Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Idei pt. relansarea economiei romanesti!

- - - - -
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#91
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Da, am auzit ca si pe titanic aveau podelele date cu lac ieftin si asta cauza o gramada de probleme.

Ba unii se plangeau ca nici usile nu se mai inchid cum trebuie, mai ales dupa ce fusese lovit de iceberg.

Si cea mai tare belea pe capul lor, se pare ca si ei ramasesera fara hartie igienica la fel ca si noi... :)

[ http://www.mercenarytrader.com/wp-content/uploads/2010/08/usd-toilet-paper-200x300.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by flaviand, 23 February 2011 - 11:26.


#92
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

View Postdon_dannielo, on 23rd February 2011, 11:12, said:

Un offshore nu se poate impozita din exterior, poate vrei tu sa-ti demonstrezi ideea mai intai.
Sa spui ca poti impozita un offshore, e ca si cum ai putea sa impozitezi companiile din tari straine. Hai sa impozitam firmele din SUA, sa le transferam o parte din profituri in venit pentru statul roman. Hai si Germania. Ce viata.
Sau propui sa se taxeze transferurile intre companii romanesti si companii din alte tari, aleatoriu? Poate merge si asta, dar dupa ce ne dau afara din UE.

Corect.

Din pacate oamenii nu prea inteleg lucrurile elementare si se lasa manipulati de presa.
In presa offshore-urile sunt prezentate ca niste vampiri care fura avutia poporului.

Daca romanii ar intelege ca o fiscalitate redusa si corecta ar fi benefica pentru tara lucrurile ar merge bine.
Din pacate ai nostrii vor mult din putin si prefera sa ramana cu nimic.

#93
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007

View Postterratec, on 23rd February 2011, 11:58, said:

Daca romanii ar intelege ca o fiscalitate redusa si corecta ar fi benefica pentru tara lucrurile ar merge bine.
Din pacate ai nostrii vor mult din putin si prefera sa ramana cu nimic.

Pai fiscalitatea redusa e 'de dreapta'. Dar noi acum nu avem guvern 'de dreapta' ? Haoleu, nu mai inteleg nimic...

#94
Xtended

Xtended

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.09.2008

View Postdon_dannielo, on 23rd February 2011, 11:12, said:

Un offshore nu se poate impozita din exterior, poate vrei tu sa-ti demonstrezi ideea mai intai.

Sa spui ca poti impozita un offshore, e ca si cum ai putea sa impozitezi companiile din tari straine. Hai sa impozitam firmele din SUA, sa le transferam o parte din profituri in venit pentru statul roman. Hai si Germania. Ce viata.

Sau propui sa se taxeze transferurile intre companii romanesti si companii din alte tari, aleatoriu? Poate merge si asta, dar dupa ce ne dau afara din UE.


Nu e asa.


Eu nu am propus sa se impoziteze depozitele bancare din tarile straine. nici vorba de asa ceva. fiecare este liber sa isi depoziteze rezervele financiare in orice tara doreste , fie ca e Germania, Franta, Cipru sau Papua Noua Guinee.

Propunerea facea referire stricta la acele contracte prin care se transfera castigurile si care nu reprezinta altceva decat o modalitate de a scapa de cota de impozitare din ro.

Iar faptul ca tu iti desfasori activitatea aici (si aici ma refer la tot ceea ce inglobeaza un exercitiu financiar ca sursa de realizare de venituri ) si, vezi doamne, ai managementul in Insulele Virgine iar asta te exclude de la plata impozitului pe vreo 20 de ani nu e tot un soi de evaziune?

Bine ca proprietarul buticului de la colt de strada care munceste saracul legal, isi plateste la timp impozitele si taxele si mai scapa 3 produse fara factura sau bon fiscal e mare evazionist, dar multi-miliardarii cu offshore in Andora nu ar suporta  saracii 16% pe profit ci mai degraba ar face curu` mare la straini (si similitudinea poate continua). Asta, pentru multi forumisti, este o fiscalitate redusa, corecta si benefica. Sigur, nu ma astept sa va conving de eroarea in care va aflati, dar spuneti-mi totusi de unde veniti cu ideile astea.

Sunt profund dezamagit ca prin asta s-a ajuns sa se defineasca echitatea in Romania, si sunt profund dezamagit ca s-a ajuns sa se gandeasca asa.

Edited by Xtended, 23 February 2011 - 13:37.


#95
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postterratec, on 23rd February 2011, 11:58, said:

Daca romanii ar intelege ca o fiscalitate redusa si corecta ar fi benefica pentru tara lucrurile ar merge bine.
Din pacate ai nostrii vor mult din putin si prefera sa ramana cu nimic.
O fiscalitate redusă înseamnă un stat mic. Un stat mic înseamnă masă de votanţi greu manevrabilă, greu coruptibilă. N-am să înţeleg niciodată de ce sănătatea şi educaţia sunt apanajul statului.

#96
NerrrrrrrrO

NerrrrrrrrO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.11.2010
Eu cred ca Romania ( ca un tot ... nu ma refer la X sau Y care pot face afaceri profitabile) este condamnata din punct de vedere economic pt urmatorii 100 de ani.

Cateva motive simple
1) Prin minune economia ar incepe sa produca mai mult
- imediat salariile in sectorul de stat ar creste pt a "inghiti" toata aceasta crestere
- imediat pe langa jandarmerie, politie, politie comunitara s-ar mai inventa "politia de langa bloc" si politia de langa parca pt a avea si mai multi angajati pt partide si primarii
- imediat numarul angajatilor la stat va creste in fiecare oras, in fiecare sat, in fiecare scoala etc


2) In Romania orice om super bogat va putea fi arestat preventiv si i se poate pune sechestru pe avere.
- atunci toti oamenii super bogati scot multi bani peste granita

3) Oamenii care incep sa dezvolte afaceri corecte si legale
- isi dau seama ca in Romania orice ai face trebuie sa dai spagi la garda financiara, la primarie, la politie etc
- oricand cadrul legislativ se poate schimba si te-a nenorocit pe viata
Asadar vor incepe sa faca afaceri in UE si nu in Romania.


Concluzie. Nu cred ca exista scapare din acest cerc vicios. Si daca o sa ploua cu aur ... smecherii vor lua tot ... si tot pe aceleasi sosele vom circula. Si vom vrea sa facem turism printre sute de mii de caini comunitari si tonele lor de excremente.

#97
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View PostNerrrrrrrrO, on 23rd February 2011, 17:16, said:

Si vom vrea sa facem turism printre sute de mii de caini comunitari
Problema cainilor vagabonzi se va rezolva de la sine (indiciu: Coreea).

#98
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostNerrrrrrrrO, on 23rd February 2011, 17:16, said:

Concluzie. Nu cred ca exista scapare din acest cerc vicios. Si daca o sa ploua cu aur ... smecherii vor lua tot ... si tot pe aceleasi sosele vom circula. Si vom vrea sa facem turism printre sute de mii de caini comunitari si tonele lor de excremente.

Ca sa-ti mai descretesc fruntea, si ca sa nu mai fii asa de pesimist:

Drumurile in tara asta sunt cu MULT MULT mai bune astai decat erau acum 20 de ani, iar tonele de excremente sunt si de la cainii ne-comunitari, care ii plimba de zgarda, mandrii, oamenii simpli (ne-smecherii).

Cat despre celelalte puncte ale tale, dicutabile total.  :peacefingers:

#99
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

View PostXtended, on 23rd February 2011, 13:09, said:

Nu e asa.


Eu nu am propus sa se impoziteze depozitele bancare din tarile straine. nici vorba de asa ceva. fiecare este liber sa isi depoziteze rezervele financiare in orice tara doreste , fie ca e Germania, Franta, Cipru sau Papua Noua Guinee.

Propunerea facea referire stricta la acele contracte prin care se transfera castigurile si care nu reprezinta altceva decat o modalitate de a scapa de cota de impozitare din ro.

Iar faptul ca tu iti desfasori activitatea aici (si aici ma refer la tot ceea ce inglobeaza un exercitiu financiar ca sursa de realizare de venituri ) si, vezi doamne, ai managementul in Insulele Virgine iar asta te exclude de la plata impozitului pe vreo 20 de ani nu e tot un soi de evaziune?

Bine ca proprietarul buticului de la colt de strada care munceste saracul legal, isi plateste la timp impozitele si taxele si mai scapa 3 produse fara factura sau bon fiscal e mare evazionist, dar multi-miliardarii cu offshore in Andora nu ar suporta  saracii 16% pe profit ci mai degraba ar face curu` mare la straini (si similitudinea poate continua). Asta, pentru multi forumisti, este o fiscalitate redusa, corecta si benefica. Sigur, nu ma astept sa va conving de eroarea in care va aflati, dar spuneti-mi totusi de unde veniti cu ideile astea.

Sunt profund dezamagit ca prin asta s-a ajuns sa se defineasca echitatea in Romania, si sunt profund dezamagit ca s-a ajuns sa se gandeasca asa.


Nu ii mai pune in balanta pe cei care au cifre mari de afaceri cu buticarii.
Primii isi permit sa aiba consultanti care sa ii ajute sa faca optimizari fiscale.
Daca totul este legal nu ai absolut nici un motiv sa persecuti omul respectiv sau sa te intereseze viata lui.

#100
Xtended

Xtended

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.09.2008

View Postterratec, on 23rd February 2011, 23:35, said:

Nu ii mai pune in balanta pe cei care au cifre mari de afaceri cu buticarii.
Primii isi permit sa aiba consultanti care sa ii ajute sa faca optimizari fiscale.
Daca totul este legal nu ai absolut nici un motiv sa persecuti omul respectiv sau sa te intereseze viata lui.

cred ca  este necesar sa facem doua distincii importante:

1. drepturi:

Daca exista o lege in tarisoara asta cu care nu sunt de acord si pe care nu o consider morala si echitabila, am tot dreptul din lume sa o contest (art 30 ).

Acelasi drept ma privilegiaza sa comentez pe tema adeptilor care gasesc in off-shore o "portita" de evaziune fiscala ce constituie o amenintare la adresa bugetului statului implicit a societatii in general.




2. motive:

Insusi natura acestui topic: "Idei pentru realansarea economiei romanesti". Iar pana acum nu m-a contrazis nimeni (argumentat) cand am afirmat ca impozitarea acestui sistem poate eveni una din solutiile viabile pentru relansarea economica .

Totusi imi pare bine sa aud de la tine ca singurul criteriu de diferentiere intre buticari si proprietari de off-shore-uri este puterea financiara. Inceputul e promitator. :)

Iar daca optimizarea de care vorbesti nu e redirectionata asupra economiei sau a bugetului statului, atunci despre ce vorbim aici? :)

Edited by Xtended, 24 February 2011 - 12:49.


#101
NerrrrrrrrO

NerrrrrrrrO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.11.2010

View PostSeb, on 23rd February 2011, 18:22, said:

Problema cainilor vagabonzi se va rezolva de la sine (indiciu: Coreea).


De la sine ... adica ? Se vor inmulti si ne vor manca pe toti .... si gata am rezolvat problema  :coolspeak:

View Posttavktm, on 23rd February 2011, 22:26, said:

Ca sa-ti mai descretesc fruntea, si ca sa nu mai fii asa de pesimist:

Drumurile in tara asta sunt cu MULT MULT mai bune astai decat erau acum 20 de ani, iar tonele de excremente sunt si de la cainii ne-comunitari, care ii plimba de zgarda, mandrii, oamenii simpli (ne-smecherii).

Cat despre celelalte puncte ale tale, dicutabile total.  :peacefingers:

Nu sunt deloc pesimist. Dar nici naiv. Asta e inca un motv pentru care niciodata in Romania nu o sa se schimbe nimic. Populatia este exagerat de naiva. Nu poti sa iesi din ca**t daca tu visezi ca te afli intr-o cada cu lapte.

In privinta drumurilor asa este ... imi cer scuze. Avem niste drumuri extraordinare.Niste autostrazi de vis. Ne invidiaza toti. Si era sa uit si de CFR. O alta mandrie a poporului roman. Toti ne invidiaza progresele si performantele.

#102
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Nu sunt pesimist. Consider ca Romania a atins apogeul pe vremea odiosului impuscat. Cine poate sa ma contrazica go for it. Dar sa-mi aratati capital romanesc in RO, nu sa-mi vorbiti de Romania ca piata de desfacere pentru te miri cine.

#103
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Faptul ca eram blocati fata de lume si ramaneam in urma tehnologic fata de restul planetei pentru ca doream sa producem noi nustiu ce dar nu ne pricepeam, nu inseamna ca atinsesem apogeul.

#104
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Acum suntem izolati diplomatic sau nu ? Ori te referi la capsunarii nostri care 'performeaza' pe tarlale spaniole ?
Si daca suntem in NATO, ce avantaje avem in afara de dreptul de a aloca bugete mari pentru achizitii de avioane sau ceva... plus dreptul de a patrula in Afganistan ?
Tehnologic, ca tara, suntem mai evoluati ? Sau te incalzeste faptul ca poti avea (tu, individual) mobil smecher si iPad ?! Dpdv al agriculturii, ti se pare ca acum avem mai multe instalatii de irigatii si mai multe tractoare pe camp ? Sau vrei sa vorbom de dotarea spitalelor, alea care se inchid ?
Si azi, exact, zici ca am fi noi priceputi sa producem ce... ?
Dupa cum ziceam, ca tara ne-am atins apogeul prin anii '80. Acum

#105
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postoverseas, on 27th February 2011, 22:29, said:

Nu sunt pesimist. Consider ca România a atins apogeul pe vremea odiosului împuscat. Cine poate sa ma contrazică go for it. Dar sa-mi arătați capital romanesc în RO, nu sa-mi vorbiți de România ca piață de desfacere pentru te miri cine.

Ăsta a fost planul lor, le-a reușit până acuma (România este o piață de desfacere trebuie s-o recunoaștem că ne place sau nu). Asa că faceți ce zice Murphy:"Zâmbiți, că mâine va fi mai rău." Sau dacă nu, cu toții să ne trezim și să le arătăm că se poate și altfel.

View Postdon_dannielo, on 28th February 2011, 08:56, said:

Faptul ca eram blocați fată de lume și rămâneam în urmă tehnologic fata de restul planetei pentru ca doream sa producem noi nu știu ce dar nu ne pricepeam, nu înseamnă că atinsesem apogeul.

Se referea la cât de jos suntem acuma nu neapărat la cât de sus eram atunci.

Edited by poadol, 28 February 2011 - 15:41.


#106
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Cel mai dramatic efect este instituirea in Romania a unui model economic de tip bananier - consum fara productie, importuri fara exporturi, hipermarketuri fara fabrici, banci fara economie reala, masini fara sosele - care, de-acum, opereaza de la sine, automat chiar, in directia ingroparii economice a tarii.

http://www.bloombiz....in-cap-_1487892

#107
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostXtended, on 24th February 2011, 12:45, said:

cred ca  este necesar sa facem doua distincii importante:

1. drepturi:

Daca exista o lege în tărișoara asta cu care nu sunt de acord si pe care nu o consider morala și echitabila, am tot dreptul din lume sa o contest (art 30 ).

Acelasi drept ma privilegiaza sa comentez pe tema adeptilor care găsesc în off-shore o "portiță" de evaziune fiscala ce constituie o amenințare la adresa bugetului statului implicit a societății in general.
Cât timp bugetul statului se formează și se cheltuie abuziv eu unul deși nu o practic sunt de acord cu "off-shore" sau portița de evaziune fiscala cum o numești.



View PostXtended, on 24th February 2011, 12:45, said:

2. motive:

Însuși natura acestui topic: "Idei pentru relansarea economiei românești". Iar până acum nu m-a contrazis nimeni (argumentat) când am afirmat că impozitarea acestui sistem poate deveni una din soluțiile viabile pentru relansarea economică .


Nu s-ar obține mare lucru prin impozitare, pentru că se vor căuta și găsi noi căi pentru a evita impozitarea și taxarea excesivă ( o fac și în țări asa zis mai avansate decât a noastră ). Mai bine stimulează-i să investească.

#108
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postpoadol, on 28th February 2011, 15:58, said:

Cât timp bugetul statului se formează și se cheltuie abuziv eu unul deși nu o practic sunt de acord cu "off-shore" sau portița de evaziune fiscala cum o numești.
Nu s-ar obține mare lucru prin impozitare, pentru că se vor căuta și găsi noi căi pentru a evita impozitarea și taxarea excesivă ( o fac și în țări asa zis mai avansate decât a noastră ). Mai bine stimulează-i să investească.

Sau asa:

    * Se pare că este cea mai profitabilă metodă ( Cum sa te imbogatesti ??? ) înregistrată vreodată în istoria omenirii. Să luăm o țară la întâmplare, iar ca metoda de a face bani sa fie mai dificilă vom alege una din cele mai sărace țări din Europa și anume România , în urma investigațiilor am reușit să găsim un exemplu bun:

Cea mai bogată organizație din România , a doua după statul român dacă ar fi să ne luăm după banii, puterea și bunurile pe care le posedă, spre deosebire de statul român aceasta organizație nu are nici o datorie fată de bănci sau alte organizații și este scutită de taxe , de asemeni beneficiază de niște fonduri speciale din partea statului pentru propaganda politică și pentru a convinge oamenii de rând sa accepte ideea că este spre binele lor să li se fure banii și libertatea iar sărăcia este un lucru deosebit de frumos , folosind un instrument secret numit "dezarmarea conștientului și controlarea subconștientului" în termeni populari această metodă se mai numește "crede și nu cerceta" .
De asemenea am mai găsit câteva organizații cu o avere considerabilă dar nu vom discuta despre acestea deoarece averile lor nu depășesc averea Bisericii Creștine ,din puținele informații pe care le putem găsi , doar despre bunurile pe care le posedă putem vorbi despre o sumă ce depășește pragul de 10.000.000.000 de euro ,pentru cei care nu sunt învățați cu atât de multe zerouri este vorba de zece miliarde de euro (unele bunuri încă nu au fost recuperate), în această sumă nu este inclusă averea membrilor săi, cât despre conturile bancare în țară și în străinătate pe care le posedă , va rămâne un mister pentru noi oamenii de rând.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate