Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Cresterea pasarilor de rasa

- - - - -
  • Please log in to reply
911 replies to this topic

#847
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Am inteles. Am cumparat medicamentul si am inceput sa-i dau de ieri.


Observ ca ai o experienta destul de vasta in cresterea pasarilor de rasa si as vrea sa te mai intreb daca este bine ca pasarile (pe care le-am mentionat mai sus) sa stea pe beton?
Doar iarna le-am pus ceva pe jos ca sa nu raceasca dar acum cand s-a incalzit nu mai am nimic pe jos decat betonul si nu stiu daca am facut bine sau nu ?!

#848
Alinazapa

Alinazapa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2015
Buna ziua
Am o mica problemuta. Am 32 de puisori de 14 zile dintre care 8 sunt motate olandeze. De azi-dimineata ceilalti au inceput sa-i ciugule pe motate in cap de incep sa cheleasca. Care este cauza?
Acum i-am separat. Ca si meniu au malai cu concentrate, branza de vaci si oua.
Va multumesc anticipat

#849
stefania2009

stefania2009

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.06.2017
Buna ziua,sunt noua pe forum si caut cat mai multe informatii utile pentru mica afacere pe care dorim sa o demaram,dorim sa cumparam pui din rasa Brahma pentru a crea un nucleu de reproductie.ne place aceasta rasa si dorim sa ne extindem ulterior dar avem nevoie de sfaturi intrucat suntem la inceput.
dorim sa aflam info :cu ce efectiv sa incepem si care ar fi varsta oprima la care sa ii achizitionam,  microclimatul care trebuie sa-l asiguram;conditiile de crestere si dezvoltare;hrana;posibile pericole(boli,daunatori..);varsta la care gainile sunt bune pentru reproductie.....si orice info,detalii legate de rasa Brahma pe care numai cei care au crescut aceasta rasa le stiu.....va multumesc anticipat.O zi frumoasa.

#850
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Si crezi tu ca asta e o afacere?
Crezi gresit.
Intai de toate, brahmele se cresc la fel ca orice alta gaina, exceptia fiind ca nu prea e bine sa stea prin noroi toamna -iarna, dar nici macar asta nu conteaza.

Dar afacere?
Afacere inseamna profit iar asta loate veni in 2 moduri.
1. Pasari de supercalitate, adica esti pasionat si te pricepi...nu e cazul, tu nu ai habar de vreme ce intrebi. Oricum, eu lasionnat sa faca profit din pasari nu stiu pt ca pasiunea implica o doza de nebunie si, daca nu aduci bani de acasa, cel mult esti fericit ca iti scoti banii pt pasiunea asta..niciun crescator nu ramane doar la o rasa si niciunul nu e cel mai bun la toate si niciodata daca are posibilitatea un pasionat nu se abtine sa.nu cumpere/ importe padari mai bune/ scumpe.

2. Sa vinzi ghioarle fraierilor prin targ.
Treaba e ca pe fraieri trebuie sa ii gasesti, sa ii prostesti sa dea bani pe panarame...
Pt asta insa nu iti trebuie " brahme" ( care apropos, in afara de aspect sunt gaini absolut mediocre) ...poti vinde pui de orice fel daca gasesti fraieri, loti face banj si din pui de curte daca ii scoti la timp si ai clienti.
Am prieteni crescatori care pt a intretine matcile valoroase vand primavara pui de mixte gen kabir..

Asadar nu ai idee cu ce se mananca treburile astea si visezi afaceri.
Bani se pot face din orice daca ai spirit de afacerist, nu o anume activitate e cheia...cu atat mai putin gainole si cu atat mai putin o rasa anume.

Parerea mea:
Ia-ti pt plecerea ta niste gaini...tineret sau lui desi acum e tarziu sa ii mai faci pana in toamna.
Intri in iarna cu vreo 5 gaini si un cocos, doi...in iarna mai iei cateva gaini si eventual un cocos daca astia ai tai nu confirma...

Incerci sa scoti la anum si iti selectezi ce e mai bun....
In tot acest timp inveti rasa si vezi pasari BUNE..poate te si impretenesti cu vreun pasionat care sa te invete ce e aia o pasare buna vs  ghioarla...

Si tot asa, in cativa ani poate o sa ai si pasari bune,poate o sa ai si pui de vanzare dar si pasari bune de vandut adult sau tineret...

Afacere insa ....uita prostia asta.


#851
stefania2009

stefania2009

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.06.2017
Ms de raspuns...ne plac animalele,eu sunt ing biotehnolog iar sotul ing zootehnist....vrem sa ne facem o afacere din pasiune,momentan cel mai la indemana ne sunt pasarile iar aceasta rasa impunatoare ne-a atras atentia de mai mult timp.cautam informatii (secrete) care pot fi spuse de la cei care cresc sau au crescut....intradevar ...afaceri nu prea ne stim,insa vrem sa facem ceva din ceea ce stim si am invatat insa totul este in momentu de fata decat teore,am vrea sa punem si in practica si teoria nu prea mai are legatura in zilele noastre si cu practica......

#852
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Tocmai de asta ti-am si spus, in teorie multe sunt posibile...vezi un pui de 15 lei, faci o socoteala si pare ca e treaba...
Nu e deloc asa.

Cresteti pentru voi pasari, incercati sa invatati atat pasari/ rasa,  cat si modul in care se cresc pasarile si cu timpul poate o sa existe si un profit, poate nu.
Fara pasiune, care inseamna multa stiinta despre domeniul ala acumulata in timp, nu exista afacere.
Sau exista afacere la modul la care esti " afacerist" si indiferent ce domeniu e la mijloc tu aplici niste principii care sa produca profit, greu cu pasarile de acest gen si oamenii care fac bani din orice sunt extrem de putini.

Ps. Referitor la brahma ti-am zis, nu e absolut niciun secret, sunt gaini ca toate gainile doar ca se maturizeaza putin mai lent decat altele si fiind incaltate, ca sa arate bine incaltatura e bine sa nu stea prin namol in sezonul rece. Pot sta bine merci insa incaltatura se toceste, oreferabil e sa stea pe talas, ceea ce dealtfel ( un asternut uscat si nu rece/inghetat) e bine si pt celelalte gaini.

Asta e chiar ultima problema, specificul rasei...pana la asta trebuie sa inveti sa cresti pasari ceea ce nu e tocmai simplu avand in vedere  faptul ca gainile au o groaza de boli specifice si fiind animale detinute de foarte multi oameni, si prezenta patogenilor este inevitabila.

Asta se invata, din pacate, in timp.

Conditiile si hrana sunt cheia, hrana e simplu de rezolcat pt inceput, cumperi furaj pt varsta si scopul pasarii.



#853
stefania2009

stefania2009

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.06.2017
Multumesc...orice info e valoroasa...si noi ne gandeam sa luam cativa pui de 2 luni care in primavara sa inceapa sa oua,sa ne axam pe ouat ,sa punem la incubat si sa ne marim efectivul si deocamdata cu gandul ne-am oprit aici...nu vrem profit anul viitor...vrem sa incercam sa facem ce ne place si daca iese si financiar bine ar fi super.sotul meu a mai crescut pasari de curte in regim de curte,este si tehnician veterinar....dar parca am dori sa incercam cu o rasa pentru inceput si Brahma e cea care ne-a atras atentia.

#854
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

View Poststefania2009, on 29 iunie 2017 - 11:24, said:

Ms de raspuns...ne plac animalele,eu sunt ing biotehnolog iar sotul ing zootehnist....vrem sa ne facem o afacere din pasiune,momentan cel mai la indemana ne sunt pasarile iar aceasta rasa impunatoare ne-a atras atentia de mai mult timp.cautam informatii (secrete) care pot fi spuse de la cei care cresc sau au crescut....intradevar ...afaceri nu prea ne stim,insa vrem sa facem ceva din ceea ce stim si am invatat insa totul este in momentu de fata decat teore,am vrea sa punem si in practica si teoria nu prea mai are legatura in zilele noastre si cu practica......

Cumparati hibrizi, daca vreti sa obtineti si ceva profit, si orientati-va intai spre productie, dupa aceea spre reproductie. Daca aveti ceva teren, incercati o ferma free-range. Microferma, ma rog. Exista normative UE cu privire la conditiile de crestere, le gasiti pe net, si exista pe la Directia Agricola un omulet care 'se ocupa' cu produse bio, etc. Intrebati-l de sanatate, e obligat sa va dea consultanta, pentru asta e platit.

#855
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010

View Poststefania2009, on 29 iunie 2017 - 11:56, said:

Multumesc...orice info e valoroasa...si noi ne gandeam sa luam cativa pui de 2 luni care in primavara sa inceapa sa oua,sa ne axam pe ouat ,sa punem la incubat si sa ne marim efectivul si deocamdata cu gandul ne-am oprit aici...nu vrem profit anul viitor...vrem sa incercam sa facem ce ne place si daca iese si financiar bine ar fi super.sotul meu a mai crescut pasari de curte in regim de curte,este si tehnician veterinar....dar parca am dori sa incercam cu o rasa pentru inceput si Brahma e cea care ne-a atras atentia.
Brahma, aha.

Dle parinte, ajutorul pe care-l oferi e de nelipsit, iti citesc cu mare drag postarile. Dar mi-a placut mult ce-ai zis de brahme. E rasa de moda, e un moft!

De meserie sunteti, dar cititi despre rasele de gaini inainte sa va cada cu tronc vreo incaltata, motata ori gusata.. gainile pentru carne sunt una, rasa utila si valoroasa inseamna altceva si crescutul de placere si frumusete este iarasi altceva.
Eu cresc ce vreau si ce imi place, dar mereu ma intreb: ce primesc inapoi? Vrei sa te uiti la ceva frumos prin curte? gaste, curci, fazani, pauni - astea bat orice gaina la aspect. Vrei niste oua de pe urma lor? - arunca un ochi si pe rate ori prepelite. Vrei carne de calitate? gaini comune ori broiler, nu conteaza "rasa" .. aaa.. vrei profit??? Uita atunci de toate considerentele dinainte, si axeaza-te pe cifrele de sub linie. Castigul se face asa de greu si cu atata munca incat.. , stiu cativa inclusiv subsemnatul care au realizat destul de repede ca raspunsul final e un mare NU. Astept  sa fiu contrazis.

Edited by fodur, 18 July 2017 - 09:46.


#856
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
aproape un an si nu te-a contrazis nimeni :)

#857
Nicol16

Nicol16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2018
Bună ziua

Sunt noua pe acest forum și îmi cer scuze daca postez greșit dar nu găsesc niciunde ca să scriu mesajul meu !
Am primit în dar, de curând ,doi pui(găinușe) de doua luni din rasa "găini de mătase japoneza" și vreau să vă întreb dacă e bine sa am și un cocos care.i frate cu ele în același loc sau e mai bine sa iau un cocos din aceeași rasă din alt loc ?!

Va mulțumesc anticipat ! Poate mă îndruma cineva unde pot posta corect !

#858
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Conteaza doar daca sau cand scoti pui si nici atunci nu e critica treaba in cazul pasarilor de rasa, depinde de multi factori...
In principiu o generatie nu e bai decat in cazuri extreme insa nu stii daca ala care ti-a dat puii a mai schimbat cocosii sau in general cam cum sta rasa la noi...sunt rase la care sunt cateva exemplare si rase cu mii de exemplare...




#859
Nicol16

Nicol16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2018
Persoana care mi.a dat puii,nu.i creste decât pentru frumusețea lor iar din câte știu ,e un singur cocos la 4 găini,deci n.a schimbat cocosii .în concluzie ,pot lua și un cocos mic sau rămân cu cele două puicuțe și caut in alta parte . Eu stau in Elveția și aici e mare atenție la așa ceva .
Va mulțumesc din suflet pentru răspuns .

#860
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Aia cu "mare atentie" e bullshit, nu-ti imagina ca nu stiu cine a inventat apa calda.
Repet, daca vrei sa scoti pui, "nu e rau" sa iei cocos din alta parte, avand insa grija sa afli si ascendenta pe cat posibil...daca iei de la altul nu e musai ca pasarile sa nu fie inrudite.

Totusi, chiar daca scoti pui si iei cocos din aceeasi sursa, nu se intampla nu stiu ce grozavie...degenerarea are loc treptat si in timp, in forme subtile de multe ori...

Consangvinizarea stransa e un "pericol" mai degraba teoretic in asemenea cazuri decat unul imediat si real.


Oricum tu nu te pricepi de vreme ce intrebi asemenea lucruri, oricum nu faci tu ameliorare / performanta samd...asa ca poti linistita sa iei cocos din aceeasi matca si sa scoti pui din care sa scoti pui  din care pui sa scoti alti pui si tot nu conteaza..

Efectele consangvinizarii repetate conteaza.pt aia care fac performanta si la care degenerarea duce la o scadere a calitatii septelului...


#861
Durydany

Durydany

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.12.2017
Salutare tuturor!
Am si eu o rugaminte pentru cunoscatori
Am si eu placerea de a avea zburatoare pe langa casa. Mentionez de la bun inceput ca nu tin pentru comert, expozitii , etc etc..
Dar mai de frumusete , mai de oua, mai de carne...
Si rugamintea mea ar fi daca ma poate ajuta cineva cu niste informatii
Puii de gaina ( am din rasele austealorp , italiene, cochinchina, kabir) cand si cum trebuie tratati. Nu de alta dar prin imprejurimi sunt fel si fel de boli. Eu de buna ca am scapat, le.am mai dat una alta si pana acum sunt sanatoase.
Acum intrebarea mea e: ce tratamente le trebuie la pui ca sa evit oarecum imbolnavirea. ( nici sa ii tin numai in injectii. Asa ce e nevoie si bine, ca de merg la farmacie vin cu valiza acasa) Pui pentru mine( de asta am specificat la inceput ca nu de vanzare si ...)
Si dupa ce cresc, la gaini ce sa le dau( in afara de a le indopa cu concentrate ) vreau daca se poate cat de cat ce proportii de porumb grau floare etc etc. Si daca trebuie din cand in cand ceva vitamine sau stiu eu ce...
Daca ma poatr ajuta cineva cu informatiile astea . Va multumesc!


#862
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
^mda, ce ajutor vrei ..echivaleaza cu intreg manualul de crestere lol

- kabir nu e rasa
- programul de vaccinare il faci cu doctorul
- deparazitarea si tratarea cotetului la intervale, obligatorii
- curatenie cel putin saptamanala obligatorie. am zis curatenie, nu cinci minute de miscat aerul pe-acolo.
- hrana pentru varsta respectiva, la discretie si la alegere. adica le pui si boabe si macinat, in containere separate duh.

ce le-ati dat, si una si alta? coccidioza nu ati avut?

Edited by fodur, 25 August 2018 - 09:51.


#863
Durydany

Durydany

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 20.12.2017
Da, mersi!
Deci cu privire la revista as fi interesat si de asa ceva , sa mai citesc. Imi plac pasarile, si zic ca merita . Chiar daca doar pentru casa. Vreau sa am ceva bu
Kabir nu am stiut ca e rasa sau ce e, sincer sa fiu nici nu mi le place. Dar am luat sa am de oua pana intru in ritm cu celelalte. Ca d.alea rosii sau de carne n.am de gand sa vad in curtea mea. Nu sunt " ecologist" :) dar nici nu.mi tre
Curatenia stiu ce e importanta. Momentan nu am situatie 100 % pe masura. Ca sunt recent mutat in casa. Dar acum vreau sa le fac un spatiu separat la fiecate frumos aranjat.
Coccidioza am avut dar le.am dat in apa si vad ca am scapat.le.am dat si de micoplasmoza injectii pentru ca prin imprejurimi e dezastru. Si am vorbit cu doctorul si a zis ca mai bine sa le dau preventiv
Cu mancarea. Aici sunt incurcat. Ziceati de boabe. Doctorul sa nu auda. Grau , sa nu mai zic a zis sa nu le dau deloc ca are proteine si.... si asa sunt pe iarba libere si au destule proteine,
Daca imi dati un sfat cu hrana va raman recunoscator. Sau macar un ajutor cu o adresa pentru ceva revista!

#864
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Nu ai inteles nimic sau doctorul e praf.
Proteina din grau e utila/necesara insa vine asociata cu celuloza/tărață care nu e ok la pasare.
Insa, avamd in vedere ca le cresti in regim "gospodaresc" , adica "aproximativ" bine, e irelevant.
Merge in macinis/uruiala, nu boabe.
Boabe merge porumbul daca vrei.
Uruiala gospodareasca porumb cu ceva grau, merge cam 2/1 pana la 4/1 in favoarea porumbului.
La acest amestec poti baga 10-15% floare.( adica la 100 kg amestec cereale adaugi 10-15 kg floare).
Daca vrei cu ceva mai multa proteina favi uruiala.de cereale si adaugi premix( concentrat), ala contine soia srot si floare. Zice producatorul cat la cat se amesteca, de regula cam 1/2-1/2.5greutate adica ceva de genul 1/3 volumetric( concentratul e mai greu la acelasi volum, adica 1 l de concentrat e mai greu decat 1l de uruiala.)
Vaccinurile de pesta la zi si in rest vonditii bune.
Cand vine vremea rea/schimbatoare/umeda si rece...poti ajuta cu ceva multivitamine.

In rest ...dupa caz tratamente dar pt asta trebuie ori doctor foarte bun ori sa stii, daca vrei sa faci treaba conditiile optime sunt imperios necesare altfel e pierdere de vreme.

Pt oua iei ouatoare, pt carne iei broiler sau mixte daca tai la 3-6 luni, asta cu rasele si alte aberatii e "pt prosti" si iti spune asta unul "pasionat" de animal de rasa inclusiv pasare, am avut si mai am pasari de rasa relativ valoroase.
Si cu sufletul in rai si cu ...nu merge decat pe hartie ca hartia supprta orice , praftica e  altceva.






Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate