Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cresterea puilor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
859 replies to this topic

#847
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Update. Sambata a murit un puisor. Avea 2 zile. I-am facut o "autopsie" si gusa era goala, fata de restul pasarilor, iar stomacul( cred ca ala era) era plin si foarte tare. Inainte sa moara nu se mai ridica de jos si statea apatic. Azi am mai gasit unul identic. Poate fi o problema din nastere?

#848
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 19.09.2005
salut, stie cineva unde gasesc pui zburati kabir, sau chiar si mai mici, in stoc pe langa bucuresti ?
multumesc

#849
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 18.02.2016
La agroland,are la nivel de țară magazine.

#850
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 19.09.2005
kabir au numai pui de-o zi cu livrare peste niste saptamani...


#851
MA04ZSX

MA04ZSX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.05.2013
Am gasit un articol interesant despre cum se cresc puii. Pentru cei care se pricep, as vrea sa-i intreb daca sfaturile sunt bune de ceva.

....

Edited by scaiba, 05 August 2018 - 08:40.
gunoi de reclamă la un site făcut pe genunchi


#852
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Nu spune nimic interesant insa abereaza grav in puncte importante.
Ex. "Intarirea excrementelor" nu te panica, e simplu...
E adevarat, e simplu, poti sa scapi de griji complet pt ca e o infectie..pe aia mici sib o luna ti-i rareste cam spre 85-95%.
Daca sunt mai mari putin poate sa "treaca" dar esti pricopsit pt mult timp cu boala in batatura.
Al asta da, dai cu apa calda si boala trece singura deci daca esti prost traiesti cu senzatia ca ai gasit tu vindecarea bolii.

Asadar ...informati-va din carti nu de la te miri ce aiurit care citeste aberatiile altora ca el si se apuca sa invete pe altii.

#853
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Am cumparat astazi niste pui de carne si mixt de 1 zi si se ciugulesc ca si cum ar avea paduchi (deci se giugulesc singuri nu intre ei)
M-am uitat dar nu am vazut nici un paduche.
Intrebari:
1. daca ar avea paduchi cu ce s-ar trata la varsa aceasta de 1 zi?
2. daca nu sunt paduchi ce ar putea avea?
Multumesc.

#854
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Nu cred că din cauza păduchilor la o zi . Probabil le este frig dacă se îngrămădesc

#855
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

View Postspecial_murinio, on 14 mai 2019 - 14:16, said:

Nu cred că din cauza păduchilor la o zi . Probabil le este frig dacă se îngrămădesc

Eu nu am reusit sa vad paduchii dar frig clar nu le este.
Am dat si cu praf si tot se scarpina - ciugulesc.
I-am imbaiat si in cenusa, acum parca s-a mai ameliorat dar tot este ceva.
Teoretic la o zi nu pot avea, dar sa tinem cont ca in acele masini ei transporta si pui mai mari, etc. Pot fi surse clare, dar si eu inclin sa cred ca nu sunt paduchi, dar nu stiu ce ar putea fi.

#856
cocoi89

cocoi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.01.2007
Salut,

am in plan sa cresc 50-250 pui de carne pe timp de vara pentru consum propriu.

dispun de 1000 metri patrati si 1 hectar.

ma gandesc sa-i cresc cu metoda "tractor". problema este ca am cunostinte doar teoretice nu si practice...

cat mananca un pui? din ce am citit eu 0.15 G per zi (poate ma insel)

sigur aveti mai multe informatii...si poate puteti sa ma ajutati si pe mine!

Multumesc

P.S:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bEcqACPTY1M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#857
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Buna ziua,

Am luat niste pui broileri de o zi si deja au inceput problemele: unul dintre ei e apatic, nu mananca, doarme in picioare. Am observat la mai multi pui, inclusiv la acesta, ca "casca". Banuiti ce ar putea avea? Afara e canicula, de frig nu sufera. Ziua  ii tin pe afara prin iarba, e posibil sa fi luat vre un microb ceva? Va mutumesc anticipat!

#858
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
^bineinteles ca a luat. ori coccidioza, ori boala respiratorie. nu ii scoti de mici pe iarba.. decat daca au closca.

acum le trebuie umbra daca-s afara, in plin soare ai 50 grade..

#859
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Salut.
Daca las gaini kabir - "prima generatie" sa le zic asa - sa faca pui, care sunt sansele ca puii lor sa aiba aceleasi calitati?
Are rost, sau sa tot cumpar pui "de origine"?
Multumesc

#860
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
În teorie nu vei obține calitatea puilor f1, în sensul ca vor fi mai eterogeni, adică variază mai mult trăsăturile puilor. Depinde și de cocos, depinde și ce vrei.

Pracric, kabirii aia și ei sunt de fapt în multe cazuri cine știe ce minuni iar niște f2 din ce ai selectatmales din tot ce ai avut poate da nu fie neapărat mult mai slabi, mai ales în condițiile în care poate nu ii crești respectând la virgula tehnologia.
Mai alergați, mai cu iarba mai cu un furaj aproximativ e foarte posibil sa nu fie mari diferențele.

Știu ca în mod normal nu simți costul real al puilor când îți incubezi din oua proprii și ai senzația ca sunt gratis dar nu e oricum chiar asa(adică oricum ai costuri exceptând ouăle) iar dacă socotești puțin cat ar costa puiul viabil scăpat în condițiile în care ai vine toate ouăle puse la incubat.... Costul ala ar fi măricel.

Nu știu sa spun exact cat costa pt ca asta difera de la om la om insa luând totul în calcul și având în vedere faptul ca, teoretic cel puțin, puiul cumpărat e acel f1 pe care vânzătorul spune ca ți-l oferă, adică de calitate, nu știu dsca are rost sa te complici.


Dacă tot ești dispus sa faci experimente, incearca sa scoți jumate și sa cumperi jumate și astfel ai ocazia sa și compari direct.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate