Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cresterea puilor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
859 replies to this topic

#775
DanielRMD

DanielRMD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.10.2014
As avea cateva intrebari referitoare la Mazare.

Care este diferenta dintre Mazare Furajera si Mazariche (borceag) ?
La ce se poate folosii mazarea,si in ce cantitate (spre ex.la pasari:pui de carne,gaini ouatoare,curcani ) ?
Merita sa le dai la pasari mazare furajera sau nu ?
Am vazut k e la un pret accesibil in medie de 1,5lei/Kg

Astept raspunsurile dvs. ,multumesc !

#776
Mariusd1980

Mariusd1980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.03.2016
Am cam 250 buc ross 308.62 dintre ei sunt un pic zbarliti la penaj.imi spune si mie cineva ce carenta este asta sau ce boala si cum s o tratez cat mai repede?

#777
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDanielRMD, on 20 februarie 2017 - 16:30, said:

As avea cateva intrebari referitoare la Mazare.

Care este diferenta dintre Mazare Furajera si Mazariche (borceag) ?
Mazarea furajera este o varietate de mazare (Pisum arvense) (http://agrointel.ro/...e-de-cultivare/)
Mazarichea nu este borceag, ci o alta planta: Vicia sativa.
Borceagul este un amestec furajer format din mazariche si o cereala (graminee).

Quote

La ce se poate folosii mazarea,si in ce cantitate (spre ex.la pasari:pui de carne,gaini ouatoare,curcani ) ?
Furaj proteic. Cca. 30-40% din ratie.

Quote

Merita sa le dai la pasari mazare furajera sau nu ?
Am vazut k e la un pret accesibil in medie de 1,5lei/Kg
Trebuie o cantitate mai mare per furaj complet decat srotul de soia.

#778
mateofiara

mateofiara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.02.2011
Salutari la toata lumea! Vă urmăresc de 2 ani și m-am hotărât să cresc pui!  Am luat de proba 20 pui de carne agroland și am mai comandat 20 kabir!
  Am pregătit țarc 2mp așternut talaj 10 cm, bec infraroșu. Am vaccinat pesta 9 zile bursita 14 zile ad3 in apa și nutrisol. Copiii au 21 de zile.
Am doua pb.
1 pot să-și scot pe afara?
2,le-m dat viva bio starter și au 1.2kg parca stau sa explodeze dar în rest sunt vioi!

Trec de mâine la viva creștere și mă gândesc să le dau cu porția . Ce credeți?
Ăștia de fac cat curcile

Mulțumesc!

La mine in Mogoșoaia,Ilfov sunt 16C și soare. Am scos un copil afara in iarbă și s-a culcat la soare nu părea să-i fie frig?
Ce ziceți sa-i mai las?

#779
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Lasa-le usa deschisa la adapost. Cand le va fi frig, vor intra singuri inauntru.

#780
mateofiara

mateofiara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.02.2011
Așa am sa fac . Mulțumesc! Dar cu furajul și greutatea? Și încă ceva referitor la calciu și D3 nu se asimilează și fixează că la oameni la soare? Adică nu am dat ad3 degeaba?

#781
Danut198

Danut198

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.04.2017
Mateofiara vizavi de greutate ar fi fost de preferat ca de pe la 14-15 zile sa le ameste furajul 2 in furajul 1 , asta daca doresti sa ii cresti pt tine si sa- i  lasi sa umble prin curte , daca ii bombardezi cu proteina ii umfli repede ii faci la 2,5  kg rapid pt taiat dar ei abia se deplaseaza pe langa hranitori.  Ca sa-i scoti afara depinde si de la ce temperatura ii scoti de sub bec , pt ca pun pariu ca sunt umflati si in pielea goala , nu este indicat sa-i scoti de la 22 de grade de sub bec la 10 -12 grade afara, vor sta zgribuliti si nu vor mai manca , si sti cu totii care este rezultatul cand un pui nu mananca o zi. Scadele treptat in fiecare zi temperatura sub bec sa o apropii de cea de afara  si  dupa ii poti scoate, sa vezi cum se vor acoperi cu pene in 3-4 zile , si se vor transforma in pasari de curte. Iti spun din experienta, kabirul sunt foarte buni , cel putin eu am fost foarte multumit , astept sa se mai incalzeasca putin afara si o sa- mi iau si eu vreo 200. In schimb de curcanii de la agroland nu am fost multumit, am avut 120 anul trecut si  nu am putut sa-i adaptez la conditii de free range.   Daca stiu colegii de forum poate imi indica alta, alte surse. Spor la treaba

View PostMariusd1980, on 28 martie 2017 - 21:26, said:

Am cam 250 buc ross 308.62 dintre ei sunt un pic zbarliti la penaj.imi spune si mie cineva ce carenta este asta sau ce boala si cum s o tratez cat mai repede?
.   Ce culoare are gainatul?

View PostMariusd1980, on 28 martie 2017 - 21:26, said:

Am cam 250 buc ross 308.62 dintre ei sunt un pic zbarliti la penaj.imi spune si mie cineva ce carenta este asta sau ce boala si cum s o tratez cat mai repede?
si mai ales , ce consistenta are gainatul? Fara poze cu gainatul e cam greu de dat indicatii

#782
Mariusd1980

Mariusd1980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.03.2016
Pai este apos de culoare maro.le am dat coccidiostatic dar nu sti daca am facut bine.iar de vreo 2 zile le las usa deschisa la tarc sa mai iasa pe afara la soare daca vor.sper sa ajute si soarele si caldura lui un pic.si inca ceva.pot sa inlocuiesc soia cu mazarea?daca da ....stie cineva cat la suta?

#783
Danut198

Danut198

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.04.2017
http://www.revista-f...riza.    Ai facut bine ca le-ai dat coccidiostatic mai mult ca sigur este afectiune a tubului digestiv in paralel cu temperaturile scazute

Trebuie sa le dai  curativ 3-5 zile ,pauza 3 zile dupa care iar 3 zile

#784
Mariusd1980

Mariusd1980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.03.2016
Le am dat deja cum zici.dar n au avut temp scazute pt ca am centrala cu termostat si termometru.nu le a scazut niciodata temp sub 24 grade.bine....le am scazut o treptat pana la 24 grade

#785
mateofiara

mateofiara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.02.2011
Danut198
Am inceput de 3 zile sa las ușa deschisă la adăpost cum a zis Hunor și acu par mai multumiti! Nu mai merg ca pinguinii și nu mai mănâncă până când in cap.
  Referitor la mâncare, da am sa amestec viva cu ceva dar nu știu cu ce! Mai iau forum de la început!
Parca a dat și Părintele niste rețete! Eu pot doar sa cumpăr din piața combinate porumb grâu și floare dar este deja amestecat nu știu în ce procente.


#786
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Da-le furaj cumparat daca ai unul bun si convenabil la bani.
Faza a doua sau finisare in functie de producator si pret, bagi cate putin verdeata si aia e...ei oricum vor manca mai putin pe caldura, se vor mai infige si in ierburi samd...si chiar o manxare gen faza a doua  mai bogata in proteina nu va fi nici prea " tare" si nici nu vor mai consuma chiar atat de multa pt ca vor manca mai rar...
Daca ai de gand sa ii tii mai multicel si vrei musai sa ii treci pe mancare fara doia si aditivi( cum e furajul cumparat), gaseste pe unul care sa iti faca " la comanda" sau iabdoar cerealele macinate(grau cu porumb) si floarea separat...asta daca nu iti dai seama la ochi/ mana de compozitie...

#787
Mariusd1980

Mariusd1980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.03.2016
Stie cineva de unde iau si eu niste lizina si un probiotic?multumesc

#788
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
O intrebare: am niste pui de carne (5 zile)  care mananca (parca cu alta gura), gainatul este ok, nu prea iau in greutate si stau cu capul in jos si ochii inchisi.
Stiu ca este greu de precizat cand nu se vede realitatea dar un sfat ar ajuta.
Le dau doar start de la agroland, cu ceai de menta si nutri sure.
Sa incep sa le dau niste coccicostop?

#789
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Ceva probabil ca au.
Ce? Pai postura si co.portamentul indica doar ca nu se simt confortabil/ bine...coccidioza e totusi putin probabila la 5 zile dar nu imposibila, poate fi un alt soi de patogen , cine sa ghiceasca?

Baga un antibiotic, caldura, uscat si curat si ramane de vazut. Daca apar diaree si alte semne, posibil sa fie coccidie desi daca ma gandesc mai bine le dai menta...ori au avut si diaree si atunci e alta poveste, ori le dai aiurea tot soiul de prostii...in general nu dai aiureli puilor ,mai binele e dusmanul binelui zice o vorba veche.

Atentie cand luati pui de la diversi comercianti...teoretic de o zi, practic unii ii tin pana la vanzare ca vai mama lor...
Puiul se ia imediat ce a fost livrat si cat mai repede bagat la conditii optime.
Cand il tii la 20 de grade 10 ore sau mai rau  in cutiile alea de transport sau dracu mai stie in ce, apuca sa si manance samd.....ala nu mai e pui e o ghicitoare.



#790
mateofiara

mateofiara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.02.2011

View Postparintele, on 27 aprilie 2017 - 20:10, said:

Da-le furaj cumparat daca ai unul bun si convenabil la bani.
Faza a doua sau finisare in functie de producator si pret, bagi cate putin verdeata si aia e...ei oricum vor manca mai putin pe caldura, se vor mai infige si in ierburi samd...si chiar o manxare gen faza a doua  mai bogata in proteina nu va fi nici prea " tare" si nici nu vor mai consuma chiar atat de multa pt ca vor manca mai rar...
Daca ai de gand sa ii tii mai multicel si vrei musai sa ii treci pe mancare fara doia si aditivi( cum e furajul cumparat), gaseste pe unul care sa iti faca " la comanda" sau iabdoar cerealele macinate(grau cu porumb) si floarea separat...asta daca nu iti dai seama la ochi/ mana de compozitie...

Așa am făcut! Copiii sunt ok! Am dat furaj viva finisare, țarc 30 mp, fara ad3e . Au început să ciugule iarba se duc singuri seara in adapost,,,, e Ok!!!!
Da' s-a dus concediu de 1 Mai din Vamă. La asta nu mă gândeam!!!

#791
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.

View Postparintele, on 02 mai 2017 - 13:32, said:

Baga un antibiotic, caldura, uscat si curat si ramane de vazut. Daca apar diaree si alte semne, posibil sa fie coccidie desi daca ma gandesc mai bine le dai menta...ori au avut si diaree si atunci e alta poveste, ori le dai aiurea tot soiul de prostii...in general nu dai aiureli puilor ,mai binele e dusmanul binelui zice o vorba veche.
Ce antibiotic se poate da in aceste conditii (ca sunt multe pe piata)

View Postparintele, on 02 mai 2017 - 13:32, said:

Atentie cand luati pui de la diversi comercianti...teoretic de o zi, practic unii ii tin pana la vanzare ca vai mama lor...
Puii au fost luati de la agroland si din acel moment au fost tinuti la caldura ca la carte (ce s-a intamplat inainte nu pot spune, cat au stat la ei prin cutii si in ce conditii)

#792
Mariusd1980

Mariusd1980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.03.2016
Pot sa gasesc si eu niste lizina si probiotic pe undeva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate