Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cresterea vacilor de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
978 replies to this topic

#19
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010
Multumesc "horea66" inca odata si cred ca poti intelege,folosesc Google de doua luni iar de scris scriu prima data
Multumesc si celor care ma baga in seama si imi acorda timpul si sfaturile lor.
Furnizori de de ceriale ,srot,premixuri.
Am vacile de doi ani prima a fatat Simental dupa doua luni si Baltata, de montat Baltata s-a montat dupa doua luni iar Simmental a avut calduri o singura data si nu cred ca este montata.Vitelul de la Simmental s-a dezvoltat forte bine si la patru luni l-am vandut,iar de la Baltata am avut o vitelusa care se dezvolta mai incet dar este robusta si bine configurata si o voi pastra.Productia de lapte este apropiata,greutatea+100-150 la Simmental ,probleme de sanatate numai Simmental,laptele mai gras si mai bun la Baltata, telemeaua de Baltata excelenta.
M- am gandit  la acelasi tip de grajd si daca nu dauneaza vacilor las betona dupa care sa fac pod de lemn sau covor de caucic.Ce crezi?
La stabulatia libera am ointrebare.Nu se ranesc intre ele?
Vanzarea laptelui si a branzei nu este o problema forte mare dar eu vand acum ;lapte, branza, oua, vinars, vara mai vand;mere, prune,mure,nuci,rosii,iar de anul viitor mai vreu sa produc;pui,, gaini, curci ,gaste,rate, iepuri.Deci laptele la caini,branza la pisici si vinarsul la papagal!

#20
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
si eu care credeam ca am prea multe in cap ... tu m-ai intrecut.
nu-s cam multe?
acu... presupun ca depinde si de spatiul pe care-l ai...


 ROOEG, on 20th January 2010, 22:35, said:

Vanzarea laptelui si a branzei nu este o problema forte mare dar eu vand acum ;lapte, branza, oua, vinars, vara mai vand;mere, prune,mure,nuci,rosii,iar de anul viitor mai vreu sa produc;pui,, gaini, curci ,gaste,rate, iepuri.Deci laptele la caini,branza la pisici si vinarsul la papagal!


#21
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ROOEG, on 20th January 2010, 22:35, said:

Multumesc "horea66" inca odata si cred ca poti intelege,folosesc Google de doua luni iar de scris scriu prima data
Dragul meu, toti am fost incepatori odata si-odata ... Rau nu e sa fii incepator (la inceput ...), ci sa persisti ani la ra^nd in categoria de incepator.

Quote

...
Furnizori de de ceriale ,srot,premixuri.

Ai aici si aici - doua site-uri mari cu anunturi de vanzari / cumparari de "de toate" - cereale, sroturi, echipamente, animale etc.

Sa nu uit: obligatoriu drobi de sare. Se gasesc sub forma de blocheti (caramizi) deja imbogatite cu alte minerale....

(Faci click pe cuvintele mele subliniate "aici" si ti se deschide in fereastra separata site-ul aferent fiecarui cuvant - nu punem direct adresa de web fiindca nu le facem reclama...)


Quote

Am vacile de doi ani prima a fatat Simental dupa doua luni si Baltata, de montat Baltata s-a montat dupa doua luni iar Simmental a avut calduri o singura data si nu cred ca este montata.
Ca^t are Simmentalul de ca^nd a fatat ? In zile. Si cand a avut acel prim ciclu de calduri - zile de la fatare ?

Quote

...probleme de sanatate numai Simmental,

Ce probleme de sanatate la Simmental ?

Quote

M- am gandit  la acelasi tip de grajd si daca nu dauneaza vacilor las betona dupa care sa fac pod de lemn sau covor de caucic.Ce crezi?
Ambele variante ale tale - lemn sau cauciuc, vor avea drept efect o pardoseala rece. Care va produce in timp, artrite, artroze ale membrelor, mastite si chiar afectiuni respiratorii. Podul de lemn putrezeste in timp si de la urina si balegar devine alunecos. Daca vrei neaparat covor de cauciuc, pune niste polistiren extrudat sub el.
Eu unul as pune peste beton armat un rand de caramida plina si, ca sa fie cat mai bun izolator, as pune-o "in picioare", nu pe cant.

Quote

La stabulatia libera am ointrebare.Nu se ranesc intre ele?


Daca nu sunt inghesuite, nu. Daca le inghesui, s-ar putea sa se calce una pe alta.

La stabulatia legata apar foarte multe accidente - se spanzura in lant. Vor sa se ridice si, daca sunt mari si greoaie, aluneca pe pardoseala (din beton sau lemn ...) si cad pe-o parte iar lantul le sugruma ...

Singurul dezavantaj la stabulatia libera este ca sunt mai murdare. Ca se culca acolo unde se simt ele bine. Nu conteaza ca sunt vreo doua baligi in acel loc ...

Quote

...
Deci laptele la caini,branza la pisici si vinarsul la papagal!

Vinarsul este pentru frecat pe sale !  In cazuri de lombo-sciatica ... :D

Edited by horia66, 21 January 2010 - 00:40.


#22
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

 katilinus, on 20th January 2010, 19:34, said:

si eu care credeam ca am prea multe in cap ... tu m-ai intrecut.
nu-s cam multe?
acu... presupun ca depinde si de spatiul pe care-l ai...
In momentul in care am ramas fara serviciu am hotarat ca e mai bine sa valorific ce am si cele 17 Ha pe care familia mea le are intr-un sat(catun in care mai locuesc 6 familii) a contribuit la hotararea mea de a le folosi. Acum pregatesc terenul pentru vaci si gaini ouatoare si daca v-a fi posibil voi dezvolta si celelante proiecte in urmatori ani

 horia66, on 20th January 2010, 20:38, said:

Dragul meu, toti am fost incepatori odata si-odata ... Rau nu e sa fii incepator (la inceput ...), ci sa persisti ani la ra^nd in categoria de incepator.

Doresc sa invat doua lucruri in acelas timp ,crestera animalelorsi utiizarea Internetului.E POSIBIL?

Quote

Ai aici si aici - doua site-uri mari cu anunturi de vanzari / cumparari de "de toate" - cereale, sroturi, echipamente, animale etc.

Multumesc

Quote

Sa nu uit: obligatoriu drobi de sare. Se gasesc sub forma de blocheti (caramizi) deja imbogatite cu alte minerale....
Folosesc bolovani( 5-10Kg)

Quote

(Faci click pe cuvintele mele subliniate "aici" si ti se deschide in fereastra separata site-ul aferent fiecarui cuvant - nu punem direct adresa de web fiindca nu le facem reclama...)


Ca^t are Simmentalul de ca^nd a fatat ? In zile. Si cand a avut acel prim ciclu de calduri - zile de la fatare ?

Peste 140 de zile
In jur de 80 de zile de la fatare. (nu stiu sigur pentru ca e vaci acum se ocupa socrul meu)

Quote

Ce probleme de sanatate la Simmental ?

Indigestii si tuse cu secretii nazale

Quote

Ambele variante ale tale - lemn sau cauciuc, vor avea drept efect o pardoseala rece. Care va produce in timp, artrite, artroze ale membrelor, mastite si chiar afectiuni respiratorii. Podul de lemn putrezeste in timp si de la urina si balegar devine alunecos. Daca vrei neaparat covor de cauciuc, pune niste polistiren extrudat sub el.
Eu unul as pune peste beton armat un rand de caramida plina si, ca sa fie cat mai bun izolator, as pune-o "in picioare", nu pe cant.

Caramida ramane dar de fabrica sau de tigan ?

Quote

Daca nu sunt inghesuite, nu. Daca le inghesui, s-ar putea sa se calce una pe alta.

Hranirea se face pe mijloc cu locuri delimitate ?

Quote

La stabulatia legata apar foarte multe accidente - se spanzura in lant. Vor sa se ridice si, daca sunt mari si greoaie, aluneca pe pardoseala (din beton sau lemn ...) si cad pe-o parte iar lantul le sugruma ...

Singurul dezavantaj la stabulatia libera este ca sunt mai murdare. Ca se culca acolo unde se simt ele bine. Nu conteaza ca sunt vreo doua baligi in acel loc ...

Necesita  o curatare zilnica ?

Quote

Vinarsul este pentru frecat pe sale !  In cazuri de lombo-sciatica ... :D

Adevarat atunci sa fac si masaje la domiciliu ?

Postul asta ti l-am editat eu. Trebuie sa inveti sa pui cuvintele "quote" si "/quote" intre paranteze patrate ca sa ma citezi cand imi raspunzi. Altfel, se face o varza si nu mai intelege nimeni.

Edited by horia66, 22 January 2010 - 00:48.


#23
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ROOEG, on 21st January 2010, 21:12, said:

In momentul in care am ramas fara serviciu am hotarat ca e mai bine sa valorific ce am si cele 17 Ha pe care familia mea le are intr-un sat(catun in care mai locuesc 6 familii) a contribuit la hotararea mea de a le folosi. Acum pregatesc terenul pentru vaci si gaini ouatoare si daca v-a fi posibil voi dezvolta si celelante proiecte in urmatori ani

sa-ti dea Dumnezeu sanatate si putere de munca !


Quote

Doresc sa invat doua lucruri in acelas timp ,crestera animalelorsi utiizarea Internetului.E POSIBIL?
E foarte posibil. Internetul o sa-l inveti primul.


Quote

....

Peste 140 de zile
In jur de 80 de zile de la fatare. (nu stiu sigur pentru ca e vaci acum se ocupa socrul meu)
Vezi ca deja are o perioada prea lunga de la fatare, in care nu a ramas gestanta. Daca ai insamantator in sat (care face insamantari artificiale), spune-i sa-i faca un masaj ovarian trans-rectal. E posibil sa aiba un corp galben persistent (vaca). Si nu ar strica nici o prostaglandina injectabila. Nu ai medic veterinar in sat ?

Quote

Caramida ramane dar de fabrica sau de tigan ?
Plina si dura. Plina ca sa asigure o termoizolatie si o inertie termica buna. Si dura ca sa nu se sfarme sub greutatea vacilor. Nu stiu care din cele doua e mai dura.


Quote

Hranirea se face pe mijloc cu locuri delimitate ?

Hranirea se poate face in doua feluri:
1. Jgheab comun pe mijloc, la care se pot furaja vacile si pe o parte si pe cealalta, fara locuri delimitate. Jgheabul sa fie mai lat, ca sa aiba loc doua vaci fata in fata. Jgheabul sa fie mai scurt decat lungimea grajdului, ca sa aiba loc vacile sa treaca dintr-o parte in alta, fara sa sara peste jgheab. Alei de furajare pe de-o parte si alta a jgheabului (late cam de doi metri fiecare) si inca un spatiu de odihna lat de cam 2,5 metri, pe langa pereti.

2. 2 jgheaburi de-a lungul peretilor. La mijloc un spatiu cat pentru o alee de furajare + doua spatii de odihna (2.5 + 2 + 2.5). Nu ai la nici o varianta locuri delimitate, pentru ca vacile sa se miste liber si sa nu se creeze concurenta intre ele, la hranire.

In ambele variante, jgheabul (jgheaburile) de furajare au montate adapatori din metru in metru.

La un capat al grajdului poti sa-ti faci maternitatea - boxe de fatare de 2.5 x 2.5 (sau 3) m, cu jgheab de furajare la perete si alee printre boxe. Despartirea intre boxe o poti face din tevi de metal.

Quote

Necesita  o curatare zilnica ?

cam la 3-4 zile ...

Quote

Adevarat atunci sa fac si masaje la domiciliu ?

Trebuie sa ai inima tare sa faci masaje la domiciliu, ca cine stie ce lucruri "necurate" ai putea sa vezi ... Nerase si ne-epilate ...

#24
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010
Horia nu reusesc(nu stiu)  sa transfer citatele deocamdata dar o sa cer ajutor la pagina de specialitate,pana atunci orcum vorbim numai noi doi la care Katilinus probabil asista.
Deci pentru inceput multumesc pentru urari pentru ca doresc forte mult sa reusesc, am si o motivatie FICA MEA
Mi-as dori sa invat prima dAta sa folosesc internetul pentru ca am nevoie de informare permanenta dar fica mea incepe facultatea la tomna si am nevoie de resurse alternative deci am" doi caii" o sa fac ce pot si sper sa nu te dezamagesc
Am medic veterinar cu contract(am avut pana acum 1 an 750 de oi) care a recomandat inceperea unui tratament peste o saptamana,vorbim atunci.
Am inteles ideia cu caramizile(cele de fabrica sunt mai tari), iar la jgheburile de alimentare am o singura intrebare. Ce lungime de jgheb am nevoie la 10 vaci si un singur pos de adapare e suficient ?
Cu masajele merg pe expierenta ta , asa ca fac bani si platesc eu fetele (gata epilate)  sa-mi faca masaj,avantaj eu ramane vinarsul.
Inchei cu multumiri pentru Horia si rugamintea catre Katilinus sa ma opresc daca crede ca am porbagaj pe cap.

#25
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006

 ROOEG, on 23rd January 2010, 23:53, said:

Horia nu reusesc(nu stiu)  sa transfer citatele deocamdata dar o sa cer ajutor la pagina de specialitate,pana atunci orcum vorbim numai noi doi la care Katilinus probabil asista.

da. asist. ideea e ca intru de cel putin 2-3 ori pe zi pe forum. sa vad ce o mai aparut nou.
doar ca pe topicu asta nu pot sa pun inca prea multe intrebari, pt ca nu am exp deloc deloc, si nici in urmatoarele 6 luni nu cred ca o sa pot cumpara vre-o vaca. deocamdata am cumparat 2 iedute Alpina franceza (BDE - din germania)(pe langa cele 4 carpatine) si dupa ce termin cu caprele (adica gasesc clienti pt lapte, le asigur cele mai bune conditii) o sa ma apuc de pus intrebari despre vaci de lapte. pana atunci.. citesc
AICI gasiti un topic pt bovine de carne ... dc sunteti interesati. bine... initiatorul topicului isi face reclama la greu (lui si rasei comercializate), dar ... ideea tot o prindeti.

#26
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ROOEG, on 23rd January 2010, 23:53, said:

Horia nu reusesc(nu stiu)  sa transfer citatele deocamdata dar o sa cer ajutor la pagina de specialitate,pana atunci orcum vorbim numai noi doi la care Katilinus probabil asista.

Cand vrei sa ma citezi, ca sa-mi raspunzi imediat sub acel citat al meu pui "quote" fara ghilimele intre paranteze patrate [ ] la inceputul citatului si "/quote" tot fara ghilimele si tot intre [ ]. Nu pot sa ti le pun exact asa cum trebuiesc scrise pentru ca sistemul le ia ca si citat ...


Quote

... iar la jgheburile de alimentare am o singura intrebare. Ce lungime de jgheb am nevoie la 10 vaci si un singur pos de adapare e suficient ?
...
Lungime minim 80 cm per cap de vaca - eu as recomanda 1 m, ca sa nu se inghesuie la mancare. Nu-ti ajunge un post de adapare la 10 vaci. Minim 1 pentru doua vaci. Eu vorbesc despre cel cu clapeta.

Din cel cu nivel constant (ca bazinul de la WC) iti ajunge si 1 pentru 3 capete.

#27
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Folosirea concentratelor si a premix-urilor nu e indicata daca vrei sa obtii certificatul ECO. De asemenea, ar trebui verificata si originea celorlalte furaje (sa nu fie modificate genetic, ierbicidate, etc ).

Ca si asternut, noi am folosit paie sau, mai des, rumegus. "Rezultatul" zilnic din grajd poate fi folosit atat ca ingrasamant cat si ca substrat pt. cresterea ciupercilor (daca te tenteaza). In 15 ani de crescut vaci, n-am avut nici un caz in care sa se spanzure. Dar erau cate 2 in boxa (boxa insemnand grilaje laterale )
Furajarea iarna a constat din:
- tarate (sau amestec de cereale macinate)
- taietei din sfecla de zahar ( daca ai in apropiere o fabrica de zahar sau poti procura usor 1-2-3 masini ) - insilozarea se face pe o platforma de beton si la inceputul iernii, ca sa nu fermenteze
- tulpini de porumb (noi le ziceam jipi, habar n-am care-i termenul oficial)

O astfel de furajare ar trebui sa-ti asigure un 3,5% grasime, si pe timpul iernii.

Edited by shiva, 25 January 2010 - 19:26.


#28
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 shiva, on 25th January 2010, 19:22, said:

....
In 15 ani de crescut vaci, n-am avut nici un caz in care sa se spanzure. Dar erau cate 2 in boxa (boxa insemnand grilaje laterale )

Da, pentru ca erau tinute in boxa ... Eu ma refeream la cele care sunt tinute in grajd in sistem legat, fiecare cu lantul de ga^t, una la^nga alta. Si se mai intampla sa alunece cu picioarele din spate in jgheabul cu racleti ...

Quote

...
- tulpini de porumb (noi le ziceam jipi, habar n-am care-i termenul oficial)
Coceni.

Quote

O astfel de furajare ar trebui sa-ti asigure un 3,5% grasime, si pe timpul iernii.

E putin 3,5% pe timp de iarna. Mai ales ca [,] creste foarte mult substanta uscata in furaj... De obicei, iarna se obtin minim 4.4-4.6 ...

 shiva, on 25th January 2010, 19:22, said:

Folosirea concentratelor si a premix-urilor nu e indicata daca vrei sa obtii certificatul ECO. ...

Ca^nd spunem concentrate ne referim la categoria furaje concentrate: cereale, tara^ta de grau, sroturi, taietei de sfecla, borhot de bere etc.

Premixurile la care ne referim sunt amestecuri vitamino-minerale. Nu influenteaza certificarea ECO. Nu e vorba de medicamente ...

#29
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

Quote

Cand vrei sa ma citezi, ca sa-mi raspunzi imediat sub acel citat al meu pui \"quote\" fara ghilimele intre paranteze patrate [ ] la inceputul citatului si \"/quote\" tot fara ghilimele si tot intre [ ]. Nu pot sa ti le pun exact asa cum trebuiesc scrise pentru ca sistemul le ia ca si citat

Quote

Incerc acum,sper sa mearga


Quote

Lungime minim 80 cm per cap de vaca - eu as recomanda 1 m, ca sa nu se inghesuie la mancare. Nu-ti ajunge un post de adapare la 10 vaci. Minim 1 pentru doua vaci. Eu vorbesc despre cel cu clapeta

Quote

E perfect eu calculasem cu 1,2m.La adapator ma gandeam la unul de volum mare(2-300l) cu nivel constant fiind vorba de stabulatie libera.

Edited by ROOEG, 30 January 2010 - 20:02.


#30
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

 horia66, on 21st January 2010, 21:07, said:

o perioada prea lunga de la fatare, in care nu a ramas gestanta[/b]. Daca ai insamantator in sat (care face insamantari artificiale), spune-i sa-i faca un masaj ovarian trans-rectal. E posibil sa aiba un corp galben persistent (vaca). Si nu ar strica nici o prostaglandina injectabila. Nu ai medic veterinar in sat
A venit veterinarul si a facut "Ce trebuie"( nu e prea vorbaret), a montato dar mi-a spus ca are un ovar mai mic.E de rau? El a spus ca daca pana acum nu a fost o problema nici acum nu v-a fi.

Edited by horia66, 18 July 2012 - 17:49.


#31
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ROOEG, on 30th January 2010, 19:49, said:

...
E perfect eu calculasem cu 1,2m.La adapator ma gandeam la unul de volum mare(2-300l) cu nivel constant fiind vorba de stabulatie libera.

E si mai bine cu 1,2 m. Mai ales ca poate ti se mareste efectivul, si nu stai in fiecare an sa mai adaugi 2-3 m la lungimea grajdului.

Referitor la adapator, eu as prefera sa am mai mici si mai multe.

Sa explic de ce: indiferent de cat de mare ar fi un adapator (nu vorbim de cele de padoc care pot fi imense, vorbim de cele din grajd), la un singur adapator se vor inghesui animalele, si e posibil ca unele sa se culce pe langa el, bloca^nd astfel accesul celorlalte...

Nu trebuie sa creezi concurenta in grajd, nici pentru ma^ncare, nici pentru apa, ca asa apare "lupta de clasa"...

In afar' de asta, imagineaza-ti ca se strica acel adapator (se strica plutitorul, se sparge, se duce un robinet) ... Ce faci ?

Dai in foc sa-l repari, ca nu au vacile apa ?

Pe ca^nd, la 5-6 adapatoare mai mici, daca se strica unul, ii inchizi robinetul de alimentare si-ti faci treburile mai urgente, urma^nd sa-l repari ca^nd ai timp si toate piesele cumparate ...


 ROOEG, on 31st January 2010, 17:30, said:

A venit veterinarul si a facut "Ce trebuie"( nu e prea vorbaret), a montato dar mi-a spus ca are un ovar mai mic.E de rau? El a spus ca daca pana acum nu a fost o problema nici acum nu v-a fi.

Orice vaca are - la momentul cand i se face controlul - un ovar mai mare, care este functional si activ, si un ovar mai mic, care este inactiv. Pentru asigurarea functiei sexuale se cam produce o alternanta in functionare. Asa ca, e normal.

Pe mine ma ingrijora mai mult faptul ca nu intrase in calduri si nu fusese montata, un timp ata^t de lung de la fatare. Se inta^mpla deseori, la vacile asa-zis recordiste (adica cu productii mari de lapte), sa intre foarte greu in calduri dupa fatare.

Este dintr-o cauza hormonala, exista o oaresce contradictie intre hormonul care asigura producerea laptelui si hormonul sexual care determina intrarea in calduri. Stiut fiind acest lucru, imediat dupa fatare trebuiesc luate toate masurile medicale pentru stimularea intrarii in calduri.

Sa fie intr-un ceas bun monta efectuata si sa aiba fatare usoara, iti urez, dar sa tii minte chestia asta dupa ce fata si sa apelezi la un medic veterinar pentru a stimula intrarea in calduri.

#32
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
Acum trei ani si jumatate in urma, mama mea a cumparat o vaca tanara care fatase doar un vitel, urmand ca mai apoi, atunci cand a venit timpul sa fete din nou sa apara complicatii cu ugerul. Se umflase foarte mult, intarindu-se. A fost tratata atunci de catre medicul veterinar pentru o perioada mai lunga de timp, iar ea si-a revenit , doar ca la una dintre tate are lapte putin, posibil sa existe si o oarecare jena (se misca mai mult si da din picior atunci cand este mulsa la ea).
In total vaca a avut patru vitei si de fiecare data de atunci ugerul s-a umflat inainte si dupa fatare, dar s-a putut tine sub control situatia cu gheata si diverse geluri. In acest an desi a fost de mai multe ori in calduri si a fost insamantata artificial nu mai este gestanta.

E posibil ca datorita problemelor pe care le-a avut sa fi devenit infertila?

Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns primit din partea celor care poate au mai trecut prin asa ceva sau care au cunostinte in domeniu.

Edited by green_waves, 07 February 2010 - 00:58.


#33
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Bine-ai venit printre noi !

 green_waves, on 7th February 2010, 00:57, said:

....
cand a venit timpul sa fete din nou sa apara complicatii cu ugerul. Se umflase foarte mult, intarindu-se. A fost tratata atunci de catre medicul veterinar pentru o perioada mai lunga de timp, iar ea si-a revenit , doar ca la una dintre tate are lapte putin, posibil sa existe si o oarecare jena (se misca mai mult si da din picior atunci cand este mulsa la ea).

La acel sfert (asa se numeste "tza^tza") a aparut o mastita (inflamatie a mamelei), care a evoluat cronic. Din cauza aceea are o jena la muls - s-ar putea sa se fi produs noduli in interiorul mamelei, care sa faca acum dureros mulsul.

Quote

In total vaca a avut patru vitei si de fiecare data de atunci ugerul s-a umflat inainte si dupa fatare, dar s-a putut tine sub control situatia cu gheata si diverse geluri.

Umflarea ugerului poate apare imediat dupa fatare (la ca^teva ore), la vacile cu bune productii de lapte. Ugerul se umfla, se intareste si devine fierbinte. Se mai numeste popular "febra laptelui". Tratamentul implica - asa cum ai spus, gheata, masaje indelungate cu unguente (se folosesc unguente ca sa se faca masajul mai usor ...) si, daca este posibil, anti-inflamatorii injectabile.

Toata problema trebuie privita cu mare atentie si grija, in mod obisnuit "febra laptelui" se continua dupa 1-2 zile cu o secretie lactata destul de abundenta, pe care vitelul (mic fiind) nu poate s-o suga in totalitate - de aceea este necesar mulsul manual (cu o igiena perfecta), imediat dupa fiecare supt al vitelului, chiar daca pare complicat si peste ma^na.

Mamela ne-golita complet de lapte in primele zile, are sansa sa se contamineze cu germeni care sa se dezvolte foarte rapid, duca^nd la mastita.

In general, daca nu ai foarte mult timp, pricepere si ... chef sa te ocupi de astfel de vaci foarte bune producatoare de lapte, le vinzi la altii...

Eu aveam situatii in circumscriptie ca^nd le spuneam sa foloseasca comprese cu alcool si otet aromat (cum se folosesc la copii ca^nd au febra mare ...), sa unga si sa maseze ugerul foarte des, cam 15 min. la fiecare ora, vedeam dupa 1 ora vaca prin livada cu o carpa legata de sale (aia se dorea a fi "compresa"), care cazuse (bineinteles) de pe uger, ca n-avea timp (si chef) taranu' sa faca tot ce spuneam eu ...

Quote

In acest an desi a fost de mai multe ori in calduri si a fost insamantata artificial nu mai este gestanta.

E posibil ca datorita problemelor pe care le-a avut sa fi devenit infertila?
...
Legatura intre infertilitate si productia mare de lapte se tot discuta pe plan mondial intre cercetatori...

Ce pot eu sa spun este ca: daca a intrat in calduri, a fost insama^ntata si nu a "prins", ori are calduri an-ovulatorii (fara ovulatie), datorita unor chisti ovarieni, ori nu a fost ales bine momentul si insama^ntarea nu a fost facuta corespunzator, ori are niste afectiuni la nivelul mucoasei uterine, care nu permit nidatia.

Cauta un medic veterinar cu bune cunostinte in reproductie la vaci si adu-l la vaca.

Edited by horia66, 07 February 2010 - 01:24.


#34
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
Bine v-am gasit si multumesc pentru raspunsul prompt!

Atunci cand noi copiii am plecat la casele noastre, iar tata a iesit la pensie, mama s-a hotarat sa tina si ea, pentru prima data in viata, o vaca, care pot spune ca a devenit un nou membru al familiei. O hraneste la iesle, avand grija sa ii dea mancare diversificata. A insamantat cu un an inainte si cca 8000mp de lucerna.
Si daca tot a venit vorba, pot sa povestesc putin si din experienta pe care au avut-o cu motocositoarele. La inceput au cumparat una din acelea portabile, care se prind la brau, dar nu isi merita banii decat in cazul in care cineva are putina iarba prin jurul casei si doreste sa o coseasca motorizat. :D  Cert e ca au ajuns sa-si cumpere una din acelea care au roti, un model nu foarte scump din acea categorie, iar acum au cu ce sa faca treaba.
Cat priveste vacuta, caci despre ea era vorba, a fost insamantata de trei ori; prima data mama si-a dat seama ca deja era prea tarziu cand a venit asistentul veterinar, dar a zis ca daca tot a venit, sa incerce. A doua oara a fost totul in ordine, dar nu s-a "prins", iar a treia oara a fost pe la inceputul iernii si i-au fost facute si o injectie cu progesteron, dar nu a fost inca controlata de catre cineva de specialitate. S-au inteles pe saptamana viitoare sa vina din nou si spera la vesti mai bune.

#35
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Daca ai posibilitatea, cheama un medic, nu un asistent. Un medic care sa stie a pune un diagnostic pe aparat reproducator (examen transrectal etc).

Un asistent, ca^t de bine ar fi el intentionat, daca nu baga ma^na in ea, n-o sa-si dea seama despre ce e vorba si cam actioneaza "orbeste".

#36
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010
1.Horia crezi ca acest topic poate fi dezvoltat ca si modelul de la gainii outoare?
2.Sunt fan al idei tale mai vechi cu crestera gainilor outoare in acelasi timp cu puii de carne,dar aici vreau sa te intreb pot itrepune vacile intre pui si gaini?(am un teren lung de 850m si lat de 300m )
3.Pentru mine laptele e mai greu de vandut asa ca m-am hotarat sa fac telemea,oare ai putea sa apreciezi daca este mai bine si daca chegul(solutia ce le
aga laptele) trebuie aleasa dupa anumite criterii?
4.Este ambalarea in vid a branzei o solutie?
5.Gardul electric este o solutie pentru parcelarea pasunilor? :confuzzled:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate