, astep un toate informatiile in legatura cu fabrica si anvelopele( calitatea, noutati, pret)
va multumesc foarte mult!!!!

#10
olesea10

olesea10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2010

View PostIDC, on 3rd February 2010, 22:00, said:

Da, chiar te rog, daca iti vin spune-mi cam la ce pret se invart. Eu am nevoie de 365/65/R22,5
Noi le folosim pe cap tractor si bena transport cereale, maxim 30 tone, transport intern deci...stii si tu drumurile.

Chiar o sa-ti spun despre astea resapate, am notat nr de km cand le-am schimbat pe capul tractor spate si sunt si eu curios cam cat duc. Daca merg macar la 70% din viata unuia nou cred ca se justifica investitia, dar oricum sunt interesante astea din Belarus.

Tine-ma la curent te rog cand ai noutati.
    

salut, daca te intereseaza aceste anvelope cu adevarat pot sa te ajut eu.....poti sa imi trimiti toate tipurile de anvelope de care ai nevoie pe adresa de mail [email protected]

#11
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Da-ne detalii despre ele, daca le-ai folosit, eventual zi-ne si preturile cu care le-ai luat, marca este ruseasca, si din cate am inteles ar fi destul de ok.
Revin si eu cu preturi, ca tot fluctueaza si trebuie sa le clarific.

#12
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Din pacate in tot acest timp preturile au crescut, de mai multe ori.
Se pare ca pe plan international preturile materiilor prime, dar mai ales a cauciucului natural, au crescut destul de mult.

Variantele de lucru la anvelope mari, camioane si/sau agro-industriale, de provenienta China sau ex. Rusia se pare ca nu mai sunt asa de profitabile ca in trecut. Acestea scumpindu-se destul de mult, practic apropiindu-se in unele cazuri de marcile clasice.


Intre timp s-a aprobat si legea referitoare la obligativitatea anvelopelor de iarna pentru sezonul 2011-2012, deci apar se pare alte cheltuieli suplimentare.

Pentru orice detalii, preturi, aplicatii si alte necunoscute va stau la dispozitie.

vanzari anvelope
anvelope agricole
anvelope uz industrial


Si de ce nu,sectiunea SP INFO, despre anvelope.

Edited by tavktm, 11 February 2011 - 22:27.


#13
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cer scuze daca am postat gresit ,ma intereseaza si pe mine 2 amvelope pt U445 L (legumicol) cu jante de 36 inch.
Este vorba de un ''Leut' cu cauciucuri inguste,eventual sh.

#14
adryanmyhay

adryanmyhay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.05.2011
sunt interesat si eu de 2 anvelope agricole inguste +2 genti pt un u650. ma poate ajuta cineva?

#15
adryanmyhay

adryanmyhay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.05.2011
sunt interesat si eu de 2 anvelope agricole inguste +2 genti pt un u650. ma poate ajuta cineva?

ma poti ajuta cu 2 anvelope suptiri sub 20 cm r38 agricole + 2 jenti?

#16
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
caut si eu doua anvelope pentru o remorca 900/16..ma ajuta careva?

#17
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Eu am cautat 500.10 pt remorcuta. am gasit cu 160lei bucata.E pret normal, sau exagerat?

#18
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postsudest_om, on 8th May 2011, 23:37, said:

Eu am cautat 500.10 pt remorcuta. am gasit cu 160lei bucata.E pret normal, sau exagerat?

Cred ca e ok, oricum dimensiunile agricole sunt mai rare. Bine ca ai gasit !  :rolleyes:

View Postvasiuca, on 8th May 2011, 20:03, said:

caut si eu doua anvelope pentru o remorca 900/16..ma ajuta careva?

Ar exista ceva de genul asta, insa pretul nu mai este valabil din pacate, tocmai am `receptionat o marire mare de pret la petlas, chiar foarte mare.
http://www.anvelopea...dus.php?id=5057

Am postat si un link cu o descriere, macar sa vezi profilul, voi verifica si pretul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate